Britit eivät saa enää vuodenvaihteesta alkaen muuttaa vapaasti EU:n alueelle. Opiskelu- ja työmahdollisuudet kaventuvat, mikä iskee etenkin nuoriin.
Nuorten ylivoimainen enemmistö äänesti unionissa pysymisen puolesta. Vuoden 2016 kansanäänestyksen jälkeen EU:n kannatus nuorten parissa on noussut entisestään. Joulukuun puolivälissä tehdyssä kyselyssä vain 12 prosenttia alle 24-vuotiaista piti Britannian EU-eroa oikeana päätöksenä.
Myös vanhemmat ihmiset voivat kärsiä muuttomahdollisuuksien heikkenemisestä.
Moni britti joutuu hautaamaan haaveensa esimerkiksi eläkevuosien viettämisestä Ranskassa. EU-maihin vuodenvaihteen jälkeen muuttavilla on lähtökohtaisesti oikeus oleskella EU:n alueella vain kaksi kuukautta puolen vuoden ajanjaksolla. Pidempi oleskelu riippuu maakohtaisista säännöistä.
Samalla EU-kansalaisten muutto Britanniaan vaikeutuu. Se voi aiheuttaa jopa työvoimapulaa etenkin matalapalkkaisilla aloilla.
Brittinuoret haluavat pysyä EU:ssa!
8
59
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaan sellaiset jupit jotka ovat koulutettaja ja pääsevät purjuamaan ympäri eurostoliittoa hienoihin pankin hommiin tai muihin sellaisiin. Tavallinen rahvas noituu koko riistosysteemiä.
- Anonyymi
Juuri tavallinen rahvas hyötyi eniten EU-jäsenyydestä.
Ja nuoret.
Varakkaat ja hyvin koulutetut pärjäävät aina,on järjestelmä mikä hyvänsä.
Nyt Britannia on kuin perhe,joka siirtyy väljästä asunnosta ja suurista yhteistiloista pienempään ja muista erilliseen.
Ovatko kaikki muutokseen tyytyväisiä? Se nähdään muutaman vuoden kuluttua.
- Anonyymi
koska myssypipojen "kama"kulkee eu.ssa paremmin #
- Anonyymi
Britannia lähti brexitiin valekampanjalla ja maksaa nyt siitä.
EU heitti vapaakauppasopimuksen pelastusrenkaaksi,johon britit tarttuvat nyt kouristuksenomaisesti.
Jos brexti oli upea voitto,niin miksi tarvittiin vapaakauppasopimus hengenpitimiksi?- Anonyymi
Briteillä on ankeat ajat edessään.
Kaaos Calaisissa ja Doverissa on jo alkanut.
Pian se leviää kaikkialle Britanniaan. Ja vauhdilla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Briteillä on ankeat ajat edessään.
Kaaos Calaisissa ja Doverissa on jo alkanut.
Pian se leviää kaikkialle Britanniaan. Ja vauhdilla.Ankeaa on myös brittinuorisolla.
Helpot,halvat ja hauskat Euroopan lomat aurinkorannoilla ovat mennyttä, - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ankeaa on myös brittinuorisolla.
Helpot,halvat ja hauskat Euroopan lomat aurinkorannoilla ovat mennyttä,Viimeisin gallup todistaa nimenomaan brittinuorison tyytymättömyyden brexitiin.
Valekampanjallahan se ajettiinl läpi.
- Anonyymi
Yllättäen rekkaralli Britannian ja EU:n välillä loppunut.
Mistä briteille ruokaa?
EU:sta se on tuotu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253730
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402722Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532280Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122251Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131749Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191529Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521501- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621241Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951194