Työttömyyskorvaus 50% velkaa

Anonyymi

Mulla välähti hyvä idea. Eli työttömyyskorvaus olisi 50% velkaa, jota aletaan maksaa takaisin siinä vaiheessa kun saa töitä, tuo %-luku kasvaisi ajan kuluessa, kunnes se on 100% velkaa ja silloin rahantulo loppuu kokonaan.

29

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuule JUhana, vähennä sitä joulupyhien dokaamista.

      • Anonyymi

        Aivan horkassa taas..


    • Anonyymi

      Parempi vaihtoehto olisi lopettaa kaikki sosiaaliset vastikkeettomat tuet henkisesti ja fyysisesti terveiltä ja korvata se työvastikkeellisella perustulolla, jota saisi 0-1600 euroa kuukaudessa. Työvastikkeen tekeminen olisi täysin vapaaehtoista ja sitä saisi tehdä 0-160 tuntia kuukaudessa riippuen paljonko tarvitsee/haluaa rahaa. Työvastike olisi siis yksi tunti töitä per 10 euroa vastikkeellista perustuloa kohden. Vastikkeellista perustuloa verotettaisiin kuten normaalia palkkatuloa. Työvastike olisi ns. toissijaiset työtehtävät kuntien, kaupunkien ja valtion palveluksessa esim. lumitöitä lumikolalla, roskien keräämistä tienvarsilta, risusavottaa jne. Samalla ratkeaisi myös ns. tuloloukku, koska aina kannattaisi tehdä myös oikeitakin töitä, koska töitä joutuisi jokatapauksessa rahan eteen tekemään. Vastikkeellinen perustulo rahoitettaisiin pääsääntöisesti työttömyystuista, asumistuista, toimeentulotuista yms. vapautuvilla rahoilla.

      • Anonyymi

        Työtä tehdään vain ko. alan TES-palkkaa ja muita työehtosopimuksessa sovittuja etuuksia vastaan, ei millään 10 euroa tunnissa könttäpalkalla, eihän Suomessa ole edes mitään yhteistä 10 euroa tunnissa minimipalkkalakia. Työtä palkkaa vastaan tekevä entinen työtön ei ole edes mikään "työllistetty" vaan työtä tehdessään hän on normaali työläinen. Tyottömälle työnhakijalle maksetaan työttömyyskorvaus, ja hän on työmarkkinoiden käytettävissä. Tarjottua TES-palkattua työtä pitää tietenkin hakea, mutta mihinkään orjapalkkaisiin ihmisriistotöihin alipalkattuna ei kenenkään pidä demokratiassa ja oikeusvaltiossa joutua.


      • Anonyymi

        Terveille saisi maksaa työttömyys korvausta vain 2 kk, ja joku kansalais palkka on naurettava, koska siinä eletään toisen nahasta eli joku tekee niska limassa töitä että toinen saa kansalaispalkkaa kaikki tallainen tulee utopiana kieltää,
        Jokaisen velvollisuus on miettiä kuinka minä työllistän itseni eikä odottaa että minun työllistäminen on jonkun toisen velvollisuus ja ellei työllistä, se on niiden vika.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Työtä tehdään vain ko. alan TES-palkkaa ja muita työehtosopimuksessa sovittuja etuuksia vastaan, ei millään 10 euroa tunnissa könttäpalkalla, eihän Suomessa ole edes mitään yhteistä 10 euroa tunnissa minimipalkkalakia. Työtä palkkaa vastaan tekevä entinen työtön ei ole edes mikään "työllistetty" vaan työtä tehdessään hän on normaali työläinen. Tyottömälle työnhakijalle maksetaan työttömyyskorvaus, ja hän on työmarkkinoiden käytettävissä. Tarjottua TES-palkattua työtä pitää tietenkin hakea, mutta mihinkään orjapalkkaisiin ihmisriistotöihin alipalkattuna ei kenenkään pidä demokratiassa ja oikeusvaltiossa joutua.

        Totuus on että jos ihminen on pitkään työtön, ei kukaan palkkaa häntä, koska hänen taidot on pienemmät kun työ ei ole tekijäänsä neuvonut hän on rasite muille, koska häntä pitää opastaa muiden joka pikku asiassa, eli hän varastaa muidenkin työajan, enkå minä ainakaan koskaan ottanut pitkäaikais työttömiä, koska samalla minun olisi pitänyt palkata heille toinen henkilö heidän opastukseen kun oma aika ei riitä

        Eli ammattiihmisiä joille maksetaan kunnon palkka ja bonukset on työn antajalle paras


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Työtä tehdään vain ko. alan TES-palkkaa ja muita työehtosopimuksessa sovittuja etuuksia vastaan, ei millään 10 euroa tunnissa könttäpalkalla, eihän Suomessa ole edes mitään yhteistä 10 euroa tunnissa minimipalkkalakia. Työtä palkkaa vastaan tekevä entinen työtön ei ole edes mikään "työllistetty" vaan työtä tehdessään hän on normaali työläinen. Tyottömälle työnhakijalle maksetaan työttömyyskorvaus, ja hän on työmarkkinoiden käytettävissä. Tarjottua TES-palkattua työtä pitää tietenkin hakea, mutta mihinkään orjapalkkaisiin ihmisriistotöihin alipalkattuna ei kenenkään pidä demokratiassa ja oikeusvaltiossa joutua.

        Kyse ei olekkaan mistään työehtosopimuksen mukaisesta työstä, vaan siitä, että vastikkeettomat tuet korvattaisiin vastikkeellisella perustulolla.


      • Anonyymi

        Tämä järjestelmä jo oli aikoinaan käytössä, sitä kutsuttiin työttömyystyömaiksi. Esimerkiksi Turun moottoritien alkupäätä rakennettiin näin, ukaasina oli että työtä sai tehdä vain lapioilla.


      • Anonyymi

        Yritystuki on valtion varoista sosiaalietuutta toimenetuleille ei tyllistä Ville voittoa tekeville yrityksille.


      • Anonyymi

        Jos kaikk i maksaisivat veronsa kuin diinarit joutuu ei ulkomaan velkaa tarvittaisi.

        Nyt vapaanamqtkustqjq yritystukiloiset tarvii ulkomaan velkqq


    • Anonyymi

      neuvostoliittossa ei ollut työttömyyttä juurikaan valtion leivissä,

      • Anonyymi

        Tuskin Kiinassakaan ja se hakkaa kapitaali-imperiumin tämän omassa pelissä ;)


      • Anonyymi

        Sovietissa Ihmisiä istui töissä yleisvessassa, he antoi 2 vessapaperi palaa rullasta, jotka yksilö olisi itsekin osannut katkaista rullasta koppiin mennessään, mutta vahti naisen oli myös raportoitava kenen kanssa tuli vessaan ja mitä puhui vessassa käynti aikanaan kaverilleen ja siksi näitä paperialan jakajia oli vähäpätoisessä virassa, mutta heillä oli tärkeämpi tehtäva kuuntelu ja raportointi mitä ja kuka puhui. .

        Kahviossa saadakseen kahvi limsa ja pulla, piti kulkea 5 eri työntekijän kassan kautta.

        1.kassalle sanottiin: ostan pullan, kahvin kermalla ja limsan.
        Sain käteeni 3 lappua,
        2. Pulla tiskille Lappu jossa luki pulla, oikeutti minut menemään pullatiskille ja sain lappua vastaan pullan ja lapun millä se pitää maksaa viimeisellä tiskillä.
        3. Lappu jossa luki kahvi oikeutti minut menemään kahvitiskille annettuani lapun ja sain kahvin ja toisen lapun jolla saan maksaa sen.
        4. Limsan sain limsa lappun annamettua limsa tiskille ja sain lapun jolla maksaa se
        5 nellä kassalla kaikista näistä lapuista otettiin maksu.

        Eli kyllä tällä tavalla työttömyys loppuu justiin kun 10 ihmistä pannaan tekemään puolessa tunnissa se minkä länsimaissa yksi kassa tekee 1 minuutissa.
        Se on hermotuttavaa ja kahvi hetki ei ole lepohetki vaan jalkojasi pakottaa kaikkien noiden jonojen läpi kulku, eli menet mieluummin puiston penkille lepään.

        Kaikkialla oli portiereita. Sairaalaan mennessä portieri KGB kyttä, kyseli ketä menet tapaamaan, kuka olet, henkilö todistus piti näyttää koska sosialismi pelkäsi agentteja kyttinä toimi 33%väestöstä.
        Tqlonmiehet oli kyttiä, kun ulkoovi kävi, he tuli ulko oven vieressä olevasta asunnostaan muka 50 kertaa päivässä luuttuamaan samaa rappua sanon ka,
        Koska huoneeseen ei kuulunut mihin huoneistoon vieras meni, ja kun vieras viipyi tunnin, talonmies oli yhä luutun ka samaa rappua puhdistamassa ja kyseli vieraalta mistä ja kuka hän oli ja sen kuultuaan luutu jäi nurkkaan ja hän juoksi asuntoonsa kirjoittamaan nimen ylös ja kellon ajan mistä mihin vieras oli siellä ja report oi KGB kuulustelussa kaikki viikon aikana kussakin huoneistossa käyneet vieraat ja alin rappu kiilti puhtautta, mutta ylä raput oli tomua täynnä, koska yläkertaan ei voinut mennä luutun kanssa koska alakeraötaan voisi silloin mennä vieras naapuriin, jota hän ei näe ja silloin hän oli paha kommunisti.

        Parkkipaikoille tuli mies tuntemattomia nähdessään kuka hän oli ja millä asialla, kenen luo menossa ja miksi, näitä kuäyttiän oli kaikkialla ja heidän paljaan meni puolet sosialisti valtioiden budjetista, joten työttömyys oli 0 kadunlakaisijat ei edistyneet he heilutti luutaa koko päivän samassa paikassa kirjaten ylös kellon ajan milloin kukakin ja mihin suuntaan meni ohi.

        Kirvesmiehet katon reunalla seisoi ja koko päivänä ei haalari heilunut kun katolta kirjoittivat ohiajavien autojen rekisteri tunuönuksia ja kellon ajan ylös milloin ajoi ja mihin suuntaan ja milloin tuli takaisin, ja kuuntelivat katolta mitä kadulla akat puhui, joten kirjasivat kellon alkamis ja lähtöajan akkojen tapaaamisesta.ne pääkadun varrella olevat rakennukset ei valmistuneet 35 vuoeödessa vaikka joka kulmalla oli "kirvesmies kyttiä" haalarit päällä tqäaskut täynnä kirjoitettuja lappuja KGB lle vietäväksi, mutta ei yhtäkään naulaa haalarin taskussa, koska heillä oli kirvesmies haalarin alla KGB mies jolla ei ollut hajuakaan talon rakentamisesta ja näitä oli koko soviet pullollaan,että jos haluatte sisialismin takaan työttöminä ette ole, mutta mikään talo ei valmistu ja asuntopula on kamala ja kotia asioita puhumaan viet miehesi puistoon koska joka asunnossa on mikrofoneja, koska sosialismin diktatuuria ei voi muutoin kukaan pitää kuin näin pelolla halliten ja näyttäen tiedetään missä käyt, haluatko tätä ä, minä en, se verran tuli kokemusta siitä sosialismi paratiisista.


    • Anonyymi

      Jos näin miksi rajusti velkaantunut menisi enää töihin?

      • Anonyymi

        Miksi orja menee töihin - pakosta. Se kuolee nälkään, janoon ja kylmään ilman orjapakkotyötä, siihin nämä oikeistoporvarit yrittävät viedä Suomeakin, orjapakkotyövaltioksi kattoa pään päällä, vaatteita ja ruokaa vastaan kuten USA:n puuvillaplantaaseilla aikoinaan.


    • Anonyymi

      Ei tuossa ole järkeä, silloinhan ei kannata työllistyä jos sen myötä saisi velkataakan.
      Minimipalkka tasolle, joka kannustaa työntekoon ja palkattomuusajalle kaikille sama "kansalaispalkka" ja muut tuet yksinkertaisesti poistetaan.

    • Anonyymi

      Kyllä aloittajalla on lusikka hukassa.

      Sama suomeksi. Aletaan yksiköidä kaikki kustannukset vauvasta lähtien. Jos synnytys on ja raskaus on ollut vaikea, kustannukset ovat suuremmat. Sillä ei ole väliä. Kun vauva syntyy, luodaan tili, jolle siirretään velkana kaikki raskaus- ja synnytyskulut.

      Tilin menot lisääntyvät joka kuukausi, jos perheelle maksetaan lapsilisää. Kun hänet laitetaan kouluun, koulutuskustannukset kirjataan nuoren velkatilille. Kun nuori täyttää 18 vuotta, aletaan periä velkaa takaisin. Tietenkin on otettava huomioon indeksit ja korot.

      Jos 18 vuotias pääsee töihin, peritään palkasta heti niin paljon kuin on varaa. Käteen saisi jäädä ainoastaan 300 euroa/kk, mutta asuntomenot maksettaisiin kuitenkin vuokra-asunnosta.

      Jos 18-vuotias ottaisi asuntolainan, tuli kuitenkin ensin periä takaisin vanhimmat velat, siis raskaus ja synnytys aikaiset velat. Jos tulot ovat pienet, asuntolainaa ei myönnetä ennekuin kaikki 18 vuoden aikaiset velat on maksettu takaisin.

      • Anonyymi

        Keksit sitten Yhdysvaltain mallin. Jos sairastut niin joko maksat vaikka jostain selkäleikkauksesta monta sataa tuhatta taalaa, jolloin todennäköisesti joudut ottamaan sen summan velaksi. Samoin jos haluat korkeampaa college- tai yliopistotason koulutusta velkaannut jälleen satoja tuhansia. Edellytyspuolelle silloin kyllä vaaditaan se, että töitä myös on tarjolla, verotus on olematonta ja palkkatasot aivan toiset kuin Suomessa.


    • Anonyymi

      Demarit ei tule koskaan hyväksymään vastikkeellista työttömyyskorvausta.
      Mädän järjestelmän takia, kortisto sisältää työkyvyttömiä jotka ovat jo 20 vuotta linkuttaneet, selän, sydämen tai muun takia ja ovat 100% työkyvyttömiä, mutta eivät ole demqreita niin kela ei maksa heille sairaspäivä rahaa eikä työeläkettä,
      Eli ennen vastikkeelliseen työttömyys turvaan siirtymistä muut järjestelmät kuten eläkejärjestelmä tulisi uudistaa A sta Ö hän tai nää työkyvyttömät jotka jo 20 vuotta aiemmin ovat lääkärin mukaan työkyvyttömiä, mutta koska eivät ole sosialisteja heille ei eläkkeitä lääkärin todistuksilla myönnetä, ja he kituuttaa leipäjonossa ja työttömyys korvauksella vuorotellen, joten velkaa he ei pysty työkyvyttömina koskaan maksamaan 10 € päivärahasta vain arkipäiviltä eli 50 €viikko, mitä velkaa sillä lyhentää sairas jonka on ostettava lääkkeitä ja apuvälineitä ja sairaala laskuja.

    • Anonyymi

      Loistava idea, kaikkeen sossuelämiseen. Ja vuosi takarajaksi loiseläjälle, sitten loppuu rahantulo kokonaan.

    • Anonyymi

      Suomessahan on noita jotka saa 0 e työttömyyskorvausta Brysselissä ne on päättäneet että näiden saatava suomessa tuo minimi 1200 lapaseen kuussa
      Tuota paha pienentää tai poisottaa joutumatta korvausvastuuseen

      "Suomi joutuu Euroopan neuvoston sosiaalisen peruskirjan rikkomisesta järjestön tarkkailulistalle. Noloutta lisää se, että pohjoismaisen hyvinvointivaltion pitää raportoida säännöllisesti perusturvan parannuksista siihen asti, kunnes niiden taso täyttää vaatimukset."

      https://yle.fi/uutiset/3-7797709

    • Anonyymi

      Pitäisi heittää välillä ylen.

    • Anonyymi

      Kaikki tuet olisi velkaa niin yhteisöillä kuin luonnollisilla henkilöillä ja paljastetusta toteennäytetystä korruptiotapauksista mätkäistäisiin koosta ja laadusta välittämättä kymmenelle vuodelle tuplaverotus. Tehokasta katumista ei olisi mahdollista käyttää kulujen alentamiseen. A vot. Jopa välähti. Ihan totta.

    • Anonyymi

      Paremi idea on, että muiden työstä loisivat, mijoonia verovapaasti tienaavat Sipilän kaltaiset huijarit laitetaan maksamaan veroa samassa suhteessa kuin duunarit.

    • Anonyymi

      Miksi rikkaat plutokraatit saisi vaan päättää köyhempien kohtalosta ja hallita ja orjuuttaa heitä?
      Miksi valtio ei järjestä vaan jokaiselle tehdä koneilla oman osansa leivästä ja lämpimästä ilman mitään rikkaille menevää voittoa ja korkoa? Koko perusajatus jostain vastikkeelisista lainoista on vain sairaan narsistimielen kuvitelmia. Ketä nämä tyypit kuvittelee olevansa? Jotain maailman jumaliako? Suksikoot kuuseen,yhteiskunta voi vaatia jokaisen tekemään vain oman leivän ja lämpimän elääkseen,ei esim.jotain Ferrareita rikkaille jos köyhät ei sitä itse tahdo tehdä niin.
      Tuollaista vastikkeellisuutta vaativien oikeistolaisten maailman kuva on hyvin sairas,sama kun vaatisi joka päivä köyhät ja orjat tappeluhäkkiin ja vain voittaja saa enää elää kuten oli ilmeisesti Rooman ajoilla gladiaattoreina.
      Kenenkään ei pitäisi olla maailmassa minkään rikkaan tai päättäjän orja,siinä ei ole mitään elämisen vapautta,pelkkää köyhimpien kärsimystä ja vain diktaattoririkkaiden ja -kuuluisuuksien oikeuksia,ei muiden.
      Pahempi maailma kuin esim.Hitlerin ja Stalinin aikoina ikinä. Ei hyvä.

    • Anonyymi

      Näinhän opiskelijoita on kohdeltu iät ajat. Opintolainat maksatetaan viimeistä senttiä myöden takaisin. Jos tienaat henkesi pitimiksi lukuvuoden aikana sentinkin ylimääräistä maksat kaikki muutkin tuet takaisin, riippumatta siitä vaikka opinnot olisivat sujuneet 2x ohjearvoa nopeammin.

    • Anonyymi

      Nykyinen järjestelmä on hyvä. Korvausta vousi vähän korottaa, kun on aika tiukkaa. Nythän ei valtion velkaa tartte pelätä, sitä voi ottaa lisää ja korvaukset on aika pieni osa sitä. Korvaukset menee suoraan kulutukseen ja kauppaan tulee työpaikkoja.

    • Anonyymi

      Tjuhuhuhuu ja ikävät 50% löytäisi paremman puolen.

    • Anonyymi

      työttömissäkin on kahden kerroksen väki, esimekiksi pelkän perus rahan saajat jotka ovat maali tauluja sanktioille, kun taas moni tulon saajat asuntoineen vältyy toimen piteiltä,

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8138
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3922
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      34
      1241
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1122
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1020
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe