Vanha pilkkaaja pitää siis jo Jeesustakin valehtelijana.
Ei yllätä.
Mutta ateistit hurraavat.
Tähän on siis tultu.
8
97
Vastaukset
- Anonyymi
Prosessi etenee...
- Anonyymi
300v kuoleman jälkeen valikoiden kirjoituksista ei ole mikään luotettava lähde.
- Anonyymi
Farisealainen kirjanoppineisuus on aina väärin tulkittiin Raamattua miten tahansa. UT:n sanoma ei ole siinä mitä siinä teologian mukaan on kirjoitettu, vaan sen sanoma on siinä, että uudessa liitossa me vaellamme Hengessä eikä kirjaimen vanhassa. Meitä ohjaa Henki eikä typerät kirjoitukset tulkintoineen. Emme ole mitään idiootteja, vaan Jumalan viisaita.
- Anonyymi
Eikös sunnit ja siiat ole sama ero toiset uskoo kirjaa ja toiset profeettoja.
- Anonyymi
Eikö tätä paikallisuskontosekidaa ole jauhettu jo riittävän kauan. Kuka on pelastunut? Hautausmaat täynnä höperöitä.
- Anonyymi
Olen kiitollinen jokaisesta ateistisesta näkökannasta ja tulkinnasta, jonka olen joutunut tekemään raamatusta, jotta pystyisin järjellä sitä kirjaa käsittämään, ja ymmärtämään siellä olevia tapahtumia joko keksityiksi, tai vanhojen kaavamaisten tapojen vaatimiksi.
Kuinka ne voivat sanoa: "Herra sanoi..."? Tuota kritisoidaan jo raamatussakin.
"Herra sanoi, vaikken ole sanonut... Herra käski, vaikken ole käskenyt, eikä sellaista ole mieleeni tullut..."
Uhraa, teurasta, kivitä, surmaa, tapa...?
No, mites tänään verrattuna 3000 vuotta sitten? Hiljast on. Ei ole Herra yhtäkään kaupunkia tuhonnut. Tuolloin oli helpompaa, kun uskoivat sen olevan Jumala.
Moosekseen uskovat Jeesuksen aikana eivät voineet ymmärtää Jeesusta, joka vastasi n. 2000 vuoden ajalle tulevaisuuden ihmiskunnan moraalisia tarpeita, siis myös meidän tarpeitamme.
Ketä kristityt eivät voi ymmärtää tänään, joka vastaa 2000 vuotta eteenpäin elävien tulevaisuuden ihmisten tarpeita? - Anonyymi
Jep
- Anonyymi
Joo ja Jeesuksen opetuksilla ei kuulema ole enää merkitystä…
Joo, näin se luopumus etenee!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061