Britit eivät saa enää vuodenvaihteesta alkaen muuttaa vapaasti EU:n alueelle. Opiskelu- ja työmahdollisuudet kaventuvat, mikä iskee etenkin nuoriin.
Nuorten ylivoimainen enemmistö äänesti unionissa pysymisen puolesta. Vuoden 2016 kansanäänestyksen jälkeen EU:n kannatus nuorten parissa on noussut entisestään. Joulukuun puolivälissä tehdyssä kyselyssä vain 12 prosenttia alle 24-vuotiaista piti Britannian EU-eroa oikeana päätöksenä.
Myös vanhemmat ihmiset voivat kärsiä muuttomahdollisuuksien heikkenemisestä.
Moni britti joutuu hautaamaan haaveensa esimerkiksi eläkevuosien viettämisestä Ranskassa. EU-maihin vuodenvaihteen jälkeen muuttavilla on lähtökohtaisesti oikeus oleskella EU:n alueella vain kaksi kuukautta puolen vuoden ajanjaksolla. Pidempi oleskelu riippuu maakohtaisista säännöistä.
Samalla EU-kansalaisten muutto Britanniaan vaikeutuu. Se voi aiheuttaa jopa työvoimapulaa etenkin matalapalkkaisilla aloilla.
Brittinuoret haluavat pysyä EU:ssa!
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaan sellaiset jupit jotka ovat koulutettaja ja pääsevät purjuamaan ympäri eurostoliittoa hienoihin pankin hommiin tai muihin sellaisiin. Tavallinen rahvas noituu koko riistosysteemiä.
- Anonyymi
Juuri tavallinen rahvas hyötyi eniten EU-jäsenyydestä.
Ja nuoret.
Varakkaat ja hyvin koulutetut pärjäävät aina,on järjestelmä mikä hyvänsä.
Nyt Britannia on kuin perhe,joka siirtyy väljästä asunnosta ja suurista yhteistiloista pienempään ja muista erilliseen.
Ovatko kaikki muutokseen tyytyväisiä? Se nähdään muutaman vuoden kuluttua.
- Anonyymi
koska myssypipojen "kama"kulkee eu.ssa paremmin #
- Anonyymi
Britannia lähti brexitiin valekampanjalla ja maksaa nyt siitä.
EU heitti vapaakauppasopimuksen pelastusrenkaaksi,johon britit tarttuvat nyt kouristuksenomaisesti.
Jos brexti oli upea voitto,niin miksi tarvittiin vapaakauppasopimus hengenpitimiksi?- Anonyymi
Briteillä on ankeat ajat edessään.
Kaaos Calaisissa ja Doverissa on jo alkanut.
Pian se leviää kaikkialle Britanniaan. Ja vauhdilla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Briteillä on ankeat ajat edessään.
Kaaos Calaisissa ja Doverissa on jo alkanut.
Pian se leviää kaikkialle Britanniaan. Ja vauhdilla.Ankeaa on myös brittinuorisolla.
Helpot,halvat ja hauskat Euroopan lomat aurinkorannoilla ovat mennyttä, - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ankeaa on myös brittinuorisolla.
Helpot,halvat ja hauskat Euroopan lomat aurinkorannoilla ovat mennyttä,Viimeisin gallup todistaa nimenomaan brittinuorison tyytymättömyyden brexitiin.
Valekampanjallahan se ajettiinl läpi.
- Anonyymi
Yllättäen rekkaralli Britannian ja EU:n välillä loppunut.
Mistä briteille ruokaa?
EU:sta se on tuotu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212253Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n582187Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501875EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt121436Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan801408- 941387
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311160Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men631139- 691010