Mistä teidän mielestä Taivas sylissäni -laulu kertoo?

Anonyymi

Hautuumaareissulla autossa tuli puheeksi Teräsniskan joululaulu Taivas sylissäni. Minusta se kertoo Jeesuksesta, koska alussa lauletaan paimenista ja viimeisessä säkeistössä Betlehemin tähdestä sekä Jeesus toi toivon maailmaan.

Toisen mielestä laulu kertoo jokaisesta lapsesta, koska hänen mielestään jokainen ihminen "tuo toivon maailmaan" kuten laulussa sanotaan. Minusta jokainen ihminen ei tuo toivoa maailmaan, vaan vain Jeesus toi.

Laulun voi kukin tulkita miten haluaa, koska siinä ei sanota nimeä Jeesus.

Jos Teräsniska teki laulun Jeesuksesta, miksei hän mainitse siinä kertaakaan Jeesusta nimeltä? Miksi nykyään pelätään sanoa nimi Jeesus? Siksikö että pelätään huonoa menestystä valtavirran radiossa ja levymyynnissä? Surullista.

4

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Kuka poisti synkeyden yöstä paimenten?"
      "Viisaat kuka johti luokse rakkaan lapseni?"

      Joten tottakai se kertoo Jeesus-lapsesta ikään kuin Marian ajatuksin.

      Tässä se on kuitenkin miehen esittämänä:
      https://www.youtube.com/watch?v=WllFguu1OFs

    • Anonyymi

      Taivas sylissäni (Himlen i min famn) on Carola Häggkvistin säveltämä ja Erik Hillestadin sanoittama joululaulu. Laulu julkaistiin vuonna 1999 Carola Häggkvistin esittämänä hänen LP-levyllään Jul i Betlehem.

      Laulun suomenkielisen version on sanoittanut Pia Perkiö ja se ilmestyi Maria Laakson tulkitsemana Suomen Lähetysseuran Taivas sylissäni -nimisellä joululevyllä vuonna 2001.

      Laulun ovat Suomessa levyttäneet myös mm. Arja Koriseva, Saara Aalto, Suvi Teräsniska, Diandra & Katri Helena. Katri Helenan vuonna 2006 levyttämän laulun sanoitus on Maija Kalaojan käsialaa.

      Laulu kertoo Jeesuksen äidin Marian ajatuksista ja kysymyksistä, kun hän joutuu yllättäen keskelle mysteeriä ja tapahtumia joiden laajuudesta hän saattoi vain aavistella.

      Laulussa Marian ajatukset liikkuvat enkelin sanoissa, itämaan tietäjien vierailussa ja Betlehemin tähdessä. Laulu päättyy sanoihin: "Olet toisten kaltainen, lapsi lupauksien. Tuotko lapseni, nyt toivon maailmaan? Olet aarre sydänten, miten sinut suojelen? Helmassani kantaa itse taivastako saan?"

    • Anonyymi

      Kukaanhan ei tiedä oman lapsensa tehtävää, vaikkei enkeli ole sitä ilmoittanut, joten jokainen äiti ja vanhempi voi miettiä laulujen sanojen tapaan kuten vaikkapa Yön Ihmisen poika kappaleen kohdalla.

      "Jo poika kiskoo pojan unta vuoteessaan
      Ennen kuin loppuun iltasadun saan
      Mä istun hetken ja mietin maailmaa
      Ihmisenpoikaa se odottaa."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      357
      7022
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      76
      5997
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      195
      5483
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      84
      4270
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      56
      3476
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      69
      3427
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3393
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      59
      3353
    9. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      37
      3084
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      13
      2316
    Aihe