Hei Kepulit - palatkaa nykyaikaan ja unohtakaa Leppä!

Anonyymi

Unohtakaa jo Leppänne, palatkaa nykyaikaan ja palatkaa tulevaisuuteen. Tämä siksi, että Leppä poistuu poilitiikan kentältä Sipilän tapaan. Nyt täytyy hankkia uudet käsikassarat puolueen vanhoillisten ohjattaviksi ja silloin on parasta unohtaa turhiin teihin tuhlatut rahamme ja unohtaa ikävät ja paljon puolueen tuhoa aiheuttaneet ihmiset.

22

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinä taas kehitysvammaisella räknäämistä useaksi päiväksi, aina uudestaan ja uudestaan.
      Päiväsi kuluu noin, ilmeisesti jossain hoitolaitoksessa.

    • Anonyymi

      Hallituksen budjettiesitykseen täydennettyihin ”joululahjarahoihin” lukeutui myös Etelä-Savossa sijaitseva Koirakivenraitti, jonka parantamiseen ohjattiin jo viime vuonna 100 000 euroa. Valtiovarainvaliokunta myönsi nyt samalle tienpätkälle 200 000 euroa.

      Pitäjänuutiset-lehti kertoo, että 1,5 kilometrin Koirakivenraitti voidaan nyt päällystää asfaltilla. Maa- ja metsätalousministeri Jari Lepän (kesk.) kotitila sijaitsee parin sadan metrin päässä.

      Pohjois-Savon Ely-keskuksesta arvioidaan, että alueella on useita Koirakivenraittia huonokuntoisempia ja enemmän liikennöityjä teitä.

      • Anonyymi

        Ne, jotka tietävät sanovat, että Kepu pettää aina.


      • Juuri siksihän noita yksittäisten ministereiden järjestämiä rahoja joululahjarahoiksi kutsutaankin, että ne poikkeavat Ely:n omasta ja vastaavien virastojen rahoitusjärjestyksestä.

        Ohitusjärjestelmä on ollut käytössä vuosikymmenet, ehkä jopa Suomen koko itsenäisyyden ajan. Ja aina on myönnetty ja hyväksytty, että ministerit kohdistavat ne lähelle omaa äänestäjäkuntaansa. Eri asia sitten on, kuinka pienelle väestölle hyöty kannattaa äänestäjien haalimisen kannalta suunnata.


      • Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Juuri siksihän noita yksittäisten ministereiden järjestämiä rahoja joululahjarahoiksi kutsutaankin, että ne poikkeavat Ely:n omasta ja vastaavien virastojen rahoitusjärjestyksestä.

        Ohitusjärjestelmä on ollut käytössä vuosikymmenet, ehkä jopa Suomen koko itsenäisyyden ajan. Ja aina on myönnetty ja hyväksytty, että ministerit kohdistavat ne lähelle omaa äänestäjäkuntaansa. Eri asia sitten on, kuinka pienelle väestölle hyöty kannattaa äänestäjien haalimisen kannalta suunnata.

        Tällainen joululahjaperinne on äänten ostamiseen verrattavaa puuhaa eli täysin moraalitonta. Tätä ovat eniten harrastaneet kepulaiset, koska heillä on sellaisia kotiseutuja, joihin tuota rahaa voi tuhlata. Suurissa kaupungeissa asuvan poliitikon on vaikeampi löytää sellaisia tuusauskohteita. Olisi hyvä, että joku tekisi selvityksen siitä, mihin kaikkeen tällaisia rahoja on vuosien mittaan käytetty. Se on samalla kertaa verorahojen ryöstöä ja äänten ostoa.


      • Anonyymi
        Mielipidepankki kirjoitti:

        Tällainen joululahjaperinne on äänten ostamiseen verrattavaa puuhaa eli täysin moraalitonta. Tätä ovat eniten harrastaneet kepulaiset, koska heillä on sellaisia kotiseutuja, joihin tuota rahaa voi tuhlata. Suurissa kaupungeissa asuvan poliitikon on vaikeampi löytää sellaisia tuusauskohteita. Olisi hyvä, että joku tekisi selvityksen siitä, mihin kaikkeen tällaisia rahoja on vuosien mittaan käytetty. Se on samalla kertaa verorahojen ryöstöä ja äänten ostoa.

        Älä paskaa Kapi höpötä. Kyllä tasan menee rahat, kaupunkiinkin. Muutenhan olisi noussut valtava äläkkä. HO HOO, HO HOO!


      • Anonyymi

        Voihan Koirakivenraitti.


    • Anonyymi

      Pörtsänmaan koirakiven kohdalla on metsäteitä ennenkin asfaltoitu.

      • Anonyymi

        Leppä elelee onnellisena asfalttitiensä kupeella.


    • Anonyymi

      Luulisi, että tälle rahalle olisi ollut käyttöä enemmän vaikka Lepän asuinalueen koronapotilaitten hoidon tehostamisessa juuri nyt.

    • Anonyymi

      kamalaa ! Persu aivolla.
      Etkö tosiaan osaa mitään muuta kuin samoja sataankertaan.

    • Anonyymi

      Maaseudun asfaltointi on lailla kiellettävä .
      Säästyneet rahat voidaan ohjata pisarahankkeen jatkosuunnitteluun.

      • Anonyymi

        Tuo taitaa olla hoitolaitoksen painajainen.


    • Anonyymi

      Paljonkohan tuollakin rahalla jatkettaisiin Länsi-Metroa Stadissa?
      Vaalitäky pormestariehdokas Halla-aholle !

      • Anonyymi

        Muutama sentti tulisi lisää Länsi-metroa , mahdollisesti.
        Kyllä Eiran Lakerikenkä tarvitsee voimallisemman vaalitäkyn.

        Miten olisi persujen märkä unelma, alutukien jäädytys ?


    • Anonyymi

      Siis Sanna Marinin hallitus ohjasi joululahjarahaa.
      Sanoikos Halla-ahon niitä vaalirahoiksi, että oli niin väärässä. Ulkomaille humanitaariseen apuun nekin olisi pitänyt laittaa, vai kuinka?

      No, onhan tämä taas sitä Suomen tutkivaa journalistia parhaimmillaan;D
      Eiköhän tämän ole jo muutenkin selvää, mikä hallituksen kus' tolppa on kun halutaan siirtää huomiot pois ikävistä asioista; Haavisto, al-Hol, velankasvu, EUn leimasin ( EUssa Suomen eduskunnan päätös julistetaan jo ennen sen kokousta?! Oliko taas hallituspuolueiden pj:n kesken sovittu asia? Näin heidän kansanedustajien käsketään päättää? Demokratia sen kun vähenee. )

      Ja mikäs siinä, tyytyväisesti hymyillen ja käskystä nappia painaen keput Saarikon johdolla ovat hallituksessa osaansa tyytyväisiä. Vähän kun ärhentelevät; persuista, niin onni onkin heillä täydellistä.

    • Anonyymi

      Toisaalta, miksei asfaltoitaisi, kun rahastahan ei Valtiolla ole pulaa.

    • Anonyymi

      Kohta tulee sellainen aika että kepulandian rahahanat väännetään kiinni.
      Keväällä laitetaan kepuvaltuutetut kilometritehtaalle ja seuraavien eduskuntavaalien jälkeen liitetään elättikunnat lähimpään kaupunkiin.

    • Anonyymi

      OTTAKAAPA SELVÄÄ PALJOKO KEPU LEPPÄ SAI HOLETTA LINTILÄN KEPULTA KUN VUOKRA MÖKIT TOI TAPPIOO. HALOO KEPUN PUMMIT VIELÄ ON SÄÄTIÖITÄ KUPPAAMATTA KUIVIIN TEHTAITA MYYMÄTTÄ PALJOLLAKO VALTIO OSTI JARAN TAKASI HÄH.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Varakas maanomistaja osaa varmasti käyttää valtion tukirahat hyödyllisemmin kuin kaupunkien pummilaumat, jotka kantavat saamansa tukiaiset lähimpään kauppaan.


    • Anonyymi

      Leppä haluaa suomeen tuoda 16 000 kausityöntekijää, hienoa ahneutta halpatyö voimalla kepu mafialta veronmaksajien tukemana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2065
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1876
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      327
      1696
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      91
      1231
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1227
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1052
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe