Ylen juttu, jota voi myös kommentoida tunnuksella: https://yle.fi/uutiset/3-11703260
https://eroakirkosta.fi/
Arkkipiispa avautuu koronavirusrokotteesta
12
123
Vastaukset
Hyvä että kommentoi. Ehkä tuo nyt jonkun epäröivän saa ottamaan rokotteen.
- Anonyymi
Msalo
Mikä rokotuksissa ja seksuaaliterveydessä kiihottaa enemmän kuin Nato tai poronhoitolaki? Että siis Vapariliiton ukkojoukko otta kantaa palstoilla Anonyymi kirjoitti:
Msalo
Mikä rokotuksissa ja seksuaaliterveydessä kiihottaa enemmän kuin Nato tai poronhoitolaki? Että siis Vapariliiton ukkojoukko otta kantaa palstoillaKas, persun parodia (olethan sinä parodiaa, olethan...) ehti tännekin.
Häntä nyt kovasti riepoo se, että va-liitolla ei ole joka asiaan kantaa. Tai siis ei ainakaan maahanmuuttokiintiöön ja kielipolitiikkaan. Kaikilla yhdistyksillä kun pitäisi olla.
Ja herkkä mieli on vieläkin järkyttynyt, kun toisen laajasti käytetyn et-oppikirjasarjan yhden kirjan yhdellä sivulla oli ikävä kuvateksti. Nyt ei kenenkään pidä va-liittoon vaan hakea jäseneksi kun ollaan moista menty tekemään. Tai siis oikeastaan ei olla, kun ei olla kirjankustantajia, mutta kumminkin.
- Anonyymi
Tiede voitti Raamatun
- Anonyymi
Luoma ei ole lääketieteen asiantuntija.
- Anonyymi
Onko yhtään lääketieteen asiantuntijaa, joka ei kannata rokotteen ottamista?
Anonyymi kirjoitti:
Onko yhtään lääketieteen asiantuntijaa, joka ei kannata rokotteen ottamista?
Määrittele asiantuntija... Mutta olihan ufotutkija Luukanen-Kide lääkäri, ja Antti Heikkilän koulutus taitaa olla ortopedi. En tiedä heidän kantaansa rokotteisiin, mutta en yllätyisi jos se olisi (ollut) kielteinen. Kyllä se vähän niin on, että joka alalla on omat vastavirran kiiskensä täysin vakuuttuneina omasta totuudestaan.
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Määrittele asiantuntija... Mutta olihan ufotutkija Luukanen-Kide lääkäri, ja Antti Heikkilän koulutus taitaa olla ortopedi. En tiedä heidän kantaansa rokotteisiin, mutta en yllätyisi jos se olisi (ollut) kielteinen. Kyllä se vähän niin on, että joka alalla on omat vastavirran kiiskensä täysin vakuuttuneina omasta totuudestaan.
Kummastuttaa, että oman alansa asiantuntija on oman alansa tutkimustietoa vastaan. Toisaalta, Luukanen-Kilde tienasi hörhöilyllään ilmeisesti paremmin kuin tavallinen kehnohko lääkäri.
Heikkilän tapaus on mielenkiintoinen. Kuinka kukaan syöpää sairastava voi pitää ortopedia parhaana asiantuntijana? No, uskovathan jotkun Jumalaankin... Anonyymi kirjoitti:
Kummastuttaa, että oman alansa asiantuntija on oman alansa tutkimustietoa vastaan. Toisaalta, Luukanen-Kilde tienasi hörhöilyllään ilmeisesti paremmin kuin tavallinen kehnohko lääkäri.
Heikkilän tapaus on mielenkiintoinen. Kuinka kukaan syöpää sairastava voi pitää ortopedia parhaana asiantuntijana? No, uskovathan jotkun Jumalaankin...On kai syvästi ihnimillinen ajatus ikääkuin koukuttua omasta ajatuksestaan. Jotenkin se näyttää joillakin johtavan ikäänkuin kierteeseen, jossa muiden asiantuntijoiden kanta vain ohitetaan.
Joskus vilkaisen erotilastoja ja keksin mielenkiintoisen jutun. Alan ehkä jo hahmotella avainsanoja lehdistötiedotteeseenkin. Sitten alan käymään läpi lukuja tarkemmin, sitä osaa joka tiedotteessa tulee korkeintaan "tiedoksi toimistuksille" -kohtaan jos sinnekään -- ja huomaan että havaintoni olikin vain satunnaisvaihtelua. Se on joka kerta vaikeasti selitettävä pettymys, vaikka en olisi kenellekään edes kertonut alkuperäisestä huomiostani. Ehkä tässä on jotain samaa.jori.mantysalo kirjoitti:
On kai syvästi ihnimillinen ajatus ikääkuin koukuttua omasta ajatuksestaan. Jotenkin se näyttää joillakin johtavan ikäänkuin kierteeseen, jossa muiden asiantuntijoiden kanta vain ohitetaan.
Joskus vilkaisen erotilastoja ja keksin mielenkiintoisen jutun. Alan ehkä jo hahmotella avainsanoja lehdistötiedotteeseenkin. Sitten alan käymään läpi lukuja tarkemmin, sitä osaa joka tiedotteessa tulee korkeintaan "tiedoksi toimistuksille" -kohtaan jos sinnekään -- ja huomaan että havaintoni olikin vain satunnaisvaihtelua. Se on joka kerta vaikeasti selitettävä pettymys, vaikka en olisi kenellekään edes kertonut alkuperäisestä huomiostani. Ehkä tässä on jotain samaa.Kvanttimaailma, jonka edustajia olemme, on satunnainen :)
- Anonyymi
Rmtob kirjoitti:
Kvanttimaailma, jonka edustajia olemme, on satunnainen :)
Jumala heittää noppaa
- Anonyymi
Arkkipiispa näkyy kannattavan yleensä sitä mikä on enemmistön mielipide, ihan sama mikä näkemys, jos enemmistö on sitä mieltä, arkkipiispakin on.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011059- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648