Persujen jatkuva valeuutisointi Pekka Haavistosta alkaa pikkuhiljaa ärsyttämään. Haaviston kannatus on yli 60%.
Persujen ei kannata 20% kannatuksellaan enää jatkaa maalituskampanjaansa.
Persujen ei kannata 20% kannatuksellaan enää jatkaa maalituskampanjaansa.
Vastaukset 237
Vanhimmat
Haavisto on lainrikkoja ja tekopyhä pelle , kaltaisensa kannattavat .
Tekopyhä lie pienempi synti kuin tekouskovainen?
Kyllä Perus On Paras !
Onneksi On PerusSuomalaiset Puolustamassa Kansaa Ja Kansa Antaa Kannatuksen
Olikos se niin, että persu on politiikan mersu? Tosiasiassa se mersu on jo paalauskunnossa....
Mersut ruostuu, mutta Persut ei ruostu
Haavisto+ei+ole+saanut+syytettä+tuomiosta+puhumattakaan,+toisin+kuin+31+%+(12+kpl)+persujen+kansanedustajista.
Mikä on tekouskovainen?
Tässä on kysymys siitä, ettei Tuominen toiminut annettujen ohjeiden mukaisesti, vaan tahallisesti vaikeutti suomalaisten lasten pelastamista tältä kuolemanleiriltä. Ministeri johtaa ministeriötä. Sitä ei johda esimerkiksi pyssyleikkejä leikkivä sivari, eikä kirkon sakastiin paskantava ja ulosteellaan sakastin sotkeva meppi Hakkarainen.
Esimerkiksi pölhöpersujen puheenjohtaja Jussi Halla-aho ei johda mitään ministeriötä, ei nyt ja jos luoja suo ei johda milloinkaan.
Pekka Haavisto yritti toimia hallituksen päätösten mukaisesti, mutta Tuominen jarrutti ja kertoi täysiä valeita julkisuuteen, muiden muassa sellaisia, että hän joutuu oikeuteen jos toimii ohjeiden mukaisesti.
Seuraavaksi Pekka Haavisto yritti siirtää tämän valehtelevan ja niskoittelevan ja ilmeisesti yhteiskyvyttömän henkilön hänelle paremmin soveltuviin töihin.
Tästä persut ja jopa osa kokoomusta nosti valtavan metelin ja persut tietysti järjettömän älämölöön -tietysti- ja väittivät että lakia on Pekka rikkonut, ja kun mitään todellista lainrikkomusta ei löytynyt, älämölöö-persut keksivät Hallintalain.
Tuomista ei siirretty toisin tehtäviin.
Miten hallintolaki vaikeutti suomalaislasten ja heidän äitiensä saamiseksi turvaan Suomeen?
Pieni ripaus JÄRKEÄ ja inhimillisyyttä tekisi hyvää väkivaltaa käyttävään ja sitä ihannoivaan peruspoppooseen.
Ei tietenkään saa syytettä , Demarit ja Marin asian taustalla , muutenhan paska hallitus olisi kaatunut .
Persu on tekouskovainen koska käyttää raamattua vain omaksi edukseen. Ei noudata raamatun pyhintä, rakkauden ja välittämisen sanomaa.
50+%+suomalaisista+haluaa+Pekan+ulos+sieltä+eduskuntatalosta
LÄssyn lässyn, kas kun ei oolt saatanan juonia.
Tänään 10:07 Hyvä kirjoitus.
Jo se, että kokoomuslainen Tuominen jarrutti ulkoministeriön lakisääteistä toimintaa ja suuressa typeryydessään kertoili, että "orpolapsilla on hyvä olla al-Holin leirillä Syyriassa" osoittaa kyseisen konsulipäällikön vastustusta saada suomalaiset lapset pois hirvittävistä oloista vankileiriltä - siis lain ja lapsen edun vastaisesti.
Milloin mitataan luottamus konsulipäällikkö Pasi Tuomiseen?
Äläpäs puhu palturia!
Pekka Haavisto sai eduskunnan = Suomen kansan luottamuksen äänin 101–68-
Tekopyhyys on Raamatussa suurimpia syntejä.
Kyllä sai syytteen rikoksesta, mutta sdp hallitus pelasti, sekö on mielestäsi Suomen kansa, siinä kepulit hirtti itsensä mutta onneksi on VIELÄ sananvapaus se kertoa, ei ole sama kuin vihapuhevihervasu huuto.
!0+%+on+vihervasujen+kannatus,+terroristiäidit+heti+tutkintaan+ja+tuomio+rikoksistaan+yhteiskuntaa+vastaan,+se+jos+mikä+on+viharikos+niidenkin+pitää+noudattaa+lakia,+vihervasut+lisäksi+avunannostaan+tuomittava.
Kukas sellaisen syytteen on muka nostanut? Tiettävästi siihen ei ainakaan Suomessa pysty kuin syyttäjälaitos. Persu puhuu taas pehmoisia.
Moni kepulainen äänesti vasten omaatuntoaan. Varmasti riepoo sisintä, jos on vahva oikeudentunto ja joutuu toimimaan toimimaan sitä vastaan.
Itsehän ne terroristit sinne ISIKSEEN aktiivisesti pyrkivät ja yrittivät käännyttää kotiväkeäänkin kaulankatkojjksi
Perussako?
Nuo 12 kpl ei myöskään ole ministereitä. Siis mitä sitten ? Haavisto voi siis sikailla ja jättää lait huomioimatta, rikkoa lakeja ja säädöksiä, koska 12 kpl persuedustajista on joitain tuomioita. Kovin on Vihreä ajatusmaaila ja tulkinta lain noudattamisesta, sekä noudattamatta jättämisen perustelu.
Suomen kansan näyttämys näyttää aivan erillaiselta, kuin eduskunnan. Kyselyssä Haaviston luottamus kansalta esittikin jo esimakua. Ei kovinkaan mairittelee Haavistolle, joka ei tajua lähteä.
Anonyymi persu kirjoitti 08:10 näin:
"Haavisto on lainrikkoja ja tekopyhä pelle , kaltaisensa kannattavat ."
Tuo persu selvästi valehtelee eikä se ketään yllätä.
Tuo lause on helppo muokata sellaiseksi, että se EI ole
valehtelua. Esim. näin:
"Persut ovat lainrikkojia ja tekopyhiä pellejä, kaltaisensa kannattavat."
Kuulostaa heti paljon totuudellisemmalta.
Todellakin kuulostaa heti todemmalta! Tietoinen valehtelu on Halla-ahon PS-puolueessa 'uusi normaali'. Heitä äänestävät vain toiset valehtelijat tai sitten sellaiset ihmiset, jotka eivät syystä tai toisesta kykene erottamaan, mikä on valhe ja mikä totuus. Kuntavaaleissa näemme seuraavan kerran paljonko heitä on. Näemme sen suoraan siitä, paljonko PS saa ääniä.
Miten ihminen voi olla noin tyhmä? Perussuomalaisuus on siihen tietysti eräs perusedellisyys ja sen kanssa yhteenkuuluvaisuus tietämättömyyden, vihan, kaunan ja kateuden kanssa.
Missä ja koska Pekka Haavisto on tuomittu rikoksesta?
Voisitko sinä ja muut persut, siis pölhöpersut, persuidiootit ja nämä pikkuiset höpönassut opetella edes peruskoulun verran yhtiskuntaoppia, tai vastaavaa, sellaista missä on oppia yhteiskunnasta ja siitä miten se toimii?
Milloin hän on saanut tuomion.
Sinä et ole tuuomari
Lainrikkojia, joilla on rikostuomio oikeudessa ja tekopyhiä pellejä löytyy ylivoimaisesti eniten kansanedustajista persuista. Siinä olet oikeassa, että kaltaiset kannattavat heitä.
Kirjoitat täyttä palturia.
Eo häm saanut syytettä rikoksesta.
Aikaan saapa mies . Toimi noissa sähköverkko hommissa päälle päsmärinaäja saamme kiittää siitä
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2016020321062773
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/pekka-haavisto-vastaa-syytoksiin-caruna-kaupasta-eduskunta-ei-taysin-hahmottanut-89-miljardin-euron-hintalappu/8600cd74-ee79-3d2e-a35b-90351023d504
https://www.suomenuutiset.fi/caruna-pekka-taivasteli-sahkon-hintaa/
Sitä voi aina käydä kiittämässä tuosta antamalla herralle kannatuksen jatkaa toimissa.
vihreät ovat lain yläpuolella, toisin kuin me suomalaiset.
Pekan todettiin rikkoneen kahta lakia.
joillekin se ei vain mene jakeluun.
Se Suomen kansan luottamus puuttuu edelleen.
Korruptoitunut vihervasemmisto suojeli pelkästään omia hillotolppiaan.
Jäikö sinulle epäselväksi, mikä Pekka Haaviston toiminnassa oli lainvastaista?
Pekka Haaviston ministerisyytteen nostamisen edellytykset eivät täyty. Mietinnön mukaan hän rikkoi kuitenkin hallintolakia ja ulkoasiainhallintolakia, kun siirsi konsulipäällikön toisiin tehtäviin.
Haaviston hanke siirtää konsulipäällikkö toisiin tehtäviin oli lainvastainen.
Mietinnön mukaan se rikkoi hallintolakia ja ulkoasianhallintolakia ja oli siten moitittavaa.
Kiitos Jeesus. Sinä olet kuningas
Miksi aloittaja valeuutisoi perussuomalaisista? Oletko jotenkin kaunainen vai muuten vain vihamielinen tai paha? Perustuslakivaliokunta on todennut Haaviston toimineen lain vastaisesti, joten älä märise. Tämä tarkoittaa useita ihmisiä poliittiseen näkemykseen katsomatta. Onko itsellesi jotenkin vaikeaa tai vastenmielistä olla suoraselkäinen ja myöntää virheet?
Persujen politisoima perustuslakivaliokunta ei ole mikään tuomioisuin. Suurin osa valiokunnan kuulemista professoritason asiantuntijoista piti Haavistoa täysin syyttömänä yhtään mihinkään.
Onhan Haavisto tehnyt virheen josta kantaa poliittisen vastuun, rikosoikeudellisesti hän on vapaa. Onhan muissakin "rikoksissa" syytekynnys joka täytyy ylittyä, jos ajat 1 km ylinopeutta ei sitä oikeuteen viedä.
Miten se vastuun kanto tapahtuu niinku käytännössä? Onko se sitä että itsepintaisesti jää nököttämään hallitukseen ihan niinkuin mitään ei olisi tapahtunut? Ministerin virka on sen verran korkea luottamustehtävä että sitä ei oikein voi verrata tuollaiseen tavalliseen liikennerikkomukseen
Me äänestäjät olemme tuomareita jos muistamme.
Niin, tuoreen ennen joulua tehdyn kyselyn mukaan puolet suomen kansasta on Haaviston tapauksessa sitä mieltä että vastuun kanto osoitetaan konkreettisest siten että erotaan virasta. Vain kolmannes oli sitä mieltä että ei tarvitse erota ja loput eivät osaneet sanoa
Tämä sitten toteutuu seuraavissa eduskuntavaaleissa v. 2023, politiikka on hidasta koska nykyisin eduskuntaa on vaikea hajottaa, pitää uusia vaaleja, Kekkosen aikana sellaista tehtiin.
Näin kansa on päättänyt perustuslaissamme.
Jep jep... otetaan vihervassariprofessorit kertomaan mielipiteitä.
Lopuksi hyvällä tuurilla saadaan vastaus, että oikeastaan Suomen pitäisi jakaa paremmin taakkaa ja ottaa myös Ruotsin, Tanskan ja Norjan hylkäämät lapsoset äiteineen, koska vaaraahan ei näistä ihmisistä ole. Voitaisiin olla naapurimaihin oikein solidaarisia, kun eivät itse suostu vastaanottamaan.
Perustuslakivaliokunta antoi ulkoministeri Haavistolle moitteet! ja eduskunta luottamuksen!
Ja Haavisto on ottanut moitteet vastaan ...
Kukahan tässä onkaan kaunainen???
Mutta emme näe mitään Aktiivista Katumista
Kansalla ei ole enää vuoskymmeniin ollut mitään tekemistä perustuslain kanssa, se on politikkojen pelleilykenttä.
Kansa katsokoon peiliin, hän valitsee poliitikot
Breivikiltäkö olisi sitten pitänyt kysyä?
Kyys persulta, mikä Haaviston "rikos" tarkalleen ottaen oli, ja saat jotain outoa höpinää isis-terroristien salakuljettamisesta Suomeen.
Vaikka siitähän ei Haaviston "rikoksessa" ollut ollenkaan kyse.
Lainausmerkeissä "rikos", koska jos ei ole tuomioistuimen lainvoimaista päätöstä, ei voi olla rikostakaan.
Perustuslakivaliokunta ei ole tuomioistuin. Se antaa lausuntoja, ei tuomioita.
Mutta nyt tämä meni liian vaikeaksi persulle. Ylipäätään on turha selittää persulle oikeusvaltion toimintaa.
Nyt olikin kyse siitä, että aloittaja väittää vain perussuomalaisten olevan sitä mieltä, että maireasti hymyilevä Haavisto on toiminut väärin. Kuka on väittänyt, että perustuslakivaliokunta olisi tuomioistuin? He ovat antaneet oman lausuntonsa, missä Pekan toimia ei valkopyykätty. Syytteen nostaminen onkin sitten eri juttu... oikeusvaltiosta sen verran.. vaikka laki on kaikille yhteneväinen sen tulkinta ei ole!
Voit itse tuudittautua sinisten linssien takana unelmiisi. Kun ei halua nähdä tai kuulla pahaa tämänkaltaisissa aioissa voi vaikka leikkiä ettei niitä ole. Terrorismia ei ole olemassakaan, ainakaan Suomessa ja me täällä omassa nukkekodossamme saamme pötkötellä rauhassa ajasta ikuisuuteen.
MUTTA typerä saa olla, mutta umpityhmä ei kannata olla.
Suojelupoliisi kertoo, että terroristiseen toimintaan liittyviin henkilöihin kohdistuva tiedonhankinta on entisestään vaikeutunut Suomessa. Syynä on se, että terroristiryhmät suojaavat operatiivista toimintaansa entistä taitavammin. Suomen vastainen jihadistinen propaganda on lisääntynyt. Sekä suomalaisia että suomen kieltä on käytetty muun muassa Isisin propagandassa.
Kun persut ouhuvat Haaviston rikoksesta, he pitävät perustuslakivaliokuntaa tuomiistuimena!
Missä luuraa vihervaltava syyttäjä, se nostanut syytteet jo monesti vaikka ei edes mitään rikokseen viittaavaa ole aihetta, vihapuhe ei edes löydy suomen laissa pykälää.
Nauta johtaa eläinten vallankumousta.
Aloittaja vikisee ensin, että ei halua Haavistosta uutisointia. Jo aloituksellaan hän nostaa kyseisen henkilön "valokeilaan". Mitä oikein haet, olet säälittävä näillä provoillasi!
Yrität epätoivoisesti nyt torjua sen, että tässä on nostettu aiheellisesti valokeilaan vain ja ainoastaan väärin toimineet PERUSSUOMALAISET.
Valehtelu on persujen pakkomielle.
Tyhmiä on kiva narrata hihihi
Mitä persut on valehdelleet ? Demareiden ja Vihreiden yhteenliittymästä löytyy kyllä kaikkien tiedossa olevaa faktaa valehtelusta pilvin pimein , kuulutko samaan lahkoon ?
Valehtelu on Vihreiden peruskauraa , nähty on , rosvot puolustaa rosvoja .
Mistä syystä olet niin lääpällään Haavistoon? Onko siihen hyvä syy?
Kyllä Haavisto on ansioitunut. Pätevin henkilö ulkoministeriksi.
Wikipediasta voit lukea lisää Haavistosta
Pekka Olavi Haavisto (s. 23. maaliskuuta 1958 Helsinki) on suomalainen poliitikko, joka on Suomen ulkoministeri, Vihreän liiton kansanedustaja ja entinen puheenjohtaja. Haavisto on toiminut kansanedustajana vuosina 1987–1995 ja uudelleen vuodesta 2007. Hän oli ympäristö- ja kehitysyhteistyöministeri Lipposen I hallituksessa 1995–1999 sekä kehitysministeri Kataisen ja Stubbin hallituksissa 2013–2014.[1] Haavisto nimitettiin Suomen ulkoministeriksi 6. kesäkuuta 2019.
Haavisto oli Vihreän liiton ehdokkaana Suomen presidentinvaaleissa 2012, jolloin hän oli Sauli Niinistön vastaehdokkaana toisella kierroksella, sekä uudestaan vuonna 2018, jolloin hän sai jälleen ehdokkaista toiseksi eniten ääniä, mutta Niinistö valittiin jo ensimmäisellä kierroksella.
Haavisto oli vihreiden puheenjohtaja vuosina 1993–1995. Vuosina 2000–2006 Haavisto toimi Euroopan vihreän puolueen puheenjohtajana. Hän johti vihreiden eduskuntaryhmää vuosina 1987–1988, 1993 ja 2011–2013.[1] Lokakuussa 2016 Haavisto nimitettiin Euroopan rauhaninstituutin puheenjohtajaksi.[2][3] Marraskuussa 2018 hänet valittiin jälleen vihreiden puheenjohtajaksi johtamaan puolue 2019 eduskuntavaaleihin.[4] Lisäksi Haavisto on toiminut erilaisissa kansainvälisissä asiantuntijatehtävissä.
Helmikuussa 2020 eduskunnan perustuslakivaliokunta päätti pyytää valtakunnansyyttäjältä esitutkintaa siitä, onko Haavisto syyllistynyt rikoksiin al-Holin suomalaisten kotiuttamisen suunnittelun yhteydessä. Keskusrikospoliisin tutkinta valmistui heinäkuussa 2020. Rikosnimikkeet on leimattu salaisiksi. Helsingin Sanomien mukaan kyse on ainakin virkarikoksesta. Perustuslakivaliokunta käsittelee asiaa syysistuntokaudella ja eduskunta päättää mahdollisesta syytteen nostamisesta yksinkertaisella äänten enemmistöllä.[5]
Pudottuaan eduskunnasta Haavisto toimi YK:n tehtävissä. Hän vastasi YK:n köyhdytettyä uraania koskevista kenttätutkimuksista Kosovossa, Montenegrossa, Serbiassa ja Bosnia-Hertzegovinassa.[1] Vuosina 2000–2006 Haavisto johti YK:n ympäristöohjelma UNEP:n tutkimuksia eri konfliktien ympäristövaikutuksista.[1][23] UNEP:n edustajana Haavisto oli muun muassa selvittämässä Romaniassa Baia Maren kaivosonnettomuutta.[1] Hän toimi myös Afganistanissa, Palestiinassa, Irakissa ja Liberiassa.[14] Haavisto osallistui Euroopan unionin Sudanin erityisedustajana neuvotteluihin Darfurin rauhansopimuksen solmimisesta 2005–2007. Vuonna 2007 hän toimi myös YK:n erityisasiantuntijana Darfurin kriisissä.[14] Haavisto on ottanut osaa neuvotteluihin vielä EU-erityisedustajan työn jälkeenkin.[24][25] Haavisto on toiminut myös ulkoministerin erityisedustajana Afrikan kriiseissä, erikoisalueenaan Sudanin ja Somalian konfliktit.[14][26]
Haavisto on ollut vierailevana tutkijana Ulkopoliittisessa Instituutissa erityisalueenaan Venäjään liittyvät kysymykset ja uudet turvallisuusuhat sekä vierailevana luennoitsijana Bristolin yliopistossa aiheenaan kansainväliset ympäristökysymykset. Haavisto luennoi säännöllisesti Helsingin yliopistossa ja NATO-koulussa Oberammergaussa.[14]
Joo, hän on siis YK:n myyrä suomen nukkehallituksessa. YK on maailmanhallinto joka pyrkii korvaamaan väestömme ja siten hajoittamaan ja hallitsemaan Suomea ja kumoamaan kansallisvaltiomme. Ja tällaisen globalistiagentin te nyt haluatte predidentiksi kun elämmä konservatiivi allossa?
YK toimitto tosiankin aseita islamistilelle Bosnialle kun he olivat sodassa kristittyjen serbien kanssa. Haaviosto oli jo tuolloin tukemassa islamisteja ja murhaamassa kristittyjä. Tää ei nyt ole oikein soveliasta nyky-euroopan ilmapiirissä
Eihän nuo ole mitään todellisia tekoja ja saavutuksia:
Teuvo Hakkarainen on paskatanut KIRKON SAKASTIIN JA OMALLA USOSTEELLAAN SEN SOTKENUT.
Vain perussuomalainen pystyy tällaiseen urotekoon.
Näin todella on. Hyvä Pekka Haavisto!
Eipä puutu enää kuin että höpisisit vielä nanosirusta ja 5 G:stä, niin Niuvanniemestä alkaisi löytymään sinulle tilaa.
Todellakin! Pekka Haavisto on pätevin henkilö ulkoministeriksi!
Mediassa vihreiden suosion hiipuminen .Älkää valehdelko ,suosittu oli mutta eipä taida enää olla.Maa syksyy,kinataan turhista..pian osavaltio kuihtuu lopullisesti.Näivettyy,kielletään kaikki.. Suuri sähkönkulutus,siirtohintoineen tulossa.Kiitos näivettäjät..konkurssi aaltoa odotellaan..
Lainrikkoja+Haaviston+kannatus+on+vihervasemmiston+matematiikan+mukaan+250%.+Mitähän+lakeja+Haavisto+rikkoisi+presidenttinä?+
Pakko+sanoa,+että+pelkkä+ajatuskin+"Suomen+Tasavallan+Presidentti+Pekka+Haavisto"+saa+vatsan+sisällön+nousemaan+ylöspäin.
...varsinkin, kun presidentin pitäisi olla luotettava, rehellinen, puolueeton, oman maan asioita ajava henkilö. Jos presidentiksi tulisi ihminen, joka sanoo toimineensa lain vastaisesti ja samalla äänestää itse itsensä puolesta puhutaanko siinä jo narsismista. Omat ideologiset toimet eivät myöskään saa ajaa oman maan ja sen kansan etujen yli.
Muta kun Haavisto ei ole rikkonut mitään lakia!
Haavisto ei ole tehnyt mitään järkevää elämässään aikoinaan interreilaamisesta julkaisemansa kirjan jälkeen.
Lue Wikipediasta mitä Haavisto en tehnyt. Olethan sinäkin varmaan käynyt Esson baarilla politikoimassa siitä vain ei ole mainintaa Wikipediassa.
Suomessa ei ole mitään Esson baareja. Ne myytinn St:lle yli kymmenen vuotta sitten. Tiestikö muuten että Ohisalon puoliso toimittaa fossiilista raakaöljyä St1:lle Venäjältä? Kyllä sitä ollaan niin Vihreitä ja köyhien asialla. Ai että mitä ihailtavaa rehellisyyttä ja hyveellisyyttä.
..niinpä niin.. lain edessä olemme kaikki lakisääteisesti tasa-arvoisia...ja jos olemme vihreitä ja vielä valtion palkkalistoilla olemme paljon tasa-arvoisempia kuin nuo toiset...
Toisilta vaan viedään lapset ja toisilta "tasa-arvoisesti" ei viedä vaikka kuuluisivat kiistämättömästi terroristeihin
Ymmärtääköhän nämä terroristien kannattajien komppaajat ollenkaan mitä tarkoittaa riskien minimointi.
Koronaan sairastumista ehkäisemää käytätte ehkä maskeja, ehkä pesette käsiänne normaalia useammin ja vältätte suuria väkijoukkoja. Ette käy halailemassa ihmisiä ettekä yski ja aivastele päin. Ehkä otatte myös rokotteen, kun sitä on saatavilla. Myös päättäjämme haluavat neuvoa ja opastaa minimoidakseen sairastumisriskin. Eikö tämä ole ihan normaalia ja oikein?
Yhtälailla mahdollista terroristista tukevaa toimintaa pitäisi minimoida juuri samasta syystä, eli välttääkseen haitallisia vaikutuksia, jopa vakavia loukkaantumisia tai kuolemantapauksia.
Terrorismia ei kannta mikään puolue!
Tuossa kirjoitettiin terroristien kannattajista, väitätkö etteivät nämä kalifaattiunelmiaan toteuttaneet naiset olleet juuri sellaisia? Kuvitteletko, että näistä naisista yksikään saa Suomessa tuomiota, ainakaan tekosistaan Syyriassa?
Paitsi perussuomalaiset puolueena ja yksittäiset persut. Jämsässä tapahtunut entisten ja nykyisten persujen veljellinen kanssakäyminen vasaran ja terästankojen voimalla.
'Hullu-Jussi Latva-laho, anteeksi puheenjohtaja Jussi Halla-aho tuomitsi tämän teon "väkivaltaiseksi poliittiseksi provokaatioksi perussuomalaisia kohtaan" se on juuri terrorisminen teko.
"Väkivalta on aliarvostettu poliittinen voima.." sanoi Hullu-Jussi La<tva-laho itse.
Entä kun väkivalta käy vasaran ja terästankojen voimalla omien keskuudessa?
Persut, pölhöistä idiootteihin ja pikkuruisiin höpönassuihin asti syyttävät "arabin näköisiä huonosti suomea puuvia matuja..."
Eikö persuhulluudella ja vihalla, kaunalla ja kateudella ole mitään äärtä eikä rajaa?
Vastaa itse: Ei ole!
Osmium76:n kirjoitukset tässä(kin) ketjussa ovat parasta A-ryhmää!
Mistä tuollainen kannatus on Haavistolle löytynyt ?
Samaa piti kysymäni, vaikuttaa lähinnä antipersun valeuutisoinnilta taas kerran.
jahas rekisteöidyt nimimerkit taas joukolla kehiin tappelemaan keskenään.
Hällä väliä siitä, oliko arki tai pyhä. Joulunpyhätkin lallatteli tauotta persupalstalla uudenvuodenkin mennessä saman parissa. 365:na päivänä vuodessa sama kaava min.18h/vrk.
Ei nimeä tai nimimerkkiä mainittu ei tunnu missään poistoon meni trollin tunnistaessa itsensä ilmankin.
Loogisuus ei ole harhaisten suurinta osaamista. Vttuilee ja provoaa piiloutuen sensuurin taakse jatkamaan trollaamista.
Onhan se ahkeraa kun viitsii olla niin kunnollinen, että useilla rekatuilla nimimerkeillään loistaa yksinään?
Sitten ihmettelee miksi kukaan ei vastaa poistettujen viestien ollessa sairaita määriensä puolesta. Muiden kirjoittajien viestien määrät voi päätellä viestiketjujen lopusta poistettujen viestien määristä. Häiriöittä vastaa itse itselleen helposti 100150 kertaa avauksissa jotka ovat edelleen hänen itsensä kirjoittamia.
lääkitys kohdillaan kukaan kun ei ilman aineita tuota somesaastetta helposti 20 tuntia vuorokaudessa putkeen kuukausista toisiin ilman ensimmäistäkään nukuttua yötä missään välissä.
Kaikkea muuta kuin kohdillaan skitsoillessaan mm. kuinka persut ovat palkanneet ihmisiä häiritsemään hänen trollaamistaan.
Ihmeellinen asia kuinka trollaamiseen tulee aina tauko kun luotsin aika menee sensuurin parissa pohjoiskorelaisittain....
No niin aikansa kutakin koita tedbanaaniraikaaddicte jne jne viihtyä itsesi kanssa.
Sinä se jaksat sekoilla rekisteröidyistä nimimerkeistä - miksi ? Mikä niissä oikein aiheuttaa sinulle ongelmia. Koeta itse kirjoittaa sellaisella, yhdellä - äläkä mölise näitä sekavia itkujasi.
Ei muuten tullut sitten minkäänlaista faktaa tuosta typerästä aloituksen valheesta. Se nyt oli odotettavissakin, mutta jopas herätti itkuorkesterin - pelkkää sekoilut.
Kommari luulee että kaikki on ilmasta ja tyhjäpää tuhlaa vaan aikaa aivan kuin ei tarvitsisi huomisesta kantaa mitään huolta. Kyllä äiti Sannan konkurssipesä pitää meitä huolta. Rahaa on ja se ei lopu koskaan.
Tähän olikin taas kopio paikallaan persulta... :(
Riittääkö? Menihän perille? Meidän neuvot eivät ole ilmaisia
Jos "teidän" neuvojanne kuunneltaisiin, Suomi olisi kontallaan ja perse pystyssä kentässä rähmällään. Muut suomalaiset haaveilevat menestyvästä Suomesta, te haittakansalaiset lähinnä omasta fasistisesta valtakunnastanne valtakunnankansleri Latva-lahon johdolla.
Pekka Haavisto on niin asiantunteva ulkoministeri ja arvostettu poliitikko, että perussuomalaisten olisi välttämätöntä saada Haavisto pois ulkoministerin pestistä, kun ne onnettomat persut eivät ymmärrä, että Suomessa toimitaan lakien mukaan pakolaisten maahanmuutossa samoin kuin al-Holin vankileiriltä palautettavienkin suhteen olipa ulkoministerinä kuka tahansa!
Arvostan Pekka Haaviston rautaista asiantuntemusta, oikeudenmukaisuutta ja kaikkien suomalaisten parhaaksi toimimista.
Asiaa! Näinhän se oikeasti on, eikä muuksi muutu!
"Suomessa+toimitaan+lakien+mukaan+pakolaisten+maahanmuutossa+samoin+kuin+al-Holin+vankileiriltä+palautettavienkin+suhteen...."+NIINPÄ!+Kerro+tuo+myös+niille,+jotka+yrittävät+perussuomalaisia+syytellä+2015+invaasiosta!
Tuo+Haaviston+tapaus+oli+vähän+valmiiksi+taputeltu+juttu.+Perustuslakivaliokunnassa+on+noin+35%+opposition+edustajia+ja+65%+hallituspuolueiden.+Päätöksentekoon+yritettiin+vihreiden+toimesta+härskisti+ja+moukkamaisesti+vaikuttaa+laittamalla+viestiä+hallituspuolueiden+edustajille.++Rautaista+asiantuntemusta+varmaan+tuokin+edusti+samon+kuin+itseään+äänestäminen.+
Joskus+ehkä+olisin+voinut+Haavistoa+jopa+äänestää.+Nyt+näitä+touhuja+seuratessa+huomaa+tietynlaisen+lierouden,+jota+en+voi+arvostaa+millään+tasolla.+Vastuun+kantaminen+"nope",+muiden+syyttäminen+"yes".
Olisi mielenkiintoista nähdä, että mikäli ulkoministerinä olisi nykypersu, niin millätavoin hän pyrkisi keplottelemaan lakien hänelle asettamista velvoitteista esim. tällaisessa evakuointioperaatiossa. Vai onko peräti valmis lähtemään laiminlyömällä kotiuttamisen EU-ihmisoikeustuomioistuimen eteen?
Tämä aloitus taisikin osua persujen hermoon? Koko trollitoimisto komennettu asian tiimoille.....
Ja faktat puuttuvat niin kuin persuilla muulloinkin ... voi voi miten pelkää räksyttäviä kiihkoilijoita, joista ei ole kenellekään hyötyä.
Ja faktat puuttuvat niin kuin vihreillä muulloinkin ... voi voi miten pelkää räksyttäviä kiihkoilijoita, joista ei ole kenellekään hyötyä.
Milloin konsulipäällikkö Pasi Tuominen joutuu vastaamaan tekemisistään tai tekemättä jättämisistään.
Teillehän ei sovi, että on muuta faktaa kuin se punavihreä "oma mielipide". Kaikki siitä poikkeava on väärää, miltei tuomittavaa. Ilmeisesti demokratia ja erilaiset mielipiteet eivät siihen mahdu. Olette kyllä ilmeisesti varsin kuuliainen lammaslauma. Ei lampailla omaa ajattelua pidäkään olla, pitää vain uskoa paimeneen, joka vie villat päältä ja saattaa muutaman myydä lihoiksi, mutta niinhän sen kuuluukin mennä.
Se KONNA älähtää,johon kalikka kalahtaa.
Vihreät ovat ottaneet oppinssa muslimeilta.Valehdella saa,pettää saa,
ja käyttää syyttömiä hyväkseen.Todettu on.
No niinhän tuo näytti kalahtaneen, tässäkin keskustelussa, moneenkin konnaan, todettu todellakin on!
Ja faktat puuttuvat niin kuin vihreillä muulloinkin ... voi voi miten pelkkiä ruikuttavia kiihkoilijoita, joista ei ole kenellekään hyötyä...
Tämän keskustelijan kirjoituksen allekirjoitan minäkin.
"Pekka Haavisto on niin asiantunteva ulkoministeri ja arvostettu poliitikko, että perussuomalaisten olisi välttämätöntä saada Haavisto pois ulkoministerin pestistä, kun ne onnettomat persut eivät ymmärrä, että Suomessa toimitaan lakien mukaan pakolaisten maahanmuutossa samoin kuin al-Holin vankileiriltä palautettavienkin suhteen olipa ulkoministerinä kuka tahansa!
Arvostan Pekka Haaviston rautaista asiantuntemusta, oikeudenmukaisuutta ja kaikkien suomalaisten parhaaksi toimimista."
Itselleenkirjoittelu on vasurilassa POP ???
Tuossa persu erehtyy (taas). Jopa tuplasti.
Vasurien+jatkuva+valeuutisointi+Pekka+Haavistosta+alkaa+pikkuhiljaa+ärsyttämään.+Haaviston+kannatus+on+alle+50%.
Vasurien+ei+kannata+7%+kannatuksellaan+enää+jatkaa+maalituskampanjaansa.
Tuossa taas persu spämmää, kopioi ja väärentää.
PS näyttää olevan spämmääjien, kopioijien ja väärentäjien puolue.
Vihreä on työpaikkakiusaajien uusi Musta.
Ja faktat puuttuvat niin kuin vihreillä muulloinkin ... voi voi miten pelkkiä ruikuttavia kiihkoilijoita, joista ei ole kenellekään hyötyä... . .
Tuo on spämmipersun väärentämä kopio. PS on kopioijien ja väärentäjien puolue.
Voimia Pekan alaisille!!
Ei ole kiva olla työpaikkakiusattavana 24/7
MIksi Pekka kiusaa aina vain vain
Tyhmä saa olla, jos kannattaa henkilö joka rikkoo lakia, vaikka syytekynnys ei ylittynytkään. Itse ei tulisi mielenkään enää kannattaa selllaista.
No se jää sitten Mäenpääkin ilman ääntäsi?
Tällä kannatuksella Persut joutuu hallitus vastuuseen, kiva katsoa sitten kuinka käyy, saako kavereita , Keskustalle varoitus , sitten ette katso hallituseen päinkään. Annetaan sitten takaisin kaikki haukut , korkojen kera.
Osmiumin viesti tuolla edellä (tänään 10:07) on vankkaa faktaa. Onnittelut!
Persut eivät ole ottaneet faktoja huomioon koko pitkän härskin ja valheellisen ajojahtinsa aikana. Persut yrittävät elää trollitehtailunsa varassa ja toivovat, että totuudet eivät paljastu ennen kuntavaaleja. Mutta totuudet voittavat aina omalla painollaan - samalla kun persut joutuvat lisäämään koko ajan törsäävää valhepropagandaansa.
PS on pitkässä ajojahdissaan mokannut maineensa ja suorastaan todistanut olevansa sellainen puolue, millaiseksi kokeneet poliitikkomme ovat sitä kuvanneet: "PS edustaa valehtelun politiikkaa."
Etkö ymmärrä. Ei pelkästään perussuomalaiset vaan koko oppositio halusi selvityksen tästä kähmäillystä ja salaillusta operaatiosta, josta ei ollut tietoja..oho olikin tietoja.. aikuisia ei tuoda.. oho eiku siis tuodaankin. Suurin osa ihmisistä on kuitenkin kunniallisia, omasta maastaan välittävi. Imeisesti olet mielummin liukas luikuri, joka piiloutuu vaikka pikkulasten taakse saadakseen tahtonsa läpi ja jos ei meinaa onnistua alkaa kiukuttelu.
LÄHES KOKO SUOMEN KANSA HALUAA FAKTOJA JA REHELLISIÄ VASTAUKSIA SIIHDEN. MITÄ TAPAHTUU JA JOS EI KISSAA KUKAAN MUU PÖYDÄLLE NOSTA ON OPPOSITION VELVOLLISUUS SE TEHDÄ!
Tässä ketjussa aloittaja vasta on nostanut kissan pöydälle.
Kiitos aloittajalle!
Huvittaa tuo, että kun aloittaja paljasti totuuden eli nosti kissan pöydälle
niin PS heti mobilisoi koko feikkiviestejä suoltavan trolliarmeijansa
käymään aloittajan kimppuun - ettei vaan totuus paljastuisi PS-äänestäjille
ennen kuntavaaleja.
Miten niin PS, ihan vihreään kyllästyneitä vihreitä täällä.
Ei persut valehtele tietoisesti ainakaan koska ovat oikeistolaisia.
Vasureilta sensijaan valhe onnistuu. Se nähtiin heidän unelma-valtakunnissaan muinoin. Se nähdään Pohjois-Koreassa. Sama aate, samat kujeet.
Toki ihminen voi erehtyä, mutta persut eivät tietoisesti valehtele. Vihervassuilta kun puuttuu vielä kristillinen moraalikin tyystin, niin se vaikuttaa sen että valhe on kuvioissa yleensä mukana. Se himuinen aate vielä korostaa tekemään valhetta puheissa ja teoissa. On persuissakin tietenkin ateisteja, mutta kaikenkaikkiaan heillä on käsitys oikeasta ja väärästä jo ikäänkuin sisäänrakennettuna. Persuilla on sellainen nimikritillinen moraali vaikka eivät oikeita uskovia olekaan kuin muutamat henkilöt.
Hirmuinen.
"kaikenkaikkiaan heillä on käsitys oikeasta ja väärästä jo ikäänkuin sisäänrakennettuna."
NSDAP:n puolueohjelmalla aivopesu, joka alkaa jo nuorisojärjestötasolta alkaen?
Persut eivät ole ajojahtikiimassaan ymmärtäneet edes sitä, että perustuslakivaliokunta ei ole mikään tuomioistuin.
Kuten tuolla edellä joku fiksu kiteytti:
"Persujen politisoima perustuslakivaliokunta ei ole mikään tuomioistuin. Suurin osa valiokunnan kuulemista professoritason asiantuntijoista piti Haavistoa täysin syyttömänä yhtään mihinkään."
Tuollaista kirkasta faktatietoa on todella kaivattu tässä persujen hädissään luomassa sumuverhossa, jossa palstapersut huutavat kuin papukaijat "Haavisto on rikollinen", vaikka hän ei ole saanut edes syytettä eikä tuomiota edes alimmasta oikeusasteesta (samalla kun persujen johtaja on saanut rikostuomion jopa Korkeimmasta oikeudesta).
Hyvin sanottu!
Tästä ketjusta löytyy persujen hölöhölötrollauksen lisäksi yllättävän
paljon myös lukukelpoisia viisaita viestejä. On helppo huomata,
että niiden kirjoittajat EIVÄT ole persuja.
Tosi hyvin kiteytetty tässä ketjussa tämä:
"Tämä aloitus taisikin osua persujen hermoon? Koko trollitoimisto komennettu asian tiimoille."
Persujen trolliarmeijan jalkojen jytinä kuuluu tästä ketjusta selvästi! :-)
Ihan miten vaan, mutta aloitus nyt kuitenkin ole pelkkää valhetta. Niin kuin aika pikälti nämä
väli lätinäsikin. Että jos vaikka välillä siltä pohjalta liikuskeltaisiin.
Aloittajan manitsema persujen jatkuva valeuutisointi Pekka Haavistosta on todella silmiinpistävän surkeaa politiikkaa, tyypillistä persujen "valehtelun politiikkaa".
Eivätkö persut ole vielä ymmärtäneet, että heidän pitkä härski ja valheellinen poliittinen ajojahtinsa, jota voidaan kutsua myös törkeäksi maalituskampanjaksi, on päättynyt persujen häviöön, jopa persujen kärähtämiseen.
Ovatko persut tietoisilla valheillaan hätistelemässä kaikkia istuvia ministereitä eroamaan siksi, että persut tietävät (jos tietävät), että heidän johtajansa ("Mestari") on saanut rikostuomion jopa Korkeimmasta oikeudesta.
Siis onko persujen motto tämä: "Jos Halla-aho ei kelpaa ministeriksi niin ministeriksi ei saa kelvata kukaan muukaan."
Poiminta+tästä+ketjusta:
"Haavisto+ei+ole+saanut+syytettä+tuomiosta+puhumattakaan,+toisin+kuin+31+%+(12+kpl)+persujen+kansanedustajista."
Tuo+on+fakta.
Miksi+ihmeessä+persut+yrittävät+yhä+väittää+jotain+ihan+muuta?
Tämän+ketjun+otsikko+pitää+paikkansa.
Otsikko+kuuluu:+Persujen+väitteet+perättömiä.
"Ei persut valehtele tietoisesti", kirjoitti joku tuolla edellä.
No sitä pahempi jos persut valehtelevat tiedostamatta sitä.
Tiedostamaton valehteluhan kertoo, että siitä pois
pääsemisellä on huono ennuste.
Millaista alimman tason törppöpopulaa persut oikein
ovat ja edustavat!
Tästä ketjusta todella voi suorastaan kuulla, miten
PS:n trollikoneisto on nyt julistettu liikekannalle.
Aloittajan viesti osuu PS:n arimpaan paikkaan, siihen
totuuteen, minkä paljastumista perussuomalaiset
kaikin keinoin ovat yrittäneet estää.
Mieleeni nousee ketju "Persuilla trolliarmeija?", jonka
kommentointi lopulta estettiin - osuiko ketju liian
arkaan paikkaan?
Tuo pitkä ketju on yhä kaikkien luettavissa. Suosittelen!
Tuossa ketjussa yli vuosi sitten jo kirjoitettiin
mm. näin osuvasti:
"Jos pitää silmät auki niin ei voi olla huomaamatta, että monissa ketjuissa täällä on käynyt niin että ensin jonkun fiksun ihmisen kirjoittama persukriittinen viesti on osunut tarkasti kymppiin. Sen jälkeen persujen trollitehtaassa on hätäännytty ja käynnistetty raju roskapostaaminen eli persujen kyhäämien jo monta kertaa ylikuultujen (mm. "vasuri"-sanaa hokevien) älämölö-viestien toistaminen ja toistaminen.
Sellainen persujen sitkeä (parantumaton?) käytöshäiriöisyys ei ainakaan yhtään hälvennä persuja kohtaan tunnettua inhoa."
Kyllä nyt nautrattaa...nämä valkopyykkääjät näkevät taas trolleja ja persuja joka mutkassa. On tainnut olla liian vanhvaa tilliä perunoiden kanssa.
Hourit "valkopyykkääjistä", koska kuulut Haaviston mustamaalaajiin.
Milloin ymmärrät, että PS:n harjoittama poliittinen ajojahti, maalittaminen ja
mustamaalaus vievät PS-puoluetta vain kohti rappion syvenemistä?
Koko PS-puoluereppanasi tulevaisuus on huono. Jo lapsesi
tulevat turhaan etsimään puoluettasi äänestyspaikan listoilta.
Lapsesi voi törmätä PS-puolueeseen enää vain pölyisenä vitriininä
puolueiden museossa.
Hyvin itseä kompattu... tai rehellisesti erittäin huonosti. Miten säälittävän alas ihminen vajoakaan omahyväisyydessään. Vähän sama kuin äänestäisi itsensä puolesta..
Minä puhuin jauhottamisesta. En kehunut omaa viestiäni. Olet varmasti persu, kun et elä tässä todellisuudessa.
Kukapa kehuisi sinun viestejäsi!? Kirjoita parempia viestejä niin ehkä joku päivä joku toinen persu niitäkin kehuu.
Tällaiset trolleja näkevät ihmiset ilmeisesti käyttävät jonkinlaisia hallusinogeenejä, jutut ovat senverran sekavia ja rönsyileviä. Syyttely ja vihamielinen asenne ei auta. Tietysti ymmärrettävää on, että heikoilla olevaa on reilua puolustaa, mutta aikuisen on kannettava vastuu toimistaan. Ei pikkulapsiakaan opeteta virheitä piilottelemalla, vaan sillä, että he kohtaavat virheet, myöntävät ne ja ottavat opikseen (tästä ette varmaan ymmärtäneet mitään...). Nythän näissä viesteissä näkyy jo selvää suuntaa siihen, miten kaltoin kohdellusta virkamiehestä halutaan tehdä syyllinen, koska hän ei suostunut järjestämään konsulikyytejä Suomen valtion ja veronmaksajien kustannuksella. Tämä ilmeisesti oli tavalla tai toisella tarkoitus siinäkin tapauksessa, jos hän olisi suostunut. Ainoa vain, että hänellä ei olisi toiminnassaan ollut samaa syytesuojaa kuin ministerillä.
Aloituksen jälkeen persut esittivät heti todisteen siitä, että
aloituksen otsikko on totta.
Eli persut aloittivat heti perättömät väitteensä
näin:
"Haavisto on lainrikkoja ja tekopyhä pelle , kaltaisensa kannattavat ."
Kuka voi äänestää tuolla lailla perättömiä puhuvia persuja?
Kun Haavisto sitten Suomen Presidenttinä edustaa maatamme, kokevat Perussuomalaiset tehtäväkseen tuoda esille Haaviston rikollinen tausta. Haaviston ei tietenkään kannata kommentoida muuten kuin todeta, että asialla ovat Perussuomalaiset ja yksinomaan Perussuomalaiset.
Kyllä vihreitten hymy hyytyy kun tulee yleiseen tietoon , että Pekka käytti Al-Holin salaisessa operaatiossa suomalaisia sotilaita.
Wau sinullahan tuntuukin olevan salaista tietoa vai peräti salaliittoteoria??!
Höpöhööö, Haavistoa kannattaa vain Vihreät. Jos kansalta kysyy eipä lukemat kovin korkeat ole.
T. KD kannattaja
Se, että sinä et ymmärrä, ei tarkoita etteikö muut ymmärtäisi. ME ymmärrämme ja näemme totuuden PS ja KD alhaisesta salaliitosta.
Luotan ulkoministeri Haavistoon, mutta persumaisiin oikeistolaisiin en luota yhtään enkä enää missään asiassa.
Persujen oikeistolaisessa vaikutuspiirissä hääräävät puolueet ovat uhka hyvinvoinnillemme.
"Persujen väitteet perättömiä", sanoo aloittaja. Pitää paikkansa.
En voi minäkään luottaa äärioikeistolais-populisteihin.
Ulkoministeri sen sijaan ansaitsee luottamukseni. Hän on
toiminut erittäin hyvin. Juuri siksi hän sai eduskunnaltakin
selvän luottamuksen.
Mutta persujen kohdalla luottamukseni siis todella horjuu,
suoraan sanoen luottamukseni heihin on olematonta.
Onko Halla-ahon PS yhä ylivoimaisesti Suomen inhotuin puolue,
kuten se oli viime vuoden kyselyssä.
Helpoin tapa päästä inhotuimmaksi on kylvää valeuutisia.
Sitä PS on tehnyt härskisti ja pitkään ja koko ajan tekee.
Luultavasti Halla-ahon PS on nyt vielä inhotumpi puolue kuin
viime vuonna? Kysely olisi taas paikallaan.
Persut+todella+ovat+jatkaneet+valeuutisointiaan+Pekka+Haavistosta.
Persuille+ilmeisesti+totuus+ei+merkitse+mitään.
Totuushan+on+tämä:
"Haavisto+ei+ole+saanut+syytettä+tuomiosta+puhumattakaan,+toisin+kuin+31+%+(12+kpl)+persujen+kansanedustajista."
Totuus+on+sanottu+myös+Raution+HS-kolumnissa:
>>>Valiokunnan+kuulemien+asiantuntijoiden+enemmistö+katsoi,+ettei+Haavisto+ollut+toiminut+lainvastaisesti.+Olen+käynyt+läpi+asiantuntijoiden+lausunnot,+enkä+voi+niiden+perusteella+päätyä+toisenlaiseen+arvioon.
Olen+keskustellut+tapauksesta+kokeneen+juristin+kanssa,+joka+on+hoitanut+satoja+työsuhdekiistoihin+liittyneitä+oikeustapauksia.+Hänen+näkemyksensä+on+yksiselitteinen:+”Hallinto-oikeus+ei+ottaisi+tällaista+asiaa+edes+käsittelyynsä.+Siinähän+ei+edes+siirretty+ketään+tehtävästä+toiseen,+vaan+vain+valmisteltiin+siirtoa+ja+sitten+luovuttiin+siitäkin.”<<<
Haavisto-muistutuksen allekirjoittajat olivat perussuomalaisten Mari Rantanen, Veijo Niemi, Jari Ronkainen, Jussi Wihonen ja Tom Packalén, kokoomuksen Heikki Vestman, Kalle Jokinen, Kari Tolvanen ja Wille Rydman sekä kristillisdemokraattien Sari Tanus.
On ihan ydinasia oivaltaa, kenen tekemistä ja esimerkkiä kannattaa seurata. Minä en ainakaan seuraa noiden härskien ja valheellisten poliittisten ajojahtaajien esimerkkiä. Siksi en varmasti äänestä ainakaan perussuomalaisia - ja kokoomukseenkin - ja jopa kristillisdemokraatteihin - suhtaudun erittäin epäilevästi.
Pitkä härski valheellinen poliittinen ajojahti ja mustamaalaava maalittaminen, joka kohdistui ulkoministeri Haavistoon ja joka yhä perussuomalaisten toimesta jatkuu,
ei ole millään lailla moraalisesti hyväksyttävää eikä tervettä.
Eikö teitä allekirjoittajia (perussuomalaisista, kokoomuksesta ja kd:stä) hävetä!
Persut syyllistyvät edelleen valeuutisointiin Haavistosta. Onko PS valehtelijoiden puolue?
Valokeilaan ei nosteta tässä ketjussa Haavistoa, vaan se pitkäaikainen härski valheellinen poliittinen ajojahti ja mustamaalaava maalittaminen, jota erityisesti perussuomalaiset ovat harjoittaneet jo yli vuoden. Perussuomalaiset eivät ilmeisesti pidä siitä, että heidät nostetaan valokeilaan ja täysin aiheellisesti kyseenalaistetaan heidän moraalinsa.
Jotta totuus pääsisi tässä ketjussa valokeilaan, poimin tähän tämän:
"Persujen politisoima perustuslakivaliokunta ei ole mikään tuomioistuin. Suurin osa valiokunnan kuulemista professoritason asiantuntijoista piti Haavistoa täysin syyttömänä yhtään mihinkään."
"Persutason asiantuntijat" eivät näköjään ollenkaan osaa arvostaa (ymmärtää?) todellisia professoritason asiantuntijoita.
Onko PS valheellisten mustamaalaajien puolue?
Kuka haluaa kuntavaaleissa äänestää kotikuntansa päättäjiksi
valheellisia mustamaalaajia!
Palataan asiaan, kun sinulla alkaa edes jonkinlainen totuudenpolku löytymään.
PS. Aloitus on pelkkää valhetta, jota et edelleenkään ole oikaissut. Ei siis suuremmin kiinnosta, mitä valehteleva antipersu valehtelee lisää.
Pots Lojo
Perussuomalaiset ovat pelkkää hyytelöä. He eivät vastaa mistään milloinkaan. Suomalainen selkäranka puuttuu persuilta täysin.
Samaa mieltä. Osuvasti sanottu.
Ja nyt, persut, väittäkää taas, että minä muka
kehun omaa kirjoitustani!
Olet selvästi persu. Olet niin syvällä valheen polulla, että kirjoitat
ihan tosissasi tuollaisia.
Olet väärässä siinäkin, kun luulet minua aloittajaksi.
PS ei pysty korjaamaan puoluelaivansa kurssia, jos se tuolla lailla
kuvittelee fiksut kriittiset "antipersut" tyhmiksi valehtelijoiksi.
PS:n ylikansoitettu laiva ajaa karille. Eikä se ole ainakaan
varoitelleiden "antipersujen" vika.
Ei ole juurikaan vaihtoehtoja, kun muuta ei antipersulta tule kuin valheita, jollainen mm. aloitus on ja kommenttisi.
Persuista näköjään ainakin osa on jo niin syvällä
"valehtelun politiikassaan", että ei enää tunnista
totuutta.
Persut syyllistyvät edelleen valeuutisointiin Haavistosta, vaikka
sellainen on jo todistettu tietoiseksi valehteluksi.
Persut ovat tyypillisiä kuplakannatuksen kalastajia keinolla
millä hyvänsä. He ovat tyypillisiä äärioikeistolaisia populisteja.
Puolue paisuu valheellisella PS-propagandalla harhaanjohdetuista
ihmispoloisista, jotka ovat todellisen yhteisten asioiden hoidon eli
politiikan sisällä täysin pihalla, kuin kykyjensä yläpuolelle ylennettyjä,
kuin laajaan erämaahan eksyneitä ummikkoturisteja.
Tulee olemaan tragikoomista seurata, miten heidän PS-laivansa
tosiaan hajoaa, kun ajavat ennemmin tai myöhemmin vääjäämättä
karille. Moni "antipersu" on varoittanut heitä ajamasta sen
valheiden karikon suuntaan. Mutta persut eivät ole
kuunnelleet.
Vastuuton valehtelun politiikka ei mitenkään voi menestyä tässä
hienossa ja onnellisessa rehellisten suomalaisten maassa.
Eihän täällä muut valehtele kuin sinä 🙄
Umpisokeita ja -kuurojako sinne PS-puolueeseen haalitaan tätänykyä?
Näköjään juuri niitä PS-puolueeseen haalitaan.
Hienoa persut, alkaa jo viesti uppoamaan. Jatkakaa samaan malliin, kohta on vaalit.
Tämän ketjun ydin kiteytyy kristallinkirkkaasti näihin sanoihin:
"Luotan ulkoministeri Haavistoon, mutta persumaisiin oikeistolaisiin en luota yhtään enkä enää missään asiassa."
Ei ole mitään perättömiä väittämiä. On väittämiä, jotka saa antipersujen naamat katkeruudesta ruttuun. Mölinäähän siitä seuraa....
Mistä sinä tuollaisen kannatuksen olet Haavistolle laskenut?
Perussuomalaiset eivät kestä, kun saavat itseään fiksummilta asiallista ja AIHEELLISTA kritiikkiä. Perussuomalaiset alkavat jopa trumppimaisesti houria, että "sot sot, nyt te VAINOATTE meitä, nyt te POLJETTE MEIDÄN IHMISOIKEUKSIA".
Pätevään ulkoministeri Haavistoon kohdistunut härski valheellinen ja aiheeton poliittinen vaino on paljastanut, miten pihalla perussuomalaiset ovat. He uskovat ihan tosissaan, että perustuslakivaliokunta on muka jokin tuomioistuin. He uskovat enemmän omaa pahansuopaisuuttaan kuin todellisia professoritason lakiasiantuntijoita, joiden selvän enemmistön mielestä Haavisto-muistutuksen tekeminen oli aiheeton.
Perussuomalaiset räikeän valheellisesti nimittävät ulkoministeriä "rikolliseksi", vaikka hän ei ole saanut edes alimmasta todellisesta tuomioistuimesta yhtäkään syytettä, puhumattakaan tuomiosta. Perussuomalaisilla itsellään on erittäin paljon huonompi tilanne, sillä jopa heidän johtajansa on saanut rikostuomion jopa Korkeimmasta oikeudesta.
Perussuomalaiset aliarvioivat kohtalokkaasti Suomen kansan sivistystasoa. Ja samalla he kuvittelevat kykenevänsä puolustamaan suomalaisia - jopa olemaan muka "ainoa suomalaisia puolustava puolue". Ovatko perussuomalaiset niin taukkeja, että he itse uskovat ja syövät tuon kaiken, tuon oman populistipropagandansa kaiken scheissen?
Perussuomalaisten räikeä valeuutisointi on paljastunut jo Suomen sivistyneen kansan enemmistölle. Ja valeuutisointinsa jatkamisella PS yrittää nyt kovasti estää sen, että ei vain tapahtuisi niin, että loputkin Suomen kansasta heräisivät tajuamaan, miten paljon PS:n politiikassa on pahansuopaisuutta, lyhyesti sanottuna "valehtelun politiikkaa".
Ei ole vaikea nähdä, että ennemmin tai myöhemmin Halla-ahon perussuomalaisia odottaaa erittäin trumppimainen kohtalo.
PS:llä on suuri kannatus Suomen maassa. Vaikka täällä nyt viisastellaan niin vaalitulos ratkaisee. Vastustajien on vain otettava lusikka kauniiseen käteen ja totuttava PS:n johtamaan Suomeen.
PS:n kannatus on pieni, vain noin viidesosa siitä, mitä
suomalaiset kannattavat.
PS ei millään lailla "johda Suomea". Onneksi!
PS on puolue, joka ei pyri hyvään YHTEISTEN asioiden hoitamiseen
vaan ainoastaan mahdollisimman suuren äänimäärän ryöstökalastamiseen.
Kaikki muut puolueet ovat parempia ja viisaampia, koska ne pyrkivät
siihen, mitä hyvä politiikkaa todella on eli hyvää YHTEISTEN asioiden
hoitamista.
Anonyymi 16:40 sanoi asian hyvin. Lukekaa ja viisastukaa!
Anonyymi 16.40. Kiitos!
16.40 Kirjoitti aivan niin kuin asia on. Persu kannattajat eivät ymmärrä asioita. Se ainut mitä he tuovat esille on mustamaalaamista. Se joka seurasi tiedotustilannetta al- holin lapsien tuomisesta Suomeen ymmärtää varmaan asian paremmin.Suomen asiat on paremmin kun muissa maiss, kunhan persut oppii käytöstapoja, ja niistä ensimmäinen lopettakaa vastustamista. Hallitus viisampi kuin teidän edustajat.
Suomi+on+maailman+onnellisin+maa.+Ja+olisi+vieläkin+onnellisempi,+jos+persut+oppisivat+käytöstapoja+ja+oppisivat+ylipäänsä+ymmärtämään,+että+hyvä+politiikka+on+vastuullista+yhteisten+asioiden+hoitoa+hyvässä+yhteistyössä+muiden+puolueiden+kanssa.+Mutta+persut+eivät+ole+ollenkaan+yhteistyökykyisiä.+PS+on+polttanut+sillat+joka+puolelle+ja+hourii+"megajytkystä"+ja+Suomen+"äärioikeistolaistamisesta".+
Ja+persut+kuvittelevat,+että+"antipersut",+joita+on+suomalaisista+n.+80+%,+ovat+muka+persuille+"vihaisia+ja+katkeria".+Vihaisuus+ja+katkeruus+on+selvästi+persuissa,+jopa+siinä+määrin,+että+heidän+on+projisoitava+se+ulkopuolisiin.+"Antipersut",+jotka+ovat+rehellisen+suomalaisen+ihmisen+tyyppiesimerkkejä,+eivät+ole+persuille+vihaisia+eivätkä+katkeria,+vaan+säälivät+persuja+ja+nauravat+heille.+
Pekka+Haavisto+on+monta+tasoa+pätevämpi+ulkoministeri+kuin+Timo+Soini.+Haavisto+on+tällä+hetkellä+Suomen+pätevin+henkilö+ulkoministeriksi.+Persuille+aivan+avoimesti+nauretaan,+kun+he+uskovat,+että+"Haavisto+on+aivan+kauhea+suurrikollinen".+Persujen+trumppilaiset+mitat+saavuttanut+valehtelu+varmistaa+sen,+että+on+vain+ajan+kysymys,+milloin+persuille+käy+samoin+kuin+Trumpille.+PS+on+valheellisia+ajojahteja+järkkäävä+auringonlaskun+puolue,+joka+sisältää+kuplaan+vangiksi+jääneitä+"Trump-klooneja",+jotka+uskovat+että+kuntavaaleissa+syyllistytään+suureen+vaalivilppiin,+jos+persuille+ei+tule+ennennäkemätöntä+"megajytkyä".
Persujen+"trumppiklooneille"+0+points.+Fiksuille+puolueille+eli+"antipersuille"+12+points.
Persujen Haavistoa kohtaan suuntautunut maalitus näyttäisi jääneen suutariksi. Kansa ei innostunut tälläkään kertaa persuöyhötyksestä.
Vihreiden kannatuksen lasku, on siis vain . . . . . niin mistä johtuvaa ?
Kyselyt Haaviston kannatuksesta Pressa leikissä, alamäessä . . . . . koska ??
Antipersumaista sokeutta totuudella.
Persuöyhötys ( = totuutta vastustava selittely) muistuttaa erittäin paljon
Trumpin - tuon persujen ylijumalan - runsasta valehtelua.
Halla-ahon PS:ssä valehtelu on "uusi normaali". Valehtelu on romantisoitu
harmittomaksi. Siksi rehellinen Suomen kansa inhoaa eniten juuri PS-puoluetta.
Persut käyttäytyvät kuin koulukiusaaja. Persut peukaloivat Haavisto-mietinnön
loppulausuntoa niin paljon, että vihreiden oli pakko esittää siitä eriävä mielipide. Vihreiden eriävä näkemys on ratkaisevasti totuudellisempi kuin mietinnön loppulausunto.
Persut ovat täysin vastuuttomasti levittäneet selvästi väärää tietoa ulkoministeri Haavistosta. Oikeaa tietoa on mm. tässä kommentissa:
"Persujen politisoima perustuslakivaliokunta ei ole mikään tuomioisuin. Suurin osa valiokunnan kuulemista professoritason asiantuntijoista piti Haavistoa täysin syyttömänä yhtään mihinkään."
Ois syytä pyytää Haavistolta anteeksi.
Pyytää anteeksi mitä ?
Kyllä todella olisi syytä persujen pyytää pätevältä ulkoministeriltämme anteeksi sitä pitkää ja aiheetonta härskiä ajojahtia ja leimaavaa maalittamista. Persujen "asiantuntemus" ei ole ollut alkuunkaan hyväksyttävällä tasolla, sillä tasolla millä se on ollut professoritason lakiasiantuntijoilla, joiden enemmistö on ollut sitä mieltä, että koko muistutuksen tekeminen oli alun alkaenkin aiheeton.
Persujen vainoava käyttäytyminen pätevää ulkoministeri Haavistoa kohtaan on ollut täysin yhtä tuomittavaa kuin Trumpin painostuspuhelu Georgian ylimmälle vaaliviranomaiselle.
Lakiasiantuntijoiden selvän enemmistön käsitys oli se, että Haavisto-muistutuksen tekeminen oli alun alkaenkin aiheeton.
Mikä Trump ja Suomen PS oikein kuvittelee olevansa!
Kuka fiksu voi äänestää Suomen PS-puoluetta?
Kuntavaalit lähestyvät.
Kuka fiksu voi äänestää kotikuntansa valtuustoon
tuomittavasti käyttäytyviä ehdokkaita?
On aivan varmaa, että kaikki fiksut antavat arvokkaan
äänensä nyt vain sellaiselle puolueelle, josta löytyy
todistetusti hallituskelpoisuutta.
Millainen on katu-uskottava persu?
Katu-uskottava persu tuijottaa nykyelämän muutoksia ja maahanmuuttajia pelokkain katsein ja vasara kädessä. Ja mumisee: "Suomen on palattava menneisyyteen ja
kaikki suomalaiset ovat tästä kanssani samaa mieltä!" Todellisuudessa vain persut ovat tätä mieltä. Ja persuja on vain vaivainen viidesosa Suomen kansasta.
Persut 1, muu Suomi 4.
Sattumalta samat lukemat, millä nuoret jääkiekkoilijamme
juuri voittivat Venäjän MM-kisojen pronssiottelun.
Venäjä sai vain yhden maalin.
Kansa ei todellakaan tälläkään kertaa innostunut persuöyhötyksestä!
Persujen ydintehtävät ovat vuonna 2020 kaikki laskeneet alleen. EU-vastaisuus oli kuin nuotio, joka ei ikinä syttynyt. Maahanmuuton estäminen oli kuin pienen lapsen yritys kääntää historian suurta pyörää taaksepäin. Hallituksen haukkumisyrityskin osui ajankohtaan, jolloin maahamme oli saatu kaikkien aikojen paras ja suosituin hallitus. Ja tämän ketjun aihe eli ulkoministeriin kohdistunut härski ja valheellinen poliittinen ajojahti, se osoittautui jo ihan lähtökohdiltaan aiheettomaksi ja ajojahtaajien haastamista oikeuteen harkitaan. Persuilta epäonnistui surkeasti myös "vasaradiplomatia", jonka ainoa seuraus oli se, että koko kansa alkoi nauraa sille, mitkä ovat persujen "tehokkaan" politiikan työkalut. Lopulta persut panivat kaikki rahansa likoon Trumpin puolesta - ja miten siinäkin sitten kävi.
Persut 0, hallitus 10.
Tänäänkin palstapersu on täällä esittänyt perusteettoman väitteen, että muka "Haavisto teki rikoksen". Miksi persut jatkavat tuollaista valeuutisointia?
Persujen erittäin trumppimainen perättömien väitteiden kylväminen tulee koitumaan persujen tuhoksi -aivan samalla lailla kuin Trumpille on nyt käynyt hänen jatkaessaan katkeraan ja häpeälliseen loppuunsa saakka väitettä "suuresta vaalivilpistä".
Obama on sanonut Trumpin viime tempauksesta näin: "Huijaisimme itseämme, jos suhtautuisimme tähän yllätyksenä." Aivan samoin Suomen persujen "tempauksia
faktojen vääristelyssä" emme voi pitää yllätyksenä. Persujen politikointi on "valehtelun politiikkaa". Perustuslakivaliokunnan kohdalla persut ovat valehdelleet, että se on muka tuomioistuin ja että muka pätevä ulkoministerimme on "tuomittu rikoksesta", vaikka hän sai vain moitteet ja hänen rikosrekisterinsä on yhä täysin puhdas. En ymmärrä, mitä persut kuvittelevat hyötyvänsä levittäessään selvää disinformaatiota pätevästi toimineesta ulkoministeristämme. Yrittävätkö persut vedota niihin nukkuviin, jotka eivät erota totuutta ja valheellista propagandaa toisistaan ja joiden äänet on helppo kalastaa selvillä huijauksilla? Ei ole vaikea ennustaa, miten tumpeloa porukkaa virtaa persuihin, niin kauan kuin sen puoluereppanan politiikka perustuu valehteluun. Ei ole vaikea nähdä, että persut ovat turmion tiellä.
"Trump juonitteli uralleen häpeällisen loppunäytöksen", on todettu USA:n tämän hetken farssimaisesta tilanteesta. "Trump tietoisesti johti harhaan suuttuneita kannattajiaan", on raportoitu kaaoksen keskeltä. Tietoinen harhaanjohtaminen ei Suomessa tule mieleenkään millekään puolueelle - paitsi näköjään persuille.
Fakta on se, että persujen johtaja Halla-aho sai twitterissä Outi Alaselta kesäkuussa 2019 kysymyksen:
- "Diggaatko sä Jussi Trumppia? Onko hän sun mielestä hyvä presidentti?"
Halla-aho vastasi näin:
– "Diggaan ja on. Trump on parasta mitä Yhdysvalloille ja länsimaailmalle on tapahtunut pitkäään aikaan."
Sekä poliisi että perustuslakivaliokunta arvioivat ketku-pekan rikkoneen lakia.
Täällä on hyviä malliesimerkkejä siitä, miten naivia ja hyväuskoista kansaa meillä on. Haavistoa puolustellaan henkeen ja vereen. Onko niin äärimmäisen vaikeaa myöntää, että joku on toiminut lain vastaisesti, vaikka siitä ei tuomiota saanut.
Ihmetelkääpä seuraavaksi sitä, että kukaan ministeriö ei halua vastuullensa mahdollisesti radikalisoituvien ihmisten hoitamista. MIKSIKÖ? Kun bonarit lapsukaisten kotoutuksista on otettu ei sitten niin väliä ole jälkipyykistä. Vähän niinkuin järjestäisi kämpässä juhlat ja jättäisi siivouksen muille.
EIHÄN TÄSSÄ OLE OLLUT AL-HOL PORUKAN TIIMOILLA KUIN REILU VUOSI SITÄKIN SUUNNITELLA!!!
Vastuuta pallotellaan STM-OTM-Sisäministeriö välillä. Nyt on myös uutisoitu, että joilekuille lapsille näytetään kotona isisin propagandavideoita (meillä katsottiin Disneytä). Huostaanottoja ei tehdä ja kuvitellaan, että Suomen laki hoitaa homman. No ei hoida, mutta katsellaan ja odotellaan kuka sitten loppupeleissä vastuun ottaa, varsinkin jos jotain tapahtuu.
Ahaa, no nyt persukin alkaa ehkä pikku hiljaa tulla järkiinsä
kun myöntää:
"...vaikka ei siitä tuomiota saanut"
Seuraava askel persulla totuuden suuntaan on myöntää:
"Ulkoministeri Haavistoa ei ole edes syytetty mistään rikoksesta,
puhumattakaan tuomiosta."
Kuinkahan moni persujen kannattaja yhä elää kuvitelmassa, että
perustuslakivaliokunta on muka jokin tuomioistuin.
Kuinkahan moni persujen kannattaja yhä sulkee tietoisuudestaan
sen tosiasian, että lakiasiantuntijoiden selvän enemmistön
mielestä koko Haavisto-muistutuksen tekeminen oli
alun perinkin aiheeton.
Se, että Haavistoa ei asetettu syytteeseen (parlamentaarinen immuniteetti mm) ja hän ei tuomiota saanut ei hänestä puhdasta pulmusta tee. Turha siis yrittää väittää muuta. En tiedä millaiset lussut puolustelevat epäasiallisia ja suorastaan raukkamsisia toimia, joilla kiukuttelava ministerimme halusi tottelematonta virkamiestä näpäyttää.
Vihreiden psykoosisiivelle oli kova paikka, kun toimittaja paljasti ketku-pekan kieroilut ministeriössä.
Sittemmin sekä poliisi että perustuslakivaliokunta arvioivat ketku-pekan rikkoneen lakia. Poliittisten seikkojen takia perustuslakivaliokunnassa kuitenkin vedottiin ministereiden korotettuun syytekynnykseen.
Ministereiden korotettuun syytekynnykseen turvautuminen hauskasti kuvaa koko vihreän puolueen toimintaa. Vihreät:
- arvostelivat kovasti poliittisia virkanimityksiä mutta ovat itse tehneet niitä heti kun on ollut tilaisuus
- puhuvat oikeusvaltioperiaatteesta (jonka mukaan julkisen vallan edustajien pitää toimia lakien ja asetusten mukaan) ja sitten vetoavat korotettuun syytekynnykseen, että välttyy rangaistukselta
- puhuvat kovasti yhdenvertaisuudesta mutta ovat heti hyödyntämässä laissa ministerille suotua etuoikeutettua asemaa
Mistähän tempaisit diktaattorimaisen 60 prosentin kannatuksen? Herraneiti Haavisto toki eilisen uutisen mukaan määräsi "lopettamaan väkivaltaisuudet heti" Amerikan mantereella, lieneekö kuunnelleet näin kovaa käskytystä Isis terroristien paapojalta?
Valtaosa väestöstä on varmasti edelleenkin sitä mieltä, että Haaviston olisi syytä erota ulkoministerin virasta.
Hänellä ei yksinkertaisesti ole kaiken tekemänsä muilutuksen valossa eväitä kunnialliseen jatkamiseen.
Milloin Rikollinen pekka haavisto eroaa?
Aloittaja mainitsee "persujen jatkuvan valeuutisoinnin Pekka Haavistosta".
Aloittaja on edelleen TÄYSIN OIKEASSA.
Persujen jatkuva ja erittäin trumppimainen valeuutisointi johtaa
siihen, että "hallapersujen" valtakauden loppu tulee olemaan
hyvin samantapainen kuin Trumpilla.
Kysymys:
Mikä jää näiltä päiviltä historiankirjoihin?
Vastaus:
Trumpin häpeällinen ja rappiomainen loppuromahdus.
Jaa meidän väitteet perättömiä? Pitihän ne paikkansa Trumpin kohdallakin, siinä vasta mies!
Hyvä Pekka Haavisto!
Persuilla on (lievästi sanottuna) paljon parantamisen varaa.
Jes! Terrorismin tukijoiden suojelu kunniaan! Voisiko kansan verorahoja paremmin käyttää! HYVÄ!
Tuossa selvästi persu yrittää väittää, että pätevä ulkoministerimme
on muka "terrorismin tukija". Voisiko Suomen kansalle
pahemmin yrittää valehdella?
Valeuutisointi on persuille kuin rakas kokovartalotatuointi.
Siitä ei pääse eroon.
Persuja odottaa Trumpin kohtalo.
Ja (anteeksi kun naurattaa) persut uskovat, että
se on fiksujen "antipersujen" syytä.
:-)
En ole persu, enkä väitä, mutta kerron, että terrorismin tukijat olivat niitä äitejä, joita niin hanakasti tuotiin Suomeen. Sanottakoon, että Ruotsi, Norja ja Tanska toimivat Suomea huomattavasti fiksummin (oman kansan näkökulmasta). Ehkä sisäinen äänesi muutti viestin kohdistumaan ulkoministeriimme, kyllä se rehellisyys aina jostain kumpuaa, kun pintaa pikkuisen rapsuttaa.
Trumpin kohtalo... on viettää lokoisia eläkepäiviä (jos niin haluaa) miljardiensa ja busineksiensa lomassa.... ei yhtään huonompi "kohtalo". Kyllä minuakin naurattaisi miettiessä niitä hölmöjä äänestäjiä, jotka esimerkiksi vihreiden sumutukseen sortuu.
No hyvä jos oot sitä mieltä, että sinulla ei ole
mitään ulkoministeriämme vastaan.
Hyvin jauhotettu!
Saattaisinpa jopa kehaista siinä vaiheessa, kun ilmoittaa ottavansa vastuun näistä Suomeen tuomistaan, mutta teot ja vastuu ne eivät kulje käsi kädessä,
Säälittävästi itseään kompattu! Jauhutit nyt ihan vain oman persksesi.
Tosi hyvin hiffattu. Meni ihan omiin maali.
Tämä oli pikku "jauhottajalle" mallina siitä, miten ei kannata omiin viesteihin vastailla tai kompata.
Minä tajusin jauhottamisen. Se oli todella hyvin jauhotettu. Varmasti jokainen "antipersu" tajusi sen myös. Olen ihaillut palstapersujen sepustuksia tässä ketjussa, koska juuri he ovat tahattomasti pitäneet tätä ketjua koko ajan kärkitiloilla. Se on oikein hyvä, sillä kun lukee tämän ketjun alusta loppuun niin huomaa, että persujen fraasimaisten perättömyyksien lisäksi tästä ketjusta löytyy todella paljon myös fiksua faktojen toteamista. Ne faktat eivät ole vieläkään uponneet kaikkien persujen kaaliin mutta voiko heiltä kaikilta sitä odottaakaan.
Persujen väitteet perättömiä!
Niinpä. Miksi niin usein on noin? Miksi persut valehtelevat?
PS:n heikkouksista suurin, joka tuo mieleen Trumpin, on juuri
silmiinpistävän runsas valehtelu. Se liittyy kyvyttömyyteen
uskoa tieteellisiä tutkimustuloksia. Se liittyy haluun
huijata somerummutuksella mukaan kaikki eri lailla pudokkaiksi
itsensä tuntevat nukkujat, jotka eivät ole edes kiinnostuneet
politiikasta - ja joille siksi voi syöttää kuinka suuria
poliittisia valheita tahansa, esim. että "Haavisto ei olekaan
pätevin henkilö ulkoministeriksemme, vaan hän on
aivan kauhea suurrikollinen". :-) PS:n väitteillä ei ole
ollut moraalia enää Halla-ahon aikana ollenkaan.
Johtunee siitä, että PS:llä on valtava tarve siirtää huomio
omista rikostuomioita saaneista kansanedustajistaan ja
puheenjohtajastaan mihin tahansa muihin - vaikka
törkeästi valehdellen.
Moni persu elää PS-propagandan luomissa harhaluuloissa.
Lukemattomille persuille on aivan uutta ja yllättävää tietoa esim. se
tosiasia, että Pekka Haaviston rikosrekisteri on täysin puhdas.
Eihän tuossa kirjoituksessa ollut minkäänlaista katkeruutta!
Persu ei vain siedä asiallista ja aiheellista kritiikkiä.
Persu projisoi OMAA katkeruuttaan?
Sanaa 'persu' näköjään saa käyttää, koska sinäkin käytät sitä.
No jopa oli taas persun hokemista, mistä tuo katkeruus oikein kumpuaa???.
Hei kaikki!
Tämä ketju kannattaa lukea kokonaan.
Tein juuri niin ja valitsin mielestäni osuvimman viestin.
Tässä:
"Persujen ydintehtävät ovat vuonna 2020 kaikki laskeneet alleen. EU-vastaisuus oli kuin nuotio, joka ei ikinä syttynyt. Maahanmuuton estäminen oli kuin pienen lapsen yritys kääntää historian suurta pyörää taaksepäin. Hallituksen haukkumisyrityskin osui ajankohtaan, jolloin maahamme oli saatu kaikkien aikojen paras ja suosituin hallitus. Ja tämän ketjun aihe eli ulkoministeriin kohdistunut härski ja valheellinen poliittinen ajojahti, se osoittautui jo ihan lähtökohdiltaan aiheettomaksi ja ajojahtaajien haastamista oikeuteen harkitaan. Persuilta epäonnistui surkeasti myös "vasaradiplomatia", jonka ainoa seuraus oli se, että koko kansa alkoi nauraa sille, mitkä ovat persujen "tehokkaan" politiikan työkalut. Lopulta persut panivat kaikki rahansa likoon Trumpin puolesta - ja miten siinäkin sitten kävi."
kirjoitatko aina itsellesi noin ihania kirjeitä ;DDDD
kun juttelee itsensä kanssa, voi aina olla samaa mieltä.
-AntiPersu
Työpaikkakiusaaminen on vihervassujen uusi musta.
Totuushan on se että koko viime vuoden persut vainosivat,
ajojahtasivat, maalittivat ja työpaikkakiusasivat ulkoministeriämme.
Ja loppujen lopuksi aiheettomasti!
Se, että persut toistuvasti kirjoittavat, että muka vihervassut ovat
työpaikkakiusaajia, on vain persujen tapa yrittää PEITTÄÄ tosiasiat.
Yli+50%+suomalaisista+on+siis+Persuja,+koska+eivät+hyväksyneet+Pekan+tapaa+työpaikkakiusata+alaisiaan.
Totuushan+on+se+että+koko+viime+vuoden+Vihreät+vainosivat,
ajojahtasivat,+maalittivat+ja+työpaikkakiusasivat+ulkoministeriön+tyntekijöitä.
Ja+loppujen+lopuksi+aiheettomasti!
Avaajakin myönsi olevansa jopa ylpeä tästä.
Työpaikkakiusaaminen on vassulassa POP!!!
On se jännää miten yksi antipersu on pyhittänyt elämänsä pelkälle persuvihalle.
Täytyy siitä jotain saada, mutta mitä.
"Antipersujen" tekstien lukeminen on tämän osion suola.
"Antipersut" puhuvat niin totta ja niin osuvin sanoin.
Onhan se varmasti antoisaa, kun pystyy sellaiseen.
Persut, alkakaa tekin puhua totta niin ette enää houri
kritiikkiä saadessanne "persuvihasta", vaan huomaatte, että
"antipersuthan" ovat teidän ystäviänne ja todella
ajattelevat teidänkin parastanne.
Tietysti persulle, joka ryhtyy "antipersuksi", voi käydä
niin että edelleen valheen tiellä jatkavat muut persut
katsovat heitä karsaasti. Mutta jos kykenee valheen
tieltä siirtymään terveemmille poluille niin ei enää
kyllä mitenkään kaipaa takaisin. Silloin huomaa senkin,
että nythän voi jopa vaikka siirtyä jonkin fiksun
hallituspuolueen jäseneksi, mikä oli vielä täysin
mahdotonta silloin kun vielä taapersi valheen tiellä.
Pekkahan on kunnon perämies!
Seilaa Kolumbiaan ja takaisin mennen tuulen.
Perästä kuuluu, huusi vihreä, kun lähti kyntämään merta...
Miten+niin+persujen+kannatus+20%????+++Tämänpäivän+suosio+on+sossuja+isompi+hah-hah-haa
"Jos persuilijat ja trumpistit eivät pääse eroon jatkuvasta valehtelustaan, he ovat ikuisesti jumissa omassa ansassaan ja pian ei enää kukaan kehtaa antaa arvokasta ääntään sellaiselle hölynpölylle."
Jostain ketjusta poimin tuon. Kun katselen ja kuuntelen persujen
kommentteja, en voi olla huomaamatta, miten paljon he
kirjoittavat selviä valheita. Persuissa on sellainen poliittinen
kulttuuri, sellainen vakiintunut tapa, sellainen "uusi normaali",
että valheellinen sepittely on muka harmitonta, jopa suotavaa.
Persut olisivat onnistuneet hyödyntämään oppositioasemaansa
varmasti paljon paremmin, jos olisivat kaikessa puhuneet totta.
Mutta ovatko persut edes kiinnittäneet huomiota koko asiaan?
Haavisto-keississä persut valehtelivat loppuun asti paljon.
Ja loppumietintöä he eivät osanneet lukea niin että olisivat
ymmärtäneet siitä löytyvän totuuden. He löysivät siitä
valheen, jota toistelivat ja yhä toistelevat muka totuutena.
Syvälle valehteluun vaipunut ja vaipuva PS on kuin
Estonia. Ei tarvitse kuin odottaa niin persujen oma
em. poliittinen kulttuuri upottaa koko puolueen.
Valheiden meri on syvä ja armoton.
PS:llä voisi olla vielä toivoa. Mutta sitä ei ole, jos
valheet vain jatkuvat ja jatkuvat.
Pekka on maan kuraa. Valehteleva, itsekäs poliitikontapainen.
Juuri sinulta odotinkin juuri tuollaista kommenttia.
Tunnen sinut!
Se, mitä ja miten ihminen kirjoittaa, paljastaa hänen sisimpänsä.
Pätee erityisen hyvin myös "banaanipersuun".
Ihanko itse oivalsit, että kun kirjoitan Pekasta negatiivisen kommentin, niin se paljastaa minun mielipiteeni hänestä. Ansaitset mitalin.
Sanoin, että se paljastaa sinun SISIMPÄSI.
Sen se todella tekee. Kiitos siitä!
PS-puolue on kuin hölmö ihminen, joka on ottanut itselleen
kokovartalotatuoinnin. Siitä ei pääse eroon.
Tatuoinnista erottuvat ikuisesti sanat
AJOJAHTI ja VALEUUTISOINTI.
Hölmö mikä hölmö!
Mutta miten hölmö puolue PS oikein on.
Vastauksen antaa tästä ketjusta poimimani kommentti:
>>> PS on valheellisia ajojahteja järkkäävä auringonlaskun puolue, joka sisältää kuplaan vangiksi jääneitä 'Trump-klooneja', jotka uskovat että kuntavaaleissa on syyllistytty 'suureen vaalivilppiin', jos persuille ei tule ennennäkemätöntä 'megajytkyä'. <<<
Eikä sitä megajytkyä todellakaan tule!
terveisin Oraakkeli-Papitar
Kuinkahan pitkään sä uskot noihin höpötyksiisi? Mitä järkee oikeesti on vetää netissä jotain ihme roolia joka muka tietää miten asiat ja on ja laukoo vaan muka totuuksia? Ennenvanhaa tollasia ihmisiä kutsuttiin kylähulluiks. Oisko nyt kyseessä somehullut?
Olet persu, koska pidät totuuksia "höpötyksinä".
Olet seonnut pysyvästi persun rooliisi, koska nähdessäsi
roolittoman totuudenpuhujan väität, että hänellä on "rooli".
Trumpkin piti Bidenin vaalivoittoa "höpötyksenä".
Varo, ettei sinullakin ole trumppimaista tulevaisuutta.
On selvää, että Pekka Haaviston kunnianpalautus toteutuu
pikku hiljaa, vaikka perussuomalaiset yrittävät kovasti
toistella trollejaan ja häiritä tosiasioiden paljastumista.
Tuntuu yhä, että perussuomalaisille on tärkeintä
taistella "oikeudestaan vihapuheeseen". Se on
heille selvästi tärkeämpää kuin esim. lasten
ihmisoikeudet.
Katsokaa Ykkösaamu areenasta.
Ulkoministerimme puhuu vakuuttavasti ja asiaa.
Ohjelmalla on jo yli 16000 katsojaa:
https://areena.yle.fi/1-50654917