Kehitysapu Suomalaisille itselleen

Anonyymi

Pitäisikö Suomen lopettaa kehitysapu muualle kokonaan ? ja käyttää se raha mm.Suomen nuorison ongelmien hoitoon esim.lisäämällä erityishoidon paikkoja ym. Tietysti Suomessa on myös köyhyyttä.ja muita ongelmia.
Onko niin että ne jotka kehitysapua puolustavat välittävät enemmän muista kun Suomalaisista?

11

81

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitäisi ja pian!

    • Anonyymi

      Ehdottomasti se kehityksen pysäytysrahojen holovaaminen on puotettava 10 prosenttiin, ja rahat laitettava suomalaisten ongelmien hoitoon !
      Sehän on yleisessä tiedossa, että ne miljardit on menny aivan haistapaskan huijareille, eikä mitään kehitystä ole tapahtunut.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kehitysavun nimenkin pitäisi muuttaa kehittämättömyysrahaksi koska mitään kehitystä paitsi väestön kasvu ei tapahdu noi on opetettu odottamaan ilmaista lounasta .

    • Anonyymi

      Pitäisi, koska mitään ei ole vuosikymmeniä kestäneellä rahan lappaamisella saatu aikaan. Ainoastaan väestömäärän lisääntymisen estämiseen voidaan antaa tukea.
      Ulkoministeriön sivuilta voi käydä katsomassa minkälaisiin projekteihin Haavisto mättää rahaa.
      Ja joistakin todella tulee mieleen, että ao valtio jonne hankkeita suunnataan eivät edes ensisijaisesti tarvitse sellaista apua.

    • Anonyymi

      Suomalaisia on asunnottomina ja leipäjonossa mutta rahaa riittää afrikan gebardihattu diktaattoreille?

      Ketä poliitikkoja tästä voi kiittää?

    • Anonyymi

      "Pitäisikö Suomen lopettaa kehitysapu muualle kokonaan ? ja käyttää se raha mm.Suomen nuorison ongelmien hoitoon esim.lisäämällä erityishoidon paikkoja ym. "

      KOMMENTTI: Pääasiassa näin, että lopetetan. Edistää myös kohdemaiden kehitystä. Kannettu vesi ei nääs kaivossa pysy. Lisäksi meillä on niin paljon kehitysmaalaisia elätettävinä, joiten kehitysapuvarat voidaan kohdentaa täällä heihin.

      Afrikka ei todellisuudessa ole sellainen, millainen kuva meille heistä annetaan. Monet maista ovat rikkaimpia kuin me. Osat saattaavat vaihtua, ellei tehdä jotain. Jollain tavalla me olemme jo kehitysmaa.

      "Onko niin että ne jotka kehitysapua puolustavat välittävät enemmän muista kun Suomalaisista?"

      KOMMENTTI: Osa kokenee näin, he eivät näe lähelle. Päättäjiä myöten ajatellaan, että he ovat ainutlaatuisia eli "kaikista heikoimmassa asemassa olevia". Osa ihmisistä on sairastunut äärisuvaitsevaisuuteen ja hoivavietti on ylikorostunut. Osalla on mielessä hyötyminen, monesti esim. jonkin viran tavoitteleminen tai jokin muu etu. Jotkut eivät piittaa verovaroistamme, vaan jakelevat niitä auliisti kuten nytkin. Oma kukkaro heillä pysyy kiinni.

    • Anonyymi

      Pitäisi, kehitysavusta ei ole ollut mitään hyötyä. Ja kun lukee hankelistaa, mihin rahoja kaadetaan niin ainoa asia, mitä Afrikan maissa tulee tapahtumaan on väestön holtiton lisääntyminen.
      Kannettu vesi ei kaivossa pysy.

    • Anonyymi

      Jos kehitysapua pitää välttämättä jakaa, olkoon se osuus valtion voitosta. On selvääkin selvempää ettei velkaantumisen kasvaessa mitään jakokelpoisia varoja ole.

      • Anonyymi

        Mitä se isopalkkainen suomalainen eu kehitysapukomissaari on saanut aikaan? Ei ole kuulunut mitään? Onko vaan lisätty virkoja ja vaadittu lisää rahaa järjettömän korruption pyöritykseen?


    • Anonyymi

      Suomella on rahat loppu. Ainoastaan velkarahalla pystymme auttamaan ainakin valtion osalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      379
      8371
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      173
      2740
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1032
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      978
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      883
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      866
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      853
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      832
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      796
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      762
    Aihe