Pärjäätkö osittaisella varhennetulla eläkkeellä?
Ove eli osittainen varhennettu vanhuuseläke, jonka saa 61-vuotiaana ja 1964 syntyneillä 62-vuotiaana. Onko mielestäsi hyvä? Minusta on, kun on vuosikymmenet jo rehkinyt ja voi tehdä halutessaan vähemmän töitä ja ottaa ove:n 50 tai 25 %. Paljonko sulla? Minulla se on 840 eur.
3
83
Vastaukset
- Anonyymi
Otin OVEn alkuvuonna 2018 oltuani 43 vuotta työelämässä. Ansaittu eläke oli tuolloin 3240 €. Tuostahan tehdään sitten vähennyksiä. Itselläni julkisen alan vähennys 82 ja sitten jääneestä 50%:sta varhennusvähennys 208 ja elinaikakerroin vähensi 54. Jäljelle jäi 1317 €/kk. Olin samaan aikaan hyvin palkatussa työssä ja verottaja piti huolen, että lisääntynyt rahan määrä kuussa oli vain noin 650 €. Kun ei elämän pituudesta kuitenkaan voinut olla varma, pidin tätä kannattavana. Irtisanouduin vuotta myöhemmin ja kolmen kuun karenssin jälkeen ansiosidonnainen oli 2450 ja OVE 1320 € eli yhteensä 3770; ihan siedettävä. Jokaisen syytä laskea, onko kannattava omalla kohdalla.
- Anonyymi
Hyvät eurot ansaitset!
- Anonyymi
taidat ollu julkisella puolella töissä missä ylisuuret palkaat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Halla-aho: Emme halua, että punavihreä hallitus jatkaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000007761119.html Alkaa olla nykyhallituksella lopun ajat.4645594Mikäs emäntä se joka listi lapset ja itsensä?
Oli muhokselta,ouluun saakka piti mennä toteuttamaan tuokin asia. Onneksi ei silti rekan alle ajanut. Ei nimiä, toki ne tulee minfoon. Mutta niillä ei915230Miksi Helmi ja Julia haluavat lehden kanteen?
Itseään paljon vanhemman miehen kanssa? Dannyn ”tyttöystävä” Helmi Herra Ylpön ”tyttöystävä” Julia. Onhan näitä ollut kautta aikain. Muutama vuosi kun985008Riinan oudot selitykset
Riina sanoo iltiksen haastattelussa että avioliiton ongelmat johtuvat siitä ettei häntä katsottu tai hänestä kiinnostuttu kun liikkuivat Kallen kanssa604464- 1483334