Verenpainelääke ja pääkipu

Anonyymi

Onko kellään kokemusta tai tietoa verenpainelääkkeestä ja päänsärystä haittavaikutuksena?

4

2672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko lukenut käyttämäsi verenpainelääkkeen ohjelappua? Onko siellä mainittu sivuvaikutuksena päänsärky, ellei niin valita asiasta hoitavalle lääkärille.

    • Anonyymi

      On. Päänsärkyä, rytmihäiriöitä, turvotusta ym. Tosin nämä kaikki on mainittu mahdollisuuksina lääkkeen mukana toimitetussa ohjelappusessa.
      Juuri näiden syiden vuoksi olen melkeinpä valmis luopumaan lääkityksestä. Korkeamman verenpaineen aikana oireita ei ollut, enkä tuntenut verenpainetta ongelmana ja olin muuten tyytväinen olooni.
      Nyt lääkityksen aikana ei ns "tervettä päivää" ole ollut, mutta lääkärin mukaan elän pidempään kun verenpaine on laskenut parisen prosenttia. Siis, elääkö onnellisenpana ja terveemmän oloisena vähemmän aikaa vai kipuilevana sairaana pidenpään?
      Siinäpä pulmaa mietittäväksi.

    • Anonyymi

      Onko verenpaineen lukemat kunnossa? Mitäs, jos päänsärky johtuu kohonneesta verenpaineesta? Verisuonet on kovilla ja voi oireilla aivoinfarktista.

      • Anonyymi

        Verenpainearvot ovat nyt lääkityksellä kunnossa. Lääkkeinä minulla on Candesartan ja Nifedipin. Kummassakin on ilmoitettu tavallisena haittavaikutuksena päänsärky. Mietin vaan, että onko sellaisia verenpainelääkkeitä olemassa, jonka haittavaikutus ei ole päänsärky.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      246
      9289
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      134
      7625
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      149
      5211
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      149
      4897
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4613
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      98
      4312
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      125
      4143
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      165
      1896
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1679
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      277
      1532
    Aihe