Hautuumaareissulla autossa tuli puheeksi Teräsniskan joululaulu Taivas sylissäni. Minusta se kertoo Jeesuksesta, koska alussa lauletaan paimenista ja viimeisessä säkeistössä Betlehemin tähdestä sekä Jeesus toi toivon maailmaan.
Toisen mielestä laulu kertoo jokaisesta lapsesta, koska hänen mielestään jokainen ihminen "tuo toivon maailmaan" kuten laulussa sanotaan. Minusta jokainen ihminen ei tuo toivoa maailmaan, vaan vain Jeesus toi.
Laulun voi kukin tulkita miten haluaa, koska siinä ei sanota nimeä Jeesus.
Jos Teräsniska teki laulun Jeesuksesta, miksei hän mainitse siinä kertaakaan Jeesusta nimeltä? Miksi nykyään pelätään sanoa nimi Jeesus? Siksikö että pelätään huonoa menestystä valtavirran radiossa ja levymyynnissä? Surullista.
Mistä teidän mielestä Taivas sylissäni -laulu kertoo?
4
442
Vastaukset
- Anonyymi
"Kuka poisti synkeyden yöstä paimenten?"
"Viisaat kuka johti luokse rakkaan lapseni?"
Joten tottakai se kertoo Jeesus-lapsesta ikään kuin Marian ajatuksin.
Tässä se on kuitenkin miehen esittämänä:
https://www.youtube.com/watch?v=WllFguu1OFs- Anonyymi
Tässä on toinen ikään kuin Marian ajatuksiin liittyvä laulu ja siihen koottu kuvaelma.
https://www.youtube.com/watch?v=IfpK6cNPF7Y
- Anonyymi
Taivas sylissäni (Himlen i min famn) on Carola Häggkvistin säveltämä ja Erik Hillestadin sanoittama joululaulu. Laulu julkaistiin vuonna 1999 Carola Häggkvistin esittämänä hänen LP-levyllään Jul i Betlehem.
Laulun suomenkielisen version on sanoittanut Pia Perkiö ja se ilmestyi Maria Laakson tulkitsemana Suomen Lähetysseuran Taivas sylissäni -nimisellä joululevyllä vuonna 2001.
Laulun ovat Suomessa levyttäneet myös mm. Arja Koriseva, Saara Aalto, Suvi Teräsniska, Diandra & Katri Helena. Katri Helenan vuonna 2006 levyttämän laulun sanoitus on Maija Kalaojan käsialaa.
Laulu kertoo Jeesuksen äidin Marian ajatuksista ja kysymyksistä, kun hän joutuu yllättäen keskelle mysteeriä ja tapahtumia joiden laajuudesta hän saattoi vain aavistella.
Laulussa Marian ajatukset liikkuvat enkelin sanoissa, itämaan tietäjien vierailussa ja Betlehemin tähdessä. Laulu päättyy sanoihin: "Olet toisten kaltainen, lapsi lupauksien. Tuotko lapseni, nyt toivon maailmaan? Olet aarre sydänten, miten sinut suojelen? Helmassani kantaa itse taivastako saan?" - Anonyymi
Kukaanhan ei tiedä oman lapsensa tehtävää, vaikkei enkeli ole sitä ilmoittanut, joten jokainen äiti ja vanhempi voi miettiä laulujen sanojen tapaan kuten vaikkapa Yön Ihmisen poika kappaleen kohdalla.
"Jo poika kiskoo pojan unta vuoteessaan
Ennen kuin loppuun iltasadun saan
Mä istun hetken ja mietin maailmaa
Ihmisenpoikaa se odottaa."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2464502Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?781689Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051532- 511251
- 891185
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 461017
- 591003