Ja seuraavaksi presidentiksi suurten valtiomiesten joukkoon, ja tuosta tempusta voidaan antaa tunnustusta myös perussuomalaisille.
Nimittäin pyrittyään al-Holin tilanteessa toimimaan eri seikat huomioon ottaen Suomea velvoittavia kansainvälisiä säädöksiä noudattaen, osoitti tekevänsä juuri sitä työtä mitä ulkoministeriltä odotetaankin.
Ei rukousaamiaisilla ramppaamista, tai muiden maiden aborttilainsäännöstä öyhöttämistä.
Nimittäin pyrittyään al-Holin tilanteessa toimimaan eri seikat huomioon ottaen Suomea velvoittavia kansainvälisiä säädöksiä noudattaen, osoitti tekevänsä juuri sitä työtä mitä ulkoministeriltä odotetaankin.
Ei rukousaamiaisilla ramppaamista, tai muiden maiden aborttilainsäännöstä öyhöttämistä.
Vastaukset 97
Vanhimmat
Tuskin, mutta näinhän ajojahti eteni:
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000007689696.html
Mites se Vihervasemmiston perustuslakivaliokunnan politisointi jossa kristinusko tulkitaan vihapuheeksi?
Siinäpä satusepolle päiväksi miettimistä :-D
Asian vois vielä EU:n ihmisoikeustuomioistuimen mietittäväks. Mitäs luulet heidän olevan mieltä kristittyjen vainoamisesta Euroopassa?
Kiitos jumala
Hihhuleiden propagandana.
Eikö ulkoministerin tehtävä olekkaan öyhöttää uskonhörhöjen seassa,kuten Soini teki?
Kristillisyys on Euroopan kulttuuria ja myös EU:n suurin poliittinen ryhmä. Sinä olet juntti
Ulkoministerin tehtäviin kuuluu rukousaamiaisten lisäksi myös muiden maiden aborttilainsäädännön arvostelu.
Niinkö Haavisto tekee? Eivätkö he tapa tarpeeksi lapsia Haavston mielestä?
Niin varamaan nousee, mutta ei Suomen kansallissankariksi
Olen aloittajan kanssa täysin samaa mieltä.Kunhan seuraavat presidentin vaalit ovat niin tulen äänestämään Haavistoa presidentiksi.
Mitä tulee edellisen ulkoministerin rukousaamiaisilla rampaamiseen niin,tietääkseni uskonto ei kuulu varsinaisesti ulkoministerin toimen kuvaan?
Eikä taida kuulua aborttilainsäädännönkään arvostelu?
Tosin populisteilta voi tuon kaltaista käytöstä odotaa,mitään järkevää heiltä on turha edes odotaa,lähinnä öyhötystä sen he osaavat siihen kyvyt sitten jääkin!
Haavisto case on ollut persujen poliittista teatteria täydellisesti. Case on jo alkanut kääntyä persuja vastaan ja lopputulema tulee olemaan persujn romahtaminen. Halla -ahosta on jo tulossa suomalaisten ANTiSANKARI.
Siitä vaan. Haavistolla kyllä meni nyt niin mahdollisuudet päästä presidentiksi. Suomi ei todellakaan halua mitään uutta Kekkosta joka on perustulain yläpuolella
Ei mennyt, päin vastoin.
Aloittajaa komppaan kybällä.
Öyhötys eli totuutta vastustava selittely on perussuomalaisten "ydinosaamista". Vahinko perussuomalaisten kannalta, että Suomessa ei ole öyhötysministeriötä! :-)
Hyvin aiheellisesti ovat kokeneet veteraanipoliitikkomme puhuneet PS-puolueen "valehtelun politiikasta".
Haavisto on jouduttuaan pitkän härskin poliittisen ajojahdin kohteeksi nostanut koko ajan osakkeidensa arvoa. Kansan luottamus öyhöttäviin ajojahtaajiin on mennyt. Miksi kokoomuksen Orpokin on nyt liittynyt öyhöttäviin ajojahtaajiin? Onko häneltäkin (kuten perussuomalaisilta) mennyt nyt vääntö housuun?
Asiantuntijat ja fiksut kolumnistit ovat viime aikoina analyyseissään tuoneet esille öyhöttäviltä ajojahtaajilta täysin unohtuneita ydinasioita. Haavisto on saanut useita arvovaltaisia puoltajia. Samalla varsinkin perussuomalaisten äärioikeistolaista politikointia on syvällisesti jauhotettu. Asiantuntijat ovat selvästi Pekka Haaviston inhimillisen näkemyksen puolella ja äärioikeiston härskiä populistista disinformaatiota vastaan.
Haavisto on Suomen Biden.
Tarkoitat varmaan antisankariksi.
Kyllä vasemmistolaisilla viiraa päässä ja todella pahasti.
1 "mies" jokaisen viestin takana sivupersoonineen.
Äänestän Haavistoa presidentiksi seuraavissa vaaleissa. Oli niin härskinja kuvottava temppu tämä vainoaminen. Reisille meni taas, persut!
Petteri Orpo Ylen aamu terveessä, Haaviston olisi pitänyt ymmärtää erota tehtävästään, Petteri tulee Persujen linjoille tässäkin asiassa.Pistin pari aloitusta tästä,ei menneet läpi, sensuuri iskee , mitään ihmeellistä tässääkään ei ole miksi moderointi poistaa avaukset.
Tänään Ykkösaamussa esiintynyt Kokoomuksen Orpo on todellakin orpo vaatiessaan perinteisellä kokoomuslaisella 'toivon tiellä' verojen alentamista, joka tietenkin kohdistuisi tarkoituksellisesti eniten suurituloisiin ja varakkaisiin, jotka pistäisivät veroalesta saamansa rahat lisänä tileillensä ja sijoituksiinsa kartuttamaan lisää varallisuutta.
Mielestäni verojen pienentäminen pitäisi kohdistaa vain ja ainoastaa pieniin ja keskituloisiin, joiden saama veroale tulisi konkreettisesti tavaroiden ja palvelujen hankkimiseen ja elinkeinoelämämme piristämiseen.
Kokoomus on vähentämässä veroja ja samalla sen mukaisesti leikkaamassa kansalaisiamme tasa-arvoistavia julkisia palveluja, joista Suomea arvostetaan ympäri maailman.
Kokoomus on täysin suuryritysten ja rikkaiden etujen ajaja, vaikka nyt alkanutkin puolueensa ahdingossa yrittämään kertomaan kansalaisille satuja 'toivon tien' -nimissä.
Olen samaa mieltä: Orpo on tehnyt suuren vihreen hyökätessään Viktor Orbania vastaan. Luulisin että tästä johtuu Kokoomuksen kannatuksen lasku. Kaikki ajattelevat ihmiset pitävät Orbanista ja ymmärtävät hänen Perustuslakituomioistuin kommenttinsa. Haaviston tapaus korostaa tän Perustuslakituomioistuimen tarvetta
Varmaan suuri johtaja teidän fasistien keskuudessa.
Yksikään tuomioistuin ei ottaisi ede käsittelyyn tällaista ajojahtia.
Kyllähän ministereiden odotetaan noudattavan lakia töitä tehdessää. Siitä koko tämä skandaali on lähtenyt liikkeelle.
Mutta kun ovat Vihreät kysymyksessä mitään sääntöjä ei tarvitse noudattaa, kyllä Petteri Orpo oli oikessa että Haaviston olisi pitänyt erota tehtävästään.Tämä ei jää tähän epäluottamuksen siemenet ovat kylvetty.Tämä kaataa lopulta tämän hallituksen ja sehän on pelkästään hyvä asia.
Lakeja on noudatettu. Haavisto teki parhaansa, jotta Syyrian al-Holin leirillä hengenvaarassa olevat Suomen kansalaiset, etenkin alaikäiset ja orpolapset, saataisiin Suomeen. Hän toimi juuri niin kuin hänen asemansa, Suomen lait ja kansainväliset sopimukset – muun muassa YK:n lastenoikeuksien sopimus – velvoittivat.
Haavisto sai kuitenkin vastaansa raivokkaan kampanjan. Siihen osallistuivat etenkin perussuomalaiset, mutta myös kokoomuslaiset, kristillisdemokraatit ja jopa osa keskustaa.
Kansalaisia peloteltiin kauhukuvilla, kuinka kotiin palaavat Isis-äidit ja jopa heidän alaikäiset lapsensa ovat potentiaalisia terroristeja ja vakava uhka kansalliselle turvallisuudelle.
Kampanja huipentui eduskunnan epäluottamuslauseäänestykseen päivä yli vuosi sitten. Perussuomalaisten epäluottamuslause-esityksen puolesta äänesti koko oppositio.
Tänään 15:13 hyvä kommentti!
Normipäivä. Valtava määrä taas avauksia joiden viestiketjuissa rähisee sivupersooniensa kanssa.
Heh heh heh! Ihanko se tämä anonyymi jakelee meille uusia nimiäkin!
Tämähän on keskustelupalsta, jossa on tarkoitus keskustella, olipa sitten nimi mikä tahansa.
Joten alapahan keskustelemaan ja jätä nimittelyt pienemmälle, kun et osu näkäjään kuitenkaan oikeaan.
Höpö höpö. Persujatka samaa älytöntä jankutusta.
Persut ovat Haavisto -keississä samassa tilanteessa kuin Trump nykyään.
Eivät tajua hävinneensä ja jäljelle on jäänyt vain loputon vinkuna.
Haavisto on samassa asemassa kun Trump. Ei myönnä rikoksiaan eikä tappiotaan
Hyvin sanottu - täysin samaa mieltä.
Juurikin näin - todella sanottu - eli populistinen älyttömyys vaan jatkuu, vaikka peli on jo puhallettu poikki ja oikeus on voittanut.
'Persut ovat Haavisto -keississä samassa tilanteessa kuin Trump nykyään.
Eivät tajua hävinneensä ja jäljelle on jäänyt vain loputon vinkuna.'
Ulkoministeri Haavistohan on ottanut perustuslakivaliokunnan moitteet vastaan ja sanonut korjaavansa korjattavissa olevaa toimintaansa.
Moite on moite - siis ei rikos!
Ai Sharia oikeus? Pelihän ei todelakaan ole poikki niin kauan kuin perustuslakia tulkitaan tällee Vihervasemmistolaisen mielivaltaisesti
Heh, hauska olet kaikessa yksinkertaisuudessasi. Vai vesittyi se Pevin "tuomio" Haavistolle jossa hänen kerrottiin rikkoneen lakeja muotoon ei ole rikottu lakeja pelkkä moite?
Niin se vaan on rikos on rikos, mutta moite on vaan moite.
Ymmärretään ihan niin kuin se kirjoitetaan.
Hyvä rinnastus.
Järjetön poliittinen ulkoministeri Haavistoon kohdistettu pitkä ja raukkamainen ajojahti saa minultakin kaiken sympatian Pekka Haavistolle ja arvostukseni Haavistoa kohtaan lisääntyi entisestään.
Vaikka en olekaan Vihreän puolueen äänestäjiä, niin presidentinvaaleissa arvioidessani Pekka Haavisto saisi minultakin ison plussan kyseisen ajojahdin kestämisestä ja töidensä hyvästä hoidosta ulkoministerinä.
Tämäkin ministerin ajojahti lisäsi minulle varmuutta, että yhdenkään oppositiopuolueen edustajaa en tule äänestämään kuntavaaleissa, sillä yhteiskunnallisiakaan asioita ei hoideta kieroudella eikä raukkamaisuudella. Poliittisesta jälkipelistä tuli lunta tupaan valitettavasti myös Suomen Keskustalle, joten epäluottamus keskustalaisiin edustajiin lisääntyi.
Arvostan rehtiä hallitusyhteistyötä, johon puolueet ovat sitoutuneet.
Pekka Haavistolle tsemppiä jatkaa oikeudenmukaista työtään ulkoministerinä!
Rehellisyyden ja laillisuuden vaatiminen on siis sinusta raukkamaist?. Tämä kommenttihan vain vahvistaa juuri sen mistä teitä syytetään.
Koko opposiotio on Haavistoa vastaan kuinka luulet että hän voi tehtävässään jatkaa toimintaansa, tämä hallitus on pelkkä vitsi enään kuten on ulkoministeri, on vain ajan kysymys milloin tämä sortuu,itse toivon mahdollisimman pian.
Raukkamaista on just se opposition asioiden vääristely, disinformointi ja Haavistoa ulkoministerin tehtävissään laittomuuksiin vaatiminen.
Pekka Haavisto toimi al-Hol -vankileirin lasten tapauksessa juuri niin kuin lain mukaan LAPSEN ETU vaatii ja Suomen Eduskunta antoi Haavistolle poliittisen luottamuksen.
Eivätkö he olleet ISIS terroristeja? Ei voi olla samaa aikaa Suomalainen ja ISIS terroristi. Kun ryhtyy ISIS terroristiksi, silloin luopuu Suomalaisuudesta
Ai pikkulapset isis-terroristeja!
Sepsutuksesi on tosin kokonaisuudessa onnettoman epäselvää ja aivotonta persulaisuutta ...
Suomen Eduskunta antoi Haavistolle poliittisen luottamuksen...heehhehh
koko eduskuntako?????
-----------paras valhe on sellainen joka sisältää osan totuudesta---------
Persujen räksytykseen ei kaadu mikään, kaikkein vähiten hallitus.
Minäkin tulen varmasti äänestämään Pekka Haavistoa seuraavissa presidentinvaaleissa.
9.12.2020 Pekka kirjoitti blogin "Suomalaiset lapset ja ministerin vastuu".
Tässä siitä ote:
>>>Monet ovat ihmetelleet, miksi en ole näiden kuukausien aikana kommentoinut esitettyjä väitteitä ja syytteitä. Vuosi on pitkä aika olla puolustamatta itseään julkisuudessa esitettyjä kovia syytöksiä vastaan.
Minua on sitonut perustuslakivaliokunnan edellyttämä luottamuksellisuus. Itselleni olisi sopinut asian julkisempi käsittely. Näin olisi tullut jo aiemmin julkisuudessa esiin esimerkiksi se, että jo keväällä perustuslakivaliokunnan kuulemien asiantuntijoiden enemmistö katsoi, ettei edes esitutkintaa olisi ollut tarpeen asiassa käynnistää.<<<
Ei voi samaa aikaa olla Suomelainen ja ISIS terroristi. Tämä on järjetöntä
Tarvitsevatko työpaikkakiusaajat vihreiden mielestä sankarin???
Tarvitsevatko työpaikkakiusaajat vihreiden mielestä kansallissankarin???
Tarvitsevatko työpaikkakiusaajat vihreiden mielestä ruikutussankarin???
Tarvitseeko some oikeasti napin päälle sammuneita trolleja???
"Napin päälle sammuneilla" näyttää olevan sama ongelma: Kun argumentit puuttuvat, räkytys on pelkkää moukkamaista henkilöön menevää haukkumista.
Kiitos Herra
Perussuomalaisten kylmä öyhötys eli totuutta vastustava palturin puhuminen on selvästi lisääntynyt. Rehellinen Suomen kansa ei pidä siitä.
Suomen kansa pitää inhimillisestä lämmöstä. Niinpä kuulun nyt minäkin niihin lukemattomiin ihmisiin, jotka tulevat kuntavaaleissa äänestämään vihreitä ja presidentinvaaleissa Pekka Haavistoa.
Se rehellinen valehteleva ja lakia rikkova kansa kuten Haavisto?
Näin se maailmassa vain käy. Totuus voittaa ja paha saa palkkansa. Halla-aho kaatuu kanveesiin ja Haavistosta tulee kansallissankari ja presidentti.
Totuus? Ai että avioliitto onkin kahden miehen liitto?
Ulkoministerikin saa pitää ihan laillisesti ikioman seksuaalisen suuntautumisensa, vaikka sitäkin yrittävät populistit ja hihhulit laittomaksi räksyttää.
Suomessa on onneksi ihmisoikeudet - jokaisella ihmisellä!!!
Eli ei koske vihreitä.
Oikeus voittaa kuitenkin aina, vaikka populistit yrittävät sitäkin murtaa.
Totuus ja oikeus käyvät käsikädessä. Mihin persun käsi on kadonnut.
Uutiset kirjoittaa, kuinka vihervasemmisto auttoi heimoveljeään luistelemaan vastuusta, mutta mikä kuitenkin jättää pysyvän tahran hänen maineeseensa. Hänet tullaan pitkään muistamaan terrorismin tukijana, sekä lapsien käyttämisen tekosyynään. Mahtaako kansa tehdä lakeja rikkovasta terrorismin tukijasta kansallissankariaan saati presidenttiä? Paitsi jos Suomesta halutaan välttämättä vihervasemmistolainen utopia. Toivottavasti kansa ei kuitenkaan sellaiseen alennu.
Persu-uutisetko ne kirjoittaa???
No jos haluat nimittää Iltalehteä, Iltasanomia jne. Persu-uutisiksi.
Persut tukevat äärioikeistolaista väkivaltaa flirttailemalla natsien kanssa.
Se onkin siellä teikäläisten utopiassa varmasti kiihottavaa, kun voi luoda ihan minkälaisia tahansa "totuuksia". Mutta jos oikein huolella pinnistät ajatteluelintäsi, niin millaista hyötyä uskot teikäläisten tuoneen tänne reaalimaailman puolelle?
OBJR - onko hän kuukausipalkkainen PS-trolli? - kirjoittaa tyylilleen
ominaista tietoista tuubaa. Jos pitäisi etsiä PS-propagandan uhri niin
tuossa hän on : OBJR.
Kommenttisi on hyvä esimerkki äärimielisyydestä ja ideologisten "totuuksien" ruokkimasta vinoutuneisuudesta. Tuollaista voi tapahtua vain sellaisessa mielentilassa, jossa järjellinen ja tolkullinen ajattelu ja asennoituminen on jota kuinkin kokonaan mädättynyt.
Pistä linkkiä tulemaan, kun me ei lueta kuesnkeltaista IltaSanomia.
Ilta-Sanomien pääväri on punainen. Oletko värisokea vai muuten vain sokea?
Pekka Haavisto on parhaimpia ministereitä kautta aikojen.
Se on totuus ja sekös se kirveltääkin oikeisto-oppositiota, jossa kaikilla puoluepoliittinen ongelma, kun Haavisto on niin vahva asiantuntija ulkoministerinä ja kenties vahva presidenttiehdokaskin.
Sen takia Pekka Haavisto olisi nyt opposition mielestä saatava pois politiikasta ja mustattava Haaviston maine. Poliittinen ajojahti antoikin Pekka Haavistolle arvostusta ja luottamus häneen senkuin kasvaa.
Caruna Pekka on tehnyt jo tarpeeksi vahinkoa Suomelle! Ja nyt vielä horjuttaa Suomalaisten oikeustajua, eli lakia saa rikkoa kunhan se on vähäistä!!!! Ja kaiken huipuksi osa Suomen Eduskuntaa lähti Haaviston matkaan, äänestämällä luottamuksesta tyyliin "kaveria ei jätetä". Eli voidaankin sanoa, että kaikki JAA äänestäneet sallivat rikkoa Lakia kunhan se on vähäistä!!!
Tätä vartenhan meillä on eduskunta, jonne me ihan itse olemme äänestäneet mieleistämme kansanedustajakandidaattia edustamaan itseämme ja säätämään lakeja.
Onneksi meillä Suomessa on monipuoluejärjestelmä ja siis koko kansa edustettuna!
Sinulta puuttuu oikeustaju!
Timo Soini oli ulkoministerinä persujen suosikki.
Marisätkä pöllyissä taitavat olla Haaviston puolesta kirjoittejijat,kun eivät ymmärrä tapahtunutta.
Ne ovat saaneet tartunnan trumpistisesta sairaalloisesta pässimäisyydestä, joka ei meinaa hellittää ...
Kuka on seuraava uhri, persuille ja kokomukselle.Aina joku pitää olla syyllinen.Itse eivät näe omassa käytöksessä mitään virhettä.Asia piti olla loppuunkäsitelty kun luottamus äänestys oli, mutta aina vaan jatkuu.Kateus vie tuhkatkin pesästä.
Persut saivat aikaiseksi Haaviston valtavan suosion kasvun kun ottivat pataan perustuslakivaliokunnalta aiheettomasta ulkoministerin syyttelystä.
Nyt virkamieskuntakin havahtui, miten hullua ja holtitonta on Perussuomalainen politikointi jopa Perustuslakivaliokunnassa. Pasi Tuominen katuu käytöstään Pekka Haavistoa kohtaan.
Pekka antoi työpaikkakiusaamiselle kasvot.
vihreä on työpaikkakiusaajien uusi Musta.
Ulkoministeriön virkamiehet ovat pyytäneet Pekka Haavistolta nöyrästi anteeksi. Tuominen katuu tekoaan. Kukaan ei heistä pystynyt arvioimaan, miten limaisia, valehtelevia paskoja persut ovat.
Haavisto ansaitsee paskakasa patsaan kauppatorille.
Persut järjestivät Haavistolle sulan hattuun. Siitä vaan pressaksi, kun ulkopoliittinen osaaminen on huippuluokkaa.
Nyt ois aihetta pyytää yleisesti Haavistolta anteeksi, oli se niin härskiä ryöpötystä eduskunnalta.
Nyt ois aihetta pyytää yleisesti Haaviston anteeksi, oli se niin härskiä ryöpötystä eduskunnalle
Haavisto on nyt kaikkien työpaikkakiusaajien kansalliSSankari.
Tuliko siihen sosialismia väliin??
Pekka osaa:
HS-gallup: Vihreiden kannatus romahti alimmilleen yli viiteen vuoteen
Hallituspuolue vihreiden kannatus on syöksynyt alle kymmenen prosenttiin.
Helsingin Sanomien tuoreessa kannatusmittauksessa vihreitä ilmoittaa äänestävänsä 9,9 prosenttia vastaajista. Puolueen kannatus on kutistunut 1,2 prosenttiyksiköllä marraskuun mittauksesta....
Tervemenoa Vasemmistoliiton seuraan.
Pekka Haavisto on pyytänyt Ulkoministeriön virkamiehiltä nöyrästi anteeksi. Haavisto katuu tekoaan. Pekkaei pystynyt arvioimaan, miten limaisia, valehtelevia paskoja vihreät ovat.
Nyt virkamieskuntakin havahtui, miten hullua ja holtitonta on vihreä politikointi jopa Perustuslakivaliokunnassa. Pekka Haavisto katuu käytöstään Pasi Tuomista kohtaan.
Ainoa poliittinen liike, joka menestyy paremmin ja paremmin Suomessa ja Maailmalla on Vihreä Liike. Perussuomalaiset elävät paikallistason sähläämisellä ja siinä hommassa ei ole poliittista tulevaisuutta. Persujen sählääminen koituu Haaviston eduksi ja hänestä tulee seuraava Presidentti.