Entä jos ydinvoimalan henkilökunta sairastuisi koronaan ja voimalassa sattuisi samaan aikaan jotakin vakavaa häiriötä. Onkohan reservissä riittävästi koulutettua ja osaavaa väkeä tilalle?
Ydinvoimalan henkilökunta
10
169
Vastaukset
- Anonyymi
Älä huolehdi, Jumala pitää huolen omistaan. Ainakaan perussuomalaisille ei kävisi kuinkaan vaikka ydinonnettomuus sattuisikin.
- Anonyymi
Juuri näin. Miehityksiä ja "naisituksia" ei näillä palstoilla kerrota. Huono kysymys!
- Anonyymi
Vuorotyö, tuskin kaikki sairastuu kun ovat eri aikaan työssä.
Tuskin kaikki samassa vuorossakaan sairastuvat.
Mutta kaikki resurssit jossain vaiheessa loppuu. - Anonyymi
Korona elää pinnoilla monta päivää, joten vuorotyö ei nyt siinä tapauksessa auta. Vuorotyössäkin vuorot menevät jonkin verran päällekkäin ja korona elää myös ilmassa jonkin aikaa. Ydinvoima-ala on vain sen verran harvinaista, että luulisi koulutettuja osaajia olevan Suomessa vähän. Eli mistäs sitten revitään, jos voimalan työntekijät sairastuvat joukolla.
- Anonyymi
Ydinvoimalassahan on moni ammatillista osaamista mutta kyllä on onhan se aika työpaikka kohtaista osaamista ja muita vaatimuksia edellyttävä työpaikka. Varmaan asia on kyllä huomioitu..
Veikkaisin että tuolla tiloissa huolehditaan ilman- ja pintojen puhtaudesta aika hyvin, vastaavasti kuin sairaaloissakin, jatkuvaa puhdistamista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ydinvoimalassahan on moni ammatillista osaamista mutta kyllä on onhan se aika työpaikka kohtaista osaamista ja muita vaatimuksia edellyttävä työpaikka. Varmaan asia on kyllä huomioitu..
Veikkaisin että tuolla tiloissa huolehditaan ilman- ja pintojen puhtaudesta aika hyvin, vastaavasti kuin sairaaloissakin, jatkuvaa puhdistamista.Ydinvoimalan saa ajettua muualtakin kuin päävalvomosta kylmään seisokkiin. Sieltä voi myös hoitaa operoinnin seisokin aikana, luonnollisesti.
Tuossa tilassa voi myös asua. Se on tehty reaktorionnettomuuden varalta, mutta toimii siis muussakin tilanteessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ydinvoimalassahan on moni ammatillista osaamista mutta kyllä on onhan se aika työpaikka kohtaista osaamista ja muita vaatimuksia edellyttävä työpaikka. Varmaan asia on kyllä huomioitu..
Veikkaisin että tuolla tiloissa huolehditaan ilman- ja pintojen puhtaudesta aika hyvin, vastaavasti kuin sairaaloissakin, jatkuvaa puhdistamista.Sen kun moni tietäisi, miten "hyvin" suurissa marketeissa saatetaan hoitaa siivouspuoli, niin saattaisi jäädä liha- ja kalatiskin tuotteet ostamatta ja hedelmät tulisi varmasti punnittua pussin kanssa. Elintarvikepintojen rätit pyörivät samassa koneessa vessa- ja lattiarättien kanssa parhaassa tapauksessa 40 C:ssä.
- Anonyymi
Onko ydinvoimaloissa pesukoneita räteille ?
- Anonyymi
Korona on huomioitu kaikkeen sähköntuotantoon liittyvissä toiminnoissa . Jos koko henkilökunta sairastui vaikka samanaikaisesti, niin toisen vuoron henkilöstö tulisi paikalle. Oikeassa elämässä Suomen vaikeimmat koronakohteet ovat sairaalat ja hoivakodit.
- Anonyymi
Huomioitu on. Faktahan on, ettei mitään korona-nimellä tunnettua tautia ole olemassakaan vaahtosivat nykyiset Göbbelsin manttelinperijät miten lujaa tahansa. Fakta on myös, ettei ilmakehän hiilidioksidipitoisuutta ole mitään syytä pienentää, pikemminkin päinvastoin. Nykyinen pitoisuus on vain hitusen korkeampi kuin millä kasvit tulevat juuri ja juuri toimeen. Tuplapitoisuus suunnilleen tuplaisi kasvien kasvunkin. Onneksi luonto hoitaa asiat kuntoon tulivuoritoiminnalla itkivät punaviherfasistit miten paljon tahansa.
Fakta on myös, että New Yorkin pilvenpiirtäjät purettiin normaaleilla purkuräjäytyksillä plus lopuksi kellarikerroksissa räjäytettiin suunnattu miniydinpommi, mikä pulverisoi betonin ja sulatti teräsrakenteet. Lähteestä riippuen vielä 1 tai 2 viikkoa räjäytysten jälkeen raunioista löytyi sulaa rautaa. Rautahan sulaa seostuksesta riippuen noin 1500 C asteessa, kerosiini palaa hyvissä olosuhteissa (ei siis pilvenpiirtäjien) noin 800 C asteessa. Mistä se raudan sulattamiseen tarvittu energia tuli ellei ydinpommista? Rauta myytiin pikapikaa kehitysmaihin. Ainakin Intialaisissa ruokailuvälineissä on havaittu sopivaa radioaktiivisuutta...
Fakta on sekin, että Estonian upotusyönä alueen radioliikenne takkusi kovasti ja sitä ihmettelivät. Samoin sieltä poistui täysin pimeä pinta-alus vuodon alettua. Ei siis yhtään minkäänlaista valoa. Kuulin nämä kaikki viranomaisradiosta. Näistäkään ei haluta puhua mitään, ettei totuus paljastuisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2104861Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html213998Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2203717Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1293041Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1573005Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis612935Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat152561Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642502Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien852315En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132125