Löytöaseet Lissuille

Anonyymi

Löysitkö aseen? Poliisilta muistutus, miten toimintakelvottomankin aseen kanssa tulisi toimia

Isännätön eli luvaton ampuma-ase on luovutettava poliisin haltuun, vaikka se olisi vanha ja toimintakelvoton. Kun sellaisen toimittaa poliisille, tästä ei koidu viejälle seuraamuksia.

Ampuma-aseita voi löytää esimerkiksi vanhojen rakennusten ullakoilta, vajoista ja pihasaunoista. Ne saattavat olla vanhoja ja ruosteisia, eikä niiden historiasta tai oikeasta omistajasta ole mitään tietoa. Vaikka houkutus olisi kuinka suuri, niitä ei voi ottaa itselleen.

Poliisi muistuttaa, että kukaan ei saa pitää hallussaan ampuma-asetta ilman asianmukaista aselupaa.

Vaikka löytäjällä olisi omia luvallisia aseita, jopa samaa asetyyppiä kuin löytynyt ampuma-ase, hän voi syyllistyä löytöaseen hallussa pitämisellä ampuma-aserikokseen.

Löytöaseet Lissuille. niin kaikki on OK

1

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yli 100-vuotiaat aseet on lupavapaita kokoelmassa säilytettynä, ampumiseen tarvitsee sitten luvan niidenkin osalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      186
      7878
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5395
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      145
      4311
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3499
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2877
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2637
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2563
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2400
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      581
      2213
    Aihe