Joulurauhaa kaikille!

Anonyymi

Keskittykäämme nyt joulun sanomaan,
ja olkaamme ystävällisiä kaikille!

Jeesus syntyi jouluna!

Jutellaan joulusta!

8

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nythän on suositus viettää Joulua vain ydinperheen kesken mahdollisimman minimaalisella porukalla. Tähän on sairaanhoitopiirien suositus, THL:n suositus ja WHO:n suositus. Joten mitäs olette mieltä: minulla on dementoitunut monisairas vaikeasta astmasta kärsivä äiti. Eräs nainen (ei edes sukulainen, vaan sukulaisen kanssa naimisissa ollut) vierailee hänen luonaan ahkerasti. Noh, nainen oli ollut syksyllä ruskaretkellä Ylläksellä ja juuri siihen aikaan sieltä oli lähtenyt liikenteeseen useita ympäri Suomen ulottuvia koronaketjuja. Myös naisen, äitini ja minun paikkakunnalleni. Nainen ei ainakaan tunnustanut, että koronatapaus olisi ollut juuri hänen porukassaan. Olen yrittänyt toppuutella käyntejään äitini luona ja pysyikin pari viikkoa poissa. Nyt sitten kielsin käynnit kokonaan, koska nainen ei kuulu ydinperheeseen ja meillä on oikeus suojautua mahdolliselta koronalta- etenkin äiti, jolla on vaikea astma. Ei tuntunut naiselle oikein menevän jakeluun ja olikin käynyt äidillä siten, ettei tullut sisälle, mutta tuli ovelle tuomaan leivoksia. Vaikka oli kielletty kokonaan tulemasta kunnes äiti saa rokotteen. Etenkään vielä kun naisen käynnit eivät ole välttämättömiä. Koronahan voi tarttua myös siinä ovella ja pinnoilta (tuodut leivonnaispussit). Mitä itse tekisitte tällaisessa tilanteessa, kun henkilö ei usko pyyntöä pysyä kaukana kunnes saadaan rokote?

      • Anonyymi

        Minä soittaisin tälle henkilölle (olet jo varmaan soittanutkin) ja sanoisin suoraan ja ystävällisesti, että "sinä et saa mennä äidin luo!". Kerro tästä sairaanhoitopiirin suosituksesta.

        Sanot sitten äidillesi, että ei avaa ovea (olet varmaan sanonutkin).
        Voivathan jutella puhelimessa. Ihan yksinkertaista.

        En tiedä onko hyvä ottaa rokotus astmasta kärsivälle. Ota selvää!

        Entä jos puhuisit seurakunnan papin kanssa?
        Välitä sitten tieto tänne, on varmaan muitakin jotka ovat samassa tilanteessa.

        Hyvää Joulua!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä soittaisin tälle henkilölle (olet jo varmaan soittanutkin) ja sanoisin suoraan ja ystävällisesti, että "sinä et saa mennä äidin luo!". Kerro tästä sairaanhoitopiirin suosituksesta.

        Sanot sitten äidillesi, että ei avaa ovea (olet varmaan sanonutkin).
        Voivathan jutella puhelimessa. Ihan yksinkertaista.

        En tiedä onko hyvä ottaa rokotus astmasta kärsivälle. Ota selvää!

        Entä jos puhuisit seurakunnan papin kanssa?
        Välitä sitten tieto tänne, on varmaan muitakin jotka ovat samassa tilanteessa.

        Hyvää Joulua!

        Jos keneltä jäi katsomatta joulurauhan julistus Turusta, niin voi katsoa sen täältä:

        https://areena.yle.fi/1-50632774?autoplay=true


      • Anonyymi

        Soitat terveydenhuoltoon ilmoituksen tästä jäärästä.


    • Anonyymi

      Joulun sanoma: Ei esiaviollista seksiä ja mahdollista raskautta kannata ottaa turhaan raskaasti. Eikä ainakaan syöttää lapselle valheita isäehdokkaista. Lapsi kun saattaa näin ajautua epämääräisiin jengeihin, nuorisorikollisuuteen ja itsetuhoiseen käyttäytymiseen.

      Tämä on jouluevankeljumin ja uuden testamentin keskeinen opetus, varoittavan esimerkin kautta.

      Jumalattoman hyvää joulua kaikille.

      • Anonyymi

        Et ihan ymmärrä tätä asiaa.

        Ikävää että joulun sanoma menee "ihmeelliseksi" ja väittelykeskusteluksi.

        Jos ei usko mitä Raamatussa ja kirkossa puhutaan, olisi ehkä aihetta väiteskellä toisaalla.
        Olisi hienoa jos täällä pysyttäisiin itse joulun sanomassa, siinä itse asiassa. Tämähän on ortodoksinen palsta ja tarkoitettu ortodokseille keskustelupalstaksi. Ortodoksit uskovat mitä Raamatussa kerrotaan.

        Jos sinä et usko, niin kukaan ei pakota.


    • Anonyymi

      Surullista kyllä liukumassa uskonnottomuuteen katsellessa hengellisissä piireissä olevia ihmisiä manöövereitä sekä ilmiöitä.

      Ihminen tuo viekas kettu palvelee lopulta itseään.

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      146
      1748
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      320
      1421
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1058
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      955
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe