Trustbuddy ja Alektum, tarvitseeko maksaa?

Anonyymi

Hei,

Olen onnistunut pääsemään pisteeseen, jossa yli 20 000 euron pikavippihelvetti on parin vuoden työnteolla saatu lähes maksettua. Nyt olen kirjautunut vielä varmuudeksi eri perintätoimistojen sivuille varmistaakseni, etten vahingossakaan jää velkaa mihinkään. Löysin yhden vähän yli 1000e laskun, ja olisi upeaa jos joku voisi vahvistaa, tarvitseeko tämä maksaa.

Yhtiö on sellainen kuin Trustbuddy, joka on mennyt konkurssiin 2015. Alkuperäinen velkasumma 600 ja korkoineen velka nyt 1050e. Velkaa on ilmeisesti perinyt joskus Alektum/Annomen, joilta vietiin jokin aika sitten perintäluvat pois. Löysin velan sattumalta, kun googlasin mistä Alektumille jääneiden velkojen tilannetta voi tarkistaa, ja siellä tuo kummitteli Creditvisorissa kun kirjauduin sinne.

Ulosotossa tästä ei näy mitään merkintää missään, mutta Creditvisorin sivujen mukaan velka olisi ulosotossa. Ulosoton sivuthan näyttävät vain viimeiset 2 vuotta, eli voisiko olla että tämä velka odottaa nyt siirtymistä ulosottoon jossain passiiviperinnässä? Tosin myöskään ulosoton passiiviperintä-sivulla tästä ei näy mitään.

Tässä on erityisen hämärää se, että minulla on toinen velka maksamatta Creditvisorille, joka näkyy myös sivuston listalla. Tämä velka on myös ulosotossa, molemmat on merkattu ihan samalla tavalla Creditvisorin velkalistaan tagilla "ulosotossa", mutta ulosotossa ei kuitenkaan ole mitään tietoa kuin siitä toisesta.

Olisiko Trustbuddyn konkurssi voinut johtaa siihen, että tämä velka on jotenkin vanhentunut? Olen tietoinen 3 vuoden vanhenemisajasta jos velkaa ei peritä, mutta olen aktiivisesti hoitanut raha-asioitani pari vuotta ja sitä ennen touhu oli sellaista että lasku suoraan postiluukusta roskakoriin eli en kerta kaikkiaan tiedä, onko joku tätä perinyt esim. vuonna 2018 vai ei. Mutta olisi kiva selvittää jotenkin, voiko velan jättää maksamatta. Trustbuddyhan meni nurin, koska johto oli varastanut asiakkaidensa rahat tms, eli jos koko firma oli pyramidihuijaus ehkä näitä velkojakaan ei voi sitten periä?

1

901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos kovin kuumottaa, niin maksa. Muuten älä maksa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      455
      3395
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      114
      2597
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      84
      2142
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      162
      1940
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      8
      1857
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      147
      1776
    7. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      93
      1580
    8. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      40
      1477
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      351
      1311
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      33
      1285
    Aihe