Kirottu olkoon jokainen, joka ei pysy kaikessa, mikä on kirjoitettuna lain kirjassa, niin että hän

Anonyymi

niin että hän sen tekee. Gal. 3: 10.
Jumalan,, siis raamatun sanan vaatimukset muodostavat täydellisen kokonaisuuden ketjun. Kaikki täydellisyyttä ja pyhyyttä koskevat käskyt ja kiellot muodostavat yhtenäisen ketjun, jonka varassa riippuen, roikumme helvetti alapuolellamme, pidämme kiinni taivaasta.
Vaikka kaikki muut ketjun lenkin kestäisivät, mutta vain yksi ainoa katkeaa, silloin olemme hukassa ja putoamme irrallisina vailla minkäänlaista tukipistettä ja oljenkortta kadotuksen syövereihin. Kun yksi käsky tai kielto on rikottu, kun on tehty vastoin yhtä omantunnon vaatimusta, silloin on kaikki rikottu, kaikki pilalla pelastumiseemme nähden.
Raamattu sanoo Jesajan kirjassa, "niinkuin tahrattu vaate, on kaikki meidän oma vanhurskautemme" ja apostoli kirjoittaa uudessatetamentissa. " Selvää on, ettei kukaan tule vanhurskaaksi Jumalan edessä lain kautta, s.o. omavoimaisen parannuksen ja pyhitysharjoituksen kautta."
Muista, Kristus Jeesus on lunastanut meidät lain, siis omavoimaisen ponnistelun kirouksesta, ja ainnnnnoastaan, kuka ikinä uskoo Jeesukseen saa synnit anteeksi hänen nimensä kautta. Sillä ei ole muuta nimeä ihmiselle annettu kun Jeesus nimi jossa ihmisellä on pelastus, se ketju on katkeamaton. Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa. Ajattele, Sinun ja minun synnit on sovitettu ja anteeksi annettu Golgatan ristillä, mikä valtava asia. Ei enää minkäänlaista uhria, Jeesus Kristus on uhrattu ihmiskunnan syntien puolesta. Meidän tehtäväksi jää ainoastaan, ottaa kiittäen pelastuksen lahja vastaan.

6

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valehtelija kiroaa totuutta, koska totuus poistaa valheen seuraajat.

    • Anonyymi

      Juutalaiset vastaavat että ei Laki toimi näin eikä se ole pääsylippu mihinkään kuolemanjälkeiseen lepokotiin. Se on ohjenuora maallista vaellusta varten ja niiltä osin, kuin sitä rikotaan, rikkomus hyvitetään asianmukaisella rangaistuksella kuten muussakin lainsäädännössä.

      • Anonyymi

        maailmassa jokainen vastaa omista teoistaan, sillä esivalta ei turhaan miekkaa kanna. Samoin on taivaallisenkin, jokaisen on vastattava ja seisottava yksin Taivaan Isän edessä kuolemansa jälkeen vastaamassa teoistaan ja tekemättä jättämisistään. Sillä erotuksella, että jos on Jeesuksen sovitus työ uskottu ja omisttu omalle kohdalle, ei syyttäjällä olekaan mistä syyttää.


    • Anonyymi

      Joka soveltaa lakia omaan politiikkaansa on tuhoon tuomittu.

    • Anonyymi

      Jumalan tahdon noudattaminen on ensi arvoisen tärkeä asia kristinuskossa, sillä suurin niistä Jumalan tahdoista on rakkaus. Amen

    • Anonyymi

      Vain Jumalan Hengessä me osaamme rakastaa kuten sanaa sanoo mitä se tekee ja mitä se ei tee. Lain mukaan me emme pysty rakastamaan. Pystymme vain omassa itsessämme teeskentelemään rakkautta ja hyviä tekoja, mutta todellista rakastavaa voimaa meissä ei ole. Ei vaikka miten teologiaa lukisimme ja tietäisimme kaikki kieliset käännöset ja tulkinnat eri sanoista. Se ei auttaisi rakkaudessa yhtään mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      83
      1611
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1531
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      268
      1263
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      857
    6. 66
      844
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      837
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      821
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      807
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      781
    Aihe