Apua. En ymmärrä moottorien päälle hönkäsen pöläystä. Mitä eroja jos kone on 1.2,1.4,1.6,1.8,2.0 jne ja sitten vielä ne venttiili luvut. Voiko esim jotenkin yleistää kuinka paljon voi kyseisillä moottoreilla ajella kilometrejä vai onko se sitten taas jotenkin merkkikohtaista.
Ensimmäistä autoa hankkimassa
7
1142
Vastaukset
- JagV12
Nuo numerot ilmoittavat moottorin iskutilavuuden litroina=(isku x(halkaisija)^2/4)x sylinteri määrä.
Venttiilien määrä yleensä koko koneessa,eli jos 16 valve ja 4 syl,niin 4 venttiiliä/sylinteri.
Yleisesti ottaen,neli-tai viisiventtiiliä/sylinteri saavutetaan parempi täytös,kuin 2-venttiiliä/sylinteri,koska virtauspinta-ala suurempi(enemmän bensa-ilma seosta sylinteriin->enemmän tehoa/vääntöä).
Nyrkkisääntönä voi pitää,että enemmän iskutilavuutta,enemmän voimaa/vääntöä/vauhtia/kiihtyvyyttä,tosin tänäpäivänä pienistäkin koneista revitään aika paljon jo tehoa-tosin ajomukavuutta saa enemmän,jos koneessa kokoa isommalti(myös bensan kulutus kasvaa koneen kasvaessa).
Autojen kestävyys lienee hieman merkkikohtaista,mutta eniten vaikuttaa auton käyttötapa ja sen huoltaminen.
Jos huollattaa autoa säännöllisesti(erityisesti öljynvaihdot),ja ei vinguta mottia kylmänä,niin tod.näk.mikä merkki tahansa kestää vaikka kuinka
kauan(jopa englannin pelit;). - riippuu autosta
Moottorin koko aivan sama, kestävyys riippuu merkistä. Osta vaikka ranskalainen auto, niin kestää 100 tkm.
- myös
Osta japanilainen. Ei hajoa mutta ruostuu puhki 10 vuodessa.
- Arssi
Volkkareita Espanjasta ja Zekistä, työmoraali onneton, kuten turkkilaisilla MB.tä tehdessä, koko puljukin melkein Arabien hallussa.
Mainioita Saksalaisia tuotteita Opel ja Foorti ja Fiiat, huonompia Englantilaisia Volvo BWM ja Vauxhall. - Tärkein asia
Jos käytetty auto.
Niin kaikkein kallein osa on auton pohja . Jos se on ruostunut tai auto kaipaa ruostekorjausta niin jätä sikseen.
Tekniikalla voi aina leikkiaä ja korjailla kunhan pohja on suht ehjää kamaa - Nimetön
Ford escort GT - 98
Autossa on suhteellisen ripeä ja vääntävä moottori 16-venttiilillä, mutta silti erittäin taloudellinen. Helppo ja mukava ajella. Auto on erittäin ketterä.
Maalipinnassa ei ole mitään vikaa eikä ole ruostetta pohjassakaan. Auto on juuri katsastettu.
Käy katsomassa kuvia ja muuta tietoa:
http://www.nettiauto.com/viewVehicle.php?id_car=274385
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671414
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä401005Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14640
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632- 36626
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20612Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17563