Unohtakaa jo Leppänne, palatkaa nykyaikaan ja palatkaa tulevaisuuteen. Tämä siksi, että Leppä poistuu poilitiikan kentältä Sipilän tapaan. Nyt täytyy hankkia uudet käsikassarat puolueen vanhoillisten ohjattaviksi ja silloin on parasta unohtaa turhiin teihin tuhlatut rahamme ja unohtaa ikävät ja paljon puolueen tuhoa aiheuttaneet ihmiset.
Hei Kepulit - palatkaa nykyaikaan ja unohtakaa Leppä!
22
107
Vastaukset
- Anonyymi
Siinä taas kehitysvammaisella räknäämistä useaksi päiväksi, aina uudestaan ja uudestaan.
Päiväsi kuluu noin, ilmeisesti jossain hoitolaitoksessa. - Anonyymi
Hallituksen budjettiesitykseen täydennettyihin ”joululahjarahoihin” lukeutui myös Etelä-Savossa sijaitseva Koirakivenraitti, jonka parantamiseen ohjattiin jo viime vuonna 100 000 euroa. Valtiovarainvaliokunta myönsi nyt samalle tienpätkälle 200 000 euroa.
Pitäjänuutiset-lehti kertoo, että 1,5 kilometrin Koirakivenraitti voidaan nyt päällystää asfaltilla. Maa- ja metsätalousministeri Jari Lepän (kesk.) kotitila sijaitsee parin sadan metrin päässä.
Pohjois-Savon Ely-keskuksesta arvioidaan, että alueella on useita Koirakivenraittia huonokuntoisempia ja enemmän liikennöityjä teitä.- Anonyymi
Ne, jotka tietävät sanovat, että Kepu pettää aina.
Juuri siksihän noita yksittäisten ministereiden järjestämiä rahoja joululahjarahoiksi kutsutaankin, että ne poikkeavat Ely:n omasta ja vastaavien virastojen rahoitusjärjestyksestä.
Ohitusjärjestelmä on ollut käytössä vuosikymmenet, ehkä jopa Suomen koko itsenäisyyden ajan. Ja aina on myönnetty ja hyväksytty, että ministerit kohdistavat ne lähelle omaa äänestäjäkuntaansa. Eri asia sitten on, kuinka pienelle väestölle hyöty kannattaa äänestäjien haalimisen kannalta suunnata.Pystyyn_kuollut kirjoitti:
Juuri siksihän noita yksittäisten ministereiden järjestämiä rahoja joululahjarahoiksi kutsutaankin, että ne poikkeavat Ely:n omasta ja vastaavien virastojen rahoitusjärjestyksestä.
Ohitusjärjestelmä on ollut käytössä vuosikymmenet, ehkä jopa Suomen koko itsenäisyyden ajan. Ja aina on myönnetty ja hyväksytty, että ministerit kohdistavat ne lähelle omaa äänestäjäkuntaansa. Eri asia sitten on, kuinka pienelle väestölle hyöty kannattaa äänestäjien haalimisen kannalta suunnata.Tällainen joululahjaperinne on äänten ostamiseen verrattavaa puuhaa eli täysin moraalitonta. Tätä ovat eniten harrastaneet kepulaiset, koska heillä on sellaisia kotiseutuja, joihin tuota rahaa voi tuhlata. Suurissa kaupungeissa asuvan poliitikon on vaikeampi löytää sellaisia tuusauskohteita. Olisi hyvä, että joku tekisi selvityksen siitä, mihin kaikkeen tällaisia rahoja on vuosien mittaan käytetty. Se on samalla kertaa verorahojen ryöstöä ja äänten ostoa.
- Anonyymi
Mielipidepankki kirjoitti:
Tällainen joululahjaperinne on äänten ostamiseen verrattavaa puuhaa eli täysin moraalitonta. Tätä ovat eniten harrastaneet kepulaiset, koska heillä on sellaisia kotiseutuja, joihin tuota rahaa voi tuhlata. Suurissa kaupungeissa asuvan poliitikon on vaikeampi löytää sellaisia tuusauskohteita. Olisi hyvä, että joku tekisi selvityksen siitä, mihin kaikkeen tällaisia rahoja on vuosien mittaan käytetty. Se on samalla kertaa verorahojen ryöstöä ja äänten ostoa.
Älä paskaa Kapi höpötä. Kyllä tasan menee rahat, kaupunkiinkin. Muutenhan olisi noussut valtava äläkkä. HO HOO, HO HOO!
- Anonyymi
Voihan Koirakivenraitti.
- Anonyymi
Pörtsänmaan koirakiven kohdalla on metsäteitä ennenkin asfaltoitu.
- Anonyymi
Leppä elelee onnellisena asfalttitiensä kupeella.
- Anonyymi
Luulisi, että tälle rahalle olisi ollut käyttöä enemmän vaikka Lepän asuinalueen koronapotilaitten hoidon tehostamisessa juuri nyt.
- Anonyymi
kamalaa ! Persu aivolla.
Etkö tosiaan osaa mitään muuta kuin samoja sataankertaan. - Anonyymi
Maaseudun asfaltointi on lailla kiellettävä .
Säästyneet rahat voidaan ohjata pisarahankkeen jatkosuunnitteluun.- Anonyymi
Tuo taitaa olla hoitolaitoksen painajainen.
- Anonyymi
Paljonkohan tuollakin rahalla jatkettaisiin Länsi-Metroa Stadissa?
Vaalitäky pormestariehdokas Halla-aholle !- Anonyymi
Muutama sentti tulisi lisää Länsi-metroa , mahdollisesti.
Kyllä Eiran Lakerikenkä tarvitsee voimallisemman vaalitäkyn.
Miten olisi persujen märkä unelma, alutukien jäädytys ?
- Anonyymi
Siis Sanna Marinin hallitus ohjasi joululahjarahaa.
Sanoikos Halla-ahon niitä vaalirahoiksi, että oli niin väärässä. Ulkomaille humanitaariseen apuun nekin olisi pitänyt laittaa, vai kuinka?
No, onhan tämä taas sitä Suomen tutkivaa journalistia parhaimmillaan;D
Eiköhän tämän ole jo muutenkin selvää, mikä hallituksen kus' tolppa on kun halutaan siirtää huomiot pois ikävistä asioista; Haavisto, al-Hol, velankasvu, EUn leimasin ( EUssa Suomen eduskunnan päätös julistetaan jo ennen sen kokousta?! Oliko taas hallituspuolueiden pj:n kesken sovittu asia? Näin heidän kansanedustajien käsketään päättää? Demokratia sen kun vähenee. )
Ja mikäs siinä, tyytyväisesti hymyillen ja käskystä nappia painaen keput Saarikon johdolla ovat hallituksessa osaansa tyytyväisiä. Vähän kun ärhentelevät; persuista, niin onni onkin heillä täydellistä. - Anonyymi
Toisaalta, miksei asfaltoitaisi, kun rahastahan ei Valtiolla ole pulaa.
- Anonyymi
Kohta tulee sellainen aika että kepulandian rahahanat väännetään kiinni.
Keväällä laitetaan kepuvaltuutetut kilometritehtaalle ja seuraavien eduskuntavaalien jälkeen liitetään elättikunnat lähimpään kaupunkiin. - Anonyymi
OTTAKAAPA SELVÄÄ PALJOKO KEPU LEPPÄ SAI HOLETTA LINTILÄN KEPULTA KUN VUOKRA MÖKIT TOI TAPPIOO. HALOO KEPUN PUMMIT VIELÄ ON SÄÄTIÖITÄ KUPPAAMATTA KUIVIIN TEHTAITA MYYMÄTTÄ PALJOLLAKO VALTIO OSTI JARAN TAKASI HÄH.
- Anonyymi
Niin Lepällähän ei tiensä kunnostamisen kanssa ole mitään tekemistä, aivan muiden ideahan se onkin.
https://yle.fi/uutiset/3-11719347- Anonyymi
Varakas maanomistaja osaa varmasti käyttää valtion tukirahat hyödyllisemmin kuin kaupunkien pummilaumat, jotka kantavat saamansa tukiaiset lähimpään kauppaan.
- Anonyymi
Leppä haluaa suomeen tuoda 16 000 kausityöntekijää, hienoa ahneutta halpatyö voimalla kepu mafialta veronmaksajien tukemana.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial201761Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1441738Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3181413Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221108Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091102- 1391048
- 285975
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3945- 11945
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49898