Suomessa on todettu 438 uutta koronavirustartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL.
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/be751c48-0032-4db2-b076-8ba5e71feb18
"Testattujen määrä on edelleen alle puolet kapasiteetista.
Kun ennen joulua testattiin päivittäin noin 15 000–22 000 ihmistä, tiistain testilukema oli edelleen vain 11 814. Jo ennen joulua asiantuntijat kommentoivat, että joulun ajan lomat saattavat rajoittaa testihalukkuutta. Suomen testikapasiteetti olisi yli 26 000 kappaletta.
Ylilääkäri huolissaan
Vuoden ensimmäiset päivät näyttävät, tuliko joulusta pelätty koronaviruslinko. Todennäköisintä on, että joulun luvut alkavat näkyä THL:n tilastoissa noin 4.–5. tammikuuta.
– Raportoituina testituloksina joulun luvut alkavat näkymään noin viikon kuluttua, kun itämisaika on ohi ja taudin saaneet ihmiset alkavat oireilemaan, Lapin sairaanhoitopiirin infektiotautien ylilääkäri Markku Broas sanoi Iltalehdelle lauantaina."
Ihmiset ovat lomaillessaan siirtäneet testissä käyntiä flunssaoireissaan etteivät pilaa omaa ja muiden lomia. Hiihtokeskusten ym. parveilu pitänee huolen että tartuntaluvut rumenevat lähiviikkoina.
THL: Suomessa on todettu 438 uutta koronavirustartuntaa 30.12. - Lapin joululomailu alkaa näkyä ?
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Levillä 45 minuutin hiihtohissijono – Lapin-lomalle matkannut Juho: ”En ole aikaisemmin tämmöistä nähnyt”
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1931908c-bf15-46b5-bb7d-f63f91c51425
Juho kertoo, että ruokakauppoihin on joutunut jonottamaan ulkona, sillä pienet ruokakaupat ovat olleet ajoittain täynnä.
Suomalaisturistit ryntäsivät hiihtokeskuksien Alkoihin – janoiset laskettelijat ostaneet hyllyjä tyhjiksi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/928ca231-d6e2-409b-bc88-7cf4f03a00f4
Alko on joutunut paikoittain rajoittamaan asiakasmääriään Lapin suosituimmissa myymälöissä.
On kai selvää että tuolta tuodaan koronaa kotikaupunkeihin.
Ns. Lintilän roihuavat tuliaiset Lapista kotiin. - Anonyymi
Arki saapuu koronalukuihinkin
- Anonyymi
Kuolleiden määrä vielä puuttuu. Maailmalla jo 82439378 miljoonaa sairastunutta ja kuolleita 1796559. Ehkä parantuneita 58445667 sairaina edelleen 23993711.
- Anonyymi
Myös nuo sairaalassa hoidettavien tilastot eivät ole päivittyneet.
- Anonyymi
Eilen luin, että vasta 4-5 päivä tammikuuta nähdään, että alkaako tartunnat lisääntymään ja nyt jo tuollaiset lukemat.
- Anonyymi
Tuota samaa ennustivat eilen kympin uutisissa.
- Anonyymi
Keskusta ja Mika Lintilä kiittää uhria, jonka vapaaehtoiset ovat antaneet yrittäjien kassavirran turvaamiseksi.
- Anonyymi
Uudenvuoden juhlinta saa taas tilastot nousuun loppiaiseen mennessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uudenvuoden juhlinta saa taas tilastot nousuun loppiaiseen mennessä.
Normaaliin arkeen paluu viikolla 2 sitten on jo varmaan päivittynyt tilastot ajan tasalle.
- Anonyymi
No nyt tuli päivitystä sairaalahoidossa 211 joista teholla 30.
Lisäystä sairastuneisiin 2444 ja kuolleisiin 50 aikavälillä 21.12 - 30.12.
Sairastuneita 35858 ja kuolleita 556 . - Anonyymi
Ruotsissa sairastuneita 437379 ja kuolleita 8727 lisäystä on tullut sairastuneissa 70259 ja kuolleissa 834. Laumasuoja toimii hyvin Ruotsissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421564Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892