Kannaksen linnoitustyöt 1939

Anonyymi

Kannaksen vapaaehtoiset linnoitustyöt ovat 4. kesäkuuta 1939 Karjalan kannaksella vapaaehtoispohjalla käynnistyneet linnoitustyöt, jotka jatkuivat aina lokakuuhun asti.

Aloitteen laajamittaisista linnoitustöistä teki huhtikuussa 1939 Akateeminen Karjala-Seura (AKS) pastori-kansanedustaja Elias Simojoen johdolla.

Varsinaiseen työhön ryhdyttiin 4. kesäkuuta 1939. Siitä alkaen alkoi ylimääräisillä junilla ympäri Suomen saapua suojeluskuntajärjestön ohjaamana

Rajaseudun linnoitustyöt saatiin näin ripeästi käyntiin. Kymmenien kilometrien linjoina kiviesteet, maaleikkaukset ja kaivannot loivat puolustusasemat.

Näin Mannerheim-linjaksi kutsuttu pääpuolustusvyöhyke saatiin viime tingassa puna-armeijan ensi-iskut kestäväksi 30. marraskuuta 1939 käynnistyneessä Talvisodassa.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Kannaksen_vapaaehtoiset_linnoitustyöt

6

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mannerheim-linjan kestäminen 2.5 kuukautta pelasti Suomen kansan. Ilman sitä puna-armeija ja Terijoen hallitus sen mukana olisi hyvinkin päässyt parissa viikossa Helsinkiin.

      Se olisi voinut olla Suomen kansan loppu. Stalinhan oli sanonut että kaikki suomalaiset on helppoa viedä Siperiaan.

      Harva sieltä olisi elävänä palannut Suomeen.

    • Anonyymi

      ymmärrettävästi kunniaa Suomen pelastumisesta ei anneta AKS:lle eikä Suojeluskunnille.

      Fakta kuitenkin on että ilman niitä puolustuslinnoitteita ei olisi saatu kestäviksi.

    • Anonyymi

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006316296.html

      Historioitsija Teemu Keskisarjan mukaan Suomen kohtalo olisi ollut karu, jos maa olisi talvisodan jälkeen miehitetty.

       Ette kai luule, että Stalin olisi puhdistanut Suomen hellemmin kuin Baltian. Että hän ei olisi tuhonnut Suomen upseereita kuten Puolan upseerit Katynissa,

      Keskisarjan mukaan Stalinin Neuvostoliitto oli suoranainen ”pahan valtakunta”, joka oli surmannut 10 miljoonaa omaa kansalaistaan nälänhädissä ja puhdistuksissa, joukossa 25 000 suomalaista.

      https://seura.fi/ilmiot/historia/vastustamaton-himo/

      Neuvostoliiton marsalkka ja kaksinkertainen Neuvostoliiton sankari Ivan Konev kertoo muistelmissaan, kuinka Stalin oli hänen kuultensa sanonut, että ”Suomessa on vähemmän asukkaita kuin Leningradissa, ja heidät on helppo siirtää muualle.”

      Keskustelu käytiin joitakin aikoja ennen kuin Neuvostoliitto aloitti talvisodan marraskuun viimeisenä päivänä 1939.

    • Anonyymi

      Onpas pöhveli Moskovan tiltun linjoilla. Myös Neuvostoliitto alkoi käyttää joukkotiedonvälityksessään Mnnerheim-linja nimeä. Neuvostoliiton joukkotiedonvälityksen tarkoituksena oli osoittaa, että pääpuolustusasema olisi ollut vahvasti kantalinnoitettu ja sen vuoksi Suomea vastaan taisteleminen oli vaikeaa.

      • Anonyymi

        Pääpuolustusasemasta alkoivat ensimmäisinä ulkomaiset kirjeenvaihtajat käyttää nimitystä Mannerheim-linja.
        Siitä kehiteltiin Maginot-linjan pohjoista versiota,koska kukaan ei päässyt paikan päälle näkemään totuutta.

        Mannerheimin tiedotuslinja oli hyvin niukka, verrattavissa pääaseman kestolinnotteiden määrään.


    • Anonyymi

      Eihän sitä voinut mennä sanomaan,että linjalla oli vain muutama moderni ja oikein sijoitettu bunkkeri,kuten Summan Poppius- ja Miljoonalainnake!
      Vajaasta sadasta linnoitteesta merkittävä osa oli teknisesti huonolaatuisia ja epäedullisesti sijoitettuja!
      Pääosiltaan Mannerheim-linja oli vain lapiolla kaivettua juoksuhautaa ja panssariesteitä piikkilankoineen!
      Neuvostopropaganda esitti kuitenkin Mannerheim-linjan olleen maailman vahvin,vahvempi kuin Maginot-linja, ja että se oli Ranskan ja Englannin kapitalistien rahoittama!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      33
      5128
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      274
      4970
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      55
      4446
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2425
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1858
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1804
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      20
      1767
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      79
      1713
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      14
      1552
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1476
    Aihe