Taas on vuosi vaihtunut ja viime vuosi taputeltu. Kuntaliitoskin jäi tulematta vaikka uho oli melkoinen Pro Alajärvi-liikkeen taholta.
Nellussa puhuttiin että kuntaliitoksen kannatus on ajautunut jo niin alas että Pro Alajärvi-liike joutuu lomauttamaan henkilökuntansa. Kuntavaaleihin ei saada ehdokkaita. Vaalitelttojakaan ei saada kuulemma saada pysymään pystyssä tuulessa eikä vääpeliltä kehdata pyytää apua vaikka hän toimii johtajana kunnanjohtajien kaartille sissiteltassa tuulisella Lappajärven jäällä.
Jotain uskonvahvistusta tässä nyt kaivattaisiin kuntaliitosta odottaville mutta eipä taida olla mitään luvassa?
Kuntaliitostilanne 2021
Anonyymi
1
246
Vastaukset
- Anonyymi
Näyttäs että on koko Pro Alajärvi-liike lomautettu, johtoa myöten.
Kuntaliitoksen kannatus niin olematonta että ei tule mitään koko touhusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1313196Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk622831Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352222Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1042131Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1312002Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441971Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101252Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville121035Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671004Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77920