Britit eivät saa enää vuodenvaihteesta alkaen muuttaa vapaasti EU:n alueelle. Opiskelu- ja työmahdollisuudet kaventuvat, mikä iskee etenkin nuoriin.
Nuorten ylivoimainen enemmistö äänesti unionissa pysymisen puolesta. Vuoden 2016 kansanäänestyksen jälkeen EU:n kannatus nuorten parissa on noussut entisestään. Joulukuun puolivälissä tehdyssä kyselyssä vain 12 prosenttia alle 24-vuotiaista piti Britannian EU-eroa oikeana päätöksenä.
Myös vanhemmat ihmiset voivat kärsiä muuttomahdollisuuksien heikkenemisestä.
Moni britti joutuu hautaamaan haaveensa esimerkiksi eläkevuosien viettämisestä Ranskassa. EU-maihin vuodenvaihteen jälkeen muuttavilla on lähtökohtaisesti oikeus oleskella EU:n alueella vain kaksi kuukautta puolen vuoden ajanjaksolla. Pidempi oleskelu riippuu maakohtaisista säännöistä.
Samalla EU-kansalaisten muutto Britanniaan vaikeutuu. Se voi aiheuttaa jopa työvoimapulaa etenkin matalapalkkaisilla aloilla.
Brittinuoret haluavat pysyä EU:ssa!
8
62
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaan sellaiset jupit jotka ovat koulutettaja ja pääsevät purjuamaan ympäri eurostoliittoa hienoihin pankin hommiin tai muihin sellaisiin. Tavallinen rahvas noituu koko riistosysteemiä.
- Anonyymi
Juuri tavallinen rahvas hyötyi eniten EU-jäsenyydestä.
Ja nuoret.
Varakkaat ja hyvin koulutetut pärjäävät aina,on järjestelmä mikä hyvänsä.
Nyt Britannia on kuin perhe,joka siirtyy väljästä asunnosta ja suurista yhteistiloista pienempään ja muista erilliseen.
Ovatko kaikki muutokseen tyytyväisiä? Se nähdään muutaman vuoden kuluttua.
- Anonyymi
koska myssypipojen "kama"kulkee eu.ssa paremmin #
- Anonyymi
Britannia lähti brexitiin valekampanjalla ja maksaa nyt siitä.
EU heitti vapaakauppasopimuksen pelastusrenkaaksi,johon britit tarttuvat nyt kouristuksenomaisesti.
Jos brexti oli upea voitto,niin miksi tarvittiin vapaakauppasopimus hengenpitimiksi?- Anonyymi
Briteillä on ankeat ajat edessään.
Kaaos Calaisissa ja Doverissa on jo alkanut.
Pian se leviää kaikkialle Britanniaan. Ja vauhdilla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Briteillä on ankeat ajat edessään.
Kaaos Calaisissa ja Doverissa on jo alkanut.
Pian se leviää kaikkialle Britanniaan. Ja vauhdilla.Ankeaa on myös brittinuorisolla.
Helpot,halvat ja hauskat Euroopan lomat aurinkorannoilla ovat mennyttä, - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ankeaa on myös brittinuorisolla.
Helpot,halvat ja hauskat Euroopan lomat aurinkorannoilla ovat mennyttä,Viimeisin gallup todistaa nimenomaan brittinuorison tyytymättömyyden brexitiin.
Valekampanjallahan se ajettiinl läpi.
- Anonyymi
Yllättäen rekkaralli Britannian ja EU:n välillä loppunut.
Mistä briteille ruokaa?
EU:sta se on tuotu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt243517Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.481735Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö201021Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi321009- 60987
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22968Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä37849Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173831- 52762
Pub Marjuskan grillibileet
Pub marjuskassa ilmainen makkara tarjoilu ja jakaa parille sadalle aurinko laseja. Miten tälläistä. Saako popittaa ja ja12703