Ostin tänään raketteja. Laskin päässäni, että ostokset olisi tehnyt noin 190€. Kassa näytti kuitenkin 205€. Kummastelin hieman, maksoin pois mutta lähtiessäni tarkastin vielä kuitista, että yksittäiset hinnat oli ainakin oikein.
Kotona laskin hinnat yhteen uudestaan ja se yhteenlaskettu hinta todellakin oli tuo 190€ eli se kassakone todellakin laski summan väärin. Menin takaisin ja sain erotuksen takaisin, mutta mitenkähän yleisiä nämä sopivasti väärin yhteenlaskevat kassakoneet oikein on?
Väärin laskeva kassakone
5
115
Vastaukset
- Anonyymi
Kassakoineista en tiedä, mutta 90-luvulla omistin tietokoneen, jonka Windows 3.1 -järjestelmän laskin laski joitakin kertolaskuja väärin.
- Anonyymi
Jos kuitin tarkastan, niin katson lähinnä yksittäisten tuotteiden hintoja, esimerkiksi jos ovat alessa. Koskaan en ole epäillyt etteikö kone osaisi tehdä yhteenlaskua oikein? On tietysti helppo tapa parantaa yrityksen tulosta...
- Anonyymi
Aloittajan kuvaama tapaus haiskahtaa petokselta. Tuskin mikään iso liike tuollaista harrastaa.
- Anonyymi
Minusta tuntuu että yksi maantien varren hultsikka teki samaa, tuntemattomille. Oli vain kolme helppoa ostossummaa. Antoivat takaisin. Maksoin silloin käteisellä.
- Anonyymi
Salaliitoltahan tuo haiskahtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k395238- 853742
- 483145
- 623035
- 113025
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562383- 411868
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1451838Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….101815- 181741