Keskittykäämme nyt joulun sanomaan,
ja olkaamme ystävällisiä kaikille!
Jeesus syntyi jouluna!
Jutellaan joulusta!
Joulurauhaa kaikille!
8
181
Vastaukset
- Anonyymi
Nythän on suositus viettää Joulua vain ydinperheen kesken mahdollisimman minimaalisella porukalla. Tähän on sairaanhoitopiirien suositus, THL:n suositus ja WHO:n suositus. Joten mitäs olette mieltä: minulla on dementoitunut monisairas vaikeasta astmasta kärsivä äiti. Eräs nainen (ei edes sukulainen, vaan sukulaisen kanssa naimisissa ollut) vierailee hänen luonaan ahkerasti. Noh, nainen oli ollut syksyllä ruskaretkellä Ylläksellä ja juuri siihen aikaan sieltä oli lähtenyt liikenteeseen useita ympäri Suomen ulottuvia koronaketjuja. Myös naisen, äitini ja minun paikkakunnalleni. Nainen ei ainakaan tunnustanut, että koronatapaus olisi ollut juuri hänen porukassaan. Olen yrittänyt toppuutella käyntejään äitini luona ja pysyikin pari viikkoa poissa. Nyt sitten kielsin käynnit kokonaan, koska nainen ei kuulu ydinperheeseen ja meillä on oikeus suojautua mahdolliselta koronalta- etenkin äiti, jolla on vaikea astma. Ei tuntunut naiselle oikein menevän jakeluun ja olikin käynyt äidillä siten, ettei tullut sisälle, mutta tuli ovelle tuomaan leivoksia. Vaikka oli kielletty kokonaan tulemasta kunnes äiti saa rokotteen. Etenkään vielä kun naisen käynnit eivät ole välttämättömiä. Koronahan voi tarttua myös siinä ovella ja pinnoilta (tuodut leivonnaispussit). Mitä itse tekisitte tällaisessa tilanteessa, kun henkilö ei usko pyyntöä pysyä kaukana kunnes saadaan rokote?
- Anonyymi
Minä soittaisin tälle henkilölle (olet jo varmaan soittanutkin) ja sanoisin suoraan ja ystävällisesti, että "sinä et saa mennä äidin luo!". Kerro tästä sairaanhoitopiirin suosituksesta.
Sanot sitten äidillesi, että ei avaa ovea (olet varmaan sanonutkin).
Voivathan jutella puhelimessa. Ihan yksinkertaista.
En tiedä onko hyvä ottaa rokotus astmasta kärsivälle. Ota selvää!
Entä jos puhuisit seurakunnan papin kanssa?
Välitä sitten tieto tänne, on varmaan muitakin jotka ovat samassa tilanteessa.
Hyvää Joulua! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä soittaisin tälle henkilölle (olet jo varmaan soittanutkin) ja sanoisin suoraan ja ystävällisesti, että "sinä et saa mennä äidin luo!". Kerro tästä sairaanhoitopiirin suosituksesta.
Sanot sitten äidillesi, että ei avaa ovea (olet varmaan sanonutkin).
Voivathan jutella puhelimessa. Ihan yksinkertaista.
En tiedä onko hyvä ottaa rokotus astmasta kärsivälle. Ota selvää!
Entä jos puhuisit seurakunnan papin kanssa?
Välitä sitten tieto tänne, on varmaan muitakin jotka ovat samassa tilanteessa.
Hyvää Joulua!Jos keneltä jäi katsomatta joulurauhan julistus Turusta, niin voi katsoa sen täältä:
https://areena.yle.fi/1-50632774?autoplay=true - Anonyymi
Soitat terveydenhuoltoon ilmoituksen tästä jäärästä.
- Anonyymi
Joulun sanoma: Ei esiaviollista seksiä ja mahdollista raskautta kannata ottaa turhaan raskaasti. Eikä ainakaan syöttää lapselle valheita isäehdokkaista. Lapsi kun saattaa näin ajautua epämääräisiin jengeihin, nuorisorikollisuuteen ja itsetuhoiseen käyttäytymiseen.
Tämä on jouluevankeljumin ja uuden testamentin keskeinen opetus, varoittavan esimerkin kautta.
Jumalattoman hyvää joulua kaikille.- Anonyymi
Et ihan ymmärrä tätä asiaa.
Ikävää että joulun sanoma menee "ihmeelliseksi" ja väittelykeskusteluksi.
Jos ei usko mitä Raamatussa ja kirkossa puhutaan, olisi ehkä aihetta väiteskellä toisaalla.
Olisi hienoa jos täällä pysyttäisiin itse joulun sanomassa, siinä itse asiassa. Tämähän on ortodoksinen palsta ja tarkoitettu ortodokseille keskustelupalstaksi. Ortodoksit uskovat mitä Raamatussa kerrotaan.
Jos sinä et usko, niin kukaan ei pakota.
- Anonyymi
Surullista kyllä liukumassa uskonnottomuuteen katsellessa hengellisissä piireissä olevia ihmisiä manöövereitä sekä ilmiöitä.
Ihminen tuo viekas kettu palvelee lopulta itseään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741