SDP on EK:n ja Kokoomuksen juoksupoika.

Anonyymi

EK ja Kokoomus nauraa partaansa kun SDP on lähtenyt jatkamaan Sipilän aktiivimallia.
Ei voi muuta päätellä kuin, miten korruptoitunut maa suomi on.
Hallaaho hieroo käsiään kun tietää, millainen äänisaalis on persuille. luvassa.

21

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Demareilla on pitkät perinteet duunari kyykyttämisellä. Tässä pitkä lista:

      -Lipposen hallitus keksi 1995.1996 9e tempputyöt aluksi nimellä työharjoittelu, työelämävalmennus yms.
      - Demarit junttasi Suomen Eu:hun 1995
      - Lipposen hallituksen kannustinloukkutyöryhmä 1996
      - Lipposen hallitus leikkasi kotiäitien kotihoidontukea (feminismiä rummuttava puolue kyykyttää naisia)
      - Lipposen hallitus vei Suomen perustuslain vastaisesti euroon kansalta kysymättä 1998
      - Suomalaiset pientilat ajettiin alas 1995 lähtien jolloin maaseudulla työttömyys räjähti ja maaseudun kurjistaminen alkoi Demarihallituksen toimesta.
      - Kuntouttava työtoiminta tuli 2001
      - Ikikarenssi tuli 2006 Tarja Filatovin työministeriaikana(Ihalainen tosin poisti 2012)
      - Marinin hallitus ajoi syyskuussa 2020 aktiivimalli kakkosen läpi joka on paljon pahempi mitä Sipilän lempeä aktiivimalli
      - Marinin hallitus poisti eläkeputken joulukuussa 2020
      - Rinteen ja Marinin hallitus korotti polttoaineveroa
      - Marinin hallitus ajoi turvetuotannon ja teollisuuden alas aiheuttaen 200 000 uutta työtöntä
      - Marinin hallitus tuplasi kehitysavun

      Herää kysymys kuka duunari äänestää tällaista puoluetta? Dementoituneet eläkeläiset ymmärrän jotka hyppäävät kaivoon vappusatasen himossa( Vappusatanenkaan ei toteutunut)

    • Anonyymi

      Sdp lupasi vappusatasen ja eläkeputkea ei poisteta. sdp on pettänyt lupauksensa törkeästi.
      Onneksi on Vasemmistoliitto, mikä toimii erinomaisesti.
      Vain Vasemmistoliitto hallituksessa puolustaa ainoana työläisiä.
      Lisää valtaa Vasemmistoliitolle ja VasemmistoNaisille !

    • Jo pelkkä ay mafian kannattaminen on työläisvastainen toimi. Mikään tai kukaan muu taho ei kykene suoriutumaan niin suuresta työttömien tekoprosessista kuin ay mafia! Muut sortuisivat taakan alle moisessa urakassa vaan ay mafia porskuttaa SDP:n tuella!

      • Anonyymi

        Oliko Katainenkin myös Ay mies? Hänen aikanaan valtionvelka ja työttömyys tuplaantui.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Oliko Katainenkin myös Ay mies? Hänen aikanaan valtionvelka ja työttömyys tuplaantui.

        Kataisen hallituksen raha-asiat hoisivat Jutta Urpilainen sekä Antti Rinne jioten he ovat vastuussa velanotosta pääosin! Vai ovatko SDP:n minisaterin vain kahvin keittäjinä ja tarjoajina hallituksessa?


      • Extyökkäri kirjoitti:

        Kataisen hallituksen raha-asiat hoisivat Jutta Urpilainen sekä Antti Rinne jioten he ovat vastuussa velanotosta pääosin! Vai ovatko SDP:n minisaterin vain kahvin keittäjinä ja tarjoajina hallituksessa?

        Jäi kirjoittamatta, siinä samassa hallituksessa oli työministerinä Lauri Ihalainen, joka näköjään päästi työttömyyden valloilleen sinun käsityksesi mukaan, olisihan Laurin pitänyt osata muuttaa ay mafian paragrafeja sen verran, jotta työllisyyttä olisi saatu nousemaan korkeammalle.

        Ettei vaan kaikiki mene taas sosialismin piikkin? Pitäisiköhän vasemmisto tyystin kieltää? Kieltäväthän hekin oikeiston ja jopa keskustankin jos päsevät valtaan!


      • Anonyymi

        Miten se on Extyökkäri: Saisitteko kymmenen pubissa istuvan kaverisi kanssa älykkyystestissä yhteenä edes sata pistettä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten se on Extyökkäri: Saisitteko kymmenen pubissa istuvan kaverisi kanssa älykkyystestissä yhteenä edes sata pistettä?

        Nono varmasti saisivat. Ex työkärin 99 kaveria saisi yhteensä 99 pistettä ja Extyökkäri itse yhden pisteen. Tosin ei taida tuolla olla kavereita.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miten se on Extyökkäri: Saisitteko kymmenen pubissa istuvan kaverisi kanssa älykkyystestissä yhteenä edes sata pistettä?

        En tiedä koska en istu pubeissa, en yhdessä enkä useammassakaan. Minulla on parempaakin ajankulua ja rahaa voi käyttää hyödyllisestikin. Pubissa sijoitettu raha ei oikein anna tuottoa vaikka kuulemma se saattaa tuottaa päänsärkyä!

        Älykkyystestini on jo vuosikymmeniä sitten kertonut minulle jotta pubit eivät kuulu fiksuille vaan ne ovat tollojen säilömistä varten, siellä niitä marionoidaan!


    • Anonyymi

      On kumma asia, että talvi yllättää autoilijan ja joulu työnantajan, eikä tähän ole varauduttu etukäteen, Rytkönen sanoi.
      Viisaus ei tee majaa tähän maailmaan.

    • Anonyymi

      Iät ajat demarit ovat olleet tavallisen suomalaisen suurin vihollinen maailmanparannusoppeineen.

      • Anonyymi

        SDP on tominut kautta aikojen kaikkien suomalaisten parhaaksi ja ollut toteuttamassa kaikkia suuria ja tärkeitä uudistuksia, mm. julkisin varoin toteutettava koulujärjestelmämme ja terveydenhoitomme.
        Todellakin maailmaamme parantavia tekoja!


    • Anonyymi

      Aloittaja on halunnut unohtaa, että juuri perussuomalaiset olivat kokoomuksen kanssa kannattamassa Sipilän hallituksessa aktiivimallia.
      Onneksi SDP heti Rinteen halliutuksen alkajaisiksi poisti Sipilän hallituksen epäoikeudenmukaisen aktiivimallin ...
      Sanna Marinin hallitus ei tee kyykytyspolitiikkaa!

      • Anonyymi

        Päivän naurut! Juuri Marinhan syyskuussa toi aktiivimalli kakkosen eli pakkohakumallin joka on paljon pahempi mitä Sipilän malli. Lisäksi poisti eläkeputke että voitaisiin tuplata kehitysapu ja tuoda alholistit Suomeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Päivän naurut! Juuri Marinhan syyskuussa toi aktiivimalli kakkosen eli pakkohakumallin joka on paljon pahempi mitä Sipilän malli. Lisäksi poisti eläkeputke että voitaisiin tuplata kehitysapu ja tuoda alholistit Suomeen.

        Valeuutista pukkaat, ei mene läpi, hei.


    • Anonyymi

      Sanna Marinin hallitus on paras hallitus ikinä Suomessa!

      • Anonyymi

        Ei ole. Paras hallitus ikinä on Kalevi Sorsan IV hallitus. Sen jälkeen alkoi hyvinvointivaltion alasajo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole. Paras hallitus ikinä on Kalevi Sorsan IV hallitus. Sen jälkeen alkoi hyvinvointivaltion alasajo.

        Venäjän kauppa veti ja hieman vientituottoja usa:sta. Siinä Sorsakin oli voimansa tunnossaan vahvan markan ajajana Koiviston ja Holkerin kanssa. Lopputulosta sitten kateltiin suu auki kun käännyttiin 90-luvulle ja maa syöksyi lamaan. Suurtyöttömyys ja 60000 yritystä nurin. Kiitos Sorsa. Kiitos Koivisto. Kiitos demarit. Ja toki kullekin asianosaiselle.


    • Anonyymi

      Vasemmistoliitto vastusti voimakkaasti eläkeputken poistamista.
      Muut hallituspuolueet eivät hyväksyneet Vasemmistoliiton esitystä.
      sdp on kapitalistien juoksupoika.
      Hävetkää demarit.

      • Anonyymi

        Eläkeputkia ei tarvita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eläkeputkia ei tarvita.

        Vasemmistoliittoa ei tarvita. Eikä demareitakaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5605
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4561
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4514
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      73
      4320
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4292
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3785
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      96
      3182
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      22
      3055
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3051
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2150
    Aihe