Kuka muu haki Kavakulle tällä kertaa?
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 258
Vanhimmat
Minä! Haen nyt kolmatta kertaa, ja tämä taitaa jäädä viimeiseksi koska ikä alkaa painaa =[
Minkä ikäinen sitten olet?
Hain. Milloinkohan tuolta kuuluu jos kuluu?
Veikkaan että helmikuun puolelle menee, että kuuluu mitään. Oonko ymmärtänyt oikein, että seuraavassa vaiheessa alkuhaastattelu & aineistokoe, ja pyydetään todistukset tähän vaiheeseen päässeiltä?
Okei, kiitos :) haen ekaa kertaa eikä hajua yhtään, että miten nää aikataulut menee
En tosiaan tiedä, että miten nuo todistusasiat myöskään menee, mutta kai he sitten ilmoittelee mikäli pääsee jatkoon.
Oikeinkirjoitus saattaisi avittaa asiaa...
Hakijamäärät ovat viime vuosina moninkertaistuneet. Onhan se kiva, että kiinnostusta riittää. Valinnat ovat joskus mysteeri. Kurssille hakee moni jo UM:ssa määräaikaisia avustajan hommia tehnyt. Jotkut heistä kuin luotuja uralle, mutta eivät vaan pääse Kavakulle.
Mikähän siinä on, etteivät pääse... Onko sitten persoonasta kiinni jos kerran kokemuksesta ei jää kiinni. Oon ymmärtänyt, että aika tietyn tyyppisiä henkilöitä haetaan
Ei ollut kiinni persoonasta. Se huomioitiin jo siinä vaiheessa kun heidät rekrytoitiin projektiavustajiksi. Ehkä hakijoita vain oli niin paljon. UM:öön sopii sellainen intro- ja ekstrovertin yhdistelmä. Sillä työ vaatii toisaalta analyyttisyyttä, toisaalta sosiaalista lahjakkuutta ja ennen kaikkea joustavuutta. Diplomaatin ura on elämän mittainen opintomatka. Toivon teille onnea haussa. :)
Kiitos samoin, mikäli olet hakemassa ☺️ tuosta persoonasta vielä, niin tuskin muihin tehtäviin on ihan niin tiukkaa seulaa kun kavakulle. Onhan se luonteeltaan eri kun erityisvirkamiehillä kun pitää vaihtaa aihetta ja maata säännöllisesti, eli voihan olla sitten siinäkin yksi syy että ei vain ole diplomaattityyppiä vaikka ulkoministeriössä olisikin jo ollut pitkään töissä ja työkokemus natsaisi
Minulla on jo urasta kokemusta.:) Seula on tosiaan tiukka, mutta siihen on syynsä. Eikä se liity vain ulkomaille siirtymisvelvollisuuteen, joka ei toki kaikille sovi. Työ voi vaihdella tylsistä rutiineista joskus vähän liikaankin jännitykseen. Helsingissä kirjoittelet valtionjohdolle taustoja ja puheohjeita. Ja seuraavaksi voit ehkä päätyä paikkaan, jossa alkaa sota, on terrori-iskuja tai tapahtuu luonnonkatastrofi. Kaikille ei toki käy koskaan niin.:) Kaikki eivät myöskään tykkää työhön liittyvästä edustamisesta. Mutta eihän sitä tiedä, ellei kokeile. Itse viihdyin, koska olen kiinnostunut kansainvälisestä politiikasta, ja uusista kokemuksista. Työkaverit olivat myös pääsääntöisesti kivoja.
https://www.youtube.com/watch?v=WExMnjVKu44&feature=youtu.be
Jakakaa tämä video kaikkialla missä pystytte. Totuuden on tultava julki
Aika monenlaisia tyyppejä löytyy diplomaattien joukosta. On intro- ja ekstroverttiä, mutta äärilaidat karsiutuvat molemmista hakuvaiheessa. Tietyt piirteet yhdistävät suurta osaa; teräviä, helppoja jututtaa, joustavia, tietynlainen vilpittömyys/rehellisyys, kiinnostuneita monesta. Punaisia lippuja: ehdottomuus, (aggressiivinen) väittely, liian voimakkaasti esiin tuodut näkemykset, heikko esiintyminen.
Diplomaatin ura on kiinnostava. Vaatii seikkailunhalua ja omistautumista. Enemmän kuin vain työpaikka. Tämä on alussa hienoa. Myöhemmin uralla asiat mutkistuvat usein, eikä kaikki olekaan enää niin hienoa. Hyvä ja ainutlaatuinen ura silti.
Onnea matkaan!
Kiitos kommenteistasi ja kun jaat tietojasi ☺️ mitä tarkoitat, että myöhemmin asiat voivat mutkistua? Viittaattko kenties perhesuhteisiin?
Perhesyyt rajoittavat lähtemismahdollisuuksia ja -haluja. Puolison ura, lasten koulutus. Muutenkin kotimaa alkaa vetää puoleensa ja kaukomaiden kutsu vähentyä. Elämä tapahtuu, esim. avioero ja lasten yhteishuoltajuus, omien vanhempien ikääntyminen. Mikään pakko ei ole lähteä ulos, mutta kyllä se minusta on diplomaatintyön suola. Sekä kotimaassa että ulkomailla todellisia etenemis-/ylenemismahdollisuuksia on rajallisesti ja niiden saavuttaminen kestää hyvin kauan.
Täällä hakija! Haen nyt toista kertaa. Ikä 31v, maantieteilijä ja työkokemus julkiselta sektorilta (valtio, tutkimuslaitos ja kunnat). Millainen tausta sinulla (ja muilla!) on? :)
Miten sulla sujui ensimmäinen hakukerta ? Missä vaiheessa tipahdit "kisasta" ja tiedätkö syyn?
Haen ekaa kertaa, oon kolmekymppinen perheellinen humanisti ja työkokemus aika rikkonainen osin perhekuvioistakin johtuen. Opiskelu- ja työkokemusta myös ulkomailta, mut mietin että miten suuri painoarvo aiemmalla uralla on todellisuudessa? Eli onko ns. tavistaustalla mahdotonta päästä sisään? Tiedän muutaman viime vuosina sisään päässeen, joilla aiempi kv-työkokemus varmaankin vaikuttanut suotuisasti sisäänpääsyyn. Mut olisi mielenkiintoista kuulla, millaisista muista taustoista on päästy sisään.
Itse alle kolmekymppinen juristi, työkokemus täysin sinänsä irrelevanteista tehtävistä, tällä hetkellä julkisella puolella. Kv-kokemusta ainoastaan opintojen ajalta vaihdosta.
Hei! Tipahdin silloin heti kättelyssä, eli en tiedä syytä. Hakukriteerit vaihtelevat ymmärtääkseni paljon joka kerta.
Täällä yksi hakija! Ikää 33v, maisteri kansainvälisestä politiikasta ja viimeiset kolme vuotta olen asunut ja tehnyt töitä EU politiikan parissa ulkomailla :) Katotaan jos natsat riittää, mutta olen ymmärtänyt että monien alojen osaajia kaivataan ja mitään yhtä profiilia ei ole.
Itseäni jännittää eniten mahdollinen aineistokoe ja ne kielikokeet :I
Täällä myös yksi hakija! Kyselin tammikuussa hakuaikataulusta rekrytiimiltä ja tammikuun loppuun mennessä pitäisi tulla tieto seuraavasta vaiheesta eli tulevalla viikolla selvinnee, miten käy :)
Haen ensimmäistä kertaa eikä isompia paineita siksi ole. Motivaatio on kuitenkin erittäin suuri, sillä rakastin opinnoissani olevaa harjoittelua suurlähetystössä. Olin aina ajatellut, että diplomaatin tehtävät voisivat kiinnostaa minua ja harkka totisesti vei mennessään. Tsemppiä kaikille!
Kiitos tiedosta ja tsemppiä sinnekin :) toivottavasti natsaa!
Just tuli sähköposti että jatkoon paperivalinnasta.
Onnea! Mulle ei ole tullut mitään, joten se oli kai siinä sitten. Ainakin yritin ;) jossain vaiheessa tulee sitten varmaan "kiitos mutta ei kiitos" meili
Loistavaa! onnittelut!! :) Mulla ei oo tullut vielä mitään. Voi siis olla, että ei tällä kertaa natsannut.
Ei kannata lannistua jos tällä kertaa ei pääse jatkoon. Hakijoiden joukossa tänä vuonna poikkeuksellisen paljon tavallista kokeneempaa joukkoa, jotka koronan vuoksi palanneet väliaikaisesti Suomeen. Ensi vuonna vain uusi hakemus sisään!
onnea!! iteskin jäin tällä kertaa rannalle, harmi sinällään mut ensi vuonna uudelleen :)
Tuliko sulla spostia hylsystä? Mua ihmetyttää, kun tuolla rekryportaalissa näkyy mulla tila "valinta on käynnissä". Niin mietin, että näkyykö se kaikille niin vai missä tässä oikeen mennään.
Mullakin näkyy noin, mutta luulen sen pysyvän tollasena sinne asti kun lopulliset valinnat on tehty, eli loppukevääseen... mitä oon tota kohtaa muiden valtion virkojen hakuprosesseissa katsonut, niin aika kirjavasti tossa lukee mitä sattuu siihen asti että virka on täytetty
Kind of memory lane: hakijan, ja myöhemmin virkamiehen on ymmärrettävä että ensimmäiset vuodet kuluvat lähinnä kopio- ja kahvikoneen käyttäjänä, rankingissa pahnanpohjimmaisena. Silloin tarvitaan realismia ja kärsivällisyyttä, jälkimmäistä varsinkin suhteessa esimiehiin/naisiin (ja heidän puolisoihinsa jotka usein ovat varsin ongelmallisia). Sana "diplomaatti" viehättää varmaan edelleenkin, mutta oikea ilmaus on UM:n virkamies, nimenomaan silloin kun ollaan Suomessa. Monille saattaa myös tulla yllätyksenä että työpaikka on sekä esimies/naisvaltainen (lähes kuin armeijassa) että huomattavan kilpailuhenkinen/epälojaali, silloin kun tikapuilla pyritään kiipeämään ylöspäin. Uskoisinpa että sana "glamour" on syytä poistaa sanavarastosta viimeistään tässä yhteydessä. Kiitos.
Kopio- ja kahvikoneenkäyttäjän nimitys UMn nuorista virkamiehistä ei kyllä pidä lainkaan enää paikkansa. Töitä riittää enemmän kuin ehtii tehdä, ja työt ovat täyttä substanssia.
ootteko jo saaneet niitä "kiitos mutta ei tällä kertaa" -meilejä?
Ylläolevat muistelmat olivat pikkuisen historian havinaa.:) Muistan kyllä nuokin ajat. Nykyään nuori virkamies joutuu heti tositoimiin. Hierarkia ministeriössä toki on, mutta ei sitä arkipäivässä korosteta. Kaukana ollaan myös niistä ajoista, jolloin esimiehen puoliso piti suurlähetystön väen ruodussa.:D Diplomatiassa on vähän glamouria. Suurin osa duunista on varsin arkipäiväistä. Kiinnostus substanssiin ja vaihtelevat työympäristöt pitävät vireänä.
Ei ole kuulunut mitään vielä
Täällä myös yksi hakija! Olen alle kolmikymppinen vastavalmistunut VTM, muutama ulkomaan harjoittelukokemus taustalla. Hain ekaa kertaa ja sain kutsun toiselle kierrokselle! Miten ajattelitte valmistautua alkuhaastatteluihin ja aineistokokeeseen?
Viesti tuli, että tällä kertaa ei valittu jatkoon. Olen hakenut aikaisemmin kaksi kertaa. Minulla on kaksi maisteritutkintoa (VTM/SM) ja ulkomaan kokemusta löytyy harjoitteluiden sekä töiden kautta. Ensi kerralla ehkä sitten. Onnea jatkoon päässeille!
Minulle myös tuli viesti, etten päässyt jatkoon. Olen VTM, minulla on kokemusta UM:stä ja asiantuntijatehtävistä yksityiseltä sektorilta.
Ajattelin ensin, että ehkä kv-kokemukseni ei ole riittävä, mutta eräs entinen työkaveri ei myöskään päässyt ja hänellä on monen vuoden ulkomaankokemus EU-tehtävistä ja uskomaton kielitaito. Kiinnostaisi kyllä tietää millä kriteereillä ovat jatkoonpäässeet valinneet.
Tuntemattomat ovat henkilöstöyksikön tiet.
Valtavasti päteviä hakijoita. Kaikkia ei voi valita.
Mitä mieltä olitte aineestokokeesta?
Ja tietääkö kukaan kuinka paljon hakijoita oli tällä kertaa?
Aika meinasi loppua kesken. Tunnissa ei kummoista puhetta tai muistiota ehdi kirjoittaa, mutta sama se oli tietysti kaikille. Vaikea sanoa menikö hyvin vai huonosti, kun ei tiedä, mitä teksteissä painotetaan. Oikolukeminen nyt ainakin jäi tekemättä, toivottavasti siitä ei paljoa rokoteta?
Mitä mieltä itse olit?
Montakohan tänä vuonna oli muuten tarkoitus ottaa sisään, muistanko aivan väärin että vain 10?
Juu ei ehdi.. ja siihen ekaan puheeseen mulla ei ollut omaa tuntumaa juuri ollenkaan joten täytyi yrittää etsiä ideaa aineistosta selaamalla sitä läpi ja silloin puheesta ei kovin pitkä tai syvällinen ehtinyt tulla. Toinen kysymys tuntui helpommalta vastata vaikka sitten ilman aineistoa. Joten testissä varmaan pärjää parhaiten jos sattuu itselle tuttu aihe vaikka tosiaan vaikeaa tietää miten tehtävät pisteytetään.
Juu 10 minullakin oli mielessä, vähemmän kuin monena aikaisempana vuotena :(
Noin 10 taisi lukea työpaikkailmoituksessa.
Aineistokoe oli tosiaan haastava, ehkä jopa vaikeampi kuin odotin! Pelkäänpä, että käytin liikaa aikaa aineiston selaamiseen etenkin toisessa kysymyksessä ja vastaus jäi sen vuoksi liian lyhyeksi ja kovin pintapuoliseksi.
Miten alkuhaastattelunne ovat menneet?
Katala katala koe, eihän kenenkään unelmissa niitä aineistoja pystynyt muuta kun avaamaan, puhumattakaan sisällön aidosta analysoinnista. Aika nopeesti piti käyttää päällimmäisiä ajatuksia ja vaan kirjoittaa.
Hyvää harjoitusta. Tosielämässä sinua voi odottaa aamulla parisataa sivua tekstiä. Ja puolen tunnin kuluttua on EU-kokous, johon mennessä sinun pitää tekstiä kommentoida.:)
Osaatteko sanoa milloin saadaan tietoa mahdollisesta jatkosta?
Haastattelija sanoi, että saattaa mennä maaliskuun alkuun.
Onko tietoa, että pitääkö soveltuvuustestejä varten tulla edelleen Suomeen vai pystyykö tänä vuonna myös ne suorittamaan etänä?
Ne on etänä tänä vuonna!
Sattuisiko täällä olemaan keskustelemassa myös Halkulle hakeneita? Miten teillä prosessi on edistynyt?
Itselläni oli alkuhaastattelu maanantaina ja jäi tunne että hyvin meni. Jatkosta ilmoittelevat kuulemma parin viikon päästä.
Halkun hakuprosessista yleisesti on vähemmän tietoa saatavilla kuin kavakusta ja UM:n sivuilla todetaan vain että hakuprosessiin kuuluu "muun muassa haastattelut ja soveltuvuusarvioinnit". Tietääkö täällä kukaan kattaako prosessi myös Halkun puolella erilliset kielikokeet? Tästä kun ei hakemustekstissä eikä UM:n sivuilla ole mitään mainintaa.
"Tietääkö täällä kukaan kattaako prosessi myös Halkun puolella erilliset kielikokeet?"
" Kielitaito tulee osoittaa ensisijaisesti asetuksessa 481/2003 mainitulla tavalla (esim. valtionhallinnon kielitutkinnot, kielitaidon osoittaminen yleisillä kielitutkinnoilla tai kielitaidon osoittaminen opintojen yhteydessä)."
Juu tämä on tiedossa, todisteet kieliopinnoista pitikin lähettää jo ennen alkuhaastattelua, ml. nk. virkamiesruotsin suoritus. Mutta sen lisäksi pohdin onko halkun puolellakin kielikokeita muiden soveltuvuustestien yhteydessä? Onhan käytännön kielitaito ihan eri asia kun paperilla todistettu.
Onko tietoa, että millaisia hakijamääriä on tänä vuonna ollut ja kuinka paljon hakijoita otetaan eri vaiheisiin?
Halkun puolella hakijoita oli lähes 500, alkuhaastatteluihin valittiin 90 ja jatkoon seuraavaan vaiheeseen otetaan n. 30. Lopulta valitaan n. 10. Olisi mukava kuulla mitkä luvut ovat kavakun puolella?
Onko kukaan saanut jo tietoa jatkosta?
Juuri tuli sähköposti jatkosta.
Tänne myös!
Tänne ei. Harmi.
Ei tännekään, harmi! Mutta aineistokokeen toinen osio menikin huonosti. Onnea jatkoon päässeille! Kertokaahan, kuinka prosessi etenee (erikoinen vuosi kun paljon etänä).
Onkohan tämä foorumi se, mistä saadaan tietää, ettei olla jatkossa päättelemällä? Vai tuleekohan siitä oma meili?
Varmasti tulee sähköposti UM:stä, mutta ensimmäisessä vaiheessa se ”ei kiitos” -viesti taisi tulla viikon myöhemmin. Eli vahvistusta joutuu ehkä odottelemaan useamman päivän. Toki tässä pieni toivon jyvänen vielä voisi olla, jos vaikka osa viesteistä lähetettäisiin huomenna (mutta miksi?) tai jos ylempänä olevat anonyymit jatkoon päässeet ovatkin trolleja (pahoittelut epäilystä!).
Te jotka pääsitte jatkoon: Ehdittekö hyvin kirjoittamaan molempiin aineistotehtäviin jollakin tavalla järkevät sisällöt?
Kirjoitin, mutta hirveän vaikea arvioida. Kiire oli, mutta kyllä minä molempiin tekstin sain raavittua kokoon, jossa jonkin näköinen punainen lanka.
Ekaan tehtävään paremmin (ehdin jopa oikolukea viimeisen minuutin), toisessa ei kirjoituksen pituudella juhlittu mutta ottamalla kriittisen näkökulman sain mielestäni yllättävänkin hyvin kommentoitua sitä mitä piti. Hämäsi kyllä hetken kun siinä pyydettiin "arviotaSI", eikä esim referaattia aineistosta.
Millaisia soveltuvuusarvioinnit ja kielikokeet ovat aikaisemmin olleet?
Onko kukaan saanut vielä lisätietoja kielikokeista? Pitäisi olla ensi viikolla alkuperäisen viestin mukaan, mutta mitään lisäinfoa ei ole kuulunut.
Miten on soveltuvuustestit ja haastattelut menneet?
Onko kellään tietoa kavakun hakijamääristä eri vaiheissa?
Mielestäni soveltuvuuskokeet ihan OK. Haatis UMn henkilökunnan kanssa olisi omasta mielestä voinut mennä paremminkin. Lyhyt aika vastata moneen kysymykseen. Luin toisaalta, että tälle kierrokselle olisi edennyt 64 henkilöä, mutta en ole tätä tietoa henk koht saanut. Mitkä fiilikset sinulla?
Joo, paremminkin se UM:n haastattelu olisi kyllä kieltämättä voinut mennä. Ryhmätehtävä on myös sinällään hankala, kun kaikki hakevat ns. hyvää roolia.
Kuulemma n. 15 pyritään palkkaamaan.
Toisaalta en luule, että se ryhmätehtävä on yksinään ratkaiseva. Ehkä siinä nousee esiin se, jos joku ei ollenkaan ole soveltuva. Mutta nyt sitten taas odotellaan ja katsotaan miten käy.
Mitä ryhmätehtävässä piti tehdä? Entä minkälaisia asioita UM:n haastattelussa kysyttiin?
Onko hyvä vai huono juttu, jos soveltuvuusarvion psykologiset tulokset selvästi keskiarvon yläpuolella?
Nyt en ymmärrä, miksi olisi huono juttu jos on keskiarvoa parempi?
Ajatuksena että diplomaatiksi soveltuisi paremmin keskikäyrän edustajat.
Soveltuvuustestin avulla pyritään etsimään juuri tähän urapolkuun soveltuvat henkilöt.
Voitko vielä vähän avata tätä ajatusta enemmän? En millään saa kiinni että miksi diplomaatiksi soveltuisi paremmin keskikäyrän edustajat? Mitä paremmin soveltuu sitä paremmin soveltuu, eikö?
Koska itsekin ajattelin niin. Sitten toisaalta kuulin, että ei välttämättä näin. Siksi ihmettelin. Ei sitä toisaalta tiedä mistä ihmiset kuulee niitä väitteitä, joten ehkä siinä ei mitään perää.
Joo mutta siis miksi ajattelit näin? Miksi parempi ei olisi parempi? Miksi diplomaattiuralle soveltuisi paremmin joku ei saa soveltuvuustesteistä parempia arvioita?
Tämä alkuperäinen kysymys oli jo sen luokan humble brag että nauroin valehtelematta ääneen. :D Toivottavasti oli haussa apua siitä että meni ”selvästi keskiarvon yläpuolelle”. :D
Jokohan sitä kohta alkais kuulumaan että pääsikö loppuhaastatteluihin...
Toivottavasti ei mene vapun yli. Vaikka tyypillistä näille hauille tuntuu olevan, että jos on ilmoitettu tulosten tulevan kuun vaihteessa, ne tulevat kuun vaihteen jälkeen.
Ilmeisesti tänään jatkoonpäässeet sai tiedon. En siis nähtävästi päässy jatkoon
Joo, tänään tuli tieto. Olisipa kiva tietää kuinka monta otetaan loppuhaastatteluun.
Myös kiinnostaisi, että montako haki kaiken kaikkiaan.
Tänä vuonna hakijoita oli n. 890, heistä n. 160 pääsi aineistokokeseen, soveltuvuuspäivälle ja kielikokeeseen n. 60 ja nyt loppuhaastatteluun meitä oli tasan 30. Noin 15 palkataan tulevan syksyn kurssille.
Onko ketjussa vielä mukana hakijoita jotka odottelee loppuhaastattelun tuloksia? Miten teillä meni loppuhaastattelu? Itsellä meni ihan hyvin, mutta mietin että riittääköhän rahkeet kun olen sen verran nuori vielä ja valmistumisestakin on vain reilu vuosi. Toki minulla on erittäin laaja työkokemus joka nimenomaan valmistaa hyvin diplomaattiuralle, mutta silti pelottaa että joukossa on pidemmän uran tehneitä hakijoita joiden kanssa olen tasa-vahva.
Täällä myös toinen joka odottelee loppuhaastattelun tuloksia edelleen! Koskakohan tulevat…
Ilmeisesti huhu on ollut että vielä tällä viikolla ennen juhannusta tulisi tulokset. Oletko hakenut aikaisemmin? Ja mikä fiilis jäi loppuhaastattelusta?
Moikka!
Onnea kaikille sisäänpäässeille.
Puolisoni haaveilee diplomaatin urasta. Ura on minulle vieras, mitä nyt kuullut välillä puolisoltani jotakin tähän liittyvää. Tulevaisuutta ajatellen haluaisin kuitenkin tietää, kuinka paljon diplomaatin työ sisältää matkustelua? Olen sellaisessa käsityksessä, että komennus kestäisi sen noin 4 vuotta. Montako kommennusta työuran aikana yleensä tehdään? Onko diplomaatilla mahdollisuutta vaikuttaa tähän kuinka paljon?
En itse ole järin innostunut muuttamaan ulkomaille, sillä olen oman urani takia hyvin sidottu Suomeen. Mietinkin tässä tosissaan miten parisuhteemme käy, mikäli puolison haave tästä urasta toteutuu. Tämän taki haluaisin kuulla hieman tietoa/kokemuksia aiheesta, ennen kun teen hätiköityjä päätöksiä.
Kiitos jo etukäteen jos joku asioista enemmän tietävää kerkeää vastailemaan. Oikein mukavaa syksyä kaikille!
Diplomaatin työhön liittyvät matkustaminen ja ulkomaankomennukset. Virkamies on siirtymisvelvollinen. Avoimiin paikkoihin haetaan kerran vuodessa, jolloin saa esittää toivomuksiaan. Ne eivät välttämättä toteudu.
Komennukset kestävät vähintään 2 vuotta ja yhdestä maasta siirrytään usein toiseen. Ulkomailla ollaan keskimäärin 4-6 vuotta putkeen. Sen jälkeen pari vuotta Suomessa ja uusi kierros ulkomailla. Uraan mahtuu pääsääntöisesti enemmän ulkomaan kuin Suomen vuosia.
UM:n virkamiehen ura voi olla haastava perheelle. Puoliso ei voi pääsääntöisesti tehdä asemamaassa työtä, ellei hän ole freelancer. Elämän mielekkääksi kokeminen näillä ehdoilla on aina yksilöllistä. Jotkut pariskunnat elävät eri maissa ja vierailevat toistensa luona, toisille se ei ole vaihtoehto.
Diplomaatin puolison elämä vaatii kieltämättä sovittelua ja tiettyjä uhrauksiakin. Virkamiehet päivät kuluvat toimistossa ja iltaisin on edustustilaisuuksia. Puolison odotetaan osallistuvan edustamiseen. Diplomaatti ja puoliso ovat tiimi, vaikka puoliso ei saa siitä palkkaa. Toivottavasti tästä oli sinulle vähän apua.
En nyt ehkä itse lähtisi kuvailemaan diplomaatin puolison arkea ihan noin karuksi kun yllä. Omat kokemukseni perustuvat paikalta palkattuna työskentelyyn kolmessa eri maassa.
Diplomaattiuran virkamies todella on siirtymävelvollinen, mutta minne päin maailmaa hakeutuu on täysin sinun valittavissa eli avoimia paikkoja haetaan ihan 'omasta tahdosta'. Toki et voi kieltäytyä hakemasta useampaa vuotta putkeen ja vain odotella sitä yhtä täydellistä tehtävää.
Ulkomailla työskennellään se 2-4 vuotta, jonka jälkeen tekee itse päätöksen siitä palaako Suomeen vai jatkaako kiertoa vielä ulkomailla. 8 vuotta on nk. maksimiaika poissa Suomesta. Mulla oli useampia kolleegoita jotka olivat olleet Suomessa 5-8 vuotta yhteen putkeen nimenomaan perheen tms muun syyn takia. UM joustaa nykypäivänä yllättävän hyvin, onhan se heidänkin edun mukaista pitää kouluttamansa virkamies talossa vaikka se sitten olisikin pidempi pätkä Suomessa.
Nykypäivänä moni puoliso tekee osittain etänä Suomeen töitä, työllistyy vastaaviin tehtäviin uudessa kotimaassa, tai tekee konsulttina oman yrityksen kautta pitkälti samoja tehtäviä vanhoille asiakkailleen. Toki osa lähtee mukaan ihan vaan koti-isäksi tai äidiksi, enkä nyt näe sitäkään niin pahana vaihtoehtona että saisi viettää 2-3 vuotta kotona lasten kanssa tai vaikka lisäkouluttautua samalla kun puoliso tuo leivän ja katon pään päälle. Edustamistehtävien määrä vaihtelee todella paljon, se kuinka paljon työtunteja puolisosi pistää töiden tekoon on täysin sitä riippuvainen kuinka työnarkomaani hän on. Minulla on ollut työkavereita jotka pitivät työajoista todella tiukasti kiinni ja riensivät kotia perheen luo sekä niitä joilla ei vaikuttanut olevan turhan kiire. Näitä vastaavia skenaarioita on varmasti ihan Suomessakin työskentelevillä.
Keskustele kuitenkin tästä puolisosi kanssa, häneltä tullaan rekrytointi vaiheessa kyselemään paljon siitä kuinka realistinen kuva hänellä on perheen ja työn yhdistämisestä eli on hänenki edun mukaista tietää a) realiteetit b) mahdollisuudet c) mihin väliin teidän parisuhde tässä yhtälössä osuu.
Moikka, Kavakulle tänä vuonna hakevansa haluaisin kysyä kielikokeista: testattiinko niissä myös ruotsi ja oliko kokeissa sekä kirjallinen että suullinen osuus? Kiitos jo etukäteen, jos joku voi avata asiaa!
Miten meni? Pääsitkö jatkoon?
Minä hain. Kolmatta kertaa.
Hei, onkohan kukaan hakenut KAVAKU 45:lle (hakuaika päättyi 8.10.)? Onko mitään tietoa missä vaiheessa tieto toiselle kierrokselle pääsystä (zoom-haastattelu?) tulee?
Hakuajan päätyttyä tuli maili, jossa kerrottiin, että "Olemme yhteydessä rekrytoinnin seuraavasta vaiheesta joulukuun aikana." Käytännössä saa varmaan ennen joulua tietää pääsikö jatkoon.
Onko kukaan saanut tietoa jatkoon pääsystä jo?
En itse ainakaan ole kuullut mitään (enkä ole kuullut että hakeneet tututkaan olisivat vielä saaneet mitään tietoa). Luulisi, että tässä viikolla tulisi viestiä, jos siis on lykästänyt ja seuraavaan vaiheeseen pääsisi! Pidetään peukkuja :)
Juuri äsken tuli maili, että pääsin jatkoon :)
Jatkossa myös!
Hei, oletko jo saanut siinä ensimmäisessä viestissä mainittuja yhteydenottoja? Itse odottelen edelleen että voisin lähettää liitteet.
Täälläkin jatkossa!
Oletteko jo saaneet kutsut haastatteluihin?
Onnittelu-viestin jälkeen ei ole kuulunut.
En ole minäkään saanut kutsua! Olin jo huolissani, mutta ilmeisesti tekevät sen sitten vasta joulun jälkeen.
22.12. oli tullut haastattelukutsu roskapostikansioon!
Millaisella taustalla nyt suurin piirtein pääsi tänä vuonna jatkoon? Mitä kielikokeita olette tekemässä?
Mulla juristin ja VTM:n papereita vastaava ulkomainen tutkinto, aiempaa työkokemusta edustustossa, YK:lla ja nykyisin UM:ssä, kielikokeissa teen englannin ja venäjän.
Eilen tuli viesti, jolla voi lähettää liitteet, mutta alkuhaastattelun kutsua odotan edelleen.
En ohjeista ihan saanut selvää, että pitääkö nykyisestä työsuhteesta laittaa jotain todistusta? Sitähän on vähän kiusallista pyytää... Työsoppari taas tuntuu oudolta lähettää kun siinä on mm. palkkatiedot. Yleensähän nykyisestä paikasta lähetetään todistus vasta kun uusi soppari on solmittu ja on jo irtisanouduttu. Laitoin kyselyn sinne annettuun osoitteeseen, mutten saanut vielä mitään vastausta.
Täällä ulkomaiset juristin paperit ja LLM in international human rights law. Jonkin verran työkokemusta ulkomailta, mutta vain alle 2 vuotta yhteensä, eli luulisin olevani juniorimmasta päästä. Kielissä teen englannin ja saksan. Lykkyä tykö kaikille muille jatkoon päässeille!
Onko kellään käsitystä aineistokokeen ajankohdasta 12.1? Outoa ettei voida ilmiottaa kellonaikaa, ihmisillähän saattaa olla nykyisiä velvoitteita..
Itse laitoin nykyisestä työsuhteesta todistuksen, ymmärtääkseni mitään mistä ei ole todistusta ei huomioida.
Tätä minäkin mietin ja sitä kauankohan sen on ajateltu kestää. Noiden aiempien vastausten perusteella vaikuttaa että ei olisi kauhean pitkä mutta olisi tärkeä tietää millon ja miten kauan. En ole kyllä saanut koko kutsua vielä, vain viestin että kutsu tulee.
Aiempien vuosien aineisto koe on ollut pari tuntia mutta joo todella ajankohta olisi kiva tietää ..
Juu, todella erikoista, ettei aineistokokeesta ole mitään tarkempaa tietoa viikkoa ennen päivämäärää... Kaikki eivät todellakaan työskentele joustavasti kotitoimistossa vaan voivat olla tien päällä myyntihommissa tai kiinni opetushommissa.
Aiemmin tänään tuli viesti että testi on 12.1. 15:00-17:15 suomen aikaa Moodlen kautta. Lisätietoja ja access tiedot kuulemma seuraavassa viestissä. Tsemppiä kaikille sen kirjoittaville!
Huh,+olipa+tiukka+aineistokoe!+Mulla+kaatui+ensimmäisen+kokeen+kohdalla+ohjelma+ja+pääsin+aloittamaan+vasta+4+minuuttia+myöhässä.+Molemmissa+tapauksissa+painoin+"Lopeta+koe"+kellon+jo+näyttäessä+nollaa.+Ymmärsinkö+oikein,+että+kun+aika+loppuu,+niin+ohjelma+tallentaa+sen+version+tekstistä+mikä+sillä+hetkellä+on+ruudussa?+Eli,+esim.+minuutin+tai+30+sekuntia+myöhässä+painettu+"lopeta+koe"+ei+johda+tekniseen+hylsyyn?+Molemmilla+kerroilla+ehdin+näpyttää+viimeisen+sanan+juuri+viimeisten+sekuntien+aikana+enkä+ehtinyt+lukea+kuin+25+%+materiaaleista.+Kyllä+tuo+aika+vaan+on+lyhyt!!
Moi! Oli aikamoista joo! Tokassa mulla loppui aika vähän kesken...En kerinnyt oikolukemaan ja 1 lausekin jäi kesken : S
Ja kyllä joo, ohjelma tallensi automaattisesti ruudulla kokeen päättymisen kellonlyömällä olleen tekstin. Mutta ihan mielenkiintoiset aiheet oli!
Joo, oli ihan hyvät aiheet kyllä. Hyvä fiilis jäi kaiken kaikkeaan - tärkeintä oli pitää hermot koossa ja arvioida ajan kulkua tarkkaan.
Onko kellään jo jotain jaettavaa alkuhaastattelusta? Oliko ihan miellyttävää keskustelua vai kaameaa tykitystä?
Minusta oli ihan kivat aiheet eikä aineistoissa ollut mitään yllättävää, joten selasin ne aika nopsaan. Kiire meinasi kirjoittaessa silti tulla ja sain palautettua vasta joitakin sekunteja ennen määräaikaa. Vähän oli tosiaan epäselvää, pitikö teksti palauttaa aktiivisesti painamalla "lopeta koe" vai tallentuiko se automaattisesti, ohjeet olisivat voineet olla selvemmät.
Oli kyllä intensiivinen aineistokoe! Mä en ehtinyt edes painaa mitään "lopeta koe"-nappia, koe vain sulkeutui itsestään molemmissa osioissa.. Puheesta tuli tosi ympäripyöreetä lätinää, kun aika loppui kesken enkä ehtinyt edes oikolukea tekstiä. Osa pointeista jäi laittamatta. Muistiotehtävä meni kyllä huomattavasti paremmin. Alkuhaastattelusta sanoisin, että aika helppoja kysymyksiä, ei ollut mikään piinapenkki.
No oli kyllä aika jännää näin ekakertalaisena! Ensimmäinen meni selvästi helpommin koska oli paljon tutumpi aihe ja oon itse niin tottunut asumaan ulkomailla ja kirjoittamaan ja tekemään hommia englanniksi, mutta kyllä sinne paperiin nyt jotain toiseenkin osaan jäi. Tuntui että vähän jouduin keksimään niitä turvallisuuspoliittisia merkityksiä, kun en nopsaan oikein löytänyt mitään fiksua materiaaleista tai osannut ajatella oikein.
Mulla ainakin tallentui automaattisesti nappia painamatta, niin eiköhän se kaikilla tallentunut ihan fine.
En valitettavasti. Varmaan siihen puheeseen kaatui..
Julkisella+sektorilla+työskentelee+jo+550+000+henkilöä,+joka+on+2,2+miljoonasta+työllisestä+25%,+se+riittäköön,+koska+jokaisen+palkka+on+maksettava+verovaroista,+joita+ei+ole+riittävästi.
Täällä myös aineistokoelainen. Olin aika paniikissa, koska en ole koskaan aikaisemmin mitään puheita tai muistioita kirjoitellut. Aineistoahan ei ehtinyt kuin vain silmäillä tuossa ajassa!
Sanottiinko teillekin, että tähän vaiheeseen oli päässyt 900:sta hakijasta 200? Ja että soveltuvuuskokeisiin jatkaa enää 50? Aika raju pudotus? Sen perusteella voisi olettaa, että ottavat tänä vuonna tosi vähän sisään - ehkä 10?
En kysynyt noita määriä, mutta kiinnostavat kyllä. Jotain tuon suuntaista olen kuitenkin itsekin ymmärtänyt. Onko kenelläkään tietoa, millä aikataululla soveltuvuuskokeisiin kutsutaan?
Hakijoita oli noin 800 ja tähän vaiheeseen otettiin neljännes yhden niistä sähköposteista mukaan. Olen kuullut vähän eri lähteistä että 50-70 otetaan seuraavaan vaiheeseen (kutsu helmikuun puolessa välissä ja kokeet maaliskuussa). Hakuilmoituksessa oli että 20 otetaan sisään.
Yritin vähän kysellä että montakohan olisi menossa seuraavaan vaiheeseen, mutta haastattelija ei osannut/halunnut oikeen sanoa, kuulemma riippuu tilanteesta.
Mulle taas sanottiin suoraan ettei asiaa oltu haluttu kertoa eteenpäin hakijoille tässä vaiheessa
Aika yllättävää! Mulle haastattelija avasi nuo luvut kyllä ihan pyytämättä ja oma-aloitteisesti. Onkohan se huono juttu? Tyyliin ”don’t get your hopes up” :D?
Luultavasti vaan eri haastattelijoilla eri tulkinta että kertoako vai eikö. Mitä lukuja se sano sulle?
Eikö se sama, miespuolinen E haastatellut kaikki? Mulle sanottiin, että noin 900 hakemusta tullut sisään, 200 pääsi haastatteluun ja 50 jatkaa seuraavaan vaiheeseen. Ja että jos yksi osuus on mennyt huonosti ja toinen loistavasti ei ole mahdollisuuksia jatkoon. Molemmissa pitää olla hyvä suoritus.
Ei toki yksi haastatellut kaikkia. Itselläni oli miespuolinen J. Ainakin kaksi eri naispuolistakin oli haastattelijoissa. Sinänsä myös hassuja lukuja sulle sanonut kun esim. oikeasti hakemuksia tuli tasan 804. En myös millään jaksa uskoa että tänä vuonna pääsisi seuraavaan vaiheeseen vähemmän kuin viime vuonna.
Mulla on huomenna se haastattelu.. jännittää!!
Miten meni, noin niin kuin omasta mielestä ;)?
Mulla oli kyllä jo aiemmin se haastattelu, mutta mun mielestä niitä on aika vaikea arvioida itse, varsinkin kun haastattelija ei ole tuleva pomo vaan rekry-henkilö, joka ei välttämättä edes kauhean syvällisesti tiedä mihin hän on tyyppejä valkkaamassa.
Ekakertalaisena en myöskään oikeen osaa sanoa mitä ne siinä haastattelussa hakee, mutta kaipa se nähdään jos jatkoon päästään.
Mutta ei se nyt ainakaan ihan sohvan alle mennyt, jos jotain niin ehkä olin tapani mukaan vähän turhankin rehellinen :D
Koska tulee tieto siitä, että pääsikö seuraavaan vaiheeseen?
Mulle sanottiin että helmikuun aikana, luultavasti kuun puolenvälin jälkeen.
Sanottiinko että puolenvälin jälkeen vai oma arvio? Kestäis siis huomattavasti kauemmin kuin viime vuonna. Jos olis sama aikataulu niin tulis ihan helmikuun alussa.
Siellä sähköpostissa luki että helmikuun puolessa välissä.
Ai hitsi, no niinpä sanottiinkin. Olinpa lukenut huonosti. Kiitos!
Onto kukaan saanut kutsua soveltuvuuskokeisiin??
Juuri 15 min sitten tuli kutsu eli jatkossa ollaan!
Osaako joku joka on jo prosessissa ollut sanoa millainen tämä soveltuvuusarviointi luonteeltaan on ja mitä odottaa kielikokeilta? Kielet perus koulu/ylioppilaskokeiden tyyliin, vai onko niissä jotain spesiaalia? Kiitos!
Ovatko soveltuvuuskokeet etänä?
Sama täällä - jatkossa! Nyt tuleekin se tiukin seula sitten.. :D mitkä kielet aiot testauttaa? Mulla englanti/espanja. Saakohan enkusta vähemmän pisteitä vai mitenköhän tuo menee? Mulla olisi ranskakin vaihtoehto, toki enkku paljon parempi.
Soveltuvuuskokeet tehdään etänä ja kirjallinen kielikoe Espoossa tai jos asuu ulkomailla niin ulkomaan edustustossa.
Mulla englanti ja saksa ensisijaisesti. Voisin tehdä myös ranskan, mutta kyllä noi kaksi on kuitenkin selvästi vahvempia, niin kaipa mä niillä meen ellen satu kuulemaan että ranska olisi jotenkin extrapriima olla kielenä :)
Millainen haastattelu on? Mitä siinä kysytään?
Onnea jatkoon päässeille! Oma tie pysähtyi tällä kertaa tähän, mutta haetaan joskus uudestaan. Saakohan noista aineistokokeen tuloksista tarkempaa palautetta ja pitääkö se haastispalaute kysyä erikseen siltä haastattelijalta?
Mullakin pysähtyi jälleen kerran tähän (hain jo kolmatta kertaa). Jollain aiemmalla kerralla sain tietää haastattelussa ja aineistokokeessa saamani pisteet ja kuinka monta pistettä vaadittiin, että olisi päässyt jatkoon, kun kysyin asiaa. Nyt laitoin taas sinne rekryyn sähköpostia ja utelin pisteitä. Kysyin myös haastispalautteesta. Vastausta odotellessa!
Tähän ohjelmaan on niin tiukka seula että en itse kyllä viitsisi tivata mitään pisterajoja, se on rekrytoijista vain rasittavaa. Jos ei pääse ensimmäisestä vaiheesta kolmannellakaan kerralla läpi niin kyllä se karu totuus vain on se, ettei ole sopiva uralle. Aineistokoe ja alkuhaastattelu olivat todella peruskauraa molemmat.
Tiedän henkilöitä, jotka ovat hakeneet useita kertoja Kavakulle ja lopulta päässeet. Monet hakevat neljäkin kertaa. Itselläni aineistokokeessa on ollut ongelmana lähinnä ajan käyttö, eivät sisällölliset kysymykset. Haastattelusta sain silloin kysyessäni erittäin hyvät pisteet, eikä se todella ole ollut mitenkään vaativa tilanne. Ehkä silloin vasta miettisin, kannattaako enää hakea, jos homma tyssää soveltuvuuskokeisiin.. Mielestäni alkuvaiheeseen päässeiden ei ole syytä vetää vielä mitään johtopäätöksiä uralle sopivuudestaan, aika masentavaa, jos se määräytyy yhden haastattelun ja parin tunnin koerutistuksen perusteella. Ja mitä pisteiden kyselyyn tulee, ihan mielellään ja ystävällisesti rekryssä viimeksi minulle vastattiin ja kerrottiin, miten oli mennyt. Ymmärrän kyllä toki, että kyselyjä tulee paljon.
Onko kukaan saanut jo yhteydenottoa soveltuvuuskoeajan sopimiseksi?
En minä ainakaan! Jännittää kyllä, ekaa kertaa pääsin paperikarsinnasta läpi (kerran hakenut aiemmin heti valmistumisen jälkeen).
Mulle soitettiin ja sain ajan mutta ennakkotehtäviä ja lisätietoja kielikokeeseen liittyen odottelen edelleen.
Tipahdin tälle palstalle sattumien oikusta. Osallistuin Kavakulle v. 1979, kurssin numeroa en muista, mutta olisin todella kiinnostunut tietämään kuinka nykyään hakuprosessi menee. Kiitos jos joku vaivautuisi kertomaan. Siis A:sta O:hon. Eli missä kurssista ilmoitettiin, kuinka ilmoittaudutaan, mitä vaaditaan (tai edellytetään) jne. Kiitos vaivannäöstä.
https://um.fi/ura-ulkoasiainhallinnossa löytyy kaikki informaatio 😊
Oletteko pyytäneet alkuhaastatteluista palautetta? Jos niin, niin keneltä? Suoraanko haastattelijalta?
Suoraan haastattelijalta saa, ne jotka eivät päässeet jatkoon (jatkoon päässeet vasta jos tippuvat myöhemmin).
Osaako kukaan sanoa mitään soveltuvuuskokeeseen liittyen yleisesti tai ulkoministeriön tekemään haastatteluun liittyen? Tyyliin millaisia kysymyksiä siinä saattaisi olla (esim. perus haastattelukyssäreitä vai enemmän competency based interview tyylisiä)?
Apua,+tuo+soveltuvuuskokeen+matemaattis-looginen+osuus+oli+ihan+järkyttävän+vaikea!+En+ehtinyt+vastata+ensimmäisessä+osiossa+kuin+2/3+ja+toisessa+vedin+lonkalta+yli+puolet.+Onko+kukaan+päässyt+KAVAKU:lle+niin,+että+tästä+osuudesta+olisi+tullut+tosi+keskinkertaiset+pisteet+(esim.+30+%+oikein?)?+Mikä+mahtaa+olla+alaraja?
Haha,+samat+fiilikset!+Olin+aivan+lannistunut+sen+ekan+osion+(päättely,+ei+palikka)+jälkeen.+Mutta+sitten+mietin+että+jos+on+18+todella+hankalaa+päättelykysymystä+ja+aikaa+on+20+minuuttia+niin+ei+varmasti+voida+odottaa+että+niihin+kaikkiin+ehtisi+vastata.+Taisin+itse+saada+vastattua+75+%+mutta+mikä+niistä+oli+oikein,+sitä+en+tiedä.+Siinä+palikkatestissä+sain+vastattua+kaikkiin+ja+se+meni+ehkä+paremmin.+Lonkalta+kyllä+heitin+varmaan+kolmasosan.
Uskon+että+tässä+on+ennemmin+tarkoitus+saada+ns.+kiinni+aivan+alisuoriutujat+ja+jotenkin+todella+epäloogisesti+ajattelevat+henkilöt+:)+ja+kannattaa+muistaa+että+kaikki+ei+ole+kaikessa+hyviä.+Jos+saisikin+näistä+täydelliset+pointsit+niin+ei+välttämättä+suoriudukaan+sosiaalisesta+puolesta+hyvin.
Kiitos lohdutuksen sanoista :D! Mä uskon, että mulla meni hyvin siinä ekassa osuudessa se 2/3 mihin vastasin, mutta ne sakkopisteet tietty pelottaa! Eli ehkä tässä olisi ollut sitä "älykkyyttä" vaan laskea tarkemmin niitä sekunteja :/ Sen matemaattisen vedin sitten täysin päinvastaisella taktiikalla ja iskin menemään. Lopussa olikin niin paljon aikaa, että sain vastattua mielestäni oikein ainakin neljään tai viiteen. Noh, näillä mennään nyt sitten :D
Kielitesti ei kyllä tämän puserruksen jälkeen jännitä enää yhtään!
Tämä ei nyt auta enää testin tehneitä, mutta ehkä joitakuita tulevaisuudessa: kannattaa huomata, että vastaamatta jääneistä kysymyksistä älykkyysteisteistä tulee miinuspisteitä. Eli kannattaa käyttää vaikka viimeiset 20-30 sekuntia arvailuun, jos ei jää aikaa vastata kaikkeen oikeasti.
Lohdun sanoina sen sijaan: haastattelijani MPS:ltä sanoi, että tehtävät on laadittu tarkoituksella erittäin vaikeiksi - nämähän on suunnattu haasteellisia asiantuntija- ja johtotehtäviä hakeville! Minulle jäi se mielikuva että testit menivät itselläni aivan penkin alle, mutta kuulemma olin pärjännyt hakijaryhmän viitekehyksessä "keskimääräistä paremmin". Joka tapauksessa ei siis ole ihme, jos testin jälkeen on puulla päähän lyöty olo.
Kielitestit olivat onneksi aika peruskauraa ja kohta tämä vaihe hausta (sekin onneksi) ohitse. Tsemppiä kaikille jatkoon.
Hei tosi kiva kuulla, että oma arvio testistä voi olla turhan karu! Itsellä oli tosiaan täysin lyöty olo, tyyliin ”jahas, tämä oli nyt sitten tässä”.. Kielitestit oli naurettavan helpot, jos kieliä oikeasti osaa. Parihaastiksen perusteella on kuitenkin niitäkin, jotka eivät omasta arviostaan huolimatta kieltä juurikaan puhu.
Kertokaa vähän tämän vuoden ryhmätehtävästä! Millainen dynamiikka oli?
Ryhmätehtävässä piti valita omia kehittämispointteja yrityksen kehittämistä varten, pitää niistä ryhmäkeskustelu ja päättää yhdessä pääpointit, joita lähteä kehittämään, ja sitten lopuksi esitellä ne sekä konkreettisia kehitysideoita niitä varten. Aika meinasi loppua kesken, mutta saatiin mun mielestä semihyvin sovittua ne pointit, vaikka konkreettisempia ideoita ei ehditty keksiä kauhean montaa. Ei tullut tappelua tai mitään muuta draamaa, eli ihan hyvin tehtiin kaikki yhteistyötä mun mielestä :D
Mä olin yllättynyt että ryhmätehtävässä oli niin pieni ryhmä! Olin odottanut 8-10 niin kuin ennen (kun soveltuvuuskokeet olivat paikan päällä) mutta nyt meitä olikin vain tosi pieni ryhmä. Ei tullut mitään riitaa mutta koin kyllä että yksi ihminen tuli sellaisella "näin toimitaan" asenteella eikä ollut kovin joustava. En tiedä oliko se lopulta hänen edukseen vai ei.
Sanoisinpa, että tällaiset "määrätietoiset" tapaukset jotka "ottavat johtajan roolia" aiheuttavat hallaa itselleen ja pahimmillaan koko ryhmälle. Toki riippuu paljon siitä mitä päästävät suustaan ja miten. Tässä kohtaa parhaat pisteet voi saada ryhmäläinen, joka sujuvasti ja diplomaattisesti (heh) onnistuu viemään päätöksiä hieman eri suuntaan.
Itselle sattui kohdalle mukava ryhmä, jossa kaikki todennäköisesti olivat omia itsejään eivätkä yrittäneet esittää muuta. Saimme tehtävän ratkaistua hyvin, mutta oikeastaan taisimme olla liiankin harmonisia siinä mielessä, että varsinaisia neuvotteluasetelmia ei päässyt syntymään. Kaikki siis saivat varmaan "ihan hyvät" pisteet, mutta todennäköisesti paremmat olisi voinut saada jonkinlaisella vastakkainasettelun ratkaisutilanteilla. Mene ja tiedä.
Meillä oli neljä henkeä ja aika tasapuolisesti keskusteltiin. Kaikki aika sovittelevia ja toisillemme tilaa antavia, joten saatiin aika hyvässä yhteistyössä vastattua tehtävänantoon. Tehtävä oli argumentoida omia kehityskohtaehdotuksia ja pyrkiä saamaan niitä loppuvastaukseen.
Kaikilla oli aika samantyylisiä ajatuksia, joten ei tullut voimakkaita vastakkainasettelua, mutta käytiin keskustelua nyansseista. Olisi tosi kiinnostavaa nähdä, miten tehtävää ja osallistujien suoriutumista arvostellaan.
Kuvauksesi perusteella olisimme muuten voineet jopa olla samassa ryhmässä, mutta meitä oli viisi. :D Olen siis edellinen kommentoija.
Toivon itsekin, että saamme jonkinlaisen raportin ryhmätilanteessa suoriutumisesta. Minun on esimerkiksi hyvin vaikea kuvitella, että meidän kenestäkään ryhmäläisestä löytyisi mitään negatiivista sanottavaa aktiivisuuden, joustavuuden ja yhteistyötaitojen perusteella. Kiinnostavaa siis nähdä, löytävätkö arvioijat eroja.
Aijaa :) Voisin kuvitella, että aika yleinen asetelma, koska aihe ei ollut mitenkään erityisen provosoiva ja aika yleisluontoinen.. Myös tuossa ajassa ei erityisemmin ehdi syventymään debattiin, mutta tietenkin voisi olla, että joku henkilö selvästi dominoisi keskustelua. Jännittävä tilanne kyllä, toivon mukaan saadaan raportit, jossa avataan arvioinnin taustoja.
APUVA minnuu jännittää ihan kauhiasti tämä vaihe kun tämä on niin pitkä ja monivaiheinen!!Eikö voitaisi perustaa joku salainen FB-vertaistukiryhmä :D?? Sinne voisi päästä esim. vastaamalla johonki kyssäriin jonka vain me prosessissa olleet tiietään. Esim. minkä nimisessä salissa pidettiin kielikokeet ;)
Suosittelen lataamaan Jodelin ja liittymää @kavaku-kanavalle :)
Mulla oli aika rauhallinen olo kunnes olin UM:n haastattelussa, joka tuntui että se meni ihan miten sattuu :D Apua. Nyt pitäis vaan äkkiä saada vastaus että jäikö tää tähän vai jatkuuko prosessi omalta kohdalta vielä että sais vähän mielenrauhaa
Voi ei, miksi tuntui että meni miten sattuu?
Tuntui etten saanut oikein ilmaistua mitä halusin niihin yleisempiin kysymyksiin, ja spessuihimpiin jouduin vähän improvisoimaan kun en suoralta kädeltä tiennyt. Nojoo, time will tell miten se oikeasti meni, onhan näitä itse vähän vaikea arvioida.
Oliko monta kysymystä ruotsiksi? Kysyivätkö yleistietoa vai ihan mielipiteitä (esim. politiikasta)?
Oliko haastattelijat tylyjä? Hiillostiko?
Multa kysyttiin vaan yksi ruotsiksi, mutta voi olla että kysyvät enemmän jos vaikuttaa vaikealta (itse olen suomenruotsalainen). Muuten lähinnä yleistietoja/omia analyyseja ja pari nippelikysymystä.
Olen eri kuin aiempi kommentoija, mutta oman kokemukseni perusteella todellakaan eivät tylyttäneet tai hiillostaneet. Kaikin puolin asiallinen haastattelu ja haastattelijat enemmän "ystävällisellä" puolella. Tuota siis ei tarvitse pelätä - mutta kysymykset itsessään kyllä saattavat olla pahoja. :D
Olen samaa mieltä, että haastattelijat olivat ihan ystävällisiä ja asiallisia. Kysymykset olivat mielestäni hyviä ja monipuolisia. Liittyen motivaatioon, Suomen historiaan, ajankohtaisiin aiheisiin, ulkopolitiikkaan ja uraan liittyvään suhtautumiseen. Yksi kysymys ruotsiksi.
Oliko ruotsikyssäri myös substanssi?
Juu oli.
Ei se mikään kovin vaikea aihe ollut mutta vaati paljon sivistyssanoja, jotka ei olleet sillä hetkellä yhtään mielessä. Kun ei ole erikoissanasto hallussa (ei ole opiskellut/työskennellyt ruotsiksi) niin on tosi vaikeaa vastata mitään järkevää noin spontaanisti. Puhuin sitten itse keksimääni kieltä engsvenskaa. Pitää varmaan palkata yksityisopettaja ennen loppupaneelia, jos vielä huolivat mut sinne.
Mun mielestä se kysymys ruotsiksi ei ollut mikään vaikea, vaikka voi substanssiksi luokitella. En kyllä tarvinnut siihen mitään erityistä sanastoa. Muuten oli kyllä tiukka haastattelu! Mietin että mitä siellä loppuhaastattelussa oikein on kun tämä vaikutti siltä mitä olen paneelihaastattelusta kuullut tutuilta :D
Itse kun ei tunne ketään KAVAKUlla ollutta tai prosessin jo läpi käynyttä, niin tuntuu kyllä vähän siltä että lähtee vähän sokeana jokaiseen uuteen vaiheeseen haha. Mutta ainakin täältä on vähän saanut ideoita siitä mitä odottaa, eli kiitokset siitä!
Mä olen vaan kuullut UM:ssä itse työskennellessäni että tuo loppuhaastattelu on legendaarinen piinapenkki ja sitä kaikki aina muistelee :D nämä muut vaiheet on olleet itsellenikin mysteeri kun ekaa kertaa haen!
Jännä kuulla, että susta ne haastattelukysymykset oli vaikeita: mä oikein ihmettelin, että eikö ne kysy mitään mitä ei Hesaria lukemalla tietäisi? Mutta ruotsi tuotti mullakin vaikeuksia. Jännä nähdä miten he nyt sitten suhteuttavat ja pisteyttävät näitä eri ”vahvuuksia”.
En tiedä tarkoititko vastata mulle kun en sanonut että ruotsi olisi tuottanut vaikeuksia enkä että haastattelukysymykset olisi ollut vaikeita. Mielestäni haastattelu oli tiukka kun oli nopea tempo kysymys kysymyksen perään ja sekaisin monipuolisesti substanssia sekä uramotivaatiota. Itselleni kysymyksiin oli helppo vastata paineistetusta tilanteesta huolimatta :)
Kaikki tärkeilijät?
Hei olin niin hermona että meni melkein koko se haastattelijoiden loppumonologi ohi. Eli siis 24 valitaan , tän kierrokset tulokset tulee huhtikuun puolessa välissä mutta milloin on loppupaneeli?? Sanoiko ne toukokuun vika viikko..?
Multakin on tainnut mennä ohi kun mulla oli sellanen mielikuva että huhtikuun alkupuolella pitäisi tulla tulokset ja loppuhaastattelut toukokuun alkupuolella. Mutta en kyllä löisi näistä vetoa yhtään, eli kaipa se on vaan odoteltava ja katsottava mitä tapahtuu.
Niin.. Mä vaan matkustan työni puolesta aika paljon ja siellä on jo matkoja varattuna myös toukokuulle... Pitäisi voida ajoissa sumplia. Jos joku muistaa mitä sanoivat, niin olisin kiitollinen!
Toukokuun eka viikka, heti vapun jälkeen.
Kiitos!!
Moi! milloinkohan saadaan kirjallinen raportti soveltuvuustesteihin liittyen? Eikös ne luvanneet lähettää maililla?
Mulle MPS lupaili huhtikuun alkua!
Mulle sanoivat että raportti tulee about huhtikuussa, mutta saattaa toukokuullekin mennä, kun se tulee vasta kun UM on päätöksensä tehnyt, mutta että sen jälkeenkin saa mielellään ottaa yhteyttä jos on kysymyksiä tai muuta.
Kysyttiinkö teiltä ruotsiksi mielipidettä natosta?
Ei kysytty! Suomen onnellisuudesta kysyttiin.
En täällä paljon huutelisi näiden kysymysten tarkkaa sisältöä kun jokainen prosessiin osallistuva on hyväksynyt salassapitovelvoitteen.
Ja mikäs se sellainen salassapitovelvoite on?
No en minä ainakaan ole hyväksynyt mitään salassapitovelvoitetta.
Sähköpostissa, jossa kerrottiin tästä vaiheesta luki, ettei kokeiden ja testien sisällöstä saa kertoa ulkopuolisille. Diplomaattina pitäisi kyllä tietää, että mitkä asiat on luottamuksellisia ja mitkä ei.
Hauskaa, että täällä on trollaamassa joku joka ei ole haussa selvästi tässä vaiheessa mukana :)
"Huomioithan, että kaikki tekemäsi tehtävät ja haastattelussasi kertomasi asiat ovat luottamuksellisia."
Tämä ei ole millään tavalla vaitiolovelvollisuus, vaan MPS:n muistutus että heidän soveltuvuusarviointinsa on luottamuksellista eivätkä he levitä meidän tekemiä ja sanomia asioita muualle. Arviointiraportissakin, sitten kun se saadaan, lukee että se on luottamuksellinen, mikä itse raportinssa vahvistetaan tarkoittavan että sitä ei saa "ilman arvioidun henkilön lupaa luovuttaa sivullisille".
Oli miten oli, minusta on todella sopimatonta levitellä haastattelukysymyksiä netissä. Kertoo mielestäni kyllä paljon siitä sopiiko uralle, jossa luottamuksellisen tiedon pitäminen itsellään on keskeistä.
Minusta taas siinä ei ole mitään sopimatonta. Sehän on diplomaattista neuvoa toisia ja olla avulias, ei siitä mitään haittaa kellekään ole. :) Edelleenkään ei olla missään vaadittu pitämään hakuprosessin tietoja luottamuksellisina hakijan osalta.
Tämä vaihe on nyt ohi kaikilla, joten mielestäni on ihan sallittua jakaa vertaistukea kanssahakijoiden kanssa, varsinkin kun suurin osa ei varmasti muuten tunne muita, jotka mukana prosessissa on. Itsekin varmaan sen takia tähän keskusteluun tiesi löysit. Tällä ei ole mitään tekemistä työtehtävissä luottamuksellisen tiedon käsittelemisen kanssa, joten en ymmärrä miten tästä voisi vetää jotain johtopäätöksiä uralle sopivuudesta.
Naulan kantaan.
Mie oon kyllä samaa mieltä. Ei oo mittään järkeä kertoa koko kansalle niitä kysymyksiä...
No miksei? Tuskin samat kysymykset osuu itselle/seuraavana vuonna, että niistä mitään etumatkaa saisi valintaprosessissa.
No tässä ei ole kyse luottamuksellisesta tiedosta niin ei kerro kyllä mitään sopivuudesta.
En oikein tiedä miksi kysyt minulta, mutta pääsin jatkoon :) Kuka olet aikaisemmista viesteistä? Pääsitkö itse?
Voisiko joku ystävällinen sielu hieman kertoa haastattelusta ja kielitesteistä? Millaisia kysymyksiä haastattelussa kysytään? Entäs kielikokeet? Englanti on tietysti vahva, mutta tuo toinen vaadittava kieli on kirjallisessa muodossa itselläni hyvä, mutta suulliset taidot huomattavasti heikommat. Pitänee alkaa treenata ensi vuotta varten. Myös ruotsi ei puhumisen suhteen ole vahvimpia puoliani... Kiinnostaisi tietää hieman, millaisia vaatimustasoja tuon toisen kielen suhteen on. Kiitos, jos joku viitsii vastata. :)
Please, anyone? Eikö voi yhtään edes parilla lauseella kertoa, millainen se suullinen kielitesti on?
Vaatimustaso toisen kielen osalta on tosiaan B1, kannattaa tarkistaa sen tason CEFR-kuvaus niin saat osviittaa mitä vaaditaan. :)
Kuten tuossa mainittiin niin vaadittu taso on B1. Kirjallinen koe on tasoa B1-2 eli saattaa tuntua heikomman kielen kannalta vähän vaativalta esim. esseen kirjoittamisen puolesta, mutta se ei välttämättä tarkoita että taso on liian huono. Suullisessa jutellaan ihan tavallisesti itsestä, taustoista ja jonkun verran substanssikysymyksistä KAVAKUun liittyen, eli jos se tuntuu vaikealta niin sitä kannattaa ehkä harjoitella etukäteen - ymmärtämistä ja sitä että saa nopeasti kasattua lauseita kasaan ja asiansa sanottua. Monella lähinnä suomessa asuneella varmasti tuo suullinen on justiin se vaikea, mutta sitä voi harjoitella. Lykkyä tykö!
Kiitos teille kummallekin vastauksista!
Hei kertokaapa ihmiset tässä tuloksia odotellessa, että miten teillä meni noin niinku omasta mielestä ;)?? Kuinka moni uskoo menevänsä heittämällä jatkoon ja kuinka moni uskoo, että tämä oli tässä?
Mulla meni ryhmätehtävä hyvin (8,5/10), kielikokeet tosi hyvin (10/10), ne kirjalliset päättelytehtävät ihan "normaalisti" (7/10), motivaatiota ja yhteistyötaitoja mittaavat kirjalliset varmasti ihan hyvin (8/10), haastattelu psykologin kanssa oikein hyvin (9/10), suomenkielinen haastatteluosuus henkilöstöyksikön kanssa oikein hyvin (9/10) ja ruotsinkielinen haastatteluosuus huonosti (5/10). Onkohan tällaisella saldolla mitään mahiksia päästä sisään? Miten muilla on omasta mielestään mennyt?
Mielenkiintoiset nämä sun tulokset kun näitä osioita ei tällaisilla skaaloilla pisteytetä :)
Eiköhän tässä kommentoija arvioinut ihan itsearviointina kouluarvosanoilla omaa suoriutumistaan. :)
Juurikin näin :)
Oma arvioni on että englanti oli vähintään vaadittu B2, toinen kieli vähintään vaadittu B1, soveltuvuus suositellaan varauksin ja yleisesti tein vaikutuksen hehaan ja osoitin myös tyydyttävän tason ruotsin kielestä.
No aika vaikea itse arvioida, mulle ei ainakaan kerrottu mitään logiikkatestien tai persoonallisuusjuttujen tuloksia MPS:n toimesta. Tuntui kuitenkin että meni ihan hyvin, kielikokeet pitäisi olla iisisti läpi ja ryhmäkoe meni omasta mielestä hyvin. UM:n haastattelusta jäi epävarmin fiilis ja tietty MPS:n arviointi riippuu siitä mitä piirteitä tasan tarkkaan on haussa. Että eiköhän se oo aika 50/50 miten tässä käy!
Juu, pääsin!
Jos ootte vielä haussa mukana niin tulkaa Jodeliin! Joo, mäkään en tiennyt mikä se on, mut se löytyy AppStoresta. Siellä menette @kavaku -kanavalle, siellä on nyt kova keskustelu käynnissä! Vahva suositus!
Mäkin löysin sinne, mutta en asu Suomessa niin en saa kommentoitua mitään - voin vaan hiljaa hengata messissä haha (en suostu maksamaan mistään Jodelin Premium versiosta :D)
Nyt tuli tulokset! Itselläni taisi kaatua ruotsiin: kaikki muu meni niin hyvin.
Jes jatkossa! Vihdoin pääsin tähän vaiheeseen! Aiemmin kaatunut kakkoskieleen mut nyt jatkossa!
Onnea!! Kuinka monta kertaa olet hakenut?
Mäkin oon jatkossa - apua! Ekaa kertaa haen ja oon oikeesti vähän shokissa että pääsin, olin ihan asennoitunut että tää jää tähän.
Kuulemma uusi haku tulossa jo kesällä, eli sinne vaan kaikki, jotka eivät nyt päässeet - tsemppiä!
Kiitti tsempeistä? Miksi uskoit, ettet pääse jatkoon? Mulla vähän toisin päin. Oon todella ihmeissäni tuloksesta kun kaikki meni niin hyvin!
Musta+tuntui+että+olisin+osannut+jotkut+prosessin+osat+paremminkin+ja+oon+itse+vielä+aika+uran+alussa+ilman+omaa+UM+kokemusta,+vaikka+muuta+relevanttia+löytyykin,+niin+olin+asennoitunut+että+tää+jää+tähän+ja+että+muut+kokeneemmat/selkeemmin+KAVAKU:un+tähdänneet+ja+sitä+varten+superrelevanttia+kokemusta+keränneet+sekä+prosessissa+100%+onnistuneet+menis+jatkoon+-+hakijoiden+kova+taso+huomioon+ottaen.+
Toivottavasti+saat+vielä+jotain+selkeyttä+siihen+mistä+kiikasti+tällä+kertaa+-+ärsyttävää+jos+ei+tiedä+mitä+kannattaisi+lähteä+parantamaan!+Useinhan+se+voi+olla+ettei+itse+tehnyt+mitään+väärin,+mutta+että+esim+muut+samalla+profiililla+hakeneet+vaan+oli+vielä+kovempia+tällä+kertaa.
Mitenkäs tähän paneelihaastatteluun sitä oikein valmistautuisi? :D
Hyvä kysymys! Mulla lähinnä hesari ja UMn nettisivuilta löytyvät eri infot pääsiäisen lukulistalla.
Vikaan vaiheeseen menijät: mitkä fiilikset? Mitkä odotukset omalta osalta paneelihaastattelua kohden? Mua jännittää niin haluisin jo saada sen äkkiä ohi, mutta ehkä tässä jaksaa vielä sen hetken odotella ja yrittää vähän lukea matskuja alle.
Onko MPS:n raporteista kuulunut vielä mitään?
Onkohan mitään toivoa edes päästä sisään, jos ei ole mitään ulkomaan työkokemusta taikka sen enempää valtion puoleltakaan, esim. ulkoministeriöstä?
Kisa paikoista on kyllä kovaa, mutta jos tarvittavat kielitaidot löytyy ja muuta relevanttia työ- ja/tai ulkomaan kokemusta (esim. vaihto-opinnoista), niin kyllähän sitä aina kannattaa hakea. Worst case karsiudut ekassa vaiheessa ja tiedät lähteä hakemaan lisää relevanttia kokemusta, mitä suosittelisin joka tapauksessa tässä välissä jos vaan mahdollista (esim. harkat/työt ulkomailla). Onnea matkaan!
Hei! MPS:n raportti tuli juuri ja näin, että minua oli suositeltu "lievin varauksin". Onko kellään ollut samaa tilannetta ja saanut nostettua seuraavaalla hakukierroksella tuloksen "suositellaan" -kategoriaan? Luulen, että ryssin yhdellä ainoalla vastauksella (liian rehellinen), jonka voisin muotoilla ihan toisin tai jättää koko anekdootin työhistoriasta kertomatta. Onko teillä ollut vastaavaa tilannetta?
Itse sain suositellaan varauksin ja kaksi kehityskohtaa oli sellaisia joista toinen ehkä pätee jossain määrin mutta ei niin vahvasti kuin siinä kuvattu ja toinen sellaisen jossa olen itse asiassa ihan päinvastainen kuin he kuvaavat. Kiinnostaa myöskin siis että miten näitä voi uusia seuraavalla kierroksella. Ainakin tiedän nyt että täytyy muotoilla sanomisiaan tarkemmin että tulisi oikein ymmärretyksi.
Ei omaa kokemusta, mutta olen kuullut että kaikki osat on aiemmin saanut halutessaan uusia seuraavalla hakukerralla (ja tällä kertaa joutuivat jopa uusimaan soveltuvuusosion palveluntarjoajan vaihdon vuoksi). En sitten osaa sanoa miten helppo/vaikea arviointeja on korottaa, mutta toivottavasti onnistuisi. Harmi jos jäisi jostain turhasta väärinymmärryksestä kiinni jatkoon pääseminen.
Kiva kuulla että mahdollisesti näin olisi. Itse olen joskus kauan sitten kuullut vain että se arviointi ois voimassa 2 vuotta jolloin jos saisi epäedullisen rapsan niin ei edes kannattaisi seuraavilla kerroilla hakea vaan odottaa että 2 vuotta kuluu ja saa suorittaa uudestaan.
Moi, ”suositellaan” arvion saa vain muutama Kavakulle päässeistä. Suurin osa pääsee sisään arviolla ”lievin varauksin” tai ”varauksin”. Eli ei kannata siitä liikaa stressata :)
Tämä+oli+totta+edellisen+palveluntarjoajan+aikana.+MPS:n+aikana+"varauksin"+tarkoittaa+että+ei+ole+soveltuva+heidän+mielestään.+Esimerkiksi+Jodelin+kysely+mukaan+tänä+vuonna+loppuhaastatteluun+päässeistä+noin+55%+sai+suositellaan+ja+45%+sai+"lievin+varauksin".+Asteikko+on+siis+nykyään+vain+"suositellaan"+-+"lievin+varauksin"+-+"varauksin"
Onko täällä ketään joka tekee loppuhaastattelun videopuhelun välityksellä?
Mä asun kyllä ulkomailla, mutta meen Suomeen tekemään haastattelun (en myöskään sopinut videopuhelukriteereihin), mutta toivottavasti haastattelut menee hyvin molemmin päin!
Mua jännitti todella paljon. Se vähän harmittaa. Muuten tuntui, että ihan ok vastasin kysymyksiin. Miten teillä tuntui menneen?
Vaikea sanoa. Ylipäänsä meni kai ihan hyvin, mutta heti keksin kyllä kysymyksiä joihin olisin voinut vastata paremminkin sekä substanssi että persoonallisuuspuolelta. Mutta tuntui hyvältä saada haastis pois alta, päästä eroon jännityksestä ja että nyt se ei ole enää mun käsissä vaan voi rentoutua, keskittyä muuhun ja vaan odotella vastauksia rauhassa. Varmasti kaikilla oli jännitystä ilmassa niin et varmaan ollut ainoa ja eiköhän paneelikin ymmärrä että tilanne on aika jännittävä!
Onko kukaan saanut tietää pääsikö?
Ei oo
Nyt on tullut ilmoitukset
Kuinka monta pääsi?
Ei kerrottu
20 valittiin!
Milloin uusi KAVAKU-haku? Onko sisäpiirillä tietoa?
Justiinsa on haut sisässä kesällä -22 haettuun. Elokuussa ilmoittavat jatkoon päässeille jollakin formaatilla.
Jep, tämä olikin tiedossa :) En ole vamistunut ihan vielä... Milloin olisi seuraava? Loppuvuonna vai vasta ensi kesä/syksy?