Uusi kirja ilmestynyt: "Hunnusta vapautunut"

Se on Kanadassa toimivan, aktivisti Yasmine Mohammedin omaelämäkerta, joka kuvailee elämää jyrkän islamintulkinnan piirissä, ja siitä vapautumista. Kirjaa olisi varmaan syytä jakaa Eduskunnassa.

"Yasmine Mohammed varttui perheessä, jonka elämää ohjasi islamin ankara tulkinta. Siihen kuuluivat paitsi Koraanin luku, rukoukset ja niiden ulkoa osaaminen, sekä ankarat rangaistukset jos näissä ei onnistuttu. Pahoinpitelyt, avioliittoon painostaminen, laiton moniavioisuus, seksuaalinen hyväksikäyttö ja myöhemmin jopa terroriyhteydet olivat läsnä hänen perheensä elämässä. Perheen kunnia puolestaan riippuu siitä, paljonko tyttäret osasivat hävetä. Helvetin pelko ja taivaan tavoittelu olivat kaiken takana, ja Allahin miellyttämiseksi päähenkilön äitikin uhkasi tytärtään tappamisella tämän riisuttua huntunsa. Koraanin opetukset vaikuttivat kaikkeen kynsien leikkaamista ja vessakäyntejä myöten.

Tavallisesti muslimimaahanmuuttajien ongelmia selitetään korrektisti vastaanottavan yhteiskunnan tekemillä virheillä, mutta Hunnusta vapautunut ravistelee näitä käsityksiä. Muslimien tyypillistä ajattelua Koraani-uskon lisäksi leimaa ainakin Egyptissä kaiken selittäminen henkien tekosilla. Lisäksi kohtaloon uskominen on keskeistä islamilaisessa maailmankatsomuksessa. Allahin tahto ja suunnitelmat ratkaisevat. Mohammedin mukaan tämä selittää tietynlaista velttoutta ja saamattomuutta.

Muslimit ovat taitavia myös uhriutumaan ja käyttämään hyväkseen asetelmaa, jossa valkoinen on aina vastuussa ja ruskea puolestaan sorrettu."

Tuo "velttous ja saamattomuus" näkyy hyvin esim. muslimien heikkona työllistymisenä.

6

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vihreiden ihanne uskonto.

    • Anonyymi

      Ylen jälkiviisaissa on usein hunnutettu somalinainen, ihan älytöntä.

    • Anonyymi

      Kaikki uskonnot ovat toki yhtä hyviä.

      Lasten pitäs koulussa lukea näitä kirjoja, että saisivat tietää totuuden.

    • Anonyymi

      Islam on rasistinen uskonto.

    • Anonyymi

      Hyvä että on elossa.

    • Anonyymi

      Vihersuvakit ovat varmaan herhiläisinä mokoman ahdamielisen kimpussa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      70
      7901
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7424
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      191
      7031
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      71
      6951
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      70
      5878
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      77
      5763
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      102
      5515
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      25
      3212
    9. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      59
      935
    10. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      926
    Aihe