Irlannin pääministeri: Uusi koronavirusmuunnos leviää kaikkia ennusteita nopeammin

Anonyymi

Irlannin pääministeriltä synkkiä sanoja uudesta korona­virus­muunnoksesta: ”Leviää kaikkia ennusteita nopeammin”
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007713907.html
"Micheal Martinin mukaan koronavirusmuunnoksen leviämisvauhti on ylittänyt kaikki pessimistisimmätkin arviot.

Britanniassa havaitun koronavirusmuunnoksen on todettu leviävän paljon herkemmin kuin sars-cov-2-kantavirus. Ensimmäisten tutkimusten mukaan muunnos on jopa 56–70 prosenttia tarttuvampi.

Todellisuus voi olla kuitenkin jopa vielä julmempi.

Irlannin pääministeri Micheal Martin maalaili hyvin huolestuttavan, jopa pelottavan kuvan virusmuunnoksen leviämisvoimasta. Martin sanoi keskiviikkona, että Britanniasta Irlantiin levinnyt virusmuunnos on alkanut levitä Irlannissa nopeammin kuin mitkään pessimistisimmätkään arviot ennustivat."


Ei hyvä.

5

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt rajat kiinni. Tavarat liikkukoot, mutta ei ihmiset.

      • Anonyymi

        Ei vaan nyt Suomen maailmanlopun biletyskansa vasta villiintyy ja haluaa kiellettyä hedelmää.

        Levillä uutta vuotta juhlittiin täysissä baareissa – koronaan otettiin kohtalonomainen asenne
        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007715137.html

        Kuin eliitin bileet Titanicikin yläkannella.


    • Anonyymi

      Leviäminen lähti sittenkin hurjaan kasvuun ja taitaa olla todella kovat ajat edessä, jos tästä Irlannin pm lausunnosta vetää johtopäätöksiä, meillä ja muuallakin taisi hallitukset saada joulusta ja vuodenvaihteesta tilaisuuden panna "pää pensaikkoon" tuskinpa ansioitunut poliittinen eliitti voi pitää lomaansa nyt ihan sinne helmikuulle sentään, uskoisin jotta tullee kiirusta pian.. Vedon kohteena jos olisi, väittäisin tämän kevään olevan todella vaikea, ja kolmatta aaltoa ei edes kuulu vielä. Taisi olla pandemian alun skenaariot lähempänä totuutta, tiedoitus muuttui sirkukseksi kun politiikka ja talous alkoi hoitaa tautia.

    • Anonyymi

      Organisointikyvyttömyys ja uskalluksen puute hyppiä elinkeinoelämän vapauksien päälle

      Herätys nyt, täällä kun ennakoitaisiin ja oltaisiin ajoissa ettei levähtäisi käsiin, ainakin täällä Suomessa kaikki merkit viittaavat siihen ettei tehdä yhtään mitään, venataan ja venataan, sitten herätään sekasotkuun mitä se on jo nyt ollutkin lähes kaikessa, sitten kun se on jo myöhäistä. Vielä pahempi olisi tosin tilanne porvarien johdolla joka ajaa elinkeinoelämän rattailla.

    • Anonyymi

      Ja minkä ihmeen takia on ylipäätään sallittu matkailu nyt syksyn ja alkutalven aikana? Päättäjät vastuuseen ja heti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      275
      17680
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12562
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6274
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5308
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      85
      5094
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4233
    7. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      70
      4056
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      60
      3820
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      105
      3732
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3199
    Aihe