Trustbuddy ja Alektum, tarvitseeko maksaa?

Anonyymi

Hei,

Olen onnistunut pääsemään pisteeseen, jossa yli 20 000 euron pikavippihelvetti on parin vuoden työnteolla saatu lähes maksettua. Nyt olen kirjautunut vielä varmuudeksi eri perintätoimistojen sivuille varmistaakseni, etten vahingossakaan jää velkaa mihinkään. Löysin yhden vähän yli 1000e laskun, ja olisi upeaa jos joku voisi vahvistaa, tarvitseeko tämä maksaa.

Yhtiö on sellainen kuin Trustbuddy, joka on mennyt konkurssiin 2015. Alkuperäinen velkasumma 600 ja korkoineen velka nyt 1050e. Velkaa on ilmeisesti perinyt joskus Alektum/Annomen, joilta vietiin jokin aika sitten perintäluvat pois. Löysin velan sattumalta, kun googlasin mistä Alektumille jääneiden velkojen tilannetta voi tarkistaa, ja siellä tuo kummitteli Creditvisorissa kun kirjauduin sinne.

Ulosotossa tästä ei näy mitään merkintää missään, mutta Creditvisorin sivujen mukaan velka olisi ulosotossa. Ulosoton sivuthan näyttävät vain viimeiset 2 vuotta, eli voisiko olla että tämä velka odottaa nyt siirtymistä ulosottoon jossain passiiviperinnässä? Tosin myöskään ulosoton passiiviperintä-sivulla tästä ei näy mitään.

Tässä on erityisen hämärää se, että minulla on toinen velka maksamatta Creditvisorille, joka näkyy myös sivuston listalla. Tämä velka on myös ulosotossa, molemmat on merkattu ihan samalla tavalla Creditvisorin velkalistaan tagilla "ulosotossa", mutta ulosotossa ei kuitenkaan ole mitään tietoa kuin siitä toisesta.

Olisiko Trustbuddyn konkurssi voinut johtaa siihen, että tämä velka on jotenkin vanhentunut? Olen tietoinen 3 vuoden vanhenemisajasta jos velkaa ei peritä, mutta olen aktiivisesti hoitanut raha-asioitani pari vuotta ja sitä ennen touhu oli sellaista että lasku suoraan postiluukusta roskakoriin eli en kerta kaikkiaan tiedä, onko joku tätä perinyt esim. vuonna 2018 vai ei. Mutta olisi kiva selvittää jotenkin, voiko velan jättää maksamatta. Trustbuddyhan meni nurin, koska johto oli varastanut asiakkaidensa rahat tms, eli jos koko firma oli pyramidihuijaus ehkä näitä velkojakaan ei voi sitten periä?

1

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos kovin kuumottaa, niin maksa. Muuten älä maksa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7565
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4173
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3685
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3170
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2856
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      57
      2471
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2388
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2329
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      45
      2322
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2266
    Aihe