Koska raitiotie nousee valtavaksi sähkön kuluttajaksi tulee tämä näkymään myös sähkön hinnassa Tampereella, nostamall jo ennakkoon kohtuuttomaksi nousseen siirtohinnan.
Tämä piilovero tekee meistä jokaisesta Tampereen ja lähikuntien asukkaasta raitiotien kustannusten jakajan ja voiton tässä taskuunsa nappaa grynderit ja sijoittajat.
Kolminkertainen eläköönhuuto raitiotielle!
Tämä piilovero tekee meistä jokaisesta Tampereen ja lähikuntien asukkaasta raitiotien kustannusten jakajan ja voiton tässä taskuunsa nappaa grynderit ja sijoittajat.
Kolminkertainen eläköönhuuto raitiotielle!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Minkä kalliimpi siirtohinta , niin sen enemmän ratikka tuottaa.
Sähkön hintaan vaikuttaa se, että Suomessa ei saada uutta ydinvoimalaa millään valmiiksi. Se projekti ei ole mennyt niin kuin Tampereen ratikka Hämeenkadun kiskoilla.
Mitenkä se voitto gryndereille ja sijoittajille menee?
Sillain että rahaa pannaan tilille.
En tiedä miten grynderit ja sähkön hinta liittyvät toisiinsa?
Se on tosi yksin kertanen juttu ja jos et sitä tajua niin sitten olet ihan tyhmä !
Tampereen sähkölaitoksen hinnat ovat tutkimusten mukaan olleet keskimäärin kaikkien laitosten alapäässä. Sitähän tietysti valita ihan itse mistä sähkönsä ostaa. Itse suosin kunnan sähkölaitosta koska voitot menevät kunnan budjettiin eikä yksityisen taskuun. T: 50v. asiakkaana!
Ei kerrostalo asukki 2 000 Kwh vuosikulutuksella voi paljonkaan säästää kilpailuttamalla.
Nostaa tupakan ja alkoholin hintaa.
Pitäisikö pirkanmaalle esim. Teiskoon tehdä ydinvoimala?
Odottakaapa vuosi niin tampereen sähkölaitoksen hinnat on suomen kalleimmat ratikan ansiosta.
Luuleeko joku pölkky että sähkölaitoksen voitoilla rahoitetaan kaupungin menoja?
Siinä viherhippiäis pöllöt taas erehtyy.
Mutta kun on lusikalla annettu.....
Ikävä asia sellaisia kohtaan jotka eivät halua käyttää ratikkaa näiden viherpierujen takia.
Omalla autolla kulkeminen on paras tapa liikkua nyt ja tulevaisuudessa.
Tällä menolla Venäjä, Ruotsi ja Norja savaat varautua ottamaan pakolaisia Suomesta.
Totta puhut!