Oulaisten Osuuspankin yhdistyminen

Muutama vuosi sitten pankki yritti yhdistyä Ouluun. Onneksi silloin oli päättäjät hereillä ja järki voitti! Ei ollut toimitusjohtaja enää sen jälkeen pitkään pankissa. Pankki on pärjännyt senkin jälkeen paikkakunnalla aivan hyvin ja tehnyt hyvin tulosta. Tämä uusi yhdistyminen taitaa olla uuden johtajan käsialaa kun lupailevat paikkaa isommasta pankista? Olkaapa päättäjät oikeasti hereillä! On iso menetys jos paikkakunnalta pankki lähtee.
221884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Eikös ne aikonut palvelut pitää entisellään?

Äänestä
  • Palvelut pystyy samana kylläkin nousevalla palvelumaksu trendillä sitä se yhdistyminen on että pitää saada leveämmäy haltijat no mitä niillä leveämmällä tekee jos ei oo tarvetta isoihin lainauksiin.!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Palvelut pystyy samana kylläkin nousevalla palvelumaksu trendillä sitä se yhdistyminen on että pitää saada leveämmäy haltijat no mitä niillä leveämmällä tekee jos ei oo tarvetta isoihin lainauksiin.!

    Kyllä ainakin tilinhoitomaksu pompsahti, samoin talletuslokero vuokra, Meinaavat kai ottaa kaiken heikko osaisilta, ,Onko todella niin että pankki lähtee muualle,,sitten ilmeisesti pitää siirtyä toisen pankin asiakkaaksi,,Entä vanhukset ja joilla ei satu olemaan korttia,,,Huoli on todellinen??? Kertooko joku miten asian laita todella on????

    Äänestä

Ennen pankin johtaja tervehti ja puhutteli asiakkaita nyt johtajaa ei näy moni ei tiedä onko häntä talossa .

Äänestä

Kyllähän se Oulaisissa, niin kuin muillakin pikkukylillä, ei ole mitään vastaan sanomista yhtään millekään, miten paikallispankin asiat, palvelumaksut tai muut palvelut menevät, mitään sanomista, ei vaikka kuin suomi24:ssa uhkailtas!

Pankkimaksut nousevat vähän päästä ja ne vaan pitää maksaa, halusi tai ei!

Äänestä

Salaista tuntuu taas fuusioituminen olevan kuten viime kerrallakin. Kosiokaveri on nyt vain vähän oudompi. Omistajille ei haluta kertoa mitään ennen kuin on valmista. Pankki kituu varmaan henkitoreissaan.

Äänestä
  • Kieroiluahan se on ja tulee olemaan! Omistajille kerrotaan sitten, kun asiat salongeissa nuijitaan pöytään!

    Äänestä

Sama toimitusjohtaja edelleenkin.

Äänestä
  • niinpä,niinse meiltäkin ylivieskasta OPmyytiin kokkolaan,en tiedä enään edes kuka on toimitusjohtaja,ikänni olenasioinut opssa,ja kassapalvelut vedettiin minimiin kello 10-13 ajalle,

    Äänestä

"Vuusioituu Suomen Selekään. Aliuksi ei lehdessä ollut mitään kirjoitusta mikä ihmeen Suomen Selekä.
Jonkun ajan kuluttua oli mitkä käpykylät ovat näitä Suomen selekiä.
Kaukana on siitä.
Sanottas vaan suoraan että liitytään muutaman käpykylän pankkiinLoppu

Äänestä

Leveämmät hartiat tarvitaan näinä kurjina aikoina!

Äänestä
  • No mikä kurjuus se nyt yhtäkkiä iski eihän tässä nyt olla aivan ojanpohjassa kysympä.vaan.?

    Äänestä

Semmonen hyöty että johtajan palakka tuplataaan ja asiakkaat maksaa korkeampia palvelumaksuja aukioloajat lyhentyvät palvelut pikku hiljaa minimoidaan.

Äänestä

Kyllä paikallisen pankinjohtajan tulisi asua paikkakunalla ja näin osoittaa sitoutumisen ko paikkakunnan toimintaan. Nyt ei ole niin, vaan hän asuu muualla ja on sitoutunut sen asuinpaikkakunnan toimintaan mm. osallistumalla asuinpaikkakunnan urheiluorganisaatioon.
Ko pankinjohtajat ovat kautta aikain olleet vahvoja paikallisen järjestöjen toimijoita. Nyt valitettavasti näyttää, että sitoutumista ei enään löydy.

Äänestä
  • Just näin. Fuusiopankin kotipaikkaakaan ei vielä tiedetä, Mikasta tulee johtaja kun tämä vanhempi jää eläkkeelle , siinä vaiheessa varmaan tehdään uusi hieno pääpaikka Ylivieskaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Just näin. Fuusiopankin kotipaikkaakaan ei vielä tiedetä, Mikasta tulee johtaja kun tämä vanhempi jää eläkkeelle , siinä vaiheessa varmaan tehdään uusi hieno pääpaikka Ylivieskaan.

    Ottakaapa nyt vähän selvää mitä pankkimaailmassa tapahtuu tämä Ylivieskan Op on yhdistynyt Kokkolaan eli eri poppoota ovat että sillee nämä menee.

    Äänestä

Tuo pankki joutas kyllä muualle, ei sillä mitään tee...

Äänestä
  • Elämä höpäjä hyvä pankki ja vakavarainen.

    Äänestä

..mihin tarvitaan kivijalkapankkia ?
On pankkeja jotka on auki 07.00-21.00, ei ajanvarausta joka asian takia, rahaa saa kun tarvii, lisäksi jäsenyydestä maksetaan korkoa ja pääoman palautusta..
Mikä se sellainen pankki on... ei Op..ei Nordea..ei Danske... on tiheämpi verkkosto kuin yhdelläkään muulla pankilla..?

Äänestä
  • Meinaakkos että kaikki ikäihmisetkin hoitaisivat pankkiasiansa yötä päivää netin kautta.!

    Äänestä

..ihan voi kävelemällä mennä milloin haluaa pankkiin..ei tarvi nettiä..

Äänestä
  • No Entäs Asuntolainat ym asiat.?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Muutama vuosi sitten pankki yritti yhdistyä Ouluun. Onneksi silloin oli päättäjät hereillä ja järki voitti! Ei ollut toimitusjohtaja enää sen jälkeen pitkään pankissa. Pankki on pärjännyt senkin jälkeen paikkakunnalla aivan hyvin ja tehnyt hyvin tulosta. Tämä uusi yhdistyminen taitaa olla uuden johtajan käsialaa kun lupailevat paikkaa isommasta pankista? Olkaapa päättäjät oikeasti hereillä! On iso menetys jos paikkakunnalta pankki lähtee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu