Puoliso joutumassa todennäköisesti ulosottoon ja hakee mahdollisesti velkajärjestelyä. Itse pystyn juuri ja juuri lyhentämään asuntolainaa yksin ja haluaisin viimeiseen asti välttää muuton. Viimeiseksi haluan kuitenkin joutua tilanteeseen, jossa olen ensin maksanut vuosia yksin asuntolainaa ja sitten ulosotto tulee nappaamaan tästä puolet puolison velkoihin.
Mielessä on seuraavat vaihtoehdot. Ero ja ositus niin, että talo jää minun nimiini (verottaja ei kai kiinnostu, mutta entä velkojat?). Puolison ostaminen ulos alihintaan (käsittääkseni verottaja hyväksyy kaupan jossa myyntihinta on 75% käyvästä arvosta). Talon puolikkaan lahjoittaminen (todennäköisesti verotussyistä huonoin vaihtoehto).
Onko kukaan selvittänyt em. vaihtoehtoja lakimiehen kanssa? Voiko näistä tulla syyte velallisen epärehellisyydestä? Onko sillä merkitystä, että järjestelyt ehtisi todennäköisesti tekemään ennen kuin puoliso joutuu virallisesti ulosottoon? Käypään hintaan ostaminen ei omasta puolesta ole poissuljettu vaihtoehto, mutta on mahdollista ettei pankki anna niin paljon lainaa. Asunto on suurimmaksi osaksi lainaa, eikä arvon ja jäännöslainan erotus kata puolison velkoja mikäli sillä on jotain merkitystä.
Omistusasunto ja puolison ulosotto/velkajärjestely
7
2539
Vastaukset
- Anonyymi
Sinun pitää saada asunto omiin nimisi jotta se olisi jos sen yksin maksat.
En halua olla ilkeä, mutta veivaisin taloustaidottoman olion helvettiin.- Anonyymi
Ymmärrän, se on vaan käytännössä hieman hankalaa, kun on useita pieniä ihmisiä mukana kuviossa. Ilman muuta asunto omiin nimiin tavalla tai toisella, se on selvä.
- Anonyymi
Olen aloittaja. Sen verran päivitän tilannetta, että pankki oli sillä rajalla kävisikö jäännöslainan siirto minun nimiini. Vaatisi tosin myymään auton enkä tiedä pärjäänkö ilman. Ja lisälainaa ei tippuisi, eli miehen pitäisi luovuttaa oma puoliskonsa pelkän jäännöslainan hinnalla, joka saanee velkojat kyllä pillastumaan mikäli ulosottoon joudutaan pian. Neuvottelut parin muun pankin kanssa vielä edessä.
- Anonyymi
Osituksessa joutuisit maksamaan puolisollesi tasinkoa, hän kun on teistä se vähävaraisempi. Eli samalla vaivalla teet kaupan, tosin silloin joutuu maksamaan varainsiirtoveron. Lahjoittaminen ei kannata, lahjavero on sen verran korkea.
Lisäksi pitää muistaa, että kaikki tuollaiset toimenpiteet juuri ennen ulosoton alkamista voidaan julistaa pätemättömäksi, jolloin aloittaja itsekin pääsee ulosoton asiakkaaksi. Päälle sitten vielä puolisolle tuomio velallisen epärehellisyydestä.
Eli talo myyntiin, puolison osuus rahoista kokonaisuudessaan velkojille, ja halvempi talo kokonaan omiin nimiin.- Anonyymi
Osituksessa voi käsittääkseni jakaa omaisuuden ihan miten haluaa. Tai siis veroseuraamuksia ei pitäisi tulla, mutta velkojien näkemys voi olla eri. Ja meillä on avioehto joten tasinkoa ei tarvitse maksaa. Mutta ymmärtääkseni se puolikkaan talon siirto osituksen kautta minun nimiini voi kyllä aiheuttaa velkojissa nikottelua. Tietty jos osituksessa talo siirtyy minulle ja minä maksan puolisolle jonkinlaisen korvauksen tästä, niin en tiedä menisikö läpi.
- Anonyymi
Jos puolisosi pystyy maksamaan rahalla kohtalaisesti velkaa, ei tarvitse pelätä asunnon menettämistä. Ulosotto voi tehdä puolisosi osuuteen asunnosta ns. turvaavan ulosmittauksen, mikä tarkoittaa sitä, että ette voi myydä asuntoa ilman, että ulosottomies nappaa puolisosi osuuden voitosta.
Asunnon realisoiminen on kuitenkin niin hankalaa, että mielummin ulosotto ottaa palkasta maksun velkoihin.- Anonyymi
Hyvä tietää. Puolisolla on kyllä ihan kohtuulliset tulot, mutta velkaa on todella paljon. En tiedä pidetäänkö velan lyhenemistahtia kuitenkaan riittävänä. Nythän ne velat ei lyhene, vaikka melkein koko palkka menee niiden maksuun. Tietysti ulosotossa ei tarvitsisi maksaa noita poskettomia korkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518244KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4287313Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei703769Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521483452Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092924Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään502463- 1261976
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351639Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811490