Aika usein saa lukea väkivallanteoista toimittajia vastaan. Mielestäni väkivaltaan turvautuminen muutoin kuin sodassa, ei ole hyväksyttävää ja sanottakoon että toimittajista löyty(nee?) ihan kunnollisiakin ihmisiä. Pohditaas vähän sitä miksi juuri toimittajiin kohdistuu väkivallan uhkaa ja muuta uhkaa niin paljon verrattuna muihin ammatteihin.
Toimittajathan ITSE selittävät kaikki vihanpurkaukset "sananvapautta vastaan" ja mieltävät itsensä viattomiksi sananvapauden esitaistelijoiksi, mutta onko oikeasti niin ja vastaako kuva todellisuutta?
Mitä olen huomannut niin median voi jakaa muutamiin päälohkoihin, kuten valtamedia, roskamedia ja some. Kaikki kolme edustavat nykyisellään korruptoituneisuutta ja puolueeton tiedonvälitys tai "vallan vahtikoirana" oleminen on menneiden toimittajasukupolvien mukana haudattu historian lehdille. Tilalle on tullut uusi sukupolvi joka on poliittiesti korruptoitunutta ja valmis käyttämään asemaansa henkilökohtaisten mielipiteidensä edistämiseen vaikka lakeja ja sääntöjä rikkomalla.
Objektiivisuudesta ja totuudenmukaisesta tiedonvälityksestä ei voi enää puhua. Otsikoinnit ja kuvavalinnat kielivät lähes säännönmukaisesta totuuden venyttäämisestä tavalla joka ei kaihda edes suoranaisia vaölheita. Toimittajat ovat oppineet ovelasti käyttämään henkilökohtaisen agendansa ajamiseen "asiantuntijoita", -tarkoin valittuja ja oikealla ajalla kutsuttuja, "oikean" mielipiteen omaavia politrukkeja joita lylyilee yliopistojen pimeissä rotankoloissa jossa äärikommunistinen ja anarkisti-aines pääasiassa verkostoituu keskenään.
Asiantuntijan" tehtävänä on vahvistaa ennalta asetettua teesiä, välitttämättä siitä onko se kuinka relevantti kyseisessä asiayhteydessä. Journalisti-roskajoukko harrastaa mielellään myös törkyyisten likasankojen tonkimista ja ihmisten henkilökohtaisilla tragedioilla mässäilyä, siitä kertovat kirkuvat otsikot etenkin keltaisen lehdistön mediassa. Dramatiikka myy ja koska se myy, mikään ei ole nykytoimittajalle makeampaa kuin keksiä raflaavia ja harhaanjohtavia mielikuvia välittäviä otsikoita piittaamatta lainkaan siitä valtavasta inhimillisestä kärsimyksestä mitä toimittajakunnan "verellä mässäily" aiheuttaa lukemattomien etenkin julkisuuden henkilöiden elämään.
Paitsi, yksityishenkilöitä, toimittajakunta saalistaa myös yhteisöjä ja levittää niistäkin sanoin kuvaaamattoman määrän ilkeitä juoruja, tahallisia väärintulkintoja ja paljaita keksittyjä valheita.
Kuinka monta ihmiselämää tämä rosksakki on tuhonnut? Kuinka monen yhteisön saattanut aiheettomasti ahdinkoon? Kuinka monta hyvää asiaa pilannut? Kuka voi mitata sen kärsimyksen ja vääräntiedon levityksen määrän mitä nämä ammattihaaskalinnut, jotka mainostavat itseään "vapaan sanan" puolustajina ja "vallan vahtikoirana"?
Eipä tarvitse ihmetellä että nykyään toimittajat ovat yksi kaikkein vihatuimmista ihmisryhmistä ja syytä ei tarvitse kaukaa etsiä.
Journalisteihin kohdistuva viha
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524387S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1114209Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu434120Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko693968- 853394
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673279IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523261Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171602- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291140