Tuomas Malisen haaste PM Marinille Twitter 17.12.2020

Tuomas Malisen haaste PM Marinille Twitter 17.12.2020

"Arvoisa pääministeri Marin. Kesästä lähtien olette vältellyt ja perunut useita sellaisia keskustelutilaisuuksia, joissa EU-elpymisraston vaikutuksia Suomeen olisi voitu avata suomalaisille. Tämän seurauksena suuri osa suomalaisista on täydellisen epätietoisuuden vallassa liittyen siihen, että mihin olette heitä johtamassa.

Tämän korjatakseni haastan teidät keskusteluun. On luonnollisesti aivan selvää, että poliitikon ja asiantuntijan väittely aiheesta ei olisi reilu. Tämän seurauksena ehdotan, että kutsutte mukaan yhden asiantuntijan ja minä kutsun mukaan yhden poliitikon.

Olen aivan vakuuttunut, että esim. A-studio antaa meille riittävästi aikaa asian läpikäymiseen. Jos ette tähän haasteeseen suostu, suomalaisille käy ainakin selväksi, että ette ole valmis avoimeen keskusteluun EU:n elpymisrahastosta."

Tuomas Malinen on GnS Economicsin toimitusjohtaja ja pääekonomisti. Hän on myös Helsingin yliopiston taloustieteen dosentti. Tuomas valmistui kauppatieteiden maisteriksi Oulun yliopistosta ja väitteli valtiotieteiden tohtoriksi Helsingin yliopistosta pääaineenaan kansantaloustiede, minkä lisäksi hän on opiskellut taloustiedettä myös New Yorkin yliopistossa. Tuomas on erikoistunut talouskasvun, suhdanteiden, keskuspankkien sekä talouskriisien tutkimukseen. Häntä haastatellaan toistuvasti sekä kotimaisessa että kansainvälisessä talousmediassa, ja hän on toiminut asiantuntijana eduskunnan eri valiokunnissa. Tuomas viimeistelee parhaillaan kirjaa finanssikriisien ennustamisesta.

5

300

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Demareiden torahammas yrittää vaieta haasteen unohduksiin.

    • Anonyymi

      Ei taatusti uskalla ottaa haastetta vastaan ja tehdä itseään naurunalaiseksi. Kaupan kassa.

    • Anonyymi

      Miksi pääministerin pitäisi lähteä juupas eipäs väittelyyn jonkun urpon kanssa.

      • Anonyymi

        Heikko provo.

        Malinen ei ole urpo ja Marin välttelee vastuutaan keskustella avoimesti EU:n elpymisrahastosta, joten hän sumuttaa Suomen kansaa.


    • Anonyymi

      Hieno nosto. Persusussu nimimerkin takana oli Perussuomalaisten puoluetoimiston väkeä, tyylistä päätellen kirjoittelijana oli aika ajoin myös Riikka Purra.

      Malinen oli jo tuolloin venäjämielinen ja nykyään on sitä vielä enemmän, puhunut Ukrainaa vastaan myös kansainvälisissä haastatteluissa.

      Hauskaa kuin persujen ylin johto on turvautunut venäläisen imperialismin kannattajaan taistelussaan "punavihreää sosialistia" vastaan. Persut ovat isänmaallisia, mutta heidän isänmaansa vain ei ole Suomi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe