https://yle.fi/uutiset/3-11714791
Rajavartiolaitoskin on sisäminsteri Ohisalon alaisuudessa. Sillä on tarvetta uusia valvontalentokoneitaan. Eipä siinä mitään, Ohisalokaan ei torpannut asiantuntijoiden ehdotusta eikä pyrkinyt korvaamaan ehdotettuja lentokoneita aurinkoenergialla lentävillä koneilla tms.
Vaan Ylen ystävällisellä avustuksella Ohisalon maininta öljyvahinkojen torjunnasta kohosi otsikkoon asti. Kyllä tuo nyt haiskahtaa siltä, että sisäministeri yrittää olla ympäristöministeri ja kalastella viimeisiä vielä vihreitä äänestäviä luontoihmisiä. Eikä tämä yksi tapaus ehkä muuten olisi edes kommentin arvoinen, mutta pääsääntöisesti tuntuu, että Ohisalo sisäministerinä puhuu siitä, mistä hänen voisi olettaa puhuvan vihreiden puheenjohtajana. Esimerkiksi alaistensa poliiisien kohdalla hän tuskin koskaan on pyrkinyt esiintymään heitä puolustavana tahona.
Ohisalo kosiskelee äänestäjiä?
Anonyymi
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mihin rajavartioita tarvitaan? Kaikkihan tänne saavat tulla ja jäädä. Oli papereita tai ei.
- Anonyymi
Ohisalo valvoo rajojamme. Persuhallitus päästää kymmeniä tuhansia pakolaisia noin vain.
- Anonyymi
Mikä ihmeen persuhallitus? Siinä vaiheessa kun meillä on persu pääministerinä ja sisäministerinä, niin tänne ei tule ainuttakaan paperitonta huijaria mistään. Toivottavasti pian tulee tämä päivä!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2155419NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325014Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku204818Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1212037- 4031781
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a861650Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova141592Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann131471Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3791280- 891275