Aiotko maksaa kirkollisveroa, vuonna 2021, paljonko se onkaan ?

Anonyymi

https://eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/media/none/tiedote_02_2020.html?year=2020

Mikäli tuo miljoona Suomen kansalaista, jotka eivät vain ole tulleet ajatelleeksi, että äärioikeiston Teekutsuliikkeen, uskonnolliselle politiikan teolle, on vaihtoehtoja, lopettaa veroparatiisi-bisneskirkon rahoittamisen, on se vahva viesti päättäjille. ns. "Hyväntekeväisyysvaltio" on aidon demokratian ja oikeusvaltion, jossa kansalaisilla on aito oikeusturva ja ihmis-kansalaisoikeudet, vastakohta.

Myös EK-Yle:n veroparatiisi-äärioikeistopropagandan, rahoittamisen lopettamista, voi vaatia, eikä alistua maksamaan, väkivallasta, jota EK-Yle 24h/vrk on.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16666062/ek-yleisradion-rahoitus-on-lakkautettava--oikeudet-puolueettomaan-tiedonvalitykseen-palautettava

Äänestäminen on jo nukkumista - lupauksia mm. sairaus-kansaneläkeläisten köyhyydessä pitämisen "siirtämisestä historiaan", ei ole pidetty. Äänestämättä jättäminen on valveilla olemista, jo kuntavaaleissa.

9

564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirkollisveroa ei mene lainkaan kaltaiseltani pieneläkeläiseltä.

      • Anonyymi

        Jos kuulut kirkkoon, niin tottakai menee prosenttiosuus veroa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos kuulut kirkkoon, niin tottakai menee prosenttiosuus veroa.

        Ei mene senttiäkään - luulisin osaavani lukea veropapereista. Ei seurakunta peri kirkollisveroa pienestä eläkkeestä.


    • Anonyymi

      Mutta se pahentaa kaltaistesi köyhyyseläkeläisten köyhyyttä, koska se menee ökyrikkaiden perintö- ja verosuunnittelijoiden, äärioikeiston EK-porvareiden poliittisen diktatuurin pitoon.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nykyinen bisneskirkko on varakas, ja erityistesti ortodoksikirkolla on veroparatiiseissa biljoonia, joista se ei käytä yhtään mitään, minkäänlaiseen yhteiskuntavastuuseen, saati köyhyysongelman korjaamiseen.

      Uskonnosta tullut ahneuden symboli.

    • Anonyymi

      En osallistu nenäpäiväkeräykseen, enkä muihinkaan vastaaviin.

    • Anonyymi

      Mikä on arkkipiiispan palkka?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      151
      13307
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      88
      3720
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      134
      3033
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      1471
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      46
      1426
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      157
      1385
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1294
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1254
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1091
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      206
      1010
    Aihe