Jeesus Kristus:
"Mene ja kerro, mitä Herra Jumala on sinulle tehnyt."
Antikristus:
"Mene ja kerro, mitä Jumala on tuhansia vuosia sitten tehnyt ja kanna niitä tekoja raamatunlausekotelossasi.
KAKSI TEHTÄVÄN ANTAJAA
12
<50
Vastaukset
Toista vihataan, toista rakastetaan.
"Kaiken minkä tekevät he tekevät vain siksi, että heidät huomattaisiin.
He käyttävät leveitä raamatunlausekoteloita ja panevat viittaansa isot tupsut,
he istuvat pidoissa mielellään kunniapaikalla ja synagogassa etumaisilla istuimilla a ovat hyvillään, kun ihmiset toreilla tervehtivät heitä ja kutsuvat heitä rabbiksi" (tässä seurakunnassa anonyymeiksi).
Minä tein hänelle leveän raamatunlausekotelon hänen pihapuunsa laudoista.
- Anonyymi
No minulle jumala ei ole tehnyt yhtään mitään, ja hyvä niin. Eikä todellisuudessa kenellekään muullekaan, mitä nyt sekoittanut olemattomuudellaan joidenkin nupin perusteellisesti.
Kristukseksi kutsuttu heepokin eli niin kauan sitten että olisi kronologisesti mahdotonta että olisi juuri mihinkään vaikuttanut. Menee vaikutuksiltaan homeopaattiselle asteikolle.Älä vaivu epätoivoon.
Minulle hän teki sen, että 8.vuotiaana aloin häntä vihata oikein sydämeni pohjasta.
Tämä viha oli kuitenkin hänen järjestämää rakkautta, jolla hän esti sen, ettei mikään uskonlahko saanut minua pauloihinsa.
Joten oli helppoa ottaa vastaan hänen Poikansa, kun hän 40 vuoden kuluttua ilmestyi ja otti opetuslapsekseen.
Oletko sietänyt sen näiltä palastoilta lukea?
Toiset saavat oppinsa etänä, kaukana Jumalan valtakunnasta.
Toiset kirjoista, lakeja opiskelemalla:
"Voi teitä, lainopettajat ja fariseukset!
Te teeskentelijät!
Te suljette taivasten valtakunnan ovet ihmisten edestä.
Itse te ette mene sisälle ettekä päästä niitäkään, jotka menisivät."
Verta parempaa sulkijaa,
ei taivaan ovelle olekaan.- Anonyymi
Toinen kauppaa Paavalia verta ja valheita.
Toinen Kristusta Henkeä ja Totuutta.
Kumpi tienaa enemmän?Se tienaa, jolle papit keräävät kolehtia:
"Kun seteli haaviin hiljaa laskeutuu,
niin tie kohti taivasta avautuu."
Siitä huolimatta, vaikka kirjoitettu on:
"Kadotukseen joudut rahoinesi, kun luulet, että Jumalan lahja on rahalla ostettavissa!"
- Anonyymi
Kävikö Teuvolla joulupukki?
- Anonyymi
TeuvoSuni kirjoitti:
Ei käynyt, koska kaikki pukit kiipesivät vuorelle korkealle.
Arvelin että varmaan kävi kun peuhaat muutenkin noiden satuhahmojen kanssa.
- Anonyymi
Toinen raahaa mukanaan raamatunlausekoteloa, ja toisella on etäyhteys Ylös.
Onko se näin yksinkertaista?Se on todella yksinkertaista, siksi se on ilmoitettu vain yksinkertaisille - ei itseviisaille eikä näsäviisaille - eikä tietenkään papeille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.16410292- 552813
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan802508- 852351
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1472084Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2351898- 441382
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131345Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151197Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34873