Pitäisikö Suomen lopettaa kehitysapu muualle kokonaan ? ja käyttää se raha mm.Suomen nuorison ongelmien hoitoon esim.lisäämällä erityishoidon paikkoja ym. Tietysti Suomessa on myös köyhyyttä.ja muita ongelmia.
Onko niin että ne jotka kehitysapua puolustavat välittävät enemmän muista kun Suomalaisista?
Kehitysapu Suomalaisille itselleen
11
112
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäisi ja pian!
- Anonyymi
Ehdottomasti se kehityksen pysäytysrahojen holovaaminen on puotettava 10 prosenttiin, ja rahat laitettava suomalaisten ongelmien hoitoon !
Sehän on yleisessä tiedossa, että ne miljardit on menny aivan haistapaskan huijareille, eikä mitään kehitystä ole tapahtunut. - Anonyymi
Nyt kävi niin, että että tuo ITÄ-rajan takainen kehitysmaa putosi pois normaalista Nordean pankkitoiminnasta!
https://www.hs.fi/talous/art-2000007721975.html
Siirrytäänköhän takaisin Neuvostoliiton aikaiseen "tavaranvaihtoon" ? - Anonyymi
Kehitysavun nimenkin pitäisi muuttaa kehittämättömyysrahaksi koska mitään kehitystä paitsi väestön kasvu ei tapahdu noi on opetettu odottamaan ilmaista lounasta .
- Anonyymi
Pitäisi, koska mitään ei ole vuosikymmeniä kestäneellä rahan lappaamisella saatu aikaan. Ainoastaan väestömäärän lisääntymisen estämiseen voidaan antaa tukea.
Ulkoministeriön sivuilta voi käydä katsomassa minkälaisiin projekteihin Haavisto mättää rahaa.
Ja joistakin todella tulee mieleen, että ao valtio jonne hankkeita suunnataan eivät edes ensisijaisesti tarvitse sellaista apua. - Anonyymi
Suomalaisia on asunnottomina ja leipäjonossa mutta rahaa riittää afrikan gebardihattu diktaattoreille?
Ketä poliitikkoja tästä voi kiittää? - Anonyymi
"Pitäisikö Suomen lopettaa kehitysapu muualle kokonaan ? ja käyttää se raha mm.Suomen nuorison ongelmien hoitoon esim.lisäämällä erityishoidon paikkoja ym. "
KOMMENTTI: Pääasiassa näin, että lopetetan. Edistää myös kohdemaiden kehitystä. Kannettu vesi ei nääs kaivossa pysy. Lisäksi meillä on niin paljon kehitysmaalaisia elätettävinä, joiten kehitysapuvarat voidaan kohdentaa täällä heihin.
Afrikka ei todellisuudessa ole sellainen, millainen kuva meille heistä annetaan. Monet maista ovat rikkaimpia kuin me. Osat saattaavat vaihtua, ellei tehdä jotain. Jollain tavalla me olemme jo kehitysmaa.
"Onko niin että ne jotka kehitysapua puolustavat välittävät enemmän muista kun Suomalaisista?"
KOMMENTTI: Osa kokenee näin, he eivät näe lähelle. Päättäjiä myöten ajatellaan, että he ovat ainutlaatuisia eli "kaikista heikoimmassa asemassa olevia". Osa ihmisistä on sairastunut äärisuvaitsevaisuuteen ja hoivavietti on ylikorostunut. Osalla on mielessä hyötyminen, monesti esim. jonkin viran tavoitteleminen tai jokin muu etu. Jotkut eivät piittaa verovaroistamme, vaan jakelevat niitä auliisti kuten nytkin. Oma kukkaro heillä pysyy kiinni. - Anonyymi
Pitäisi, kehitysavusta ei ole ollut mitään hyötyä. Ja kun lukee hankelistaa, mihin rahoja kaadetaan niin ainoa asia, mitä Afrikan maissa tulee tapahtumaan on väestön holtiton lisääntyminen.
Kannettu vesi ei kaivossa pysy. - Anonyymi
Jos kehitysapua pitää välttämättä jakaa, olkoon se osuus valtion voitosta. On selvääkin selvempää ettei velkaantumisen kasvaessa mitään jakokelpoisia varoja ole.
- Anonyymi
Mitä se isopalkkainen suomalainen eu kehitysapukomissaari on saanut aikaan? Ei ole kuulunut mitään? Onko vaan lisätty virkoja ja vaadittu lisää rahaa järjettömän korruption pyöritykseen?
- Anonyymi
Suomella on rahat loppu. Ainoastaan velkarahalla pystymme auttamaan ainakin valtion osalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1462479Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot96994- 64871
- 60733
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18667Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637