Mistä teidän mielestä Taivas sylissäni -laulu kertoo?

Anonyymi

Hautuumaareissulla autossa tuli puheeksi Teräsniskan joululaulu Taivas sylissäni. Minusta se kertoo Jeesuksesta, koska alussa lauletaan paimenista ja viimeisessä säkeistössä Betlehemin tähdestä sekä Jeesus toi toivon maailmaan.

Toisen mielestä laulu kertoo jokaisesta lapsesta, koska hänen mielestään jokainen ihminen "tuo toivon maailmaan" kuten laulussa sanotaan. Minusta jokainen ihminen ei tuo toivoa maailmaan, vaan vain Jeesus toi.

Laulun voi kukin tulkita miten haluaa, koska siinä ei sanota nimeä Jeesus.

Jos Teräsniska teki laulun Jeesuksesta, miksei hän mainitse siinä kertaakaan Jeesusta nimeltä? Miksi nykyään pelätään sanoa nimi Jeesus? Siksikö että pelätään huonoa menestystä valtavirran radiossa ja levymyynnissä? Surullista.

4

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Kuka poisti synkeyden yöstä paimenten?"
      "Viisaat kuka johti luokse rakkaan lapseni?"

      Joten tottakai se kertoo Jeesus-lapsesta ikään kuin Marian ajatuksin.

      Tässä se on kuitenkin miehen esittämänä:
      https://www.youtube.com/watch?v=WllFguu1OFs

    • Anonyymi

      Taivas sylissäni (Himlen i min famn) on Carola Häggkvistin säveltämä ja Erik Hillestadin sanoittama joululaulu. Laulu julkaistiin vuonna 1999 Carola Häggkvistin esittämänä hänen LP-levyllään Jul i Betlehem.

      Laulun suomenkielisen version on sanoittanut Pia Perkiö ja se ilmestyi Maria Laakson tulkitsemana Suomen Lähetysseuran Taivas sylissäni -nimisellä joululevyllä vuonna 2001.

      Laulun ovat Suomessa levyttäneet myös mm. Arja Koriseva, Saara Aalto, Suvi Teräsniska, Diandra & Katri Helena. Katri Helenan vuonna 2006 levyttämän laulun sanoitus on Maija Kalaojan käsialaa.

      Laulu kertoo Jeesuksen äidin Marian ajatuksista ja kysymyksistä, kun hän joutuu yllättäen keskelle mysteeriä ja tapahtumia joiden laajuudesta hän saattoi vain aavistella.

      Laulussa Marian ajatukset liikkuvat enkelin sanoissa, itämaan tietäjien vierailussa ja Betlehemin tähdessä. Laulu päättyy sanoihin: "Olet toisten kaltainen, lapsi lupauksien. Tuotko lapseni, nyt toivon maailmaan? Olet aarre sydänten, miten sinut suojelen? Helmassani kantaa itse taivastako saan?"

    • Anonyymi

      Kukaanhan ei tiedä oman lapsensa tehtävää, vaikkei enkeli ole sitä ilmoittanut, joten jokainen äiti ja vanhempi voi miettiä laulujen sanojen tapaan kuten vaikkapa Yön Ihmisen poika kappaleen kohdalla.

      "Jo poika kiskoo pojan unta vuoteessaan
      Ennen kuin loppuun iltasadun saan
      Mä istun hetken ja mietin maailmaa
      Ihmisenpoikaa se odottaa."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4377
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4199
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      42
      4114
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3384
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3251
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe