Joulu on ihan kiva juhla

kun vaan riipii siitä tuon sairaan sadun pois. Mielestäni sellainen amerikkalainen Joulu on paras jossa joulukuusi on täynnä koristeita ja kaikki saavat kunnollisia lahjoja ja syödään hyvää ruokaa ja juodaan konjakkia päälle. Jätetään noiden valheiden levittely uskiksille jos tulevat siitä onnellisiksi.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Luulen, että Josefilla olisi ollut sanansa sanottavana tuohon neitsyeelliseen synnytykseen mutta sitähän ei häneltä kysytty. Ei olisi muuten syntynyt kunnon satua. Reppana stepfather.

Äänestä

Mikään ei ole niin sairasta kuin uskonto.

Äänestä
  • Kyllä Suomen kirkkokin on se myöntänyt, että kaikkeen ei pidä uskoa mitä raamatussa sanotaan. Itse en usko mihinkään mikä on raamatun kansien välissä. No korkeintaan sen uskon, että ihminen on lajina hiton kehitymätön, pientä älyllistä kärkijoukkoa lukuun ottamatta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

kun vaan riipii siitä tuon sairaan sadun pois. Mielestäni sellainen amerikkalainen Joulu on paras jossa joulukuusi on täynnä koristeita ja kaikki saavat kunnollisia lahjoja ja syödään hyvää ruokaa ja juodaan konjakkia päälle. Jätetään noiden valheiden levittely uskiksille jos tulevat siitä onnellisiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu