Jehovien rehellisyys?

Oavatko jehovat aina rehellisiä, vai onko jehovien jokossa - esimerkiksi johtajatasolla - sellaisia jotka ovat rehellisiä vain silloin kun rehellisyydestä ei ole heille itselleen haittaa?

-Corrector-
4889
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mitäs tuollaista kysyt? Onhan selvää, että kaikissa yhteisöissä on erilaisia ihmisiä. Täydellistä ei olekaan. Ja mitä tulee vallanpitäjiin, niin kaikkialla on niitä, joita valta on turmellut. Varmasti tässäkin porukassa.

Harmistun aiheettomasta heitosta, vaikka en siihen yhteisöön kuulu millään lailla.

Äänestä
  • >>>Harmistun aiheettomasta heitosta>Itsekin koin elämäni hienoimmat hetket...haukuin lyttyyn muutamat vanhimmat...antamatta heille vähääkään armoa.

    Äänestä

  • fger kirjoitti:

    >>>Harmistun aiheettomasta heitosta>Itsekin koin elämäni hienoimmat hetket...haukuin lyttyyn muutamat vanhimmat...antamatta heille vähääkään armoa.

    Todella erikoista ;-)

    Normaalin ihmisen hienoimmat hetket ovat lapsen syntymä, avioliitto, ensimmäinen rakastelu ja muut mukavat ja arvokkaat asiat.

    Äänestä

Minusta olisi aiheellisempaa kysyä sitä, että voiko ihminen pysyä tasapainoisena ja mieleltään terveenä, jos tietää ja tiedostaa Jehovantodistajien järjestöön liittyvät epärehellisyydet.


Minä uskon että voi.
Ihmisellä on erikoinen taipumus ohittaa tieto, jonka kokee vastenmielisenä ja uhkaavana.
Me kaikki tiedämme, että ihmisiä kuolee tänäänkin nälkää ja silti me tuhlaamme mässäilyyn rahaa, jonka olisimme voineet lahjoittaa nälkäänäkeville.
Silti me syömme hyvällä omallatunnolla ja mielestämme emme ole pahoja ihmisiä ja voimme pitää itseämmä jopa humaanina, kun lahjoitamme muutaman kympin avustustoimintaan.

Jos Jehovantodistaja ohittaa luopioiden kirjoitukset ahdistavina ja vastenmielisinä, niin mielestäni sellainen ihminen voi aivan hyvin olla rehellinen ja inhimillinen yksilö.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Corre kirjoitti:

Oavatko jehovat aina rehellisiä, vai onko jehovien jokossa - esimerkiksi johtajatasolla - sellaisia jotka ovat rehellisiä vain silloin kun rehellisyydestä ei ole heille itselleen haittaa?

-Corrector-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu