Maailman nopein kansa

...ei enää ole suomalaiset.

Israel on maailman nopein rokottaja - jo yli kymmenesosa väestöstä saanut ensi piikin. Miten se on mahdollista? Eikö siellä Israelissa olla seurattu tarkasti Suomen tunnetuimpien uskonnollisten gurujen varoituksia rokotusten haitallisuudesta yhdistettynä pedonmerkkiin?

https://yle.fi/uutiset/3-11722146

11

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei rokote ole mikään pedonmerkki.

      ST

      • Anonyymi

        Mutta kun...


    • Suomalaiset olivat maailman nopin kansa vuonna 1972-1976 Virénin aikana.

    • Anonyymi

      >> Eikö siellä Israelissa olla seurattu tarkasti Suomen tunnetuimpien uskonnollisten gurujen varoituksia rokotusten haitallisuudesta yhdistettynä pedonmerkkiin? <<

      Israelissa on suurin osa juutalaisia tai muslimeja tai new ge-ihmisiä yms.

      Uudestisyntyneitä kristittyjä eli uuden testamentin ilmoitukseen uskovia on varsin vähän. Joten pedon merkki, joka on Ilmestykirjassa mainittu asia, on enemmistölle varmaankin täysin vieras asia Israelissa. Uuden testamentin uskovat luonnollisesti tietävät pedon merkistä. Ja varmasti kristinuskoa vastustavat ortodoksi-rabbitkin, jotka seuraavat kristinuskon asioita, samoin kuin muut asiasta kiinnostuneet.

      Olen jonkun verran kuunnellut paikallisten uskovien saarnoja ja huomannut, että varoitukset seurakuntalaisille ovat Israelissa samassa linjassa länsimaissa asuvien uskovien kanssa, mm. menestysteolgian yms. suhteen. Siitä oletan, että koronarokotteeseen liittyvät salaliittoteoriatkin yms. väitteet ovat paikallisen, pienen opetuslasten joukon varmasti jo saavuttaneet sielläkin. Varsinaista kantaa asiaan en tiedä. Pitää käydä penkomassa.

    • Anonyymi

      Tehokasta toimintaa Israelissa. Yle:
      "Toiseksi nopeimmin väestöään rokottaa Persianlahden öljyvaltio Bahrain, mutta Israel on sitäkin väestömäärään suhteutettuna kolme kertaa nopeampi"

      Rokotettujen kokonaismäärä voi ehkä hieman hidastua tulevalla viikolla kun ensimmäisille aletaan antamaan myös se toinen, tehosterokotus. Mutta joka tapauksessa, maaliskuun loppun mennessä on arvioitu jo 4 miljoonaa israelilaista rokotetun.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Lehdet kirjoittavat, että mitä hitaammin rokottaminen sujuu, sitä kireämmäksi kansalaisten koronapinna kiristyy. Rokottamisen tahtia onkin tarpeen parantaa. Muuten riski kasvaa, että muiden maiden rokotemääriä kateellisena seuraava kansa kyllästyy odottamaan ja alkaa lipsua koronarajoituksista ja -ohjeista.

      Voi hyvä tavaton! Eikö suomalaisilla todellakaan muuta ajankulua ole enää nykyään kuin yhtä rokotetta odottaa "kateellisena"?

      Ja mitenköhän se ohjeista lipsuminen sitten asiaa millään lailla asiaa ainakaan auttaa, arvon suomalaiset?

      "Kun ei kerran rokotetta heru, niin sairastutaan sitten tahallaan!" Minkähän älypään logiikkaa tuollainen ajattelu on?!

      Maailman onnellisin kansa on nähtävästi myös maailman tyhmin kansa.

    • Juutalaiset ja uskovat yleensä rakastavat kaikenlaisia merkkejä. Myös tässä rokotus hässäkässä. Israel avaa pikkuhiljaa yhteiskuntaansa, mutta vain tietyn merkin omistajille. Joko suomen helluntailaisilla on vihreä merkki kännykkäsovelluksessa?

      https://www.uusimaa.fi/uutissuomalainen/3846570

    • Nyt jo 5 miljoonaa israelilaista on roketettu 9:sästä miljoonasta.

      • Anonyymi

        Joo, tarkkaanottaen 4 367 479 (= 47,14% koko väestöstä) on saanut ainakin yhden rokotuksen; heistä 2 990 343 (= 32,28% koko väestöstä) on rokotettu jo myös toisen kerran.

        1/3 Israelin 9 miljoonaisesta väestöstä on alle 16-vuotiaita. Koska ainakaan toistaiseksi alle 16 vuotiaita ei rokoteta, alle pari miljoonaa on vielä saamatta ensimmäistä(kään) rokotetta.


    • Anonyymi

      Suurin osa juutalaisista on ateistisesti ajattelevia järki-ihmisiä. Ei niihin salaliittoteoriat uppoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7335
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3897
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2612
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2605
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2339
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2219
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2045
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1922
    Aihe