hei kundit ja giltsit

tukkusutija

mä oon muutaman kerran hengannu viisskybasis tsiigaamassa niiden skeidan jauhamista. on siellä käyny jotku plörölän välkytki paikallista jengiä kengittämässä. mua ei oikein hotsita kupata siellä, ku jatkuvasti saa lesata jotai töpselii hiivabresojen murretorttuu. eikä meikän maffit limbot tsittais oikein toho koko mestaan.

tarteeks viisskyballä väkisin bamlata jotain savolaisten ja evakkojen miejasiestooria? onks puolet viisskybasist jotain pöntsikan röörin takasia jurbaanoja ja mälkiän sulkuvillei? tekis joskus varmaan eetua bileet bilettää ilman hileitä. ei soris uis kledjuihin, vaik niiden lemiläisten flammojen ja gibojen styrkkareiden hanat ei ois aina kaakossa. voisha baanalla lyödä marttaa ihan oikeestiki.

mut jos joku ei viitsi sairaasti kehua siejamielössin orvokin jauhamist, ni alle sekunnin kalisee kyttyrää yli puoli jengiä, ja paha skragis heti päällä. vois ne vähä relataki, eikä aina yrittää stroolata toisii palstalaisii öögaan. ja ledaaminen tämän siemiejengin saundeista olisi terapiaa monelle käkkäränupille näissäkin piireissä. vaan tarttee blokata stumpattukin fimppi fikkaan fenaamaan viimestä blossia.

mitäköhän sekin muka oli, ku ne yhdessä legendassa revitteli olleensa skönellä jossain botsgissa sgiglaamassa? ne ny ei tienny, kuka siellä oli styyris, kuka fööris ja kuka metskas fisuja. ja oliks niiden koukku botnes vai turbo viheltämässä. joku niiden försti kehu, että hoitaa ruorin, ku se kerran tsennaa skönen kaikki stenut. ja heti gruisas kippo kiville. ”se oli eka,” kelas försti leveesti. tollanen töttöröö jengi spyttais yrjön tai kaks, vaikka blosaria ei ois ku pari pallia, eikä kaukalo rullais mitää. tommosten tähkäsäkkien pitäs tuijottaa suolavodaa vaan muden öögasta. niide ei kandee alkaa hiivaa botsgia edes kaijalla poltsusta toiseen. olis heti pleissit sökö ja hamput solmus. högigsen lotjassa ne vois jonkun sossutantan messissä onnata.

tulee funtsittua, että onko näiden legendablandaajien bamlaukset joskus väännetty täydessä fyllassa - tosi tiukassa brenkussa, ku ne stoorit on täysin happosta hetulaa. ihan niinku niiden kaali olis inestä ihan tattis. kummasti ne vaan bonjaa toisiaan. ne taitaa sitata samassa dösassa koko jengi, ja niil on megessä ihan omat mämmit ja mömmöt. ne skruudaaki ryynilodjuu, kakkaroita sun muuta piirakoita. ja ne gungaa kaltsulla ja sjungaa jotain helvetin ”viipurin vihtoria” ja painii pystyssä polkkaa. eikä ne varmaan snaijaa, miten gudaa on vetää pitsa suoraan pahvista ja kokista päälle. sit ne brennaa himassa uuneissa feduja. eikä ne tajuu, ettei oo galsa, ku dynamo pelittää. ja ottaa joskus skrodesti pannuun, että suulis niillekin skriinaa.

hei ihan oikeesti hei, jos täällä hengailee joku toinen, jota ei hotsita peesata siemiesönkkäreitä ja nuoleskella niiden kakaoo, niin olis mahis olla remmissä skrivaamassa, vaikka skuffamassa pelkkää skeidaa. kato senkin hiffaamiseen haihtuu jurbanoilt viikko tai pari. sitä sit kandee ufoilla täböillä, niin tanelit tsittaa sormi sieraimes ihan ulalla. ja vaik niil ei o paljooka himas, ni koksit niilt varmaan brennaa.

terskistä vaan. ja olishan se kliffaa hogaa, et laiffii on toijalan tälläkin puolen. hah.

12

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taikis

      tätä meidän tukkista. Teit sitten avauksen :))

      on tosin tuo stadin?? murre vähän niinkuin hakusessa meikäläisella, mutta kiva oli yrittää miettiä, mitä hemmettiä sä halusit sanoa.

      Ei sille voi mitään, nää saa mut hyvälle tuulelle vaikkei aina ymmäräkään puoliakaan...mut hälläkö väliä, kukapa sitä meikäläiseltä kauhalla odottaisikaan :)

      • tukkusutija

        "voi elämän kevät" kuului herkkänä kuiskauksena suusta sotilaspastorin, joka näki lotan riulla.

        ei oteta kauhalla. litra riittää.


      • taikis
        tukkusutija kirjoitti:

        "voi elämän kevät" kuului herkkänä kuiskauksena suusta sotilaspastorin, joka näki lotan riulla.

        ei oteta kauhalla. litra riittää.

        millään kolmea desiä enempää vaikka kuinka puristelin.

        Olisi huippuhienoa jos pläjäyttäisit vielä suomennoksen tästä eepoksesta :)

        terv sotilaspastori


      • tukkusutija
        taikis kirjoitti:

        millään kolmea desiä enempää vaikka kuinka puristelin.

        Olisi huippuhienoa jos pläjäyttäisit vielä suomennoksen tästä eepoksesta :)

        terv sotilaspastori

        kolmen desin lusikka, niin ei yli läiky. mutta suomennosta ei tule. mitä sitä selvää asiaa.


      • taikanainen
        tukkusutija kirjoitti:

        kolmen desin lusikka, niin ei yli läiky. mutta suomennosta ei tule. mitä sitä selvää asiaa.

        ei suomennosta, eipä tietenkään, tosta pitäis tolkkua ammentaa kolmen desin lusikalla, höh !!
        No, otan minkä irti saan :)

        oon kuules oppinut täällä kipeitten kantapäiden kautta että kaikissa astioissa pitää olla läikkymävara, ettei heti mene nuri koko kuppi..


      • Joku nikki
        taikanainen kirjoitti:

        ei suomennosta, eipä tietenkään, tosta pitäis tolkkua ammentaa kolmen desin lusikalla, höh !!
        No, otan minkä irti saan :)

        oon kuules oppinut täällä kipeitten kantapäiden kautta että kaikissa astioissa pitää olla läikkymävara, ettei heti mene nuri koko kuppi..

        Et ehkä sinä mutta ihan sama asia sille joka ei murretta hallitse


      • taikis
        Joku nikki kirjoitti:

        Et ehkä sinä mutta ihan sama asia sille joka ei murretta hallitse

        kun jumii :(


      • taikanainen evk
        Joku nikki kirjoitti:

        Et ehkä sinä mutta ihan sama asia sille joka ei murretta hallitse

        kirjoitan yleensä omalla nikilläni, joko taikis, tai taikanainen rekattuna tai ei, siitä voit tunnistaa.

        En osallistu tuollaisiin keskusteluihin, kannatan suvaitsevaisuutta ja oman ällin käyttöä. Jos itse en jotain tajua, ohitan viestin.Paitsi tukkiksen jutut kyllä luen vaikka hän kirjoittaisi kiinaa väärinpäin, olen hänen vaninsa. :))

        Tää jutusteluni tässä on ketjussa on sellaista leikillistä heittelyä, tajusin toki pääpiirteittäin hänen asiansa, ja mihin ymmärrys ei piisannut, siihen otin mielikuvituksen mukaan....


    • No, helkutti sentään. Ei tästä slangista meinannut saada tolkkua laisinkaan.

      Andy McCoyn kerrotaan sanoneen Remun puheesta: En snaijaa mitään! On siinä pulputus käynyt molemmilta. Tuskin kumpikaan ymmärsi toista.

      • tukkusutija

        ei ketolakaan tuntenut jeesusta. ja mulla tolkku on haihtunut aikojen taa.


    • Joku nikki

      Loistavaa,tulisitko vähän stailailemaan tuonne 50 murrekeskusteluun :)

      • tukkusutija

        muitakin koiria kinttuja kaluamaan. vaikka eihän sitä koskaan tiedä.

        ps. näytti pallukka punottavan


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3487
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2654
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      78
      2453
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2348
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2287
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1813
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1729
    8. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      198
      1673
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1393
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1360
    Aihe