Henkilökortti ei käy kohta enää missään. Passi sen sijaan käy edelleen kaikkialla. Miksi miljardeja maksavaa henkilökorttihölmöilyä ylläpidetään edelleen?
Typerällä henkilökortilla pääse enää Britanniaankaan
9
56
Vastaukset
- Anonyymi
Koska kaikki eivät syystä tai toisesta voi saada passia. SIKSI!
- Anonyymi
Silloin asuu väärässä maassa. Rehellinen suomalainen saa aina passin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Silloin asuu väärässä maassa. Rehellinen suomalainen saa aina passin.
Täällä asuu uuten yli satatuhatta työläistä jotka tarvitsee vuodenvaihteen jälkeen ulkomaalaisen henkarin sillä ei passilla mitään tee jos ei siinä ole suomen sos tunnusta ei edes pankkitiliä voi avata jase pakollinen nyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täällä asuu uuten yli satatuhatta työläistä jotka tarvitsee vuodenvaihteen jälkeen ulkomaalaisen henkarin sillä ei passilla mitään tee jos ei siinä ole suomen sos tunnusta ei edes pankkitiliä voi avata jase pakollinen nyt.
Oma moka. Mitäs ei ole suomalainen.
- Anonyymi
Typerällä henkilökortilla EI pääse enää Britanniaankaan
- Anonyymi
Passia on hankala pitää aina mukana. Tuota virsikirjan kokoista painotuotetta ei oikein sovi taitella, eikä saa päästää kastumaankaan.
Siinä mielessä lompakkoon sopiva henkilökortti on kyllä kätevämmän kokoinen. Itselle ei ole tullut tosin hankittua, mutta passin haku ja kaiveleminen piironginloorasta ei ole mukavaa sekään. - Anonyymi
Kela kortin pitäisi kelvata viralliseksi henkilöllisyystodistukseksi. Ja olla Ilmainen kaikille Suomalaisille.
Mitään erillistä henkilökorttia taikka passia ei pitäisi tarvita Suomessa. - Anonyymi
erikoista vapaata liikkuvuutta, passi ja henkilökortti ennen eu jäsenyyttä passi piisasi,
- Anonyymi
Britannia ei ole koskaan kuulunut Schengen-alueeseen, eikä sinne ole päässyt aikaisemminkaan ilman passia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1275715
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962519- 1322426
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv42042- 121093
- 571006
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍81002- 51892
- 76805
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101775