Eduskunnan tietomurto ja Haavisto-casen sähköpostien vuoto - Samaa kotimaista työtäkö?

Anonyymi

KRP tutkii eduskunnan tietomurtoa vakoiluna: ”Olemme tehneet kansainvälistä yhteistyötä”
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000007707718.html
"Keskusrikospoliisi on tehnyt tänään julkisuuteen tulleesta eduskuntaan kohdistuneesta tietomurrosta tutkintaa loppusyksystä asti. Asiaa tutkitaan epäiltynä törkeänä tietomurtona ja vakoiluna."

Eduskunnan omat turvallisuustahot huomasivat tietomurron.

Tässä loppusyksyllä Haaviston al-Holiin liittyviä sähköposteja tuli vuotona erään IS:n journalistin kautta julki ja samoin aiemmin sama heppu sai hallituksen pääpuolueen SDP:n luottamuksellisia sähköposteja haltuunsa, joilla tehtiin politiikkaa ko. puolueita ja ministereitä vastaan.

Kannattaisi tutkia myös sitä vaihtoehtoa että eduskunnan tietomurto on kotimaista työtä ja siihen käytetään mahdollisesti 1.6.2019 voimaan saatettuja tiedustelulain resursseja.

Toivottavasti tiedustelulain verkkovalvonta ja myös sen osana diplomaattisin koskemattomuusoikeuksin toimiva Euroopan hybridiuhkien torjunnan osaamiskeskus ei ole ajautunut politiikan tekovälineeksi, niin että eräs puolue käyttää tiedustelulakia ja hybridikeskusta oman poliittisen ideologiansa edistämiseen vakoilemalla muita puolueita, eduskuntaa ja hallitusta.

Toivottavasti hallitus on hoitanut asian niin, että sekä tiedustelulain verkkovalvonnan että Euroopan hybridiuhkien torjunnan osaamiskeskuksen miehitys koostuu kaikkien pääpuolueiden kannattajista, niin ettei Suomen vakoiluoikeuksia käytetä tiettyjen poliittisten päämäärien ajamiseen mm. vakoilemalla kilpailevia puolueita ja niiden edustajia, ministereitä jne.
ja saadun materiaalin avulla tehdään vuotoja, joiden tarkoitus on horjuttaa vastapuolueiden toimintaa mm. hallituksessa.

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne ei saa ikinä ketään kiinni. Ihan toivotonta meinikiä

    • Anonyymi

      "Eduskuntaan on kohdistunut syksyllä kyberhyökkäys, eduskuntatiedotus kertoo tiedotteessaan."

      – "Teko ei ole sattumanvarainen tai vahinko. Tässä vaiheessa yhtenä vaihtoehtona on, että tuntemattomat tekijät ovat voineet hankkia tietomurrolla tietoa joko vieraan valtion hyödyksi tai Suomea vahingoittaakseen, rikosylikomisario Tero Muurman sanoo KRP:n tiedotteessa."
      *****************
      28.09.2020
      "Amorellan väylältä löytynyt aines on lohkare"
      "Puolustusvoimat ei kerro tarkemmin, mitä laivaväylältä on löytynyt."
      "Turvallisuuspolitiikassa on yleisesti tiedossa, että kriisitilanteessa syntyisi sotilaallinen kilpajuoksu Ahvenanmaalle.
      Iltalehden ulko- ja turvallisuuspolitiikan lähteiden mukaan Venäjällä on Kaliningradissa Ahvenanmaan haltuunottoon tarkoitettu laskuvarjojoukko. "
      Koska Suomen puolustusvoimat ei saa rakentaa pysyviä varustuksia Ahvenanmaalle, sen on varauduttava siirtämään joukkoja ja raskasta kalustoa mahdollisimman nopeasti saariryhmän alueelle. Tällöin riittävän syvät, mutta suojaiset laivaväylät ovat keskeisessä asemassa operaation onnistumisen kannalta."
      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/db284763-53a5-46d1-8be9-1eca2076d18c

    • Anonyymi

      "Setä-Kokoomus" taas vauhdissa.

      • Anonyymi

        CASE oli ennenwanhaan se David Brown.


    • Anonyymi

      Viherhörhöjen sähköpostien pitäisikin olla julkisia..

      • Anonyymi

        Ei ihme että tämä vuoto haluttiin pitää salassa vain omien tiedossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ihme että tämä vuoto haluttiin pitää salassa vain omien tiedossa.

        Joo, hitaasti kulki tieto tällä kertaa. Syksyllä tapahtunut, nyt vähän ennen vuodenvaihdetta lakattiin panttaamasta tätä tietoa..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, hitaasti kulki tieto tällä kertaa. Syksyllä tapahtunut, nyt vähän ennen vuodenvaihdetta lakattiin panttaamasta tätä tietoa..

        Vaikuttaa ihan Suomen sisäiseltä asialta, jonka osallisia haluttiin suojella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaikuttaa ihan Suomen sisäiseltä asialta, jonka osallisia haluttiin suojella.

        Polpo tietää? Anita snällman vastaa: apua


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Polpo tietää? Anita snällman vastaa: apua

        Anteeksi:Helena Snellman vastaa: apua
        Poliisit kirjoitti tosi kauan jostain vuotavasta...
        Tietysti Kirsi Piha vetää mutkat suoraksi: haista xxxxx.
        Ei tarvitse hävetä avun pyytämistä....


    • Anonyymi

      Vihreät toimivat salaa al-Holinkin tapauksessa, vastuuta ei voi ottaa mistään, vaan se on vieritettävä aina jollekin toiselle...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1829
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1687
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      292
      1470
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1369
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      955
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      947
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      927
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      891
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      51
      876
    Aihe