Oikeus sitoutumattomuuteen kouluille ja päiväkodeille

Anonyymi

Olisiko kummallista, jos työpaikalla kävisi pappi pitämässä aamuhartauksia parin viikon välein ja jos koko työyhteisö kuljetettaisiin kirkkojumalanpalvelukseen kolme-neljä kertaa vuodessa? Entä parantuisiko tilanne, jos osallistumiskyselyyn kielteisesti vastanneille osallistumattomille järjestettäisiin jotain muuta ohjelmaa, mikäli tarvetta ilmenisi? Tuntuisiko luontevalta velvoite paljastaa työpaikalla oma uskonnollisuutensa tai uskonnottomuutensa kaikille?

Jos tuo ei tunnu kivalta, pyytäisin miettimään, miksi suomalainen peruskoulu ja päiväkoti yhä asettavat lapset vastaavaan tilanteeseen. Tai oikeastaan lapsen vanhemmat, lastensa kautta. Velvoittaa julkiseen uskonnolliseen/katsomukselliseen valintaan, ”jos tarvetta ilmenee”.

Kun kasvatus- ja opetussuunnitelmien mukaan opetuksen ja varhaiskasvatuksen tulee olla ”uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamatonta”, eivätkö siihen liitetyt hartaudet ja jumalanpalvelukset ole kummallisia? Onhan usein toistuva, vuosia jatkuva kollektiivinen uskonnonharjoitus sitouttavaa jos jokin.
https://www.satakunnankansa.fi/lukijalta/art-2000007712103.html

32

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatkuvaa kristinuskon tuputusta ja jos siitä ei tykkää, se on tietysti "oma vika". Suomella on vielä matkaa aitoon uskonnonvapauteen ja työtä riittää.

    • Anonyymi

      Päiväkodeissa ei edes ole henkilöstöä lapsiryhmän kahtiajakoon uskonnollisen ohjelman takia. Peruskouluissa kahden rinnakkaisen ohjelman organisointi, tiedottaminen ja valinnantekovelvoite aiheuttavat ylimääräistä stressiä rehtorille, opettajille, oppilaille ja heidän vanhemmilleen.

    • Anonyymi

      Laajaa kannatusta kouluikäisten vanhempien f b - ryhmässä.

    • Hyvä! Alussa oli oikein hyvä vertaus ja muu vähemmän tärkeä teksti tuki sitä hyvin.

      Näitä pitäisi saada eri lehtiin, ehkä vähän eri sanoin mutta olennaisesti tällä sisällöllä.

    • Anonyymi

      Tuntuisiko kummalliselta jos työpaikalla opetettaisiin odottamaan vuoroaan, pesemään käsiä ja olemaan tönimättä ruokajonossa. Tuntuisiko kummalliselta jos esimies joutuisi selvittelemään milloin minkäkinlaista käsirysyä? Kyllä tuntuisi.

      • Nyt jäi avoimeksi mihin viittaat.

        Käsien peseminen on yleisesti toivottua käytöstä. Ruokarukous tms. ei ole. On luontevaa että koulu opettaa pesemään käsiä.


    • Anonyymi

      Mushyysäreinä Vapariliitto ajaa rukoushetkiä työpaikalle

    • Anonyymi

      "Olisiko kummallista, jos työpaikalla kävisi pappi pitämässä aamuhartauksia parin viikon välein ja jos koko työyhteisö kuljetettaisiin kirkkojumalanpalvelukseen kolme-neljä kertaa vuodessa?"

      Kummaliselta tuntuis jos työnantaja ja työntekijät ei voisi halutessaan sopia että näin tehdään.

      "Entä parantuisiko tilanne, jos osallistumiskyselyyn kielteisesti vastanneille osallistumattomille järjestettäisiin jotain muuta ohjelmaa, mikäli tarvetta ilmenisi? "

      Ei tarvetta varmaan ilmenisi. Uusiakin työntekijöitä otettaessa olisi helppo valita että vain tähän "savuttomuuteen" suostuvat / sitoutuvat pääsevät työyhteisöön

      • Anonyymi

        Tarkoitit varmaan savullisuuteen suostuvia.


    • Anonyymi

      Koronarajoitukset todennäköisesti vaikuttavat koko kevätlukukauden toimintaan myös jumalanpalvelusten osalta. Jääköön ne jatkossakin pois koulupäivistä.

    • Anonyymi

      Hyvin sanailtu uusia ajatuksia herättämään.

    • Anonyymi

      Mainio kirjoitus. Saanut runsaasti kiitosta some-ryhmisdä. Uusiokäyttöä.

    • Anonyymi

      On se merkillistä, että opetussuunnitelman toteutumisen puolesta pitää taistella ihan tosissaan, kuin ritari mahtavaa monihaaraista lohikäärmettä tai muuta "hirviötä" vastaan

    • Anonyymi

      Hyvä vertaus, kerta kaikkiaan panee ajattelemaan uudestaan, että hitsiläinen.

    • Anonyymi

      Älä yllytä. Pian joku toinen yrittäjä kiittää vinkistä..

    • Anonyymi

      Tätä vertausta kannattaa käyttää. Samoin verraten kirkkoa puolueisiin.

    • Anonyymi

      häirikkönostoja 8 noin 20:20 vanhoja ketjuja keskusten sabotoimiseksi Miksi Ämntysalo ja Lyikoski voivat jatkaa Vapariliitossa, kun he kantavat kaunaa ja pitävät etäisyyttä Suomen sekulaarit maahanmuuttajat - yhdistykseen? Kyseessä lienee halu mushyysäyksen ylläpitoon ja suvakkieliitin miellyttämiseen kansanvaihdon kustannuksella.
      Miksi Vapariliitto ei keskustele tästäkään ja toimi hyysäyksen poistamiseksi?

    • Anonyymi

      Hyvin ahkeroitu. Ei ole kovin laiska kirjoittajana hän. Suhteellisesti ottaen.

    • Anonyymi

      Veli todistaa vahvasti. Näinhän se on.

    • Anonyymi

      Mikä ero on sitoutumattomuuden ja sitouttamattomuuden välillä?

      • Anonyymi

        Sitouttava viittaa enemmän tunnustuksellisuuteen, toiminnallisuuteen.


    • Anonyymi

      Kunta päättää. Tämä tiedoksi kuntavaaliehdokkaille.

      • Anonyymi

        Korona-aika antaa käytännönosoituksen, että kirkollisia tilaisuuksia ilmakin pärjätään.


    • Anonyymi

      Ohje tästä tarvitaan. Muutos nykyohjeisiin.

    • Anonyymi

      Tämän puolesta selväsanaisesti. Nyt 2-3 jumalanpalvelusta vuodessa.

    • Anonyymi

      On hyvä, että OKM paimentaa nyt OPH:ta kallistu.aan samalle kannalle.

    • Anonyymi

      Kunnat voivat päättää. Vastuu valtuutetuilla. Toki paremmat ohjeet auttaisivat.

    • Anonyymi

      Kuntavaltuutetut vastaavat. Pane vastaamaan. Valitse sen mukaan.

    • Anonyymi

      Oikeus säädetty, mutta käytännössä sitä vesitetään, rikotaan, sabotoidaan.

    • Anonyymi

      Hyvä vertaus ja hyvin asetettu kysymys. Uusille kuntavsltuutetuille.

    • Anonyymi

      Elämää ei kannata ryhtyä harrastelemaan.

    • Anonyymi

      Nyt on aika lopettaa tämä päiväkodeissa ja kouluissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      148
      2752
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      362
      2005
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1727
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      35
      1638
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1370
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1213
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      937
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      928
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe