Alkuperä/ursprungen minulta

😊👓👜nyt saa olla tarkkana ostosten kanssa. Olen miettinyt noita koirankin sapuskoja, että uskaltaako niitä kiinalaisia enää ostaakaan -ties mitä viruksia niissä on kun mrsa bakteeriakin löydetty. Kun kiinalaiset keksivät tehdä riisiä muovista niin jäi pakastetut riisikuutiot ostamatta. En ymmärrä miksi ulkomailta tuodaan paperituotteitakin tänne kun meillä on laadukkaampaa vessapaperia omasta takaa.

Enivei nyt joulunaikaan kirjoitankin vain rekattuna niin ei tule enää sählinkiä.

7

<50

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lemmikkien ruuat kannattaa tehdä itse. Yllättävän monet ON tehty kiinassa. Tarkistin eräänkin mukamas kotimaisen koiranruokamerkin tuotteiden alkuperät. Namipaloista suurin osa oli eu:n ulkopuolelta. Elikkä Kiinasta. Ties mitä raskasmetallijäämiä ja antibiootteja.

      • Kiitos uutisesta. Täytyypä olla tarkempi herkkupalojen suhteen. Ruokanahan meillä on kotimaiset pakastetut nappulat.


    • Anonyymi

      Et ymmärrä vai et osaa etsiä vastausta miksi Kiinasta tuodaan mitä tuodaan.
      Verhotut on monet asiat rikastumisen toivossa.

      • Mitähän varten palstalla on tarve yrittää saada toiset kirjoittajat vaikuttamaan tyhmiltä? "En ymmärrä" tarkoituksen aloituksessani ymmärtää ajatteleva ihminen oikein. Siinä yritin lyhyesti sanoa sen, että suomalaisvalmisteisten tuotteiden ostaminen lisää kotimaan työllisyyttä. Etenkin ulkomaisten paperituotteiden tuominen maahan on kuin potkaisisi jalat alta omalta teollisuudelsta. Paperitehdaspaikkakunnalla syntyneenä seuraan koko ajan suomalaisen paperituotannon kamppailua olemassaolosta. Sekä lisäksi on huomattava se, että halpamaista tuotavien tuotteiden ostaminen lisää niiden maiden lapsityövoiman käyttöä ja muunkin työvoiman riistoa. Siellä on pienet palkat ja pitkät työpäivät. Lomapäivät ovat pelkkä unelma. .


    • Anonyymi

      Joo, hieman erikoistakin tuo, että Kiinassa valmistetaan koiran ruokia, kun kiinalaiset itsehän lähinnä syövät koiria. Niillä ulkotoreilla, mistä tämä koronakin lähti liikkeelle, myydään myös koiranlihaa. Liekkö citikinukit sitte jo niin länsimaalaistuneet,että lemmikkejäkin jo on. Niissä koiranruuissahan voi olla just näitä piikkisikojen sun muiden teurasjätteitä, joista korona lähti.

    • Anonyymi

      Lain mukaan koiranruuan valmistajien ei tarvitse ilmoittaa pakkauksissa mistä maasta raaka-aineet tulevat. Suomalainen tai eurooppalainen valmistaja voi käyttää esim, kiinalaista teurasjätettä nappuloissaan.
      https://yle.fi/uutiset/3-9626784

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      579
      1184
    2. 71
      821
    3. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      266
      652
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      53
      624
    5. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      161
      612
    6. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      171
      611
    7. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      84
      562
    8. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      119
      552
    9. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      202
      519
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      486
    Aihe