Vinkki kaupungin hallitukselle/valtuustolle.

Anonyymi

Olette huolissanne,kun kaupungissa käy töissä muualla asuvia.Mutta siivotkaa oma pesänne nyt kun alkaa säästöjen etsintä eli kaikki kaupungin työtekijät ja viranhaltijat joiden palkka maksetaan verorahoista pitää asua ja olla kirjoilla Mänttä-Vilppulassa.

3

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täällä on töissä porukkaa joka ei asu täällä,ihan normaalia muuallakin. Jotkut asuu
      täällä ja on kirjoilla muualla,normaalia sekin. Kun nuo nykyajan työpaikat ei valitet-
      tavasti ole hautaan asti.

      • Anonyymi

        No kyllä nuo kaupunkien ja kuntien työpaikat taitaa olla ihan hautaan tai no eläkkeelle asti paremminkin. Lukuunottamatta jos ei itse sitten töpeksi jotain kunnolla ja menetä luottamusta tai sitten päätä itse lähteä. Mutta sekin on suhteellista voi töpeksiä ja saada potkut ja kivan ködenpuristuksen kaupanpäälle vaikka aivan itse syyllinen potkuihin. Joku toinen voi myös töpeksiä ja saada myös potkut ja karenssin päälle ei kivoja kädenpuristuksia.

        Mutta nämähän on sopimusasioita mennään niin kuin sovittu. Ja kaikillahan ei ole edes palkkatyösopimusta joka hyvin yleistä suomen kunnissa ja kaupungeissa. Heillä on vain työsopimus työvelvoitteella, mutta ne onkin sitten työttömiä joilta puuttuu se työ ja saavat rahansa työttömyyskorvauksista työtehtävät käytännössä samoja kuin palkkatyösopimuksen allekirjoittaneilla.

        Toki tämäkin saattaa kiristää toisinaan palkkatyösopimuksen allekirjoittaneiden hermoa varsinkin jos pelkän työsopimuksen kirjoittaneella on vähemmän työtunteja vaikka edes silloin ei pääse samaan tuntipalkkaan eikä sitä ole edes mahdollista neuvotella paremmaksi, koska et ole palkkatyösuhteessa toisin kuin palkkatyösopimuksen allekirjoittanut puhumattakaan muista edeuista, jotka on palkkatyösopimuksen allekirjoittaneilla.

        Mutta minkä mahtaa lait ja asetukset kaiken mahdollistaa halusit tai et. Ja kaikki on samanarvoisia lain edessä toiset vaan vähän enemmän.


    • Anonyymi

      up

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      133
      4446
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3715
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      69
      2359
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      224
      1807
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      118
      1677
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      247
      1146
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      805
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      756
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      736
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe