Hesarin jutussa voi Puhoksesta lähellä majailevia maahanmuuttaja nuoria, joille ei kelvanneet ns. tavalliset vaatteet. Kaiken pitää olla merkkituotteita kalliilla hintalapulla.
Pikkuisen ihmetyttää, mistä nämä työttömät ja yleensä sosiaaliturvan varassa elävät ostelevat 1700 euron talvitakkeja.
Normaali keskituloisellakaan ei ole varaa ostella tuon hintaisia kuteita itselleen eikä lapsilleen.
Pikkuisen ihmetyttää, mistä nämä työttömät ja yleensä sosiaaliturvan varassa elävät ostelevat 1700 euron talvitakkeja.
Normaali keskituloisellakaan ei ole varaa ostella tuon hintaisia kuteita itselleen eikä lapsilleen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tämä on juuri sitä tasa-arvoa ; loisivat , raiskaavat työtävieroksuvat tummahipiäiset saavat kaiken mitä haluavat. Äänestäkää vihreitä tai vasemmistoa niin homma jatkuu.. tämä maa on tuhoon tuomittu tällä menolla.
Äänestäkää vihreitä tai vasemmistoa niin homma jatkuu.. tämä maa on tuhoon tuomittu tällä menolla.
Eikä kauvaa meekkään,,, kun kehitysmaa pamputtaa suomen säpäleiksi
Tosiaan rupeaa mietityttämään, että suomalaiset eivät tuommoisia rahoja sosiaaliturvasta saa, niin Mitenkäs nämä rahat hankitaan.
Ihan työllä ansaitsemiseen en usko.
Vihreät ovat käskenyt sossun maksaa!
Kerran joku ihmetteli että miten somaleilla on varaa käydä tila autolla shoppailemassa Itäkeskuksessa
Siihen Ylen toimittaja oli kirjoittanut että somalit ei käytä rahoja viinaan ja tupakkaan
Siinähän se syy tuli
Mamut halutaan pitää rahalla ja lahjoilla tyytyväisinä.....
Helsingin keskustassa liikkuu 100–150 nuorta, jotka käyttäytyvät vaarallisesti. Nuoret oireilevat tekemällä rikoksia ja käyttämällä päihteitä ja huumeita.
Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) sanoi lauantaiaamun tv:n Ykkösaamussa, että myös muualla kuin Helsingissä on oltava valveilla tämän asian suhteen.
– On tietoja siitä, että suuremmissa kaupungeissa täytyy nyt olla valppaana sen suhteen, että nuorten hyvinvoinnista pidetään niin hyvää huolta, että vaihtoehtona ei ole rikolliseen elämään tarttuminen
Ministerin mielestä keskustelussa ei hyssytellä maahanmuutosta
Nuorten taustoista on noussut oma kiivaskin keskustelunsa. Miksi maahanmuuttajataustaiset ovat yliedustettuina tilastoissa?
Ministerin mielestä keskustelussa ei hyssytellä maahanmuutosta
Nuorten taustoista on noussut oma kiivaskin keskustelunsa. Miksi maahanmuuttajataustaiset ovat yliedustettuina tilastoissa?
– Itse en lainkaan pidä sellaisesta keskustelusta, jossa sanotaan, että hyssyteltäisiin näistä asioista, että ei puhuttaisi maahanmuutosta. Minähän olen maahanmuutosta vastaava ministeri, ja puhun maahanmuutosta työnikin puolesta.
– Täytyy tunnistaa se, ketkä rikoksia tekevät, ketkä oireilevat rikoksin. Täytyy pureutua niihin juurisyihin. Juurisyyt ovat usein sitä, että ei ole päästy yhteiskuntaan integroitumaan kunnolla, ei ole ehkä opittu kieltä. Vanhemmat ovat ehkä pitkään hoitaneet lapsia kotona. On vaikeuksia päästä työhön ja koulutukseen.
Ohisalon mukaan ratkaisu tähän ei ole se, että kielletään tietyiltä ihmisryhmiltä pääsy Suomeen.
– Sanon ihan suoraan, että oikeusvaltiossa ei voida kokonaisia ihmisryhmiä sulkea rajojen ulkopuolelle. Nyt täytyy katsoa nuoria yksilöinä. Katsoa niitä juurisyitä yhdessä ja puuttua niihin.
"Ruotsissa aivan eri tilanne kuin Suomessa"
Ministeri myöntää, että kotouttamisessa on vielä töitä näiden nuorten kohdalla. Hän vaihtaa kuitenkin nopeasti puheenaiheen siihen, miten maahanmuuttajataustaiset nuoret otetaan vastaan.
– Jos ihonväri on syy sulkea nämä ihmiset pois sivuun tästä yhteiskunnasta, se on vakavaa ja huolestuttavaa. Miten näistä ihmisistä ikinä voi tulla osa tätä yhteiskuntaa, jos osa ihmisistä on valmiina työntämään heitä ulkopuolelle. Rasismin ja syrjinnän kitkeminen on yksi keino siihen, miten kaikki saadaan samaan veneeseen tässä yhteiskunnassa.
Maria Ohisalo on huolissaan siitä, että tiettyjä asuinalueita leimataan huono-osaisiksi.
Köyhyystutkija ostelee sijoitusasuntoja veronmaksajien rahoilla.
Ohisalo ei ole suomalaisista huolissaan. Maahanmuuttajien ja siellä vielä spesifisti seksuaalirikoksista tuomittujen hyysäämiseen on laittamassa 400 000 euroa jne.
Lisää on tuomassa elätettäviä Kreikan saarilta yms., kunhan korona sallii.
Paperittomien, eli kielteisen päätöksen saaneet, ovat häneltä saamassa turvaverkkoja ja mahdollisesti työlupia.
Siis tätä vihreät tekevät, kun näille elintasosiirtolaisille pitäisi laittaa postimerkki takalistoon ja ulos maasta.
Suomessa on rahaa...
Niin on, tosin velkarahaa....
Onhan näillä Islamin palvojilla kaksi työnantajaakin Kela ja sossu!
Miettikää kuinka moni painaa kahta duunia!
Nämä varmasti saavat hyvää palkkaa vanhustenhoitajina ja vaipanvaihtajina koska sillä perusteellahan vihervasemmisto tänne niitä hankki...kun tarvitaan nuorta reipasta työvoimaa hoitoalalle.
Mutta noin vakavasti...väittäisin että ensinnäkin toi 2000 €kuussa kledjuihin on liioittelua ja nuorten kehuskelua. Vaatteet ja laukut- osa on feikkejä netistä ostettuja copyja, osa varastettua kamaa joko ostettuna netistä halvalla ja osa itse pöllittyä, tai kantiksilta rosvottuja. Tuskin monikaan lampsi rahatukun kanssa liikkeeseen ja pisti 1500€ pöytään jostain rotsista...mutta voihan olla...
Katso nyt tuota kuvan somaliakkaa ja sen vaatetusta..kesrkailee vain..ainut muotibrändi on vain nimi muovikassissa...mikä Lie kaapu sinne tukittu.
Suomessa on perheitä, joissa lapsille näytetään terroristijärjestöjen propagandavideoita: ”Kissa pitäisi ottaa selkeästi pöydälle”
Suomessa on historiallisista syistä vaikea suhde siihen, että perheiden asioihin puututtaisiin vanhempien ideologian tai poliittisen toiminnan vuoksi, sanoo lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarinen.