Pitkillä lennoillahan lentokoneet kytketään ns. automaattiohjaukselle joka pitää sen vaakalennossa. Koneessa on anturit joka pitää sen nokan n. 3:n asteen kulmassa ylöspäin. Mitään maayhteyttä ei kymppitonnissa taatusti ole korkeuden suhteen.
Jos Maa olisi pallo niin kone lentäisi niin korkealle että sakkaisi ja putoaisi. Kuitenkaan minkäänlaista korjausta alaspäin ei matkan aikana tehdä. Niitähän vaadittaisiin muutaman minuutin välein.
Lentokapteenit höpöttelevät tässä aiheeseen liittyen:
https://www.tietopiste.com/littean-maan-lentajat-todistavat-uskostaan/
Jos Maa olisi pallo niin kone lentäisi niin korkealle että sakkaisi ja putoaisi. Kuitenkaan minkäänlaista korjausta alaspäin ei matkan aikana tehdä. Niitähän vaadittaisiin muutaman minuutin välein.
Lentokapteenit höpöttelevät tässä aiheeseen liittyen:
https://www.tietopiste.com/littean-maan-lentajat-todistavat-uskostaan/
Vastaukset 26
Vanhimmat
Eikö Sinulla iddiootilla ole yhtäkään täysijärkistä ajatusta paksussa päässäsi?
Mistä sen 3n. asteen kulman tempaisit, täysin idioottimaista!
Kyllä ne lentäjät ovsaavat trimmate sen koneen niin, että se lentää vaakalentoa maapallomme yläpuolella, siihen he eivät tietenkään Sinun apuasi kaipaa
Itse olet sitä millaiseksi toista ihmistiä haukut. Tässä ammattilentäjä itse kertoo että lentokulma on 3 astetta:
https://youtu.be/hdUt0HxEEZg?t=15
Mikä hemmitin lentokulma? Kone lentää maanpinnan mukaan tasaisella korkeudella, jollei ole nousemassa tai laskemassa.
Painovoima, painovoima.
Tuo pipipäinen "teoria" unohtaa sen että ilmakehä ohenee ylöspäin mentäessä ja se tarkoittaa siipien tuottaman nosteen vähenevän. Tietenkään en yllättynyt tuosta.
Niin on Jumala hienosti suunnitellut ettei ihan jokainen pääse taivaaseen kun loppuvaiheessa ei riitä siipien noste : )
Voi ihmisparka, etkö ymmärrä mikä ero on ilmailulla ja uskonnolla?
Kaikki liittyy kaikkeen.
Concordella pääsi lähemmäs kun se lensi muita koneita ylempänä.
Usko on luja luottamus siihen mitä ei näe.....
Litteässä maassa Atlantin yli ja muutenkin itä-länsi -suunnassa lennettäessä pitäisi koko ajan tai ainakin rapian minuutin välein kieputtaa ohjaimia oikealle ja vasemmalle koska suoraan lentäessä päätyisi sinne etelän jäävallille. Kyllä siinä piloteilla hiki tulisi sano.
Et kai ole tosissasi? Olethan trolli, olethan?
Eiköhän täällä useimmat vain trollaa...
Litteässä maassa koneiden pitäis näkyä kulkevan luotisuorasti 90 asteen kulmassa sen jälkeen kun eivät enää ota korkeutta tai laskeudu. Sen sijaan koneet näyttävät aina kulkevan viistoissa kulmissa koska maa on pyöreä. Monille voi olla ensimmäisiä ihmettelyn kohteita maan muodosta kun kone näyttää syöksyvän maahan.
Ilmakehä ohenee pallomaassa koska ilmakehä kaareutuu. Lentokonetta ei siksi tarvitse ohjata mihinkään kaaren suuntaan vaan se ohjautuu kaarta pitkin ihan itsestään.
Oletko koskaan kuullut trimmauksesta? Se tarkoittaa, että koneen siivekket asetetaan asentoon jolla koneen lentokorkeus ja asento pysyvät asetetuissa arvoissa, ei se tapahdu ihan itsestään. Myöskin autopilotti huolehtii oikeasta suunnasta, joten ohjaajien ei tarvitse tehdä muut kuin valvoa järjestälmien toimintaa,. Vaikka kone lentääkin "itsestään" on ohjaajien silti pysyttävä skarppeina ja valmiina puuuttumaan häiriötilanteisiin.
Tiedätkö mihin lentokoneen ilmassa pysyminen perustuu? Ja tiedätkö miten lentokorkeus saadaan selville?
Tiedän ja tiedän. Lisää kysymyksiä?
Eli Pallomaassa lentsikkaa ei tarvitse yhtenään ohjata painamalla nokkaa, koska painovoima, siipien nostovoima yms. pitää koneen suunnassa.
Mutta jos siis ollaankin Litteässä Maassa, mikä mahti siellä kääntää niitä itä-länsisuuntaisia lentoja sille ympyrä-radalle jotta, kuten ylempänä kysyttiin, ei lennetä sinne jäävallille? Pilotit ei yhtenään käännä rattia.
Ei niitä tarvitsekaan välttämättä kääntä koska kaikki mantereet on litteän ringin tai maanpiirin sisäpuolella. Siksi riittää että lentää, lyhintä reittiä paikasta A paikkaan B, aina silloin kun se on mahdollista. Aina ei ole mahdollista lentää lyhintä reittiä, mutta maanpiirin ulkopuolelle ei ole mitään syytä lentää, koska sinne ei voi lentää. Siksi kysymyksesi on täysin harhaanjohtava, samalla tavalla kuin itse olet johdettu harhaan uskomuksessasi.
Mikä estää lentämästä tuon maanpiirin ulkopuolelle?
Reittikoneissa on myös maatutka ohjaamon alla. Nyt on todettu muuten, että 5G häiritsee sitä tutkaa ja se on vaarallista laskeutumisvaiheessa.
Juu, se maatutka on metka kun lennellään vuoristoisen seudun yli.
Ilmakuopiksi sanovat kun matkustajakone pomppii ylös ja alas ihan hulluna; kumma kun eivät hajoa mokomat pahvilaatikot.
"Pitkillä lennoillahan lentokoneet kytketään ns. automaattiohjaukselle joka pitää sen vaakalennossa. Koneessa on anturit joka pitää sen nokan n. 3:n asteen kulmassa ylöspäin. Mitään maayhteyttä ei kymppitonnissa taatusti ole korkeuden suhteen.
Ainoa kohta joka meni tässä viestissä oikeen taisi olla se että yleensä pitemmät matkat ja melkein kaikki paitsi laskeutumiset hoidetaan autopilotilla.
Se miten autopilotti yleisimmin pitää korkeuden oikeana on staattisen ilmapaineen (vertaa dynaaminen ilmanpaine, eli ilmanopeus) mukaan laskettu korkeus ja tämän se autopilotti pyrkii pitämään koko ajan samana jotta kone ei saisi tai menettäisi korkeutta.
"Jos Maa olisi pallo niin kone lentäisi niin korkealle että sakkaisi ja putoaisi. Kuitenkaan minkäänlaista korjausta alaspäin ei matkan aikana tehdä. Niitähän vaadittaisiin muutaman minuutin välein."
Autopilotti tekee koko ajan säätöjä joka sekunnin murto-osa joten mitään muutosta et tulee huomaamaan.
Mutta eräs juttu joka todistaa maapallosta on se, että tarpeeksi pitkän lennon aikana joutuvat pilotit uudelleenkalibroimaan gyroskooppikompassin useamman kertaa.
Älä sinä pallopää horise tyhmiä.
Autopilotti tarkkailee koneen asennon vakautta eikä sillä ole mitään tekemistä maakorkeuden kanssa.
Olisitpa edes viitsinyt lukea viestin ja tutustua aiheeseen ennen vastaamista :)
Kone mittaa siis lentokorkeuden ilmanpaineen mukaan ja tämän vuoksi (jotta sillä saadaan kalibroitua korkeusmittari joka mittaa ulkopuolista painetta). Lennonjohto usein kertoo mikä on senhetkinen ilmanpaine koska tällä voidaan laskea korkeus tarpeeksi tarkasti.
Tämä, samoin kuin suuntima ja koneen asento on ollut mukana autopiloteissa alusta saakka. Tärkeimmät sensorit on gyroskooppinen suuntamittari ja ilmanpaineella toimiva korkeusmittari koska niistä saa yhdessä jo tiedon onko lentämässä oikealla korkeudella ja oikeaan suuntaan.
Asento taas auttaa lähinnä siinä että kertoo autopilotille esim. milloin voi suoristaa siivet, milloin on tarpeeksi kallistusta kääntyessä tai onko kone kiipeämässä jo tarpeeksi jyrkästi.
https://en.wikipedia.org/wiki/Autopilot