Voisitteko poistua tältä palstalta, tämä on tarkoitettu keskusteluun uskonnoista. Ei suinkaan uskontojen mollamiseen. Sitä varten on ateismi palsta.
Pakana, Mirka, Homo yms. ateistit/saatananpalvojat
Jeesuksen todistaja
461403
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Oletko tosissasi sitä mieltä että faktoista ja tosiasiaoista ei saisi kirjoittaa tänne?
Miksi näin jyrkkä kanta?
Pelkäätkö että joku uskis voisi parantua jumalauskosta?
pikku hiljaa luopua uskosta ihan vain sen takia että SAISIN nähdä kuinka tuollaiset kaltaisesi palavat helvetissä ja huutavat kuin siat kaiken kidutuksen keskellä. Ja turha alkaa huutelemaan lähimmäisrakkaudesta kun et itsekkään sen kummemmin välitä siitä. Että pidäppäs vaan pää kiinni...
palat helvetin tulessa ellet usko, eli turpa kiinni.
Sama hihhulin muotoilemana:
"SAISIN nähdä kuinka tuollaiset kaltaisesi palavat helvetissä ja huutavat kuin siat kaiken kidutuksen keskellä. Että pidäppäs vaan pää kiinni..."
Ahh, kidutusta, kidustusta, rakas jumalani.
Luopuisit ennemmin seksuaalisista himoista ja
menisit vaikka suolakaivokseen töihin.
Siellä sinua tarvitaan, talipää.
PS. Aamun viagrat ja muut mömmöt poskeen ja tutimaan pahnoille, talipää.
Tuo viestisi jo osoittaa että olet luopunut uskostasi, kun noin suorasukaisesti pahaa toivot tuntemattomille ihmisille.
Rukoile Jumalalta syntiesi anteeksiantoa, ehkä hän armahtaa pahat pakkomielteesi. Muussa tapauksessa:
Have a nice time in Helvetti.
Uskontoa vastaan voi puhua ei siinä mikä. Mutta kun pitää ottaa elämän tehtäväksi Jumalan herjaaminen ja uskovien pilkkaaminen ja uskontoa vastaan taisteleminen niin ei sellaista voi arvostaa. Sitä se mirka juuri tekee.
ateistit edes ole parhaita osaajia, jos tarkoituksena on todistella kristinuskon ja kiihkouskisten typeryyttä.
Moni hihhuli tekee sen paljon taitavammin itse.
Ateistien ja muiden uskonnon vastustajien pilkka puheet ja muut saavat uskovaiset näyttämään typeriltä. Uskontokin on loppupeleissä selvä asia ja niin paljon kun tälläkin palstalla on pilkka puheita niin huomaa että sitä pilkkaa on hakemalla haettu. Etsimällä etsitty kaikkea typerää mistä väitellä ja mitä vastaan naureskella. Joku kohta raamatussa saattaa äkkiseltään kuulostaa naurettavalta tai typerältä mutta kaikki ei ole aina sitä miltä näyttää. Tekstiin saatta sisältyä paljon kaikkea ovelaa. Jos et ole lukenut raamattua ja joku kohta kuulostaa älyttömältä voi kysyä aina joltain sellaiselta joka on perehtynyt asioihin. Näin huomaat että ei se kohta ollutkaan typerä vaikka se äkkiseltään näytti siltä. Raamtussa on paljon loistavia ohjeita meille elämän tielle ja sinunkin kannattaisi joskus lukea sitä.
Eihän niin raaka teos kun Raamattu ketään naurata, vaan sen tulkitsijat.
Raamatun teksti on vanhan testamentin puolella vähän karkeaa ja nykyihmisen on hankala käsittää noin raakaa tekstiä. Mutta sellasta se elämä oli siihen aikaan. Hevosilta katkottiin jalkajänteen jotta he eivät päässeet juoksemaan, sodat käytiin miekalla ja keihäillä. Voit kuvitella kuinka on veri ja suolet lentäny. Uskovia SAHATTIIN kahtia. Ihmisiä telotettiin kivittämällä ja oli enemmän kuin yleistä että lapsia uhrattiin polttamalla molokille tai muille puupölkyille. Elämä oli siihen aikaan raakaa ja niin on raamatun tekstikin. Pitää ottaa huomioon että raakuuksien aikojen ihmiset kirjoittivat raamatun ja nykyihmisestä tuo teksti saattaa kuulostaa karulta mutta pitää ottaa huomioon että ajat ovat muuttuneet. Jeesushan toi uuden elämän tyylin täynnä rakkautta eikä kivittämiset ja muut enää olleet tarpeellisia.
heittyikin aivan omalle tasolleen. 1500 - luvulla inkvisitio käytti paljon aikaa ja vaivaa jotta ihmisen kuoleminen kestäisi mahdollisimman monta päivää ja olisi äärettömän tuskallista.
Näin toimii kristinusko ja Jeesuksen rakkaus.
Kristityt tekivät kristityille paljon julmempia asioita kuin "sahasivat kahtia".
Vai miten Sinä sen esititkään:
"Jeesushan toi uuden elämän tyylin täynnä rakkautta eikä kivittämiset ja muut enää olleet tarpeellisia."
elämä oli vielä aika raakaa. En ole perehtynyt maailman eniten tuohon hommaan mitä kaikkea silloin tapahtui, mutta verenvuodatus oli ajan tyyli ja raakuuksia harrastivat paljon muutkin kuin uskovaiset. Toisinsanoen raakuudet olivat normaalia elämää siihen aikaan.
Sieku tiiät ni kerroppas mitä tapahtui? En ala kieltämään kaikkea koska en tiedä tarkkaan. Valaise minua. Kiitos jo etukäteen.
siispä miksi "tosiasioista" pitäisi saada kirjoittaa, kun sinunkin tosiasiasi ovat vain uskovaitsen pilkkaa ja halventamista. En ymmärrä miten voit nauttia toisten kiduttamisesta, toisaalta olethan ateisti. Sinun uskosi tosiasioisin ei ole sinusta uskonto, jolloin sinulla ei silloin olisi oikeutta keskustella täällä, koska tämä on varattu uskosta keskusteluun. Uskonnot ovat siis uskoa, ei tietoa.
""ja muut saavat uskovaiset näyttämään typeriltä.""
Tätähän te juuri olette. Miksi tämä pitäisi salata?
Selität:
- VT'n aikana elämä oli raakka, siksi myös VT on raaka kirja.
- 1500-luvulla elämä oli yhä raakaa, muutta >> raakuuksia harrastivat paljon muutkin kuin uskovaiset. >>
Tuosta vedät sen johtopäätöksen että tänä päivänä uskovat ( kristityt ? ) elävät ja esiintyvät esimerkillisesti, aivan eritavalla kuin kukaan muu ? Logiikka ??
Jokainen varmaan huomasi miten uskonto jumiuttaa ajatukset totaalisesti. Uskiksilla ei mikään järki enää toimi.
uskovaiset ole typeriä vaan tuollaiset kaltasesi ihmiset. On tullu luettua noita siun viestejä joita olet jättänyt tänne ja kaikki ovat sellaisia lauseenpituisia toteamuksia ilman mitään tarkoitusperää tai ilman mitään järkeä. Juuri tämä viesti johon nyt vastaan kuvastaa hyvin älykkyysosamäärääsi. Ei kannata kirjoittaa kaikkea mitä sylki suuhun tuo. Nuo viestit kuvastavat vain sitä kuinka tyhmä todella olet...
Saattaa kuulostaa kehuskelulta ja omahyväisyydeltä tämä seuraava tosiasia mutta sanonpas sen silti jotta älytätte tosiasiat sen suhteen miten hyvin on uskovilla on asiat. Tulevaisuus näyttää aika ruusuiselta. Uskovaiset tulevat olemaan aina ateistien ja muiden yläpuolella. Pahan tekijät joutuvat alakertaan sillä välin kun uskovaiset viettävät aikaa yläkerrassa. Kyse on vielä ikuisuudesta. Mites se asia on? P**** valuu aina alaspäin. Kuuluu vain molskahdus tulijärvestä kun ateisti tippuu sinne.
>> Saattaa kuulostaa kehuskelulta ja omahyväisyydeltä tämä seuraava tosiasia..>>
>> Uskovaiset tulevat olemaan aina ateistien ja muiden yläpuolella. >>
>> Mites se asia on? P**** valuu aina alaspäin. Kuuluu vain molskahdus tulijärvestä kun ateisti tippuu sinne. >>
Ei kuulostanut kehuskelulta tai omahyväisyydeltä.
Ei kukaan aikuinen ihminen 'kehuskelisi' itseään tuolla tavalla.
Ateismi palsta ei tosiaankaan ole uskontojen mollaamista varten. Käy vaikka katsomassa.
Jos joku mollaa, niin kyllä te uskikset olette niitä mollaajia. Muistelepas vähän sitä historiaa taaksepäin ja mieti mitä teittekään silloin uskontonne eteen. Se on aika järkyttävää.
Haluatko kenties keskustella historiastanne?
että on se elämä siihen aikaan ollu vähän erillaista. Sen ajan elämä on ollut täynnä raakuuksia. Se on ollut sen ajan elämän tapa, eli jos uskovaiset ovat käyttäytyneet julmasti niin se on ollut sitä aikaa ja muutenkin vähän raaempaa joten uskovaisten käytös ei oikeastaan ole poikennut sen ajan normaalista elämästä.
Tossa pari riviä ylenpänä tämänpäivän uskovainen kirjoittaa:
"SAISIN nähdä kuinka tuollaiset kaltaisesi palavat helvetissä ja huutavat kuin siat kaiken kidutuksen keskellä."
jotain älytöntä tänne koska kaikki tuntuvat toivovan pelkkää pahaa uskovaisille. Tämä homma pitäisi saada jotenkin järjestykseen. Olisi hyvä homma jos täällä olisi edes yksi palsta jossa ihmiset voisivat keskustella uskosta ilman pilkka puhujia. Ihmiset voisivat keskustella omista näkemyksistään ilman että joku on toitottamassa että Jumalaa ei ole.
Sallisit siis, että ihmiset saisivat kirjoittaa omista näkemyksistään vain mikäli kirjoittajien näkemykset ovat niin kuin sinun? Tosi nerokasta!
että uskonto palstalla on sellaset 20 eri alapalstaa joissa voi haastaa uskonnosta ja kaikki palstat on täyttä jotain riennajia. Ei tarvisi muutakuin yhden palstan jossa voisi keskustella uskosta silleen että ei olisi joku asioista ymmärtämätön huutelemassa.
Sä et tiedä uskosta mitään. Sä vain kuvittelet tietäväsi. Siis KUVITTELET, toistan KUVITTELET.
juuri teet toistat itseäsi sen kummemmin ajattelematta. Joku päivä silmäsi vielä aukeavat totuudelle ja toivottavasti näen sinut silloin niin sitten voimme jatkaa keskustelua...
omia sivustoja, joissa on rekisteröitymispakko. Sellaisilla sivustoilla ei "vääräuskoiset" tai uskottomat "terrorisoida". Tosin, siellä ei sitten uskovaisellakaan saa olla muuta mielipidettä kuin yhteisön virallinen kanta. Miksi et siirry keskustelemaan sellaiselle sivustolle, jos meno näillä kaikille avoimilla palstoilla ei miellytä?
siunkin mielipiteet on pelkkää irvailua ja pilkkaa jos et osaa keskustella rakentavasti vaan tulet tänne irvistelemää niin ei voi todeta muuta kun elämäsi näytää kovin köyhältä ja jos luulet pääseväsi elämässäsi johonkin aukomalla päätä toisille ihmisille niin erehdyt pahasti. Joten jos joku on tyhmä niin sinä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=680&posting=22000000007786105
Juuri tuollaista esimerkkiä kaipasin. Tuosta olen aina halunnut mainita. Eli rienaatte ja auotte päätänne täällä ja odotatte toisilta jotain. Kuinka voitte odottaa toisilta jotain jos ette itse tee mitään muuta kuin huutelette täällä. Ottakaa hirsi pois omasta silmästä ja alkaa sen jälkeen poimia tikkuja toisten silmästä. Noin typerää käytöstä ei voi olla olemassa että itse ei välitä mistään kiusaatte ja pilkkaatte toisia ja sen jälkeen alkaa saarnaamaan toisille jostain. Te ateistit kyllä saisitte omasta mielestänne huudella kuinka haluatte mutta toisilta odotatte täydellisyyttä. Ette voisi enää yhtään typerämmin käyttäytyä.
tietää mitään, niin kuin et muistakaan sanoista. Kunpahan vain huutelet ja käytät ISOJA KIRJAIMIA. Et varmaan ole ikinä tarkistanut sanojen merkityksiä, kun LUULET, toistan LUULET tietäväsi. Kuvittelet tietäväsi, toistan KUVITTELET TIETÄVÄSI, mutta et tiedä.
Nyt sä kuule kirjoitit juur nii kui pitiki !!!
Juttusi perustuvat yleensä valheelle! Mm. valehtelet härskisti muslimeista. Eikö se ole irvailua?
Jos muslimilta kysyttäisiin, niin minä kohtelen kristitttyjä valehtelijoita hellemmin kuin sinä rehellisiä muslimeja.
kirjan käteensä ja lukee siitä, mitä on tehty ja milloin. Suomessa kirkosta saattoi erota vasta 1920-luvulla, niin että sitä edellinen aika on yhteistä historiaa. Sitä paitsi tänne tuskin kirjoittaa montakaan sellaista, joka on syntynyt 1900-luvun alussa. Mieti sinäkin, mitä isäsi ja esi-isäsi ovat tehneetkään, sillä samaan porukkaan hekin kuuluvat. Historia on kaikkien meidän historiaa.
Jotkut ateistit kirjoittavat tänne aivan kuin uskovien historia ulottuisi maailman syntyyn ja vastuu kaikesta tekemisestä ja tekemättä jättämiszestä koskisi kaikkia nykyisinkin eläviä uskovia, mutta ateistien historia ja vastuu ulottuisi vain parin vuosikymmenen päähän. Toisaalta mitä sitä muuta voi edes odottaa.
kaikki ihmiset saa ottaa kantaa "Puppuun". Jos joku uskoo että "Puppu" on totta ei se muuta sitä ettei sen todenperästä ole mitään todistetta.
Puppu = usko, uskonnolliset hahmot, uskonnollinen rekvisiitta,uskonnolliset teoriat,uskonnollinen kirjallisuus
sanan puppu omaan käyttöösi. Puppu on kuitenkin arkityylin sana, jonka synonyymejä ovat pöty ja valhe.
"Puppu = usko, uskonnolliset hahmot, uskonnollinen rekvisiitta, uskonnolliset teoriat, uskonnollinen kirjallisuus."
Tuo, mitä kirjoitit, on täyttä puppua. Tietysti jokainen voi sanoa valheeksi ja pödyksi ihan mitä hyvänsä, mistä ei itse pidä tai mitä vastustaa, mutta asia sinänsä ei siitä miksikään muutu. Jos jonkun mielestä uskonnot ovat puppua, pötyä, huuhaata, niin silloin olisi viisainta mennä vaikkapa Huuhaapalstalle keskustelemaan muiden samoin ajattelevien kanssa.
Käy hirvittävän rasittavaksi yrittää keskustella uskonnoista kaiken maailman puppuilijoiden kanssa, joiden tärkein tehtävä näyttää olevan asiallisen keskustelun torpedointi puppuilemalla alvariinsa. Heheh!
Saattaa kuulostaa kehuskelulta ja omahyväisyydeltä tämä seuraava tosiasia mutta sanonpas sen silti jotta älytätte tosiasiat sen suhteen miten hyvin on uskovilla on asiat. Tulevaisuus näyttää aika ruusuiselta. Uskovaiset tulevat olemaan aina ateistien ja muiden yläpuolella. Pahan tekijät joutuvat alakertaan sillä välin kun uskovaiset viettävät aikaa yläkerrassa. Kyse on vielä ikuisuudesta. Mites se asia on? P**** valuu aina alaspäin. Kuuluu vain molskahdus tulijärvestä kun ateisti tippuu sinne.
et jos se järvi on pelkkää puppua, niin miten sinne voi tippua?
Onko kukaan kertonut tippuneensa sinne?
ei ole ikinä puppua. Muuten se olisi laitettu huuhaa-osastolle.
Ei kenenkään tarvitse kertoa mitään järveen tippumisesta, kyllä uskovainen tietää muutenkin.
millainen helvetti on, niin on minun mielestäni ainakin täysin turhaa puhua enää nykyisin tulisesta järvestä helvettinä niin kuin joskus aikaisemmin ajateltiin.
Ihmisille on sattunut tapaturmia, sydän on pysähtynyt ja sairaalassa ihminen on saatu takaisin henkiin. Sen ajan jonka ihminen on ollut sydän pysähdyksissä hän on viettänyt henkimaailmassa ja nähnyt mitä on tulossa.
Ihmiset ovat nähneet taivaan ja helvetin. Helvetissäkin on kaksi osastoa.
Toisessa on henkisiä tuskia ja toisessa henkisten lisäksi fyysisiätuskia. Henkiset tuskat muodostuvat toisen ihmisen tunteista. Jos olet haukkunut kaveriasi läskiksi kaveristasi voi tuntua pahalta pitkän aikaa ja juuri tuo tunne tulee päällesi helvetissä yhtä pitkäksi aikaa kun kaverisi on tuntenut tuota ikävää tunnetta.
Raamatussa puhutaan synkimmästä pimeydestä. Tarkoittanee juuri tuota. Ihmiset kuvailevat sitä paikkaa siten että siellä on totaalisen yksinäistä. Missään ei ole mitään. Siellä on niin pimeää että sitä pimeyttä voisi leikata veitsellä.
Henkiset tuskat päälle niin siinä sitä on olemista pimeässä, yksin ja ikävät tunteet.
Toinen paikka joka on varattu niille jotka ovat satuttaneet kaveria fyysisesti ja rakastavat pahaa ylikaiken. Ihmiset jotka ovat nähneet tuon paikan kertovat karua kieltään siitä paikasta. Aika hirveää luettavaa. Tuossa on yksi linkki josta voitte lukea henkilön kokemuksen.
Sivuilla on paljon kokemuksia sekä ikäviä(helvetistä) että myös mukavia uskomaton rakkaus ympäröi(Paratiisi) Käykää katsomassa.
http://www.nderf.org/meg_a's_nde.htm
helvetissä käynti kokemus
http://www.nderf.org
Kaikki kokemukset
päässyt unohtumaan ettei tuo tulijärven tuli polta kaikkia.
Tälläisiä viattomia niinkuin minä( öhöm) se vain vilvoittaa? En muista tarkka kohtaa raamatusta mutta siellä sekin on.
Se vaan ettei se helvetti kaikkia kärvennä raamatunkaan mukaan.
Ei ihme, että olet hihhuli, kun uskot tuollaisten aivoissa syntyneiden harhojen olevan todellisuutta.
Huomioi, että samalla kun uskot noihin juttuihin, kiellät kristinuskon.
Itseasiassa nuo eivät ole harhoja kuoleman jälkeinen elämä palstalla on keskustelua juuri noista kokemuksista ja siitä ovatko ne pelkkiä halluja vai ei. Nuo kokemukset tapahtuvat vasta sitten kun "sydän mittari" näyttää viivaa.
Eihän nuo kekemukset sodi uskontoa vastaan. Pahat ihmiset kärsivät niin kuin tuossa kokemuksessa minkä luit. Tuli polttaa, demonit kiusaa ja palanut nahka ja hiukset haisee. Hyvät ihmiset saavat rauhan.
Mikäli tuollaiset kokemukset olisivat totta, niin ne olisivat todisteita pakanauskonnoista, ei kristinuskosta, jossa Jeesus herättää viimeisenä päivänä kuolleista (ruumiineen).