Matin työura

Aluksi Matti kasvatti hedelmiä idyllisessä puutarhassa Pohjois-Irakissa, mutta paikallisten levottomuuksien jälkeen joutui muuttamaan sieltä pois vaimonsa ja lastensa kanssa. Hän päätyi aina Mauritaniaan saakka, koska onnistui saada sieltä töitä laivanrakentajana. Hän toimi myös jonkin aikaa laivan kapteenina, mutta asettui sitten Etelä-Irakiin maanviljelijäksi.

Viljeltyään maata menestyksekkäästi hän sai hieman rahaa säästöön ja päätti lähteä jälleen reissuun, tällä kertaa kohti pohjoista. Matti teki jonkin aikaa Egyptissä rakennustöitä, asettui sen jälkeen Israeliin lammaspaimeneksi, mutta pian muutti takaisin Irakiin siirtotyölaiseksi. Jonkin ajan kuluttua firman uusi pomo vapautti hänet työtehtävistä ja hän sai palata takaisin Israeliin.

Aika kului siellä suhteellisen rauhallisesti, kunnes hän riitautui erään puusepän kanssa. Verottajankin kanssa tuli ongelmia ja hän joutui muuttamaan pois maasta päätyen perheineen Eurooppaan. Siellä hän toimi kauppiaana ja sen ohella harjoitti pienimuotoista pankkitoimintaa. Elämä ei ollut helppoa ja useiden vuosien jälkeen hänen onnistui palata takaisin Israeliin, jossa hän johtaa nykyisin menestyvää IT-alan yritystä.

Hyvää Joulua kaikille!