Porrrvari ampuu nyt kovilla sopulia:

Anonyymi

""Helsingissä asunnot ovat kallistuneet yli kahdeksan (8) prosenttia vuodessa. Asuntojen hinnat jatkavat hurjaa nousuaan pääkaupunkiseudulla"".
Ja ajattele, kaikki tämä maan historian kenties syvimmässä lamassa. Herrliinin sanomat kertoi tänään myös, että ilotulitteiden ostossa tehdään uusia ennätyksiä.


https://www.kauppalehti.fi/uutiset/asuntojen-hinnat-jatkavat-hurjaa-nousuaan-paakaupunkiseudulla-helsingissa-asunnot-ovat-kallistuneet-yli-kahdeksan-prosenttia-vuodessa/d7655619-6dd0-47a2-9685-3ec754fb6331

13

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyhmästä päästä kärsii koko lompakko.

      • Anonyymi

        ""Herrliinin sanomat kertoi tänään myös, että ilotulitteiden ostossa tehdään uusia ennätyksiä.""

        Ja sukset on kohta loppuneet kaupoista. Trump tulee suomeen lentävällä matolla, pelastamaan asuntokeinottelijoita.

        Sillä: matin ja maijjan Pakko-Velkaannuttamisessahan avauksessa on kyse. Velkaannuttaminen tapahtuu putkiRemonteilla ja vastaavalla ja jallittajat haluaisivat, että Pakko-Velkaannuttaminen nostaisi myös hintoja.

        EI nosta muuta kuin suomipojan velkaantumisastetta, 190 miljardia ja paaaaljon muuta


    • Anonyymi

      Kiinteistövälittäjien mainospuhetta. Käytännössä asuntojen hinnat ovat laskussa joka puolella Suomea.

    • Anonyymi

      ""Kiinteistövälittäjien mainospuhetta. Käytännössä asuntojen hinnat ovat laskussa joka puolella Suomea.""

      Herrliinin sanomat kertoi aivan hiljakkoin, että raju POIS-muutto on käynnissä pk-seudulla etenkin helsingistä ja espoosta.
      Jokainen, joka vähänkin seuraa tapahtumia, tietää että nyt tulee tuubaa joka tuutista. Historiallinen LAMA pitäisi syöttää sopulille "viruksena" ja kaikki olisi kohta ohi, kun tulee rokotettua.

      Minkähän vitun piikin ne meinaa kusipäähän töötätä, sekun on tyypuhdasta geenimanipulointia, sekin. Meinaavatko nyt lopullisesti ryövätä totaalisesti.

    • Anonyymi

      Nykytiedottamisen suhteen kannattaa olla varovainen. Näet vaikeneminen tarkoittaa sitä, että asiat ei mene Niiden toivomalla tavalla ja taas toisin päin, jos kusetus onnistui, oikeisto-yle "tiedottaa" hullun lailla. PS. kertoivat eilen, että suksikauppa käy "kuumana", vaikka näyttäisi että lumet sulavat. Juuri sanoi oikeisto-ylen kusetuksen tyyliin: "hiihtovälineistä voi tulla PULAAAAAA!. Vieläkö muistat sen kuuluisan oikeisto-ylen valheen: "huuuuuutava työvoimapula"....
      Vastuu on nykyään kuluttajalla eikä oikeusturvaa ole.

    • Hyvänen aika. Olen pyörinyt palstalla parikymmentä vuotta ja ensimmäisen kerran on nyt ilmassa merkkejä siitä, että kupla voi muodostua* (ainakin pk-seudulle). Toki tuo on vain yhden kuukauden vahvistamaton muutos, mutta jos tämä jatkuu pitkään, niin kuplan vaara on olemassa... Toisaalta, on täysin mahdollista että talous lähtee sekin aika kovaan nousuun vielä tänä vuonna, ellei maailmantalous sakkaa esim. markkinoiden ylikuumenemisesta johtuen.

      *Svetulle tiedoksi: sanoin että voi muodostua. Se ei tarkoita, että se välttämättä muodostuisi, eikä missään nimessä sitä, että sellainen olisi jo olemassa.

      • Tällä kertaa olen Rotan kanssa samaa mieltä. Alitarjonta nostaa tällä hetkellä hintoja pk-seudulla!


      • Anonyymi
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Tällä kertaa olen Rotan kanssa samaa mieltä. Alitarjonta nostaa tällä hetkellä hintoja pk-seudulla!

        Pulaako asunnoista, vaiko sittenkin ostajista... pula pula pula soon kova sana eikä tosiaankaan rahasta. herrrliinin sanomat kertoi, että nuorison palttootkin pitää maksaa vähintään 1700 euroa, että on "jotain" ..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pulaako asunnoista, vaiko sittenkin ostajista... pula pula pula soon kova sana eikä tosiaankaan rahasta. herrrliinin sanomat kertoi, että nuorison palttootkin pitää maksaa vähintään 1700 euroa, että on "jotain" ..

        Ei ole eikä ole aikoihin ollut pulaa asunnoista sen paremmin kuin mitä liiketiloistakaan. Pk-seudulla on jo pitkään ollut tyhjillään ainakin 1 miljoona neliötä liiketilaa ja paljon myös asuntoja. Ostajista ja maksajista on pulaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole eikä ole aikoihin ollut pulaa asunnoista sen paremmin kuin mitä liiketiloistakaan. Pk-seudulla on jo pitkään ollut tyhjillään ainakin 1 miljoona neliötä liiketilaa ja paljon myös asuntoja. Ostajista ja maksajista on pulaa.

        Jos ostajista ja maksajista olisi pulaa, laskisivat hinnat. Koska hinnat eivät laske, vaikuttaa siltä, että myyjistä on pulaa.

        Kannattaa muistaa, että kaikki on myytävänä. Jos hinnasta sovitaan.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jos työttömät pystyvät maksamaan suuria asuntolainoja, niin mikäs siinä.

    • Anonyymi

      >>Jos työttömät pystyvät maksamaan suuria asuntolainoja, niin mikäs siinä.

      Viimekädessä juuri tuosta mainitsemastasi "pikkuseikasta" juuri nyt on kyse. Edellisen kerran piehtaroivat saman asian ympärillä kymmenen vuotta sitten ja kusettajat kutsuivat sitä kautta siististi "finanssikriisiksi".

      Jotta sama ei toistuisi, on matti vanhanen kantanut ekp-liiteristä selkä vääränä riihikuivaa, pankkitukiaisiin. Jotta koko paska ei romahtaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      119
      7043
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      116
      4811
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      62
      4064
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      14
      3404
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      693
      2134
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      243
      1520
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      1388
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1378
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      53
      1326
    10. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1002
    Aihe