Porrrvari ampuu nyt kovilla sopulia:

Anonyymi

""Helsingissä asunnot ovat kallistuneet yli kahdeksan (8) prosenttia vuodessa. Asuntojen hinnat jatkavat hurjaa nousuaan pääkaupunkiseudulla"".
Ja ajattele, kaikki tämä maan historian kenties syvimmässä lamassa. Herrliinin sanomat kertoi tänään myös, että ilotulitteiden ostossa tehdään uusia ennätyksiä.


https://www.kauppalehti.fi/uutiset/asuntojen-hinnat-jatkavat-hurjaa-nousuaan-paakaupunkiseudulla-helsingissa-asunnot-ovat-kallistuneet-yli-kahdeksan-prosenttia-vuodessa/d7655619-6dd0-47a2-9685-3ec754fb6331

13

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyhmästä päästä kärsii koko lompakko.

      • Anonyymi

        ""Herrliinin sanomat kertoi tänään myös, että ilotulitteiden ostossa tehdään uusia ennätyksiä.""

        Ja sukset on kohta loppuneet kaupoista. Trump tulee suomeen lentävällä matolla, pelastamaan asuntokeinottelijoita.

        Sillä: matin ja maijjan Pakko-Velkaannuttamisessahan avauksessa on kyse. Velkaannuttaminen tapahtuu putkiRemonteilla ja vastaavalla ja jallittajat haluaisivat, että Pakko-Velkaannuttaminen nostaisi myös hintoja.

        EI nosta muuta kuin suomipojan velkaantumisastetta, 190 miljardia ja paaaaljon muuta


    • Anonyymi

      Kiinteistövälittäjien mainospuhetta. Käytännössä asuntojen hinnat ovat laskussa joka puolella Suomea.

    • Anonyymi

      ""Kiinteistövälittäjien mainospuhetta. Käytännössä asuntojen hinnat ovat laskussa joka puolella Suomea.""

      Herrliinin sanomat kertoi aivan hiljakkoin, että raju POIS-muutto on käynnissä pk-seudulla etenkin helsingistä ja espoosta.
      Jokainen, joka vähänkin seuraa tapahtumia, tietää että nyt tulee tuubaa joka tuutista. Historiallinen LAMA pitäisi syöttää sopulille "viruksena" ja kaikki olisi kohta ohi, kun tulee rokotettua.

      Minkähän vitun piikin ne meinaa kusipäähän töötätä, sekun on tyypuhdasta geenimanipulointia, sekin. Meinaavatko nyt lopullisesti ryövätä totaalisesti.

    • Anonyymi

      Nykytiedottamisen suhteen kannattaa olla varovainen. Näet vaikeneminen tarkoittaa sitä, että asiat ei mene Niiden toivomalla tavalla ja taas toisin päin, jos kusetus onnistui, oikeisto-yle "tiedottaa" hullun lailla. PS. kertoivat eilen, että suksikauppa käy "kuumana", vaikka näyttäisi että lumet sulavat. Juuri sanoi oikeisto-ylen kusetuksen tyyliin: "hiihtovälineistä voi tulla PULAAAAAA!. Vieläkö muistat sen kuuluisan oikeisto-ylen valheen: "huuuuuutava työvoimapula"....
      Vastuu on nykyään kuluttajalla eikä oikeusturvaa ole.

    • Hyvänen aika. Olen pyörinyt palstalla parikymmentä vuotta ja ensimmäisen kerran on nyt ilmassa merkkejä siitä, että kupla voi muodostua* (ainakin pk-seudulle). Toki tuo on vain yhden kuukauden vahvistamaton muutos, mutta jos tämä jatkuu pitkään, niin kuplan vaara on olemassa... Toisaalta, on täysin mahdollista että talous lähtee sekin aika kovaan nousuun vielä tänä vuonna, ellei maailmantalous sakkaa esim. markkinoiden ylikuumenemisesta johtuen.

      *Svetulle tiedoksi: sanoin että voi muodostua. Se ei tarkoita, että se välttämättä muodostuisi, eikä missään nimessä sitä, että sellainen olisi jo olemassa.

      • Tällä kertaa olen Rotan kanssa samaa mieltä. Alitarjonta nostaa tällä hetkellä hintoja pk-seudulla!


      • Anonyymi
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Tällä kertaa olen Rotan kanssa samaa mieltä. Alitarjonta nostaa tällä hetkellä hintoja pk-seudulla!

        Pulaako asunnoista, vaiko sittenkin ostajista... pula pula pula soon kova sana eikä tosiaankaan rahasta. herrrliinin sanomat kertoi, että nuorison palttootkin pitää maksaa vähintään 1700 euroa, että on "jotain" ..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pulaako asunnoista, vaiko sittenkin ostajista... pula pula pula soon kova sana eikä tosiaankaan rahasta. herrrliinin sanomat kertoi, että nuorison palttootkin pitää maksaa vähintään 1700 euroa, että on "jotain" ..

        Ei ole eikä ole aikoihin ollut pulaa asunnoista sen paremmin kuin mitä liiketiloistakaan. Pk-seudulla on jo pitkään ollut tyhjillään ainakin 1 miljoona neliötä liiketilaa ja paljon myös asuntoja. Ostajista ja maksajista on pulaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole eikä ole aikoihin ollut pulaa asunnoista sen paremmin kuin mitä liiketiloistakaan. Pk-seudulla on jo pitkään ollut tyhjillään ainakin 1 miljoona neliötä liiketilaa ja paljon myös asuntoja. Ostajista ja maksajista on pulaa.

        Jos ostajista ja maksajista olisi pulaa, laskisivat hinnat. Koska hinnat eivät laske, vaikuttaa siltä, että myyjistä on pulaa.

        Kannattaa muistaa, että kaikki on myytävänä. Jos hinnasta sovitaan.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jos työttömät pystyvät maksamaan suuria asuntolainoja, niin mikäs siinä.

    • Anonyymi

      >>Jos työttömät pystyvät maksamaan suuria asuntolainoja, niin mikäs siinä.

      Viimekädessä juuri tuosta mainitsemastasi "pikkuseikasta" juuri nyt on kyse. Edellisen kerran piehtaroivat saman asian ympärillä kymmenen vuotta sitten ja kusettajat kutsuivat sitä kautta siististi "finanssikriisiksi".

      Jotta sama ei toistuisi, on matti vanhanen kantanut ekp-liiteristä selkä vääränä riihikuivaa, pankkitukiaisiin. Jotta koko paska ei romahtaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      207
      4416
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2451
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      64
      1452
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1171
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      123
      1089
    6. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      71
      1036
    7. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      95
      1006
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      131
      967
    9. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      105
      943
    10. Kuvaile kaivattuasi

      kolmella adjektiivilla ja kolmella emojilla. Pidetään ketju asiallisena kiitos. 😁
      Ikävä
      54
      865
    Aihe