Persut halajaa Itä-Eurooppaan

Anonyymi

Perussuomalainen puolue toimii poliittisesti Suomea ja suomalaisia vastaan, tästä esimerkkinä Euroopan Unionissa venäjämielisessä ryhmässä toimiminen. Persuilla ei ole ajatustakaan toimia läntisen demokratian kannattajana ja edustajana.
Persut on mielestäni asemoitunut/asemoinut itsensä Suomi vastaiseksi puolueeksi. Ei välty ajatukselta, että persujen teema Suomi takaisin tarkoittaisikin Suomi takaisin Venäjään.

15

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persut haluaa hajaannusta Eurooppaan, näkeehän tuon ryhmänkin unionissa, jossa toimivat. Pysykää kaukana tästä Kremlin liittolais puolueesta.

      • Anonyymi

        Persut ei halua samaa mitä oli kommunismi aikaan ,eli kansa ei ole mitään vaan ey valta byrökraatteineen sanelee kansa kunnille mitä se haluaa ja kansallivaltiot ei ole mitään eikä niile kuulu mitään omaa valtaa vaan ey on valtias ,ja tätä ei persut halua maahamme eikä muutkaa järkevät ihmiset.


      • Anonyymi

        Brexit murskasi jo EU:n liittovaltiokehityksen. Me voitimme. sinä hävisit


      • Anonyymi kirjoitti:

        Persut ei halua samaa mitä oli kommunismi aikaan ,eli kansa ei ole mitään vaan ey valta byrökraatteineen sanelee kansa kunnille mitä se haluaa ja kansallivaltiot ei ole mitään eikä niile kuulu mitään omaa valtaa vaan ey on valtias ,ja tätä ei persut halua maahamme eikä muutkaa järkevät ihmiset.

        Persut eivät halua sitä eivätkä tätä. Persuilta jää huomaamatta asian ydin. Suomi ei ole elänyt missään muista riippumattomassa erityksessä koskaan eikä tule elämään jatkossakaan, vaikka siitä Impivaarasta kuinka täällä haaveiltaisiin.

        Itsenäisyyden alkupuoli oli vielä suht riippumatonta lintukotoaikaa, mutta se johtui vain siitä, että naapurimaa Venäjä oli vallankumouksiensa ja sotien vuoksi heikkouden tilassa 1930-luvun alkupuolelle saakka. Kun heikkous loppui, sen kiinnostus lähialueihinsa kasvoi. Tämä näkyi meilläkin. Hävityn sodan jälkeen Suomi olikin sitten osa Neuvostompeurimia, onneksi kuitenkin saatoimme olla rajoitetusti itsenäisenä valtiona. Mutta paljossa olimme naapurin ohjauksessa.

        Kun NL hajosi, mikä oli Suomelle satumainen onnenpotku, avautui meille mahdollisuus liittyä osaksi länttä. Jos olisimme jääneet odottelemaan Putinin aikakautta, olisimme pian huomanneet olemamme osa itää, Putinin valtapiiriä. Kasakka ottaa aina sen, mikä on irti, on vanha venäläinen viisaus. Sen vuoksi meidän on syytä pitää kiinni eli olla osa länttä nimenomaan EUn muodossa. Tottakai se lievästi rajoittaa itsemääräämisoikuettamme mutta vain hyvin lievästi verrattuna siihen, minkälaiset ajat olivat neukkujen määräysvallassa. Mitään muuta vaihtoehtoa ei ole. Olemme joko EUssa tai sitten Putinin valtapiirissä. Tämä realismi persuilta uupuu tykkänään.


    • Anonyymi

      Persut läähättävät lääpällään ja ylistävät kilvan Unkaria ja Puolaa joissa oikeusvaltioperiaatteita romutetaan.

      • Anonyymi

        Suvakit ylistävät Somaliaa


      • Anonyymi

        Miten se suomen oikeusvaltio periaate kun viherministeri rikkoo lakia ja puoluekamut pelastaa, älkää tehkö niin kuin minä vaan, niin kuin minä suvakkovasu sanon, hävetkää hallitus.


      • Anonyymi

        Suomessa vihreät ovat puhelleet kannattavansa oikeusvaltioperiaatetta (eli julkisen vallan toimimista lakien ja asetusten mukaan).

        Kuitenkin ketku-pekkaan sitä ei heidän mielestään pidä soveltaa, vaan silloin pitää hyödyntää ministereiden korkeampaa syytekynnystä, ettei ketku-pekka joudu vastuuseen.

        Samoin vihreät ovat puhelleet kannattavansa yhdenvertaisuutta (eli kansalaiset ovat yhdenvertaisia lain edessä).

        Kuitenkin ketku.pekkaan sitä ei heidän mielestään pidä soveltaa, vaan silloin pitää hyödyntää ministereiden korkeampaa syytekynnystä, joka takaa ketku-pekalle paremman aseman lain edessä kuin tavalliselle kansalaiselle.


    • Anonyymi

      Suomi on Itä-Eurooppalainen maa Venäjän kainalossa. Mitä sinä kuvittelet Suomen olevan?

    • Anonyymi

      Suomi takaisin venäläisille. -Halla-aho

      • Anonyymi

        Komut vaativat sitä vieläkin, 1917 ei niille ollut kuin välitavoite.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Komut vaativat sitä vieläkin, 1917 ei niille ollut kuin välitavoite.

        Olet oikeassa sata vuotta komukat olivat kuin nykyiset persut.


    • Anonyymi

      Trump meni, mutta Putin on vielä.

    • Anonyymi

      Suomi on Saksan vasallivaltio.

    • Anonyymi

      Persujen kannatus laskee ja yksi syy on Trump ja toinen tekijä persujen laskulle on Kreml first.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      190
      3075
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      299
      2709
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1778
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1687
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      39
      1541
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1336
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1229
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1210
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      403
      1205
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1083
    Aihe