Ohisalo kosiskelee äänestäjiä?

Anonyymi

https://yle.fi/uutiset/3-11714791

Rajavartiolaitoskin on sisäminsteri Ohisalon alaisuudessa. Sillä on tarvetta uusia valvontalentokoneitaan. Eipä siinä mitään, Ohisalokaan ei torpannut asiantuntijoiden ehdotusta eikä pyrkinyt korvaamaan ehdotettuja lentokoneita aurinkoenergialla lentävillä koneilla tms.

Vaan Ylen ystävällisellä avustuksella Ohisalon maininta öljyvahinkojen torjunnasta kohosi otsikkoon asti. Kyllä tuo nyt haiskahtaa siltä, että sisäministeri yrittää olla ympäristöministeri ja kalastella viimeisiä vielä vihreitä äänestäviä luontoihmisiä. Eikä tämä yksi tapaus ehkä muuten olisi edes kommentin arvoinen, mutta pääsääntöisesti tuntuu, että Ohisalo sisäministerinä puhuu siitä, mistä hänen voisi olettaa puhuvan vihreiden puheenjohtajana. Esimerkiksi alaistensa poliiisien kohdalla hän tuskin koskaan on pyrkinyt esiintymään heitä puolustavana tahona.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mihin rajavartioita tarvitaan? Kaikkihan tänne saavat tulla ja jäädä. Oli papereita tai ei.

    • Anonyymi

      Ohisalo valvoo rajojamme. Persuhallitus päästää kymmeniä tuhansia pakolaisia noin vain.

      • Anonyymi

        Mikä ihmeen persuhallitus? Siinä vaiheessa kun meillä on persu pääministerinä ja sisäministerinä, niin tänne ei tule ainuttakaan paperitonta huijaria mistään. Toivottavasti pian tulee tämä päivä!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      89
      3842
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      195
      1497
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1400
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1090
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1030
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      325
      1015
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      46
      934
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      909
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      899
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      127
      887
    Aihe