1Kor. 14:3 Mutta profetoiva puhuu ihmisille rakennukseksi ja kehoitukseksi ja lohdutukseksi. >
Oikea profetia
Anonyymi
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
1Kor. 14:32 Ja profeettain henget ovat profeetoille alamaiset;
Sen tunnistetaan että se on Herrasta jos puhuu toisille rakennukseksi, kehotukseksi sekä lohdutukseksi että henget ovat profeetalle alamaiset.
Se ei ole Herrasta jos esitetään perättömät syytökset ja vaaditaan parannuksenteon vaikka on jo tehnyt parannuksen ja tunnustanut ne Herralle ja pyytänyt anteeksi ja saanut armon Herran edessä.
1Kor. 14:3 Mutta profetoiva puhuu ihmisille rakennukseksi ja kehoitukseksi ja lohdutukseksi. >
Tämä on totta, mutta onko tässä OSA TOTUUS.
Herra Jeesus sanoo että tulee vääriä profeettoja sekä opettajia jotka eksyttävät.
Matt. 24:
11 Ja monta väärää profeettaa nousee, ja he eksyttävät monta.
12 Ja sentähden, että laittomuus pääsee valtaan, kylmenee useimpien rakkaus.
23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
Vääriä voideltuja, vääriä profeettoja.
Nyt Herran mukaan eräs profeetta laji on:
Jes. 30:
9 Sillä he ovat niskoitteleva kansa, ovat vilpillisiä lapsia, lapsia, jotka eivät tahdo kuulla Herran lakia,
10 jotka sanovat näkijöille: "Älkää nähkö", ja ennustajille: "Älkää ennustako meille tosia, puhukaa meille mieluisia, ennustakaa silmänlumeita.
11 Poiketkaa tieltä, väistykää polulta; viekää pois silmistämme Israelin Pyhä."
Älkää ennustako meille TOSIA, Puhukaa meille MIELUISIA, Ennustakaa silmänlumetta.
en taas laita esille että, monet vanhan testamentin profeetat, varsinkin lopunaikaa koskien ei puhu hyvää Israelin, kahdella huoneelle eikä Herran Seurakunnalle, eikä uskoville saati jumalattomille!
eli tulee TUTKIA, profeetan ilmoitus, tapaus kohtaisesti, ja jos profeetta puhuu jatkuvasti väärää on s poistettava eikä sallittava puhua, ainakaan Seurakunnassa.
Elia Oli oikeassa ja 450 plus 400 muuta profeettaa ja pappia oli väärässä.
Johannes Kastaja oli oikeassa ja koko KANSA oli väärässä.
Määrä, mitä nykyjään on ylivoimainen, väärien profeettojen suhteen oikeisiin on järkyttävä mutta juuri SEN HERRA SANOI:
"monta väärää profeettaa nousee, ja he eksyttävät monta."
Niin. Perättömillä syytöksillä syyllistäminen voi paljastaa puolesta, ettei se ole Herrasta. Samoin jos vaelletaan sillä silmällä että syyttömän ja vilpittömän uhrin kohdalla se olisi niinkuin pahantekijä, se ei ole Herrasta. Yhteisymmärryksen puute myös paljastaa että on hengellisesti ylpeä, se estää ymmärtämästä toista.
Tärkeintä on itsetutkistelu ja rukoilu ja jatkuvasti parannuksessa eläminen ja otetaan vastaan rakkautta totuuteen ja rakentaa totuuden Sanan pohjalle ja pidetään huolen että pysytään oikeassa jumalanpelossa totuuden pohjalla, (ei perinnäissääntöjen, opittujen ihmiskäskyjen ja korkeakirkollisen valheellisen kirkon pohjalla), se suojelee pois hengelliseltä sokeudelta.
Korj. korkakirkollisen valheellisen teologian pohjalla
Tässäkin tuore profetia koeteltavaksi
https://nehemia.fi/index.php/8-sahkopostit/32-koe-10
Profetia vuodelta 2019
Veronika Westin näky 14.2.2019 - TV7
Tässä ohje miten tulisi profetoimisen lahjaa käyttää. Tulisi myös ilmoittaa totuutta. 1.Korinttolaiskirje: 14:23 Jos nyt koko seurakunta kokoontuisi yhteen ja kaikki siellä puhuisivat kielillä ja sinne tulisi opetuksesta tai uskosta osattomia, eivätkö he sanoisi teidän olevan järjiltänne?
14:24 Mutta jos kaikki profetoisivat ja joku uskosta tai opetuksesta osaton tulisi sisään, niin kaikki paljastaisivat hänet ja kaikki langettaisivat hänestä tuomion, >> Jakeen lisätiedot
14:25 hänen sydämensä salaisuudet tulisivat ilmi, ja niin hän kasvoilleen langeten rukoilisi Jumalaa ja julistaisi, että Jumala totisesti on teissä.
Jos Jumalan laki ei ole sydämensä keskeisintä vaan perinnäissääntö, niin profetoi sen mukaan, se ei ole Herrasta.
Eikös ennustaminen, eli profetointin ole raamatussa kielletty?
Profetoiva puhuu ihmisille kehotukseksi, lohdutukseksi ja rakennukseksi ja profeettain henget ovat profeetoille alamaiset.
Et kuitenkaan pitäne muhammadia viimeisenä profeettana?
Jeesus ei ollut Muhammedin Herra.