Perussuomalainen puolue toimii poliittisesti Suomea ja suomalaisia vastaan, tästä esimerkkinä Euroopan Unionissa venäjämielisessä ryhmässä toimiminen. Persuilla ei ole ajatustakaan toimia läntisen demokratian kannattajana ja edustajana.
Persut on mielestäni asemoitunut/asemoinut itsensä Suomi vastaiseksi puolueeksi. Ei välty ajatukselta, että persujen teema Suomi takaisin tarkoittaisikin Suomi takaisin Venäjään.
Persut halajaa Itä-Eurooppaan
15
97
Vastaukset
- Anonyymi
Persut haluaa hajaannusta Eurooppaan, näkeehän tuon ryhmänkin unionissa, jossa toimivat. Pysykää kaukana tästä Kremlin liittolais puolueesta.
- Anonyymi
Persut ei halua samaa mitä oli kommunismi aikaan ,eli kansa ei ole mitään vaan ey valta byrökraatteineen sanelee kansa kunnille mitä se haluaa ja kansallivaltiot ei ole mitään eikä niile kuulu mitään omaa valtaa vaan ey on valtias ,ja tätä ei persut halua maahamme eikä muutkaa järkevät ihmiset.
- Anonyymi
Brexit murskasi jo EU:n liittovaltiokehityksen. Me voitimme. sinä hävisit
Anonyymi kirjoitti:
Persut ei halua samaa mitä oli kommunismi aikaan ,eli kansa ei ole mitään vaan ey valta byrökraatteineen sanelee kansa kunnille mitä se haluaa ja kansallivaltiot ei ole mitään eikä niile kuulu mitään omaa valtaa vaan ey on valtias ,ja tätä ei persut halua maahamme eikä muutkaa järkevät ihmiset.
Persut eivät halua sitä eivätkä tätä. Persuilta jää huomaamatta asian ydin. Suomi ei ole elänyt missään muista riippumattomassa erityksessä koskaan eikä tule elämään jatkossakaan, vaikka siitä Impivaarasta kuinka täällä haaveiltaisiin.
Itsenäisyyden alkupuoli oli vielä suht riippumatonta lintukotoaikaa, mutta se johtui vain siitä, että naapurimaa Venäjä oli vallankumouksiensa ja sotien vuoksi heikkouden tilassa 1930-luvun alkupuolelle saakka. Kun heikkous loppui, sen kiinnostus lähialueihinsa kasvoi. Tämä näkyi meilläkin. Hävityn sodan jälkeen Suomi olikin sitten osa Neuvostompeurimia, onneksi kuitenkin saatoimme olla rajoitetusti itsenäisenä valtiona. Mutta paljossa olimme naapurin ohjauksessa.
Kun NL hajosi, mikä oli Suomelle satumainen onnenpotku, avautui meille mahdollisuus liittyä osaksi länttä. Jos olisimme jääneet odottelemaan Putinin aikakautta, olisimme pian huomanneet olemamme osa itää, Putinin valtapiiriä. Kasakka ottaa aina sen, mikä on irti, on vanha venäläinen viisaus. Sen vuoksi meidän on syytä pitää kiinni eli olla osa länttä nimenomaan EUn muodossa. Tottakai se lievästi rajoittaa itsemääräämisoikuettamme mutta vain hyvin lievästi verrattuna siihen, minkälaiset ajat olivat neukkujen määräysvallassa. Mitään muuta vaihtoehtoa ei ole. Olemme joko EUssa tai sitten Putinin valtapiirissä. Tämä realismi persuilta uupuu tykkänään.
- Anonyymi
Persut läähättävät lääpällään ja ylistävät kilvan Unkaria ja Puolaa joissa oikeusvaltioperiaatteita romutetaan.
- Anonyymi
Suvakit ylistävät Somaliaa
- Anonyymi
Miten se suomen oikeusvaltio periaate kun viherministeri rikkoo lakia ja puoluekamut pelastaa, älkää tehkö niin kuin minä vaan, niin kuin minä suvakkovasu sanon, hävetkää hallitus.
- Anonyymi
Suomessa vihreät ovat puhelleet kannattavansa oikeusvaltioperiaatetta (eli julkisen vallan toimimista lakien ja asetusten mukaan).
Kuitenkin ketku-pekkaan sitä ei heidän mielestään pidä soveltaa, vaan silloin pitää hyödyntää ministereiden korkeampaa syytekynnystä, ettei ketku-pekka joudu vastuuseen.
Samoin vihreät ovat puhelleet kannattavansa yhdenvertaisuutta (eli kansalaiset ovat yhdenvertaisia lain edessä).
Kuitenkin ketku.pekkaan sitä ei heidän mielestään pidä soveltaa, vaan silloin pitää hyödyntää ministereiden korkeampaa syytekynnystä, joka takaa ketku-pekalle paremman aseman lain edessä kuin tavalliselle kansalaiselle.
- Anonyymi
Suomi on Itä-Eurooppalainen maa Venäjän kainalossa. Mitä sinä kuvittelet Suomen olevan?
- Anonyymi
Suomi takaisin venäläisille. -Halla-aho
- Anonyymi
Komut vaativat sitä vieläkin, 1917 ei niille ollut kuin välitavoite.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Komut vaativat sitä vieläkin, 1917 ei niille ollut kuin välitavoite.
Olet oikeassa sata vuotta komukat olivat kuin nykyiset persut.
- Anonyymi
Trump meni, mutta Putin on vielä.
- Anonyymi
Suomi on Saksan vasallivaltio.
- Anonyymi
Persujen kannatus laskee ja yksi syy on Trump ja toinen tekijä persujen laskulle on Kreml first.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654630Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333011Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442807Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761771Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281503- 591370
- 951262
- 471139
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138