kurjistaa varattomien elämää. Palkkoja alennetaan ja palkka ei riitä enää elämiseen. Taas alkuvuodesta sen varattomat ja pienipalkkaiset saa tuntea.
Eduskunta on pohjaton kassa jonne ne ohjataan, heille sinne joilla on ylisuuri palkka jo muutenkin.
Enää suomessa ei kannata muu kuin työtömyys. Ei ole varaa mennä töihin, jos siitäkin jo joutuu maksamaan että on töitä.
Tuillakin elää paremmin kuin palkalla, palkalliset käy leipäjonossa ja nostaa tukia??? Mikä järki???
Kaikki leikkaukset khoistuu tavalla tai toisella pienipalkkaisiin, heiltä viedään elämän edellytys, toimeentulo kokonaan.
Koronalisä on hyvä merkki miten tuilla pärjää. Sen sai toimeentuloasiakkaat ne jotka elää tuilla, 75 e kk. Muttta mitä sai työläiset? Ei mitään, uusia veronkorotuksia ensivuonna ja bensaveroja.
Joka ikinen hallitus
15
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Hallitus on syyllinen ihmisten kurjaa elämään. He tekevät sen jotta itse saa kerätä rahat. Kuka äänestää, vaan idiootti. Mikään ei tule koskaan muuttumaan, ennenkuin musta tulee suomen päällikkö.
- Anonyymi
Palkoista päättävät työmarkkinajärjestöt keskinäisissä neuvotteluissaan.
Nykyinen hallitus on Suomen itsenäisyyden ajan 76. hallitus.
Jos aloittajan teoria hallitusten kurjistavasta vaikutuksesta ihmisten elämään pitäisi paikkansa, niin eikö meillä pitäisi nyt olla äärimmäisen paljon huonompi taloudellinen tilanne kuin ensimmäisen hallituksen aikaan vuonna 1917?
Eikö sua aloittaja yhtään hävetä oma tietämättömyytesi?
Vai maksaako Venäjä kirjoittelusi? - Anonyymi
Mamutus maksaa jonka hallitus lypsää kanslaisilta...
- Anonyymi
Noin, yli 30v. on ollut massa-työttömyys suomessa.
Paljon työpaikkoja on vapaaehtoisesti viety pois maasta.
Politiikka elää omaa nettomaksaja elämää. Idealistista naiivisti politiikkaa.
Ei näytä olevan aikomuskaan jakaa työtä ja elintasoa kaikille suomalaisille .
Hyvinvointi valtio on kuori vain, samoin on ns. oikeusvaltio.
Sisäinen devalvaatio, tuloerojen kasvu jne on ollut tärkeämpää kuin tasa-arvo.
Jostain kumman syystä, tasa-arvoa ja elintasoa halutaan kyllä jakaa ulkomaalaisille ja terroristeille. Turvattomuus lisääntyy. Turun tori teurastus ja Oulun lapsien raiskaus ei riittäneet uhreiksi..Kulttuurimarxismi ja rosvokapitalsiemi ovat maata alasajamassa. - Anonyymi
Miksi eivät tukia saavat tekisi jotain omien kustannustensa eteen?”
- Anonyymi
Pikavipejä ei tukia saaville vain ole
- Anonyymi
Suomalaiset on tukensa ansainneet, niin paljon ne maksanneet on veroja.
Pakolaiset on täällä kuin hotellissa.- Anonyymi
On vaan yleensä kovimmat valittajat niitä, jotka ovat vähiten veroja maksaneet.
- Anonyymi
Eikä tuo ole vielä mitään. Odotapa kun eläkeikä alkaa lähestyä. No, vitsi vitsi sehän onkin vain kangastus joka katoaa sitä mukaa kun lähestyt sitä.
- Anonyymi
Älkää aina valittako. Toimeentulotuki nousee kohisten vuoden alusta eli 504 €/kk saatte ihan ilmaista rahaa. Harvalla työssä käyvällä on niin paljon löysää rahaa käytettävissä joka kuukausi.
- Anonyymi
Ei taideta ihan löysää rahaa jaella kuitenkaan? Ensin pitää myydä esim. auto.
- Anonyymi
Palkolliset aina valittaa, mutta nyt loppuu vuoden viimeinenkin päivä, kun se otetaan pois.
- Anonyymi
Aloittaja kirjoitti: "Kaikki leikkaukset khoistuu tavalla tai toisella pienipalkkaisiin, heiltä viedään elämän edellytys, toimeentulo kokonaan."
Ilta-Sanomat: "Palkansaajien ansiot nousevat ensi vuonna keskimäärin 2,5 prosenttia.
Veronmaksajien arvion mukaan palkansaajien ostovoimaan ensi vuosi tuo 1,1 prosentin korotuksen, kun verot ja muut veronluonteiset maksut sekä kuluttajahintojen arvioitu muutos lasketaan mukaan.
Ansiotuloverotukseen tulee 2,5 prosentin nousua vastaava indeksitarkistus, jottei verotus kiristyisi ansiotason nousun takia."
Aloittaja elää ihan omassa todellisuudessaan.
Pitkäaikatyötön- Anonyymi
Nuo on ihan höpöjuttuja nuo tilastot palkat on pysynyt ihan samoina tai laskeneet.
Itse elät jossakin hyväosaisten paremmassa todellisuudessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nuo on ihan höpöjuttuja nuo tilastot palkat on pysynyt ihan samoina tai laskeneet.
Itse elät jossakin hyväosaisten paremmassa todellisuudessa.Kyllä ne Tilastokeskuksen viralliset tiedot ovat kaikkien luettavissa. Selvää tietysti on, että joka alalla palkat eivät kehity samaan tahtiin. Mutta keskimäärin sekä palkat että ostovoima ovat nousseet.
Pitkäaikatyötön
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."502202Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1972029- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96982
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki47868Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933845- 61746